Προς το περιεχόμενο

Τα αναντικατάστατα FREEWARE που χρησιμοποιούμε!


nemos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Πως ξέρουμε απο πριν αν κάποιο πρόγραμμα είναι spyware , adware κτλ ώστε να μη το εγκαταστήσουμε καν. Υπάρχει κάποιος σχετικός κατάλογος, η site?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν νομίζω στο http://www.downloads.com'>http://www.downloads.com λέει στην πρώτη σελίδα αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Πάντως, ό,τι έχει αναφερθεί σε αυτό το thread πιστεύω είναι δοκιμασμένο και δεν έχουμε φόβο.

 

(από ένα προγραμματάκι που είχα δοκιμάσει από το http://www.downloads.com βέβαια κόλλησα κάτι worms που το μηχάνημά μου κατέρρευσε εντελώς!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Paint.NET θέλω να ρωτήσω όσους το χρησιμοποιούν αν μπορείς να κάνεις import φωτογραφίες από ψηφιακή μηχανή που έχεις στην USB.

 

Μα αυτό δεν εξαρτάται από το πρόγραμμα όσο από το αν έχεις εγκατεστημένο το driver της φωτογραφικής (αν αυτό χρειάζεται).

Εκτός και αν εννοείς κάτι άλλο που δεν κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ου... Chill out φιλε nemos... Eυχαριστώ για τα προγράμματα, είμαι σίγουρος ότι πάνε υπέροχα, αλλά δεν έχω βάλει Linux :?.. Είμαι πτυστέος και τελευταίος :cry: ουααααααααααα Για να μη πω πλήρως απροστάτευτος .... :shock:

Αλλά έχω αφήσει όμως ένα δεκαράκι partition για αυτό ακριβώς :wink:

Δυστυχώς δε ξέρω να σου απαντήσω για το despeckle. To list of topics στο help file δε το βγαζει .. μάλλον δε το έχει ..sorry... Αλλά έχει forum και έχει και wish list :)

Δυστυχώς επίσης θα ηθελα και εγώ να έχω κάτι να κρατάει στο χρόνο αλλά στο χώρο και το χορό της πληροφορικής τίποτα δεν κρατάει για πολύ ούτε soft ούτε hardware ... Ένα loop ένα while χωρίς τέλος... και όλο τρέχω να προλάβω ...

ΒΤW το Paint net αν μη τι άλλο είναι εντυπωσιακό ... Δοκιμάζουμε ...

Tα δύο προγράμματα για burn το Cd XPBurner Pro 3 είναι σε beta και είναι πολύ ασταθές το δε Deep burner είναι κομμάτι free ενός επί πληρωμή προγράμματος αλλά δεν κάνουν ούτε copy τα media...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω βάλει Linux

................

Αλλά έχω αφήσει όμως ένα δεκαράκι partition για αυτό ακριβώς

Αν το επιχειρήσεις πάντως σου προτείνω ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ να κάνεις μία δοκιμή με Knoppel 0.4/0.5 - έχει καλή τεκμηρίωση στο forum για εγκατάσταση καθώς και ένα απίστευτα όμορφο & κατανοητό περιβάλλον για να δεις τί γίνεται... ΚΑΙ εξελληνισμένο!

.....................................

Επίσης, δεν είσαι ούτε πτυστέος ούτε τελευταίος... θα έλεγα μάλλον βολεμένος με το λειτουργικό του Μπίλι -όπως κι εγώ άλλωστε- κι αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό όταν γίνεται καλά, χρησιμοποιώντας δηλ. όσο περισσότερο γίνεται freeware προγράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστα φίλε nemos από βολεμένος έως και υπνωτισμένος...matrix σωστό τα windows... Ευτυχώς που οι φίλοι από το Πολυτεχνείο μου ρίχνουν καμια σφαλιάρα (βλέπε Netscape-Mozilla χρόνια τώρα έως και τα υπέροχα freeware) και συνέρχομαι... :shock:

Λοιπόν ένα Μεγάλο Ευχαριστώ στους φίλους Highlander & Hugelacky που μου έμαθαν το Daemon Tools

Πρέπει να είναι ο Άξιος αντικαταστάτης του Alcohol

Τώρα το κατεβάζω για δοκιμή.. άντε και έχω 40GB παιχνίδια σε images για δοκιμή ....

Έχουμε και λέμε μείον 1 :P Άντε και για Clone-Blinde & Nero

Απάνω τους!!! :D

Για ZIP χρησιμοποιώ το FilZip (από τα επίσης free QuickZip ZipGenius που έχω δει..)

Μου φαίνεται καλούτσικο, απλό και ελαφρύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίκηο έχετε για το knoppel αλλά οπως οι άλλες μου προσπάθειες για το Linux έτσι και αυτή θα πάει στο βρόντο γιατί και πάλι δεν μπορώ να συνδεθώ στο internet οπότε δεν έχει φορουμ, δεν έχει βοήθεια άρα άχρηστο. Εχω adsl PPPoA. Κυτάζω στις ρυθμίσεις βρίσκω PPPoE και βέβαια παίρνω μηνύματα διάφορα τα οποία δεν καταλαβαίνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dub, ειδικά για το Knoppel σου προτείνω να ζητήσεις βοήθεια από τον Αρχηγό που το διανέμει (http://knoppel.sourceforge.net/modules/newbb) και μάλλον θα βγάλεις άκρη :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dub, ειδικά για το Knoppel σου προτείνω να ζητήσεις βοήθεια από τον Αρχηγό που το διανέμει (http://knoppel.sourceforge.net/modules/newbb[/url']) και μάλλον θα βγάλεις άκρη :wink:

Θα το κάνω !!! Παρόλο που είπα να μη ξανασχοληθώ...

Για μένα οι προσπάθειες για Linux ξεκινάνε απο τη σύνδεση στο Ιντερνετ.

Αν ποτέ μπορέσω να το κάνω αυτό θα προχωρήσω αλλιως ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. Δηλαδή αν δεν είσαι συνδεδεμένος δεν μπορείς να πάρεις βοήθεια. Για κάποιες φορές πρέπει να είσαι στα windows να ανατρέχεις στα διάφορα φόρα , να βγαίνεις απο τα windows να μπαίνεις στο Linux να πειραματιζεσαι και επειδή στο linux ΠΟΤΕ με τη πρώτη δεν το καταφέρνεις πρέπει να βγείς απο το Linux να ξαναμπείς στa Windows και ουτω καθεξής.

Μιλάμε πως είναι αληθινό βασανιστήριο !!! Καψόνι κανονικό.

Ασε που οι εμπειρίες μου απο τους ανθρώπους που ζήτησα βοήθεια για Linux δεν είναι και οι καλίτερες !!! "Διάβασε το manual", "μπες στο τάδε φορουμ","θέλει υπομονή","είναι δύσκολο" κτλ.... ΠΟΤΕ δεν πήρα συγκεκριμένη απάντηση στο ΕΝΑ και ΒΑΣΙΚΟ ερώτημα που στις 4-5 προσπάθεις μου: πως θα συνδεθώ στο διαδίκτυο. Αν το επιτύχω αυτό τα άλλα παλεύονται.

Στο Insomnia έχω ζητήσει βοήθεια ΔΕΚΑΔΕΣ φορές. Πως γίνεται σε ΟΛΕΣ (εκτός απο μία !!!) να έχω λύσει τα προβλήματα μετά απο 3-4 απαντήσεις.??? Πρώτον οι απαντήσεις είναι συγκεκριμένες ("κάνε αυτό", "πάτα αυτό") και δεύτερον ΕΙΜΑΙ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ άρα μπορώ ανετα να πειραματιστώ με αυτά που με συμβουλεύουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...