Προς το περιεχόμενο

Τα αναντικατάστατα FREEWARE που χρησιμοποιούμε!


nemos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

>
http://www.winehq.org/site/license

 

Μήπως το μπερδεύεις με το Cedega... ;

 

οχι δε το ειπα υπο αυτη τη σκοπια. ξερω οτι το wine ειναι open. απλα επειδη ειπε ιεροσυλια να τρεχεις εφαρμογες του linux στα windows, βρισκω πιο ιεροσυλο το αναποδο γιατι τα windows ειναι closed source

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάνεις τη δουλειά σου σωστά, τίποτα δεν είναι ιερόσυλο. Κανείς δεν είπε ότι σε GNU/Linux οι μόνες εφαρμογές που θα τρέχεις πρέπει να είναι F.O.S.S. και σε Windows proprietary. Αυτά είναι για ανόητα fanboys...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ήθελα να προσθέσω το ΒΤ Softphone είναι messanger και μου δίνει την δυνατότητα να μιλάω απο το PsP μου στον υπολογιστή..Καλό ε?Ιδιαίτερα αμα είμαι στο κέντρο της πόλης (Βόλος) ποu έχει και WIFi μιλάω με τον αδερφό μου free...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για VoIP + webcam session, έχω δοκιμάσει το Ekiga με πολύ καλά αποτελέσματα σε ποιότητα και latencies. Είναι κατά βάση λινουξάδικο software, αλλά υπάρχει έκδοση και για Windows εδώ. Έχω δοκιμάσει και αυτήν σε Windows XP SP3, no probs whatsoever...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

VirtuaWin

Virtual Desktop Manager - Microsoft Windows

 

 

Έψαχνα που λέτε παιδιά ένα προγραμματάκι για να προσομοιώσω σε Windows τη λειτουργία των Virtual Desktops που έχω συνηθίσει από το Linux. Θυμόμουν ότι ένα τέτοιο utility (Virtual Desktop Manager) περιλαμβανόταν στα γνωστά PowerToys της Microsoft και είπα αρχικά να δοκιμάσω αυτό. Ήλπιζα σε άριστη συνεργασία με το λειτουργικό της ίδιας εταιρείας, λογική προσδοκία πιστεύω. Έλα όμως που βγήκε τρελό «παλτό»! Buggy, αισθητά αργό κατά την εναλλαγή desktops και η toolbar του έπιανε αρκετό χώρο στην taskbar των Windows. Συν τοις άλλοις, νομίζω ότι είναι ψιλοπαρατημένο.

 

 

Mετά από λίγο googling λοιπόν, βρήκα το VirtuaWin: Μικρό μέγεθος (ούτε 400KB), οργανωμένο site και ενεργό development. Πρώτη εντύπωση δηλαδή θετική. Κατέβασμα, εγκατάσταση και μετά από λίγα λεπτά διαβάσματος στην βοήθεια του προγράμματος, είχε τελειώσει και η παραμετροποίηση και ήταν έτοιμο για χρήση.

 

 

Εντυπώσεις: Αστραπιαία εναλλαγή μεταξύ των desktops, πολύ και πολύ συμμαζεμένο interface. Δείτε σύγκριση χαμένου χώρου μεταξύ PowerToy και VirtuaWin (το πρώτο screenshot το «τσίμπησα» από Google Images, γιατί στο μεταξύ το PowerToy είχε «πάρει πόδι»).

 

vdm1eh6.png

 

Και μερικά screenshots από τις ρυθμίσεις του προγράμματος:

 

 

Ανακεφαλαιώνοντας:

 

Θετικά

  • Συχνά releases
  • Ταχύ
  • Μεγάλος βαθμός παραμετροποίησης
  • Πολύ αναλυτικό help file

 

Αρνητικά

  • Αυτήν τη στιγμή που γράφω με 2 virtual desktops, πιάνει 9MB η κύρια διεργασία του προγράμματος και 3.5ΜΒ το WinList module, το οποίο όμως είναι προαιρετικό και μπορείτε να το αφαιρέσετε. Δεν έχω κοιτάξει τον κώδικά του (και δεν πρόκειται να κάτσω να το κάνω λόγω έλλειψης χρόνου), αλλά εμένα τουλάχιστον μου φαίνονται πολλά

 

 

Το χρησιμοποιώ, έχοντας στο 2ο virtual desktop μόνιμα ανοιχτό το VirtualBox και μία εικονική μηχανή Ubuntu, ενίοτε και Arch Linux και μπορώ να πω ότι με βόλεψε πάρα-πάρα πολύ. Μόλις βρω χρόνο να στήσω έναν client για απομακρυσμένο X στα Windows, λέω να βάλω κι ένα 3ο εικονικό desktop για απομακρυσμένη διαχείριση του Linux PC μου!

 

 

Βαθμολογία: 8.5/10. Δοκιμάστε το!

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Ενδιαφέρον ακούγεται... είχα κάνει κι εγώ παλιότερα μια παρόμοια αναζήτηση και τελικά κατέληξα στο Virtual Dimension, η τελευταία έκδοση του οποίου είναι μεν από το 2005, αλλά κάνει μια χαρά τη δουλειά του (ακόμη και σε Vista).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εχετε να πειτε για το comodo firewall και το avast?καλα ειναι η υπαρχουν καλυτερα και ποια?thanks a lot

 

και εγώ αυτά τα δύο έχω(τελευταίες, free εκδόσεις) και είμαι πέρα για πέρα ευχαριστημένος.δεν έχει περάσει τίποτα το τελευταίο δίμηνο και όλα λειτουργούν ρολόι.

αν έπρεπε να προτείνω σε κάποιον freeware firewall & antivirus, θα πρότεινα αυτά τα δύο ασυζητητί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
και εγώ αυτά τα δύο έχω(τελευταίες, free εκδόσεις) και είμαι πέρα για πέρα ευχαριστημένος.δεν έχει περάσει τίποτα το τελευταίο δίμηνο και όλα λειτουργούν ρολόι.

αν έπρεπε να προτείνω σε κάποιον freeware firewall & antivirus, θα πρότεινα αυτά τα δύο ασυζητητί.

 

Μία από τα ίδια κι εδώ... τα χρησιμοποιώ και τα δύο εδώ και κάποιους μήνες (είχα βαρεθεί τα blacklists του Kaspersky και του NOD32 :P) και μέχρι στιγμής δεν έχω παράπονα.

 

Το μόνο που έχω να παρατηρήσω είναι ότι καμιά φορά, όταν αναβαθμίζω τον Firefox (στις γνωστές, τακτικές του αναβαθμίσεις), δεν με αφήνει να το κάνω παρά μόνο αν κλείσω το Comodo. Δεν ξέρω αν έχει συναντήσει και κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα.

 

Α, επίσης, ξέρω ότι το Comodo έχει βγάλει και ένα beta Antivirus - το έχει δοκιμάσει άραγε κανείς να μας πει εντυπώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
Κάποιο software που να του πετάξω πολλές φώτο και να τις συνθέσει σε ένα πολυσέλιδο έγγραφο (pdf,word, ότιδήποτε) έχετε υπόψιν σας;

 

Επειδή μου φάνηκε ενδιαφέρουσα η απορία το δοκίμασα με το pdf creator και διαπίστωσα πως γίνεται εύκολα αν απλώς επιλέξεις τις εικόνες που θες και στο δεξί κλικ πατήσεις print. Όταν σου ζητήσει να επιλέξεις printer, επιλέγεις τον pdf creator, πατάς print και στο τέλος σου βγάζει ένα pdf με την κάθε φωτογραφία στη δική της σελίδα.

 

Φαντάζομαι πως γίνεται με τον ίδιο τρόπο όποιον pdf creator κι αν έχεις (π.χ. Acrobat).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα με το primopdf, αλλά δεν βρήκα κάποια επιλογή. Έκανε ενα έγγραφο pdf ανα φωτο :S

 

Κατεβάζω τώρα το pdf creator, αν κάτι δεν πάει καλά θα ριπορταρω :P Ευχαριστώ για την πρόταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Δοκίμασε με το pdf creator - εγώ το δοκίμασα ήδη και δούλεψε κανονικά, χωρίς μάλιστα να κάνω καμία ιδιαίτερη ρύθμιση - Vista χρησιμοποιώ, αλλά αυτό δε νομίζω να έχει σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...