Προς το περιεχόμενο

Τα αναντικατάστατα FREEWARE που χρησιμοποιούμε!


nemos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://deluge-torrent.org/

 

Εδω θα βρειτε εναν freeware client για αρκετα λειτουργικα συστηματα ο οποιος προσφερει full encryption απο τη μανα του (σαν default επιλογη δηλαδη) ετσι ωστε να μη μπορει ο ISP σας να δει οτι κατεβαζετε torrents.

Εχει και καποια plug-ins τα οποια δε τα εχω δοκιμασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ESCO Wallpaper Changer

 

δουλευει και σε Vista αρκει να εχει απενεργοπιηθει το UAC

 

δεν μενει resident στην μνημη, κανει την αλλαγη και γειααα

 

http://egorov.ruslang.com/indexen.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφορουμιτες να ρωτησω.Υπαρχει κανα προγραμματακι για να αυξανει το bitrate Μουσικων κομματιων?mp3 format και αλλα.

 

 

 

υπαρχει το DFX για διαφορους players το οποιο κανει καλη δουλιτσα

 

http://www.fxsound.com/

 

δεν ειναι free ομως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να αυξήσεις το bitrate είναι άκυρο αν θυμάμαι καλά, γιατί δεν μπορείς να προσθέσεις πληροφορίες σε ένα mp3 τις οποίες είχες πετάξει - κόψει παλιότερα! αλλά ψάξτο και εσύ για σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι τι επιτυγχάνεις έτσι;

Audio (MP3)

 

* 32 kbit/s — MW (AM) quality

* 96 kbit/s — FM quality

* 128–160 kbit/s — Standard Bitrate quality; difference can sometimes be obvious (e.g. bass quality)

* 192 kbit/s — DAB (Digital Audio Broadcasting) quality. Quickly becoming the new 'standard' bitrate for MP3 music; difference can be heard by few people.

* 224–320 kbit/s — Near CD quality. Sound is nearly indistinguishable from most CDs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά όταν έχεις ένα mp3 στα 128kbs, δεν κάνει διαφορά δε πα να το μετατρέψεις στα 10000kbs. Στο έγραψα και πιο πάνω. Ότι πληροφορία είχε πεταχτει παλιά με την συμπυκνωση του κομματιού στα 128 δεν μπορεί να επανέλθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά τα λέει ο freakster αφού ο mp3 είναι απωλεστικός αλγόριθμος συμπίεσης. Άπαξ και το συμπιέσεις δεν μπορείς να πάρεις πίσω το αρχικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω ένα δωρεαν προγραμμα για αντιγραφή CD/DVD... Ποιο είναι καλό το ποιο καλο???

Απο την άλλη ποιο ειναι πιο απλό για ενα ασχετο χρηστη υπολογιστών που θέλει απλως να αντιγραφει δισκακια με λιγα κλικ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Δοκίμασε το InfraRecorder

Έχει και portable έκδοση, οπότε, μπορείς να το δοκιμάσεις χωρίς καν να το εγκαταστήσεις...

 

Είναι και καλό και απλό στη χρήση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Επειδή είμαι υπέρ των Freeewares προγραμμάτων αποφάσισα να γράψω το παρακάτω προτείνοντας σας μια λίστα

από δωρεάν προγράμματα που αντικαθιστούν

επάξια τα Shareware.

================================================== =====================================================

 

Για των καθαρισμό του συστήματος αρκετοί στερεύονται στο CCleaner. Eιναι δημιούργημα της piriform οι οποία αναπτύσσει δυο ακόμα προγράμματα το Recuva & Defraggler.

 

 

Για την ανασυγκρότηση υπάρχει το προαναφερθέν

Defraggle.Είναι το καλύτερο πρόγραμμα ανασυγκρότησης που έχω δοκιμάσει [ο&ο, diskeeper κ.α]

Για την απεγκατάσταση προγραμμάτων υπάρχει η"Προσθαφαίρεση προγραμμάτων" των Windows ωστόσο πιστεύω ότι δεν αρκείγιαυτό υπάρχει ο

Revouninstaller είναι ένα νέο σχετικά πρόγραμμα αφού βρίσκετε ακόμα στην έκδοση 1.71

Όσων αναφορά το Office της Microsoft μπορεί άνετα να αντικατασταθεί από το Openoffice της Sun το οποίο φυσικά διαθέτει και ελληνική έκδοση !

Για PDF reader υπάρχει ο Foxit Reander που είναι εμφανές ελαφρύτερος από τον Adobe Reander

 

Ένας επάξιος αντίπαλος συμπίεσης / αποσυμπίεσης είναι το 7zip το οποίο δεν δεν έχει τίποτα να ζηλέψει απο το Winrar.

 

Την προστασία του H/Y την εμπιστεύομαι σε τρία προγράμματα Αvast, Spybot S&D και στον Firefox.

To anti-virus Avast είναι ελαφρότατο που που καταλαβαίνεις ότι υπάρχει

το ίδιο ισχύει και για το Spybot.

Όσων αναφορά των Firefox με ένα πρόσθετο που αφαιρεί τις διαφημίσειςεμποδίζει και να "κολλήσεις" τα λεγόμενα Advertising spyware και ακούει στο όνομα Adblock Plus.

Για Download Manager υπάρχει ο Flashget και με ένα προσθετο τον Firefox κατεβάζει σφαίρα.Εγώ των χρησιμοποιώ και για το RS !

Μια αναφορά στο VLC Player θεωρείτε απαραίτητη αφού αυτό και το MPCείναι τα πιο ελαφριά και αποτελεσματικά στο θέμα αναπαραγωγής , υπάρχεικαι ο MP player αλλά δεν τον θεωρό καλύτερο των παραπάνω !

Για μετατροπή υπάρχει ο Super © που μπορεί να μην εντυπωσιάζει σαν περιβάλλον αλλά η δουλειά του δεν υστερεί σε τίποτα από του υπολοίπους μετατροπείς.

 

Ένα πλήρες πρόγραμμα καψίματος είναι το CDBurnerXP που παρά την ονομασία του καίει και DVD !

__________________________________________________ ________________________________________________________________

 

Τα παραπάνω λειτουργούν άψογα στο δικό μου σύστημα, για οποιαδήποτε απορία εδώ είμαστε smile.gif

Δεν φέρω καμιά ευθύνη για τυχών προβλήματα

 

Σημειώσει 1 : Το Avast αν και δωρεάν θέλει ένα Register με προγραμματικό e-mail

Σημείωση 2 : Firewall δεν χρησιμοποιώ το θεωρώ περιττό αφού ότικλειδί πειράζετε με ενημερώνει ο Spybot αν όμως οπωσδήποτε θέλετε έναυπάρχει το Comodo !

Σημείωση 3 : Καλό (απαραίτητο) είναι να γίνετε μια καθημερινή ε κάθαρση το Cookies από το CCleaner ώστε να αποφευχθούν τα δυσάρεστα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία Virus. Έχεις δοκιμάσει και το antivir; Το λέω αυτό γιατί στα περισσότερα όσο το δυνατόν πιο έγκυρα τεστ που έχω δει, βγάζει πολύ καλά αποτελέσματα. Είναι πρώτο σε πολλά απο αυτά. Αυτό το λέω γιατί δεν έχω δοκιμάσει εγώ το avast.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...