Προς το περιεχόμενο

Τα αναντικατάστατα FREEWARE που χρησιμοποιούμε!


nemos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γνωρίζει κανείς το compactgui ? κάνει πραγματικά αυτό που λέει? Ουσιαστικά το windows το κάνουν, αλλά είναι safe και χωρίς να μειώνει την απόδοση των προγραμμάτων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσωπικά θα απεφευγα συμπίεση. Καλύτερα να γίνει μεταφορά κάποιων φακέλων (π.χ. temp) κάπου αλλού, σμίκρυνση ή μεταφορά του pagefile.sys και απενεργοποίηση του hibernate για εξοικονόμιση χώρου στον δίσκο του λειτουργικού (εάν έχεις δύο δίσκους, π.χ. ένα μικρό SSD και ένα μεγάλο σκληρό). Επιπλέον στην περίπτωση των δύο δίσκων, θα πρότεινα μεταφορά όλων των προγραμμάτων στο μεγάλο δίσκο, με εξαίρεση το antivirus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o ssd ειναι  250gb. συνηθως τα παιχνιδια τα αποθηκευω στο sata που εχει πολυ χωρο, αλλα  ειχα το nioh απο παλιοτερα και επιανε 75gb και μου εβαλε ο ανιψιος το fortnite άλλα 40 με αποτέλεσμα να ψιλογεμίσει....

Το δοκιμασα το compactgui στο nioh και το πηγε στα 50gb, δε βλεπω διαφορά στις επιδόσεις αλλά δεν το πολυτέσταρα κιολας. Πάντως διαφορα στα loading times δεν ειδα....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, xavier είπε

Πάντως διαφορα στα loading times δεν ειδα....

Και ούτε θα δεις. Ότι γλυτώνεις από το load θα το τρως στο decompression και στο caching.

Γιατί δεν μεταφέρεις τις δύο αυτές χαβούζες στον μηχανικό; (το nioh για ps4 δεν είναι;  Άκυρο, το βρήκα στο steam)

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοεις? πως να μεταφερω ενα παιχνίδι που το εχω κανει εγκασταση χωρις να το ξανακάνω εγκατάσταση?

οπως το ειδα το προγραμματακι, κανει ακριβως αυτο που λεει χωρις να σου στοιχίζει τιποτα...απλα μου απελευθερωσε 30 gb απο το σκληρο και το παιχνιδι τρεχει οπως ετρεχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παράδειγμα έχω επιλέξει στο ssd να συμπίεση το far cry αν κατάλαβα για γρήγορα να μην αργήσει πολή επιλέγω xpress 8k τα αριστερά "force - processess" τα αφήνω όπως έχει??

111798170_farcrycompress.png.392487ef64f1b3bc545896457de00b2e.png

Επεξ/σία από maarinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, xavier είπε

τι εννοεις? πως να μεταφερω ενα παιχνίδι που το εχω κανει εγκασταση χωρις να το ξανακάνω εγκατάσταση?

οπως το ειδα το προγραμματακι, κανει ακριβως αυτο που λεει χωρις να σου στοιχίζει τιποτα...απλα μου απελευθερωσε 30 gb απο το σκληρο και το παιχνιδι τρεχει οπως ετρεχε.

cut-paste τόσο απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε αντιγραφή το παιχνίδι στον άλλο δίσκο και μετονόμασε τον αρχικό και δες αν παίζει. Αν είναι οκ σβήνεις τον αρχικό φάκελο, αν όχι σβήνεις το αντίγραφο. Παλιά ήταν ένα πρόγραμμα application mover, δεν ξέρω αν δουλεύει ακόμα, ψαξτο. Αλλιώς ξανά κάνε εγκατάσταση, δε θα χάσει τα saves αφού συνήθως είναι σε άλλον φάκελο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Κάποιο δοκιμασμένο πρόγραμμα για εύρεση διπλότυπων αρχείων;

Όχι μόνο φωτογραφίες, γενικότερα.

Αν γνωρίζει κάποιος με σώζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα. Εχετε να προτεινετε καποιο καλο sync software? Θελω να παιρνω αντιγραφα κατα καιρους 2-3 φακελους σε εξ σκληρο.

Βλεπω διαφορα freefilesync, goodsync, syncfolders..

Thanks!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...