Προς το περιεχόμενο

Τα αναντικατάστατα FREEWARE που χρησιμοποιούμε!


nemos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το avidemux είναι αυτό ακριβώς που χρειάζεσαι.

Θα πετάξεις μέσα με την σειρά τα βίντεο, θα επιλέξεις από αριστερά στην μορφή εξόδου το MP4 Muxer και θα αποθηκεύσεις. Σε λίγα λεπτά θα είσαι έτοιμος.

Το ωραίο με το avidemux είναι ότι δεν κάνει re-encode τα βίντεο όταν αυτά είναι της ίδιας μορφής και αν δεν κάνεις κάποια μορφή επεξεργασίας στο βίντεο.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, micos000 είπε

Το avidemux είναι αυτό ακριβώς που χρειάζεσαι.

Θα πετάξεις μέσα με την σειρά τα βίντεο, θα επιλέξεις από αριστερά στην μορφή εξόδου το MP4 Muxer και θα αποθηκεύσεις. Σε λίγα λεπτά θα είσαι έτοιμος.

Το ωραίο με το avidemux είναι ότι δεν κάνει re-encode τα βίντεο όταν αυτά είναι της ίδιας μορφής και αν δεν κάνεις κάποια μορφή επεξεργασίας στο βίντεο.

Επιτέλους!

Έκανα την δουλειά μου χωρίς κολλήματα και προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα.

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα δοκιμασμένο (απλό σχετικά) που να το πετάς φωτογραφίες και να σου δημιουργεί άλμπουμ φωτογραφιών; Το οποίο μετά να το πάω σε ένα φωτογραφείο και να μου το εκτυπώσουν σε κανονικό άλμπουμ-βιβλίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν online υπηρεσίες όπου ανεβάζεις τις φωτογραφίες σου, δημιουργείς το άλμπουμ, επιλέγεις σε τι χαρτί θα τυπωθεί και με τι εξώφυλλο, πληρώνεις και στο στέλνουν.

https://www.myikona.gr/photobook-page/

https://www.myalbum.gr/photobook/

https://www.photobook.gr/

Προσφέρει και το android κάτι παρόμοιο...

https://support.google.com/photos/answer/7378811?hl=el&co=GENIE.Platform%3DAndroid

Περισσότερα...

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=δημιουργία+photo+album#ip=1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μήπως κανένα πρόγραμμα επεξεργασίας βίντεο που να αλλάζει τον προσανατολισμό του βίντεο, π.χ. οριζόντια ή κατακόρυφη αναστροφή, περιστροφή κλπ?

Για αναπαραγωγή ξέρω ότι το κάνει το Gom player (υποθέτω και το VLC), αλλά θέλω να είναι default ο συγκεκριμένος προσανατολισμός για να ανοίγουν με οποιοδήποτε πρόγραμμα σωστά.

Τα προγραμματα επεξεργασίας που έχω υπόψιν δεν το κάνουν αυτό...

Καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, Mivas (myphone) said:

Υπάρχει μήπως κανένα πρόγραμμα επεξεργασίας βίντεο που να αλλάζει τον προσανατολισμό του βίντεο, π.χ. οριζόντια ή κατακόρυφη αναστροφή, περιστροφή κλπ?

Για αναπαραγωγή ξέρω ότι το κάνει το Gom player (υποθέτω και το VLC), αλλά θέλω να είναι default ο συγκεκριμένος προσανατολισμός για να ανοίγουν με οποιοδήποτε πρόγραμμα σωστά.

Τα προγραμματα επεξεργασίας που έχω υπόψιν δεν το κάνουν αυτό...

Καμιά ιδέα;

To VLC μπορεί να το κάνει και convert/save. Δες εδώ. Το έχω κάνει ΣΙΓΟΥΡΑ παλαιότερα, αλλά δεν έχω χρόνο να το τεστάρω τώρα.. 
Επίσης, αν μιλάμε για μικρό βίντεο, σίγουρα θα υπάρχουν site online που το κάνουν και σου δίνουν να κατεβάσεις το διορθωμένο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το avidemux2 το κάνει (ΚΑΙ αυτό) με λίγα κλικ.

https://www.videoconverterfactory.com/tips/avidemux-rotate-video.html

Απλά στο σημείο που λέει να επιλέξεις audio format άσ' το στο copy αν δεν θέλεις να αλλάξεις τον ήχο σε κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δε ξερω αν ειμαι στο σωστο νημα 100%,αλλα θελω να ρωτησω σχετικα με το adblock plus Που εχω στο pc και μεχρι πριν 1-2 μηνες εκοβε ολες τις ενοχλητικες διαφημισεις του youtube,πλεον μου πεταει σχεδον καθε φορα απο 2-3 σε καθε βιντεο που παω να δω,με αποτελεσμα να μετανιωνω την ωρα και τη στιγμη που μπηκα να παρακολουθησω κατι..

Μπορει καποιος να μου προτεινει κατι που να δουλευει 100% και να μπλοκαρει τα παντα απο διαφημισεις?

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, phoenix67 είπε

Δε ξερω αν ειμαι στο σωστο νημα 100%,αλλα θελω να ρωτησω σχετικα με το adblock plus Που εχω στο pc και μεχρι πριν 1-2 μηνες εκοβε ολες τις ενοχλητικες διαφημισεις του youtube,πλεον μου πεταει σχεδον καθε φορα απο 2-3 σε καθε βιντεο που παω να δω,με αποτελεσμα να μετανιωνω την ωρα και τη στιγμη που μπηκα να παρακολουθησω κατι..

Μπορει καποιος να μου προτεινει κατι που να δουλευει 100% και να μπλοκαρει τα παντα απο διαφημισεις?

Ευχαριστω.

Νομίζω ότι κάτι άλλαξε η google (manifest ή κάπως έτσι λέγεται) και δε θα δουλεύουν πλέον σωστά οι adblockers, πρέπει να έχει προσαρμοστεί καλύτερα το Adward, αν γνωρίζει κάποιος κάτι καλύτερα ας γράψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, p4n0s86 είπε

Κι εγώ uBlock Origin έχω χωρίς πρόβλημα προς το παρόν. Αλλά ναι η Google αλλάζει πολιτική και σε λίγο καιρό δεν θα δουλεύει κανένα.

Μήπως αναφέρεσαι στο YouTube; Τον τελευταίο καιρό ακούγεται πως δοκιμάζει ένα χαρακτηριστικό που όταν εντοπίζεται κάποιο ad block να στριμαρει μέχρι 3 βίντεο και μετά κατά κάποιον τρόπο να μπλοκάρει... Αυτό αν συμβεί θα είναι σοβαρό θέμα...Θα μας αναγκάζει είτε να πληρώνουμε συνδρομή premium ή να αναγκαζόμαστε να βλέπουμε τις διαφημίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, trojan111 είπε

Μήπως αναφέρεσαι στο YouTube; Τον τελευταίο καιρό ακούγεται πως δοκιμάζει ένα χαρακτηριστικό που όταν εντοπίζεται κάποιο ad block να στριμαρει μέχρι 3 βίντεο και μετά κατά κάποιον τρόπο να μπλοκάρει... Αυτό αν συμβεί θα είναι σοβαρό θέμα...Θα μας αναγκάζει είτε να πληρώνουμε συνδρομή premium ή να αναγκαζόμαστε να βλέπουμε τις διαφημίσεις.

Δεν μπλοκάρει μόνο youtube το adblock, παντού θα γίνει αυτό σε όλον τον chrome. Και θα επηρεάσει και όλους τους υπόλοιπους browsers, σίγουρα αυτούς που βασίζονται σε chromium (edge, opera κτλ) και κάπου είχε πάρει το αυτί μου και τον firefox, αλλά δε θυμάμαι τι έλεγαν ακριβώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πράσινο Adguard θεωρείται το πιο αποτελεσματικό από όλα και 2ο καλύτερο το ublock origin που έχει αναφερθεί. Αλλά ναι η Google ως εταιρεία διαφημίσεων προσπαθεί να βρει πιο επιθετικό τρόπο προβολής τους για να μεγιστοποιήσει τα κέρδη της.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...