Προς το περιεχόμενο

Τα αναντικατάστατα FREEWARE που χρησιμοποιούμε!


nemos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια που αναφέρουμε τα freeware που χρησιμοποιούμε, κατέβασα απο το μπλόγκ του DaDi το CoreV και μου άρεσε πολύ. Ουσιαστικά δείχνει το load των διπλοπύρηνων επεξεργαστών...

A, κατέβασα και το Hard Disk Indicator, το οποίο κάνει εξομοίωση του led του σκληρού δίσκου στο system tray :-)

Όποιος ενδιαφέρεται το link είναι αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά... Έκανα αναζήτηση αλλά δεν βρήκα κάτι! Υπάρχει free πρόγραμμα που να γράφει dual layer dvd??? Το cdburnerxp, infrarecorder δεν γράφουν. Ούτε το Ashampoo (εμπορικό)... Κανένα free? Δοκίμασα με το (θεϊκό) ImgBurn αλλά δεν το κατάφερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω αγοράσει ποτέ μου άδεια DL DVD, αλλά μου κάνει τρομερή εντύπωση αυτό που λες. Τόσο στην αρχική σελίδα του InfraRecorder, όσο και στη σελίδα με τα features του CDBurnerXP αναφέρεται ρητά ότι υποστηρίζουν εγγραφές σε τέτοια δισκάκια. Μήπως συμβαίνει κάτι άλλο; Π.χ. παλιό DVD recorder που δεν υποστηρίζει καν DL εγγραφές; Ή μήπως καινούργιο media code στα DL άγραφα που έχεις αγοράσει και δεν υπάρχει στα write strategies του firmware του drive σου; (συνήθως λύνεται με firmware update ώστε να αναγνωριστούν σωστά τα δισκάκια ως DL)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω αγοράσει ποτέ μου άδεια DL DVD, αλλά μου κάνει τρομερή εντύπωση αυτό που λες. Τόσο στην αρχική σελίδα του InfraRecorder, όσο και στη σελίδα με τα features του CDBurnerXP αναφέρεται ρητά ότι υποστηρίζουν εγγραφές σε τέτοια δισκάκια. Μήπως συμβαίνει κάτι άλλο; Π.χ. παλιό DVD recorder που δεν υποστηρίζει καν DL εγγραφές; Ή μήπως καινούργιο media code στα DL άγραφα που έχεις αγοράσει και δεν υπάρχει στα write strategies του firmware του drive σου; (συνήθως λύνεται με firmware update ώστε να αναγνωριστούν σωστά τα δισκάκια ως DL)
Ακριβως αυτο το προβλημα με τον φιλο πιο πανω ειχα κι εγω και με ενα firmware update που εκανα στο drive μου μπορεσα να γραψω ενα τετοιο δισκακι :-)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανών να είναι και αυτό το πρόβλημα! Γιατί δεν μου το διάβαζε και καλά! Τώρα κατέβασα το firmware και θα το δοκιμάσω! Δεν το έχω ξανακάνει βέβαια και ελπίζω να μην κάνω καμιά βλακεία! Με την ευκαιρεία, και για να μην ανοίγω καινούριο θέμα, η σελίδα με τα firmware είναι αυτή! Και εγώ έχω το AD-7170 P-ATA. Γράφει ότι θα έχει readme file μέσα στο .zip αρχείο αλλά δεν έχει! Πως κάνω δηλαδή εγώ το update?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Με αφορμή το post ενός μέλους, ανέβασα ένα άρθρο στο Wiki με τίτλο MPEG1-2 κόψιμο-ράψιμο με freeware εργαλεία για Windows. Ελπίζω να το βρείτε χρήσιμο και να το εμπλουτίσετε αν θέλετε με επιπλέον πληροφορίες/εναλλακτικές μεθόδους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά σ' αυτά τα περιοδικά πληροφορικής βρίσκεις μερικές φορές κάποια χρήσιμα πράγματα. Μεταξύ άλλων το PC Magazine αυτού του μήνα είχε και το Ελληνοαγγλικό - Αγγλοελληνικό λεξικό "Freelang" το οποίο είναι free και μπορείτε να το κατεβάσετε και από το παρακάτω link.

Επίσης από τη σελίδα του προγράμματος μπορείτε να κατεβάσετε ό,τι λεξικό χρειάζεστε από άλλες γλώσσες. Για τα ελληνικά, προς στιγμή υπάρχει μόνο η παραπάνω αμφίδρομη με τα Αγγλικά έκδοση (όχι σε άλλες γλώσσες)

 

http://www.freelang.net/dictionary/greek.html

 

Μπορεί να μη φτάνει τα επαγγελματικά του είδους αλλά για free είναι μια χαρά.

Επ' ευκαιρίας, ξέρει κανένας κανένα καλύτερο free αμφίδρομο "ελληνο - χ" λεξικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39648387on5.png

RemoteDesktopManager

 

 

 

67d96xf.gif

Ενα πολυ καλο freeware προγραμμα για διαχειρηση απομακρυσμενων συνδεσεων.

 

Features

* Free

* Small size

* Easy to install, easy to deploy, only one executable

* Add name, image and description to your configuration

* Run in tray icon

* Quick access menu in the tray icon

* Support import and export of remote desktop file (.rdp)

* Support Microsoft Remote Desktop and Microsoft Terminal Services

* Support RealVNC

* Search filter

* Auto start on Windows startup

* Auto update

* Nice UI with theme support

* Share settings between users

* Compatible with Windows XP, Windows 2003 and Windows Vista

 

rdm-main.png

 

 

rdm-tray.png

 

 

 

 

wikiiconvy3.jpg

 

wikilogoqs6.png

Πολυ χρησιμο ποστ. Καλο 8α ηταν να γινει ενα ευρετηριο-περιεχομενα στην πρωτη σελιδα

ανα κατηγορια. Wiki ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα,

 

δεν το είδα να αναφέρεται πουθενά: http://launchy.net/index.html. Στο site περιγράφεται ως keystroke launcher, και με τη χρήση του μπορεί να μειωθεί κατά πολύ η αναζήτηση προγραμμάτων στο start menu των windows!

 

Ελπίζω να φανεί χρήσιμο.

 

Κώστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με ImgBurn και InfraRecorder! Φούντο στο Nero! Επίσης τα ImgBurn Και Burrrn που αναφέρονται και ποιο πάνω υπάρχουν και σε portable εκδόσεις! Δοκιμάστε τα και δεν θα χάσετε!

 

το InfraRecorder γινεται κανονικα εγκατασταση η δεν χρειαζεται.

το κατεβασα,το αποσυμπιεσα αλλα,δεν βρισκω και καποιο setup.exe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...