Προς το περιεχόμενο

Τα αναντικατάστατα FREEWARE που χρησιμοποιούμε!


nemos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καμία πρόταση για ένα free πρόγραμμα για video editing; Όχι τίποτα ιδιαίτερο, κυρίως θέλω να κόβω ένα ή περισσότερα κομμάτια και να κρατάω το υπόλοιπο. Ιδανικά να δουλεύει με την 2060 γιατί φαντάζομαι θα είναι πιο γρήγορο απ' ότι αν το κάνει ο CPU, αν όχι δεν πειράζει όμως..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Καμία πρόταση για ένα free πρόγραμμα για video editing; Όχι τίποτα ιδιαίτερο, κυρίως θέλω να κόβω ένα ή περισσότερα κομμάτια και να κρατάω το υπόλοιπο. Ιδανικά να δουλεύει με την 2060 γιατί φαντάζομαι θα είναι πιο γρήγορο απ' ότι αν το κάνει ο CPU, αν όχι δεν πειράζει όμως..

Φίλε, για γρήγορο split-cut εγώ χρησιμοποιώ το avidemux. Αν αφήσεις την μορφή βίντεο και ήχου στο "Αντιγραφή" και βάλεις στην μορφή εξόδου την ίδια μορφή με το αρχικό βίντεο (συνήθως MP4 Muxer) μπορείς να κόβεις σε keyframes τα κομμάτια που δεν θέλεις και να σώζεις χωρίς καμία επεξεργασία ή επανακωδικοποίηση. Ο περιορισμός στην ταχύτητα αποθήκευσης θα είναι όσο και τα όρια των δίσκων σου. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι δεν έχεις πολύ μεγάλη ακρίβεια στα κοψίματα καθώς θα περιορίζεσαι στα σημεία που υπάρχουν keyframes. Αν δεν σε πειράζει αυτό, αυτός είναι και ο καλύτερος και ποιο γρήγορος τρόπος.

Αν θέλεις ακρίβεια και περισσότερες επιλογές στο editing, για δωρεάν και απλό πρόγραμμα δεν μπορώ να φανταστώ καλύτερο από το movie maker αλλά για τα 10άρια θα πρέπει να κατεβάσεις το windows live essentials το οποίο όμως θα σε δυσκολέψει να το βρεις στα Ελληνικά. Στα Αγγλικά το βρίσκεις άνετα και δωρεάν. Αν το θέλεις στα Ελληνικά, το έχω ανεβάσει στο mega, πάρτο από εδώ. Στην εγκατάσταση θα σου βγάλει να εγκαταστήσεις όλο το πακέτο ή κάποια προγράμματα, επέλεξε το 2ο και άσε τσεκαρισμένο μόνο τη συλλογή φωτογραφιών και movie maker.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

kaλημερα

Στο σπιτι δεν παιζουν ημερολογια καζαμιες 

Προχτες  εχασα την γιορτη  Μιχαηλ και Γαβριηλ

Πριν χρονια ειχα ενα ελληνικο προγραμματακι που ειχε φτιαξει ενας μηχανικος νομιζω  που με το που ανοιγα το κομπιουτερ εμφανιζοταν  ενα παραθυρακι και ειχε  τις πληροφοριες της ημερας 

εορτολογιο ανατολη δυση κτλ

υπαρχει κατι αντιστοιχο για win10 τωρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εφαρμογή που είχες είναι -μάλλον- το "Today" και μπορείς να το βρεις και δοκιμάσεις εδώ (έκδοση 3.9.5) ή εδώ (έκδοση 3.9.4). Δεν το χρησιμοποιώ και δεν ξέρω αν τρέχει σε Windows 10, αλλά γιατί να μην τρέχει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχετε κατα νου καποιο ευκολο απλο προγραμμα  για κοψε-ραψε σε φωτογραφιες?.. για απλο editing, για κολαζ απο μια φωτο σε αλλη κτλ...  κατι απλο ευκολο?. κατεβασα το corel αλλα μαλλον εχουν περαει τα χρονια μου και διχως βοηθεια νιωθω οτι ειμαι σκραπας... παλια δουλευα το fireworks mx (αν θυμαμαι καλα)  και με βολευε πολυ ..

Στις 29/10/2020 στις 5:11 ΜΜ, yiannis1991 είπε

Καμία πρόταση για ένα free πρόγραμμα για video editing; Όχι τίποτα ιδιαίτερο, κυρίως θέλω να κόβω ένα ή περισσότερα κομμάτια και να κρατάω το υπόλοιπο. Ιδανικά να δουλεύει με την 2060 γιατί φαντάζομαι θα είναι πιο γρήγορο απ' ότι αν το κάνει ο CPU, αν όχι δεν πειράζει όμως..

εδω και αρκετο καιρο για απλο κοψε-ραψε χρισημοποιω το BANDICUT.. πολυ απλο - ευκολο και βολικο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προταση για προγραμμα που διαγραφει οτιδηποτε περαστει στον υπολογιστη μετα τον τερματισμο του (για γονεις ωστε να μη γεμιζει notifications)? Θυμαμαι ενα Deep Freeze. Εχει κανεις κατι να προτεινει?

Ευχαριστω.

Επεξ/σία από nikap78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα προγράμματα τύπου Deep Freeze κρατούν "στάσιμο" τον υπολογιστή - άλλο πράγμα, εντελώς διαφορετικό από αυτό που μας λες (αν έχουμε καταλάβει καλά)...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, nikap78 είπε

Notification-subscriptions που εμφανιζονται pop-ups κατα την περιηγηση στο διαδικτυο εννοουσα. 

Αυτό ρυθμίζεται από τον κάθε browser. π.χ.στον firefox είναι Ρυθμίσεις->Απόρρητο->Ειδοποιήσεις (κατέβα στα Δικαιώματα) και πατάς Ρυθμίσεις. Εκεί τσεκάρεις στο Αποκλεισμός νέων αιτημάτων.

Παρόμοια γίνεται και στον chrome. Πας Ρυθμίσεις και γράψε πάνω στην αναζήτηση Ειδοποιήσεις. Στα αποτελέσματα πήγαινε στις Άδειες και πάτα στο Ειδοποιήσεις. Κλείσε τον διακόπτη Οι ιστότοποι μπορούν να στέλνουν ειδοποιήσεις.

Επίσης, αν έχεις αποδεχτεί ειδοποιήσεις από κάποια σελίδα μπορείς στο τμήμα των ειδοποιήσεων να δεις τι έχεις αποδεχτεί και να το διαγράψεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...