Προς το περιεχόμενο

Διαφορά μεταξύ Linksys WAG54G και WRT54GS


grtsik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως γνωρίζει κανείς τη διαφορά ανάμεσα στα router Linksys WAG54G και WRT54GS γιατί παράγγειλα το πρώτο από http://www.Priveshop.gr και φοβάμαι μήπως έχω κάνει καμιά πατάτα. Τα σχετικά links είναι:

1) LINKSYS WIRELESS-G ADSL GATEWAY WAG54G (PSTN) --> http://www.priveshop.gr/promo/

2) LINKSYS WIRELESS BROADBAND ROUTER 802.11G WRT54GS --> http://www.priveshop.gr/product.php?code=403313&sess=1070180824

Ενδεικτικά δεν θέλω modem , μιας και θα το πάρω ούτως ή άλλως από ΟΤΕ με την ενεργοποίηση. Αν το πρώτο έχει και modem μήπως είναι καλύτερα να χρησιμοποιώ αυτό που είναι οόλα σ' ένα, ή να συνδέσω το modem του ΟΤΕ πρώτα;

Thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διαφορές του G από το GS είναι μιδαμινές. Η κυριότερη είναι ότι απλά το GS έχει μια επιλογή που του επιτρέπει να συνδέεται ασύρματα μέχρι τα 108 mbits έναντι των 54 που δίνει το πρότυπο 802.11g. Το GS βασικά θα το χρειαζόσουν μόνο για εσωτερικό χώρο και όχι για να συνδεθείς σε απόσταση. Άλλη μια διαφορά είναι ότι το GS μεγαλύτερη μνήμη, αλλά ούτε και αυτό θα σε απασχολήσει νομίζω...

Modem από τον ΟΤΕ θα χρειαστείς ούτως ή άλλως, δεν έχει το Linksys.

Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry δικό μου λάθος. Δεν είχα παρατηρήσει ότι συγκρίνεις διαφορετικά μοντέλα. Εγώ σου είπα τις διαφορές μεταξύ WRT54G και WRT54GS.

Το μοντέλο που αναφέρεις εσύ WAG54G είναι όπως το WRT54G αλλά έχει και modem επάνω γιαυτό και είναι ακριβότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, επανέρχομαι λοιπόν στο δεύτερο ερώτημα. Αξίζει να το πάρω με modem " κομπλέ" και να μη βάλω αυτό του ΟΤΕ ή δεν έχει σημασία; Μήπως δηλαδή το ολοκληρωμένο πακέτο είναι πιό αξιόπιστο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

egw exw to Linksys WAG54G se ethernet me tellas kai paei petwntas !!! Sistinw anepifilakta to Linksys....!!! Twra gia ta pleonektimata tou Ethernet enanti tou USB koita edw: http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=98601 to post tou agentwolf. Arketa epeksigimatiko kai boithiko, tha elega.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

na rotiso kai ego kati?

 

an paro to wag54g pou einai kai modem (sosta? i ta berdepsa akoma de arxisa)

 

kai bgalo apo ti mesi to modem sagem tis otenet 8a einai kalitera?

8a einai ais8iti i diafora?

 

i na paro to wrt54 kai na to sindeso me to sagem tis otenet ?

 

ps 512/128

 

{kala kanena kodiko tis prokopis de borune na baloune autoi stin linksys!! ola Wx54x me berdeuounai!}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλυτερα να παρεις το wag54g που ειναι και modem, να μην μπερδευεσαι με ρυθμισεις, ειναι πολυ πιο ευκολο στο σεταρισμα, και λογικα, θα ειναι καλυτερα να περναει το dsl απο μια συσκευη, παρα απο 2.εγω αυτο εχω και ειναι super! ειδικα για p2p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
na rotiso kai ego kati?

 

an paro to wag54g pou einai kai modem (sosta? i ta berdepsa akoma de arxisa)

 

kai bgalo apo ti mesi to modem sagem tis otenet 8a einai kalitera?

8a einai ais8iti i diafora?

 

i na paro to wrt54 kai na to sindeso me to sagem tis otenet ?

 

ps 512/128

 

{kala kanena kodiko tis prokopis de borune na baloune autoi stin linksys!! ola Wx54x me berdeuounai!}

 

pare asizititi to wag pou inei kai adsl modem mazeis.min mplexeis me dio routers mazi dioti tha kopanas to kefali ston toixo opos kapoio edomesa pou prospathoun na kanoun port forward alla prepei na anixtoun kai ta 2 modems.den iparxei kapoios logos na kratiseis kai to sagem pou einai katoteris poiotitas apo to linksys.kane tin douleia sou me ena oste ama fteei kati na xereis ti einai .to na pareis 2 modems to kanoun kapoioi gia perisoteri asfaleia opos xrisimopoioun kai to linksys san ena mini firewall gia na kopsoun paketa pou den theloun.alla gia spiti einai mia xara to wag.

 

oso gia auto pou les gia tous kodikous pragmati einai mperdema kai poloi exoun parei lathos router

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...