Προς το περιεχόμενο

Τα αναντικατάστατα FREEWARE που χρησιμοποιούμε!


nemos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, micos000 είπε

Μπορείς να εξηγήσεις σε τι θα χρησιμεύσει κάτι τέτοιο γιατί δε νομίζω να έχει κάτι τόσο συγκεκριμένο. Ρωτάω μήπως και υπάρχει κάποια εναλλακτική. Για trafic monitoring δες μερικές επιλογές παρακάτω.

https://www.netadmintools.com/bandwidth-monitor/

εχω φτιαξει ενα AHK script που τρεχει καποιους game clients,games,apps για να τα κανω ολα μαζι updates οποτε χρειαστω. θελω να τα τρεχει διαδοχικα, δηλαδη μολις τελειωνει το update στο ενα, να τρεχει το επομενο κοκ. διαφορετικα ο σκληρος και το network θα στουμπωσει και θα λαγκαρει ασχημα το συστημα αν τα τρεξω ολα μαζι ταυτοχρονα. ο μονος τροπος για να ξερει το script ποτε εχει τελειωσει το καθε update, ειναι μεσω της download speed της ethernet καρτας. αν εχει πεσει πχ κατω απο 500kb/s, θα κλεινει το ενα app, και θα τρεχει το αλλο.

ψαχνω να βρω ενα τροπο που να κανει background monitoring το AHK script την τρεχουσα download speed, ειτε μεσω ενος 3rd party utility, μιας Window command, η ενος αλλου powershell,cmd,κτλ script. 

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όπως είπα, δεν ξέρω κάτι συγκεκριμένο αλλά δεν μήπως μέσω της εντολής netstat |find μπορέσεις να βγάλεις άκρη. Απλά θα δώσεις μετά το find τι να εμφανίσει και να του ζητάς την ip που συνδέεται ο client και το αποτέλεσμα της σύνδεσης (wait, established, closed κτλ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει αυτή η συνάρτηση που περιμένει να τερματίσει ένα process:

https://autohotkey.com/docs/commands/Process.htm#WaitClose

Δε θα δουλέψει όμως αν οι updaters δεν τερματίζουν μετά την ολοκλήρωση των updates ή δεν έχουν command line switch για να ρυθμίσεις τη συμπεριφορά τους. Αυτός είναι ο λόγος που θέλεις να ανιχνεύσεις την ολοκλήρωση ενός update με τόσο έμμεσο τρόπο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ευχαριστω για την βοηθεια σας, τελικα βρηκα πως να το κανω με την Windows εντολη typeperf . στην ουσια ειναι το Windows Performance Monitor σε command line.

και εχει counters για τα παντα, σκληρους, μνημη, καρτες δικτυου, cpu, κτλ. και μαλιστα τα καταγραφει και σε αρχεια.

εφτιαξα ενα προχειρο script που το χρησιμοποιει και δουλευει μια χαρα.

οποιος ενδιαφερεται:

https://ss64.com/nt/typeperf.html

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείται να μου προτείνετε αξιόπιστο πρόγραμμα για άνοιγμα rar αρχείου σε windows 10;;

Επεξ/σία από kost90
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/4/2019 στις 12:09 ΜΜ, Krusty είπε

Το openerp έχει γίνει Odoo απ' όσο είδα. Ενώ απ' όσο ήξερα ήταν ανοιχτού κώδικά, τώρα βλέπω ότι έχει μόνο για free try for 15. Δεν είναι δωρεάν η μη επαγγελματική χρήση του δηλαδή;

Είμαι σχεδόν άσχετος με το Odoo και θα ήθελα να δω τις επεκτάσεις του για λογιστική και αποδείξεις.

Σε κάποιο thread (δεν θυμάμαι σε ποιο) πρότειναν το Dolibarr. Δεν έχω ιδέα από τέτοια προγράμματα, αλλά ίσως σε βολέψει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2019 στις 11:53 ΠΜ, buuren είπε

Καλημερα. Εχετε να προτεινετε καποιο καλο sync software? Θελω να παιρνω αντιγραφα κατα καιρους 2-3 φακελους σε εξ σκληρο.

Βλεπω διαφορα freefilesync, goodsync, syncfolders..

Thanks!

https://www.2brightsparks.com/freeware/freeware-hub.html

To syncbackfree

Πολύ δυνατό και αξιόπιστο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...