Προς το περιεχόμενο

Τα αναντικατάστατα FREEWARE που χρησιμοποιούμε!


nemos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, micos000 είπε

Πρέπει να βάλεις το path του obs στο "Έναρξη σε (προεραιτικό)", οπότε κάνε αντιγραφή όλο το path από το 1ο πεδίο και επικόλληση στο 3ο και διέγραψε μόνο το obs64.exe.

Στο "Προσθήκη ορισμάτων" βάλε τα παρακάτω...

και αφού ρυθμίσεις ένα project στο obs, όταν ξεκινήσει θα αρχίσει και την καταγραφή αυτόματα.

Ναι, στα windows γιατί το πρόγραμμα δεν έχει κάποια επιλογή για να ξεκινάει από μόνο του.

Τωρα δεν κανει τιποτα

2021-08-18 00_35_20-Οδηγός δημιουργίας βασικής εργασίας.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο "Έναρξη σε"  δεν βλέπω το " στο τέλος. Αν πάλι δεν κάνει τίποτα δοκίμασε να αφαιρέσεις τα " και από το 1ο και από το 3ο πεδίο. Μου το έκανε και σε μένα (να μην κάνει τίποτα) και όταν αφαίρεσα τα " ξεκίνησε κανονικά.

Επίσης εγώ έκανα εγκατάσταση σε απλό φάκελο Tools στον δίσκο (C:\tools\obs) για να μην έχω κενά στο όνομα των φακέλων (κόλλημα από παλαιότερες εκδόσεις windows και από scripting). Το λέω γιατί αυτό το program files δεν ξέρω αν θα το δεχτεί χωρίς τα " Αν το δεχτεί καλώς, αν όχι δοκίμασε να το απεγκαταστήσεις και να το στήσεις σε απλό φάκελο (π.χ. C:\obs\) αντί για τον program files.

spacer.png

Αναφορά σε κείμενο

Νομίζω όμως ότι δεν δουλεύει το χρονικό όριο όταν τρέχεις το obs με παραμέτρους. Σε δικιά μου δοκιμή πάντως δεν σταμάτησε.

Άκυρο αυτό. Σταματάει κανονικά.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, micos000 είπε

Στο "Έναρξη σε"  δεν βλέπω το " στο τέλος. Αν πάλι δεν κάνει τίποτα δοκίμασε να αφαιρέσεις τα " και από το 1ο και από το 3ο πεδίο. Μου το έκανε και σε μένα (να μην κάνει τίποτα) και όταν αφαίρεσα τα " ξεκίνησε κανονικά.

Επίσης εγώ έκανα εγκατάσταση σε απλό φάκελο Tools στον δίσκο (C:\tools\obs) για να μην έχω κενά στο όνομα των φακέλων (κόλλημα από παλαιότερες εκδόσεις windows και από scripting). Το λέω γιατί αυτό το program files δεν ξέρω αν θα το δεχτεί χωρίς τα " Αν το δεχτεί καλώς, αν όχι δοκίμασε να το απεγκαταστήσεις και να το στήσεις σε απλό φάκελο (π.χ. C:\obs\) αντί για τον program files.

spacer.png

Νομίζω όμως ότι δεν δουλεύει το χρονικό όριο όταν τρέχεις το obs με παραμέτρους. Σε δικιά μου δοκιμή πάντως δεν σταμάτησε.

Το εβαλα ετσι και δεν αρχιζει να γραφςι μονο του κατα την εκκινηση

 

13.jpg

Επεξ/σία από panos0100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σιγουρέψου ότι δεν έχεις τα "" στο πρόγραμμα και ότι έγραψες σωστά το --startrecording

Στις ενέργειες στο χρονοδιάγραμμα εργασιών θα πρέπει να είναι κάπως έτσι.

spacer.png

Επίσης στην εικόνα που δείχνεις ξετσεκάρισε το streaming, δεν το χρειάζεσαι. Το δοκίμασα ξανα και ξεκίνησε κανονικά την εγγραφή και σταμάτησε μετά από τον χρόνο που του όρισα.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δεν ξέρω αν έχει ξαναμπεί αλλά το προγραμματάκι τα σπάει. Ο τύπος έχει κάνει σοβαρή δουλειά.

https://www.shutterencoder.com/en/

https://www.youtube.com/channel/UCwzlOLGZAARWzUeNsaeT52Q/videos

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια

Υπάρχει αντικαταστάτης σε free του Acrobat reader XI pro ? Δηλαδή να κάνει edit, rotate, export και deete  σελιδων επιλoγής.

Θέλω να βαλω κατι τέτοιο σε pc Γραφειου που φυσικά τα πάντα πρέπει να ειναι νόμιμα

Επεξ/σία από nkoumo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Acrobat reader XI pro δεν είναι freeware (δεν ταιριάζει στο παρόν θέμα). Παρόλ' αυτά θα προτείνω το επίσης μη freeware PDF-XChange Editor, που είναι εξαιρετικό.

Μια άλλη πρόταση που έχει (και) δωρεάν έκδοση είναι το PDFsam Basic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, accipio είπε

Το Acrobat reader XI pro δεν είναι freeware (δεν ταιριάζει στο παρόν θέμα). Παρόλ' αυτά θα προτείνω το επίσης μη freeware PDF-XChange Editor, που είναι εξαιρετικό.

Μια άλλη πρόταση που έχει (και) δωρεάν έκδοση είναι το PDFsam Basic.

thanks

Το ξερω οτι δεν ειναι freeware απλά ξέχασα να γράψω αν υπάρχει κάποιο αντίστοιχο σε freeware ή opensource οπως ειναι το libre office

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για rotate, import,export, delete βρίσκουμε. Επειδή με έπριζαν κι εμένα στο γραφείο για να επεξεργάζονται pdf τους έβαλα το pdfsam 2.2.1. Είναι η παλιά έκδοση που έδινε ακόμα δωρεάν το visual re-arange Μετά την 3 έκδοση πρέπει να πλερώ! Επίσης σου προσφέρει και όλα τα άλλα που ζητάς. Το pdfsam-2.2.1-out.zip είναι η portable έκδοση αν δε θέλεις να μπλέξεις με setup. Με το edit όμως, τι εννοείς;

Μετά μπορείς να δεις το naps2 που στην ουσία είναι ένας scan helper αλλά προσφαίρει και βασικό editing στα αρχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/10/2021 στις 6:21 ΜΜ, micos000 είπε

Για rotate, import,export, delete βρίσκουμε. Επειδή με έπριζαν κι εμένα στο γραφείο για να επεξεργάζονται pdf τους έβαλα το pdfsam 2.2.1. Είναι η παλιά έκδοση που έδινε ακόμα δωρεάν το visual re-arange Μετά την 3 έκδοση πρέπει να πλερώ! Επίσης σου προσφέρει και όλα τα άλλα που ζητάς. Το pdfsam-2.2.1-out.zip είναι η portable έκδοση αν δε θέλεις να μπλέξεις με setup. Με το edit όμως, τι εννοείς;

Μετά μπορείς να δεις το naps2 που στην ουσία είναι ένας scan helper αλλά προσφαίρει και βασικό editing στα αρχεία.

Thanks, με edit εννοώ  να μπορείς να προσθέσεις λέξη η να διαγραμμισεις κάποια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nkoumo είπε

Thanks, με edit εννοώ  να μπορείς να προσθέσεις λέξη η να διαγραμμισεις κάποια

Εμ, όχι. Τέτοιες λειτουργίες θα τις βρεις φαντάζομαι μόνο σε εμπορικά προγράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.ventoy.net/en/index.html

Τι ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑΡΑ! Οτι καλυτερο εχω πετυχει τωρα τελευταια.

Εν ολιγοις, δημιουργει bootable φλασακι, με δυνατοτητα να εχεις μεσα του πολλα bootable isos (windows xp, 7, 8, 10, 11 x32, x64, linux μπλα μπλα μπλα). Επισης το κορυφαιο ειναι οτι το δημιουργει ωστε να υποστηριζει και uefi αλλα και legacy bios!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alex-V είπε

το κορυφαιο ειναι οτι το δημιουργει ωστε να υποστηριζει και uefi αλλα και legacy bios!

Όχι ταυτόχρονα. Επιλέγεις τι θέλεις αλλά κάνει update το στικάκι χωρίς να χρειαστεί να ξαναπεράσεις τα iso.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, micos000 είπε

Όχι ταυτόχρονα. Επιλέγεις τι θέλεις αλλά κάνει update το στικάκι χωρίς να χρειαστεί να ξαναπεράσεις τα iso.

Τι εννοεις οχι ταυτοχρονα? Επισης, το αλλαξανε? Θυμαμαι οτι επρεπε να σωσεις τα iso γιατι με το που γινοτανε update εκανε διαγραφη το στικακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εννοώ ότι δεν μπορεί να είναι και gpt και mbr ταυτόχρονα. Το update γίνεται απευθείας στο partition του ventoy χωρίς να επηρεαστεί το partition με τα iso.

Αναφορά σε κείμενο
  • Update Ventoy

If a new version of Ventoy is released, you can update it to the USB drive.
It should be noted that the upgrade operation is safe, all the files in the first partition will be unchanged.
MBR/GPT partition style option is used only during install and will be ignored during update.

Με το τελευταίο εννοεί ότι αν κάνεις update σε νεότερη έκδοση το ventoy δεν έχει σημασία τι θα έχεις επιλεγμένο gpt/mbr γιατί θα το αγνοήσει.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...