Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση με ADSL modem: USB ή LAN;


ecthelion79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έμαθα ότι είναι καλύτερο να συνδέσεις το adsl modem σου με τον υπολογιστή σου μέσω ethernet παρά με USB. Ισχύει αυτό; Το modem που μου έδωσε τσάμπα η tellas (Crypto SX200) μπορεί να συνδεθεί μόνο με USB με τον υπολογιστή. Αξίζει να πάρω άλλο modem ή δεν είναι και τόσο μεγάλη η διαφορά; Αν είναι να πάρω άλλο, ποιό μου προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα θα κανεις δουλει και με αυτο εκτος και θελεις να μοιρασεις σε πολλα pc την dsl οποτε θα χρεαστεις ethernet.Σε αυτη την περιπτωση προτεινω το Zyxel 650 με router. Αυτο εχω κι εγω και κανει καπου 130-140 ευρω.:D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη δουλειά σου θα την κάνεις αλλά πόσο θα παιδευτείς για να την κάνεις!!! Εγώ προτείνω μακριά απο τα usb dsl modems Βγάζουν πολλά προβλήματα Τώρα όμως αφού στο έδωσε δωρεάν είναι ανούσιο να πας να σκάσεις και άλλα λεφτά Μείνε με αυτό και εύχομαι να μην αντιμετωπίσεθις πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

-Φίλε μου η σύνδεση με LAN από την εμπειρία που έχω είναι καλύτερη γιατί δεν θέλει ούτε οδηγούς ούτε τίποτα.

-Δεν είμαι όμως σίγουρος για αυτό που θα σου πω τώρα. Σε εμένα το ADSL λειτουργεί άψογα με LAN σε ένα φιλαράκι όμως που η σύνδεση έγινε με LAN τα kbps του ήταν στα 100 και πιστεύω πως αυτό γίνεται γιατί η κάρτα δικτύου του ήταν 10/100. Σε εμένα είναι 10/100/1000 και λειτουργεί στα 448kbps.

-Αλλιώς και το USB καλό είναι απλά όπως σου είπα θέλει οδηγό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LAN χαλαρα....Είναι σαν μία extra συσκευη που καμια σχέδη δεν εχει με τον υπολογιστη...

Δεν μπλεκεις με ασυμβατοτητες,drivers,windows....

 

Ρε "πανίσχυρε" κουκλα κυριολεκτικα η υπογραφή σου αλλα 45 kb Πολλά για ενα με 56κ....10 secs Μονο για την υπογραφη σου στην καλύτερη....

Εγώ ειμαι με DSL αλλα...ειχα και εγώ μία στα 40 και την αποχωρηστικα.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"με LAN σε ένα φιλαράκι όμως που η σύνδεση έγινε με LAN τα kbps του ήταν στα 100 και πιστεύω πως αυτό γίνεται γιατί η κάρτα δικτύου του ήταν 10/100. Σε εμένα είναι 10/100/1000 και λειτουργεί στα 448kbps"(!!!!!!!!!!!!!), τι άλλο θα ακούσουμε εδώ μέσα δεν ξέρω από τον κάθε "γνώστη"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"με LAN σε ένα φιλαράκι όμως που η σύνδεση έγινε με LAN τα kbps του ήταν στα 100 και πιστεύω πως αυτό γίνεται γιατί η κάρτα δικτύου του ήταν 10/100. Σε εμένα είναι 10/100/1000 και λειτουργεί στα 448kbps"(!!!!!!!!!!!!!), τι άλλο θα ακούσουμε εδώ μέσα δεν ξέρω από τον κάθε "γνώστη"!

 

ουτε το διαβασα το παραπανω ποστ αμα το LAN ήταν 100kbps την είχαμε κατσει... :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Δεν είμαι όμως σίγουρος για αυτό που θα σου πω τώρα. Σε εμένα το ADSL λειτουργεί άψογα με LAN σε ένα φιλαράκι όμως που η σύνδεση έγινε με LAN τα kbps του ήταν στα 100 και πιστεύω πως αυτό γίνεται γιατί η κάρτα δικτύου του ήταν 10/100. Σε εμένα είναι 10/100/1000 και λειτουργεί στα 448kbps.

 

Το 10/100 σημαίνει Mbps και όχι Κbps, άρα το πρόβλημα του φίλου σου δε σχετίζεται με την ταχύτητα της κάρτας δικτύου.

 

Και δε βλέπω κανένα λόγο κάποιος που μπορεί να συνδέσει με LAN το modem του να το κάνει μέσω USB. Δε θέλει οδηγούς, δε καταναλώνει CPU resources και δε σε παιδεύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

To mono kako pou briskw einai oti argei ligaki na kanei synchronize thn grammh (1-2 min.) Twra ayta gia PC Resources ta akouw ligaki verese. Den lew, to Ethernet einai kalytero alla ayto den shmainei oti to (TSAMPA) Usb einai gia petama...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tellas ebala, mia xara paei, alla to modemaki pou mou steilane, ena tis CRYPTO se usb einai gia petama.................. :-) Apo empeiria filwn, alla kai se sinartisi me osa diabasa pio panw, ta aDSL se usb dimiourgoun polla problimata.....

 

Eixa kati lefta stin akri kai agorasa ena aDSL wireless-G gateway tis Linksys se ethernet pou moirazei aDSL se allous 3 PC mesw LAN alla kai wireless. Ikanopoiimenos 100% tha elega.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω το jetspeed 520. Σε usb το δουλεύω και παίζει κανονικά. Σε ethernet δε μπορώ να το σετάρω ώστε να είμαι active στο dc++ και βέβαια δε μπορώ να τρέξω server... Ενώ έχει τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις πάντα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, μην φέρνεται την καταστροφή. Κάθε interface, έχει τα δικά του καλά, και τα δικά του κακά επίσης. Έχει δημιουργηθεί το καθένα για συγκεκριμένο σκοπό. Στην περίπτωση του ADSL όμως, τα πράγματα είναι αλλιώς. Εγώ προτείνω την κάρτα δικτύου (Ethernet). Παρακάτω είναι οι λόγοι.

 

Όταν χρησιμοποιείς την κάρτα δικτύου (Ethernet) του modem/router σου:

 

  • Είναι πιο εύκολη και καλή η διαχείριση της σύνδεσης.
  • Είναι προσπελάσιμες οι ρυθμίσεις του modem/router από οποιοδήποτε σημείο του εσωτερικού σου δικτύου.
  • Είναι πολύ εύκολο να συνδέεις άλλα PC στο δίκτυό σου. Για την ακρίβεια, είναι το ποιο απλό πράγμα στον κόσμο, γιατί αρκεί απλά να βάλεις στην πρίζα το καινούριο PC και να το ανοίξεις. Τίποτε άλλο. Έτσι απλά και είναι συνδεδεμένο.
  • Γίνεται χρήση του πρωτοκόλλου NAT, πράγμα που σημαίνει μεγαλύτερη ασφάλεια για το εσωτερικό δίκτυο. Δυνατότητες όπως το Port Forwarding, έχουν σπάσει κάποιους περιορισμούς του NAT, και τώρα πλέον, το NAT έχει μόνο θετικά και κανένα αρνητικό στοιχείο.
  • Το Routing το κάνει αποκλειστικά το modem/router. Επομένως δεν επιβαρύνετε κανένα PC (CPU ή μνήμη του PC) με αυτή την δουλειά.
  • Προσφέρει εύκολη διαχείριση που σχεδόν σε όλα τα Routerάκια προσφέρεται μέσα από Web (γραφικό) περιβάλλον.
  • Υπάρχει δυνατότητα για Firewall. Πάλι ισχύει το ότι δεν επιβαρύνεται κανένα PC για την λειτουργία του Firewall γιατί αυτό υλοποιείται αποκλειστικά στο modem/router.
  • Δουλεύουν τα πάντα ανεξαρτήτως λειτουργικού συστήματος, και μάλιστα χωρίς επιπλέον σετάρισμα.
  • Υπάρχει η δυνατότητα του QoS, είτε ανάμεσα σε διαφορετικά πρωτόκολλα είτε σε διαφορετικά PC μεταξύ τους, αλλά και ο συνδυασμός αυτών.
  • Τέλος, δεν εξαρτάται το δίκτυο από κανένα PC, αντιθέτως το δίκτυο είναι διαθέσιμο ανεξαρτήτως πιο PC είναι ανοιχτό και πιο όχι.
  • Ας γράψω και άλλο ένα όχι τόσο σημαντικό προτέρημα αλλά ούτε και αμελητέο: Το PC μπορεί να είναι σε απόσταση μέχρι 100 μέτρα από το modem/router, ενώ στην περίπτωση της χρήσης του USB, η απόσταση μεταξύ PC και modem/router δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 10 μέτρα.

 

Όταν χρησιμοποιείς την USB θύρα του modem/router σου:

 

τότε γίνονται αρκετά από τα παραπάνω (περίπτωση Ethernet) αλλά χρειάζεται χρόνο, κόπο και ιδρώτα για να τα υλοποιήσεις όλα αυτά. Πάρα πολύ χρόνο, σπάσιμο νεύρων και πολλά τεσταρίσματα.

 

Για την περίπτωση της USB σύνδεσης, μόνο αρνητικά έχω να παραθέσω, όπως:

  • Χρειάζεται Drivers για να εγκατασταθεί το modem/router σαν modem στο PC, κάτι που σημαίνει ότι γίνεται μόνο σε ορισμένα λειτουργικά συστήματα (σε όσα υπάρχουν διαθέσιμα οι Drivers από την επίσημη εταιρία του modem).
  • Χρειάζεται update συχνά το Firmware του modem/router. Μην ξαφνιαστείτε αν δείτε BSOD (μπλε οθόνη) στα Windows, θα είναι επειδή χρειάζεται upgrade το Firmware !!!!!!!
  • Χρειάζεται επεξεργαστική ισχύ αλλά και μνήμη του υπολογιστή που θα έχει επάνω του το modem για να κάνει το Routing καθώς και το QoS, το FireWall ή ότι άλλο θέλετε να κάνετε.
  • Δεν υπάρχει ασφάλεια (η έλλειψη του NAT είναι αρνητικό στοιχείο πλέον στις συνδέσεις στο Internet), ενώ αν θέλετε ασφάλεια, θα γεμίσετε το PC σας με ένα κάρο προγράμματα (τουλάχιστον 5 διαφορετικούς τύπους προγραμμάτων) για να αποκτήσετε αυτό το περιβόητο Security, και το μόνο που θα έχετε καταφέρει είναι να κάνετε κατάχρηση της CPU και της μνήμης του Υπολογιστή σας. Το γεγονός ότι ο Υπολογιστής σας πλέον λόγω DSL θα είναι πιο πολλές ώρες συνδεδεμένος στο Internet, απαιτεί πιο μεγάλη ασφάλεια, επομένως πιο πολλά προγράμματα και πιο πολλούς πόρους του μηχανήματός σας.
  • Αν έχετε στο δίκτυό σας και άλλα λειτουργικά συστήματα εκτός των Windows, μην περιμένετε να δουλέψει στο έπακρον η κοινόχρηστη σύνδεση των Windows. Αντιθέτως μόνο προβλήματα θα σας δημιουργεί.

 

 

Εν τέλη, δεν ξέρω αν σας έπεισα, αλλά η χρήση της USB δεν προτείνετε καθόλου. Άλλωστε όλες οι εταιρίες, είτε μεγάλες είτε μικρές, αυτή την διάταξη χρησιμοποιούνε, δηλαδή ένα Router, πάνω σε ένα Switch/Hub και εκεί πάνω όσα PC θέλετε.

 

Αυτά τα ολίγα.

Ελπίζω να ήμουν κατανοητός και να έλυσα τις απορίες σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την περίπτωση της USB σύνδεσης' date=' μόνο αρνητικά έχω να παραθέσω, όπως:

...

[/quote']

 

Σωστά.

Και να μην ξεχνάμε ότι αν κάποιος θέλει πχ. 512Kbps γραμμή (εντάξει σπάνιο για Ελλάδα αλλά έχει κόσμο), αρχίζει ήδη και χάνει bandwidth αν το USB modem του συνδέεται με τον υπολογιστή του πχ. με τα 448Kbps του πανίσχυρου :-) φίλου μας παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...