Προς το περιεχόμενο

Τα αναντικατάστατα FREEWARE που χρησιμοποιούμε!


nemos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δάσκαλος ψάχνει ένα πρόγραμμα για να φτιάξει ένα βιντέακι/φωτογραφικό άλμπουμ με στιγμιότυπα από τη φετινή σχολική χρονιά.

Χρησιμοποιούσε το παλιό Windows Movie Maker. Βρήκα μια παλιά έκδοση και του έβαλα αλλά δεν ξέρω αν είναι η ίδια και δεν τον καλύπτει. Φαίνεται πχ. να μην μπορεί να βάλει δικό του φόντο στο βιντεάκι. Ξέρουμε κανένα καλό πρόγραμμα να κάνει εύκολα τη δουλειά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Δάσκαλος ψάχνει ένα πρόγραμμα για να φτιάξει ένα βιντέακι/φωτογραφικό άλμπουμ με στιγμιότυπα από τη φετινή σχολική χρονιά.

Χρησιμοποιούσε το παλιό Windows Movie Maker. Βρήκα μια παλιά έκδοση και του έβαλα αλλά δεν ξέρω αν είναι η ίδια και δεν τον καλύπτει. Φαίνεται πχ. να μην μπορεί να βάλει δικό του φόντο στο βιντεάκι. Ξέρουμε κανένα καλό πρόγραμμα να κάνει εύκολα τη δουλειά;

Αφού έχει συνηθίσει στο wmm γατί να ψάξει για άλλο; Στο παρακάτω λινκ είναι η τελευταία έκδοση του wmm στα Ελληνικά που ήταν στα 7άρια. Τρέξε το setup και άσε τσεκαρισμένο μόνο το movie maker .

https://mega.nz/file/ylhUAIiT#8LyxS1ZZHv9AKxkz0baOpbsOJLXEmIbtDrPUWjMtEho

Επεξ/σία από micos000
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρω εδώ κάποια free προγραμματάκια τα οποία βέβαια είναι demo, αλλά έκανα την δουλειά μου εύκολα που με άλλα δεν μπορούσα αποτελεσματικά, όπως αλλαγή του format ενός video για μείωση του μέγεθους χωρίς αλλοίωση των διαστάσεων προβολής. Αφορούν το video editing, converting, video formats κτλ.

Prism Video File Converter

VideoPad Video Editor

Είναι και τα δύο της ίδιας εταιρείας, NCH λέγεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/7/2021 στις 1:21 ΜΜ, micos000 είπε

Το format factory που είναι και εντελώς δωρεάν και χωρίς περιορισμούς τι σε χαλούσε;

Θα το βάλω να το κοιτάξω. Είχα εξετάσει 1-2 αλλα free λογισμικά αλλά με δυσκόλεψαν στην χρήση τους και το αποτέλεσμα δεν ήτανε ικανοποιητικό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για παρακολούθηση επιπέδου μπαταρίας σε ασύρματο ποντίκι, εχω ένα της logitech το Μ190 δεν είναι με bluetooth αλλιώς θα μου το έδειχνε στα windows , όπως με κατι ακουστικά ασύρματα που εχω,.Tο πληκτρολόγιο όμως που ήτανε σετ με ποντικη συγκεκριμένα το logitech MK270 εχει μια εφαρμογή το setpoint εκεί βγάζει το επίπεδο μπαταρίας παρόλο που είναι usb receiver, ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κατι αντίστοιχο και για το ποντικι, ή και εκτός logitech αν εχει κάτι για την παρακολούθηση επιπέδου μπαταρίας  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/6/2021 στις 11:11 ΠΜ, micos000 είπε

Αφού έχει συνηθίσει στο wmm γατί να ψάξει για άλλο; Στο παρακάτω λινκ είναι η τελευταία έκδοση του wmm στα Ελληνικά που ήταν στα 7άρια. Τρέξε το setup και άσε τσεκαρισμένο μόνο το movie maker .

https://mega.nz/file/ylhUAIiT#8LyxS1ZZHv9AKxkz0baOpbsOJLXEmIbtDrPUWjMtEho

Γιατί να το κάνει αυτό, το επίσημο site της Microsoft λέει να μην κατεβάζουμε από τρίτους ιστότοπους το WMM, διότι πολύ πιθανόν να είναι μολυσμένο. Εξάλλου, ο αντικαταστάτης του WMM υπάρχει στα Windows 10 ► https://www.dwrean.net/2019/03/microsoft-windows-movie-maker.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, koulisArcade είπε

Γιατί να το κάνει αυτό, το επίσημο site της Microsoft λέει να μην κατεβάζουμε από τρίτους ιστότοπους το WMM, διότι πολύ πιθανόν να είναι μολυσμένο. Εξάλλου, ο αντικαταστάτης του WMM υπάρχει στα Windows 10 ► https://www.dwrean.net/2019/03/microsoft-windows-movie-maker.html

Καλά κάνει η ms και το λέει. Ας μην έβγαζε όμως το λινκ για το windows live. Το λινκ είναι δικό μου και το χρησιμοποιώ και το έχω ανεβασμένο στο mega για να μην το ψάχνω.

Το wmm στα 10 είναι από το store και δεν είναι το ίδιο, επίσης δεν ξέρουμε αν αυτός που ήθελε το πρόγραμμα έχει 10άρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά, μήπως υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για καταγραφή οθόνης σε καλή ποιότητα για να γραφω την F1; και να μπωρο επίσης να δίνω εντολή τάδε ωρα θα αρχίσει να γράφει και τάδε ωρα θα τελειώσει να γράφει αν δεν είμαι σπίτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, panos0100 είπε

Καλησπέρα παιδιά, μήπως υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για καταγραφή οθόνης σε καλή ποιότητα για να γραφω την F1; και να μπωρο επίσης να δίνω εντολή τάδε ωρα θα αρχίσει να γράφει και τάδε ωρα θα τελειώσει να γράφει αν δεν είμαι σπίτι

Το OBS είναι δωρεάν και πολύ δυνατό αλλά θέλει να ψαχτείς λίγο για το πως θα το κάνεις να δουλέψει όπως θέλεις. Όταν το καταφέρεις όμως θα μπορείς να κάνεις ότι θέλεις.

Για να κάνεις καταγραφή με συγκεκριμένο χρόνο το κάνεις από το μενού Tools > Output Timer.

Για να ξεκινάει την εγγραφή σε συγκεκριμένο χρόνο θα το βάλεις σαν χρονοδιάγραμμα εργασίών στα windows (δώσε στην αναζήτηση τον όρο "χρονοδιάγραμμα", θα στο βγάλει στα πρώτα 3-4 γράμματα και μετά μενού Ενέργεια->Δημιουργία βασικής εργασίας) με την παράμετρο --startrecording

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, micos000 είπε

Το OBS είναι δωρεάν και πολύ δυνατό αλλά θέλει να ψαχτείς λίγο για το πως θα το κάνεις να δουλέψει όπως θέλεις. Όταν το καταφέρεις όμως θα μπορείς να κάνεις ότι θέλεις.

Για να κάνεις καταγραφή με συγκεκριμένο χρόνο το κάνεις από το μενού Tools > Output Timer.

Για να ξεκινάει την εγγραφή σε συγκεκριμένο χρόνο θα το βάλεις σαν χρονοδιάγραμμα εργασίών στα windows (δώσε στην αναζήτηση τον όρο "χρονοδιάγραμμα", θα στο βγάλει στα πρώτα 3-4 γράμματα και μετά μενού Ενέργεια->Δημιουργία βασικής εργασίας) με την παράμετρο --startrecording

 

Αυτό για την εγγραφή για τον χρόνο είναι εκτός του προγράμματος, είναι στα windows δηλαδή αν κατάλαβα καλά;

Δεν το δέχεται ετσι όπως το έβαλα δεν ανοίγει το πρόγραμμα, βγάζει τα παρακάτω μνήματα

 

2021-08-17 21_40_07-Οδηγός δημιουργίας βασικής εργασίας.png

2021-08-17 22_52_57-Ρυθμίσεις.png

2021-08-17 22_53_16-Ρυθμίσεις.png

Επεξ/σία από panos0100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρέπει να βάλεις το path του obs στο "Έναρξη σε (προεραιτικό)", οπότε κάνε αντιγραφή όλο το path από το 1ο πεδίο και επικόλληση στο 3ο και διέγραψε μόνο το obs64.exe.

Στο "Προσθήκη ορισμάτων" βάλε τα παρακάτω...

Αναφορά σε κείμενο

--startrecording --minimize-to-tray

και αφού ρυθμίσεις ένα project στο obs, όταν ξεκινήσει θα αρχίσει και την καταγραφή αυτόματα.

2 ώρες πριν, panos0100 είπε

Αυτό για την εγγραφή για τον χρόνο είναι εκτός του προγράμματος, είναι στα windows δηλαδή αν κατάλαβα καλά;

Ναι, στα windows γιατί το πρόγραμμα δεν έχει κάποια επιλογή για να ξεκινάει από μόνο του.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...