Προς το περιεχόμενο

Ενοχλητικό πρόβλημα με speedtouch 530


akpe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά

 

Αυτό συμβαίνει συνέχεια εδώ και ενα μήνα που έχω το modem. Το έχω σε USB σύνδεση, και 7 στις 10 φορές που θα προσπαθήσω να ανοίξω το http://10.0.0.138 προκειμένου να το ρυθμίσω (ΝΑΤ κλπ) δεν ανοίγει με τίποτα. Χρειάζεται restart το modem για να ανοίξει, και μετά απο λίγη ώρα πάλι τα ίδια...

 

Ξέρει κανείς τι φταίει; :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θα σου πω τι είναι για να μην ταλαιπωρείσαι. Είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα (πιθανώς είναι πρόβλημα που προέκυψε μετά την εγκατάσταση του SP2):

Πήγαινε στο Control Panel > Add/remove programs > Windows components > Networking services >details και τσεκάρισε τα: 1ο, 2ο, 5ο.

Το τελευταίο, λύνει το πρόβλημα του auto UPnP το οποίο προφανώς έχεις τσεκαρισμένο στο fiirmware, και ανοίγει τις απαραίτητες πόρτες στο firewall των windows... Καλή επιτυχία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

klise to firewall na telioneis.pantos kai ena firmware update DEN BLAPTEI.AUTO TO upnp pote den katalava ti kanei.pantos kalitera ethernet .oute drivers oute tipota.pos tin brikes oli autin tin lisi polydoroskatharaki.prepei na psaxo info gia to upnp

 

 

The UPnP™ is an industry initiative designed to enable simple and robust connectivity among stand-alone devices and PCs from many different vendors. TO MATHAME KAI AUTO.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το UPnP, τα windows αναγνωρίζουν το speedtouch (και οποιοδήποτε άλλο UPnP router) ως internet gateway device και όσες εφαρμογές είναι UPnP-aware μπορούν να κάνουν port forwarding από μόνες τους, χωρίς την παρέμβαση του χρήστη. Έτσι δουλεύει το MSN messenger πίσω από το NAT και επιτρέπει audio/video conference και μεταφορές αρχείων. UPnP υποστηρίζουν και άλλα προγράμματα όπως το azureus, το bitcomet και άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης το προβλημα μπορει να ειναι οτι εχεις ορισει τον proxy της vivo στα settings του browser σου. ακουγεται κουφο αλλα σε εμενα αυτο ηταν το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το UPnP, τα windows αναγνωρίζουν το speedtouch (και οποιοδήποτε άλλο UPnP router) ως internet gateway device και όσες εφαρμογές είναι UPnP-aware μπορούν να κάνουν port forwarding από μόνες τους, χωρίς την παρέμβαση του χρήστη. Έτσι δουλεύει το MSN messenger πίσω από το NAT και επιτρέπει audio/video conference και μεταφορές αρχείων. UPnP υποστηρίζουν και άλλα προγράμματα όπως το azureus, το bitcomet και άλλα.

 

koinos glitoneis esi to port forward kai to analambanei i efarmogi.katalava diladi me to epomeno service pack ton xp tha doume kai 10000 patchakia pou tha diorthonoun to problima tou port forward pou OPOS PANTA tha exei san apotelesma kapoios na apoktisei prosvasti ston ipologisti opos alloste se kathe bug tis microsoft.kalitera na empisteuto to modem.xexe.oso gia ton proxy nai pragmati ta windows ine toso xaza pou einai ikana na psaxnoun tin dieuthinsi 10.0.0.138 prota diameso tou proxy pou den tha iparxei kai meta sto idio to pc pou ine default gateway

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το UPnP υπήρχε από την εποχή των WinME. Ρίξτε και μια ματιά εδώ: http://www.grc.com/unpnp/unpnp.htm . Το UPnP απενεργοποιείται από το web interface του speedtouch. Α, και δεν φταίνε τα windows που χρησιμοποιούν τον proxy και για τις τοπικές διευθύνσεις, υπάρχει και επιλογή για bypass. Αντίστοιχη επιλογή υπάρχει και στον mozila και στον firefox που δεν χρησιμοποιούν τα settings των windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kai elega ego den tha exei bgei kana patch :P .iparxei i bypass proxy for local adresses.auto pou maresei sta windows.oles tis blakies tis exoun energopoiisei apo tin arxi eno auta pou prepei na exoun klisei.to kolo firewall kai autes tis blakies ta exoun apo tin mana tous anixta kai sou spane kai ta @@ me ta minimata mexri na ta apenergopoiiseis telios.thelete na klisete to firewall.isaste sigouroi?sigourotatoi?to exete klisei.auto einai epikindino gia to pc.meta dialegeis oti exo diko mou firewall gia na figei to icon.isaste sigouroi oti exete firewall.ine kalitero apo to diko mas?to exete kanei update?einai authentika ta windows.exete paei me arapi?to upnp to exo dei pragmati se us robotics modem pou bgenei.sto zyxel pou exo nomizo den to exei.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, είναι πολύ πιο απλό και γρήγορο να τα κλείσεις όλα αυτά, αν σταματήσεις τα κατάλληλα services. Αν πάλι σου τη σπάνε τόσο πολύ τα windows υπάρχει και το linux ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, είναι πολύ πιο απλό και γρήγορο να τα κλείσεις όλα αυτά, αν σταματήσεις τα κατάλληλα services. Αν πάλι σου τη σπάνε τόσο πολύ τα windows υπάρχει και το linux ;)

 

KAPOIA STIgmi thelo na dokimaso kai to linux.ixa diabasei pola arthra gia na kliseis ta services kai na pane ta windows pio grigora alla barethika na asxoloumai na pigenoun ta win pio grigora.exo kai 2003 server kai iparxoun pola perita services alla den me niazei.etsi kai allios den pezo paixnidia pou zitane apetiseis opote na trexoun kai 4 services pio pola who cares.barethika to tweaking.let it be.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hey again ppl :) thnx για τις απαντήσεις σας :)

 

Λοιπόν έχουμε και λέμε...

Δοκίμασα τη λύση του UPnP και δυστυχώς δεν δούλεψε...

 

Τα παρακάτω είναι αποτέλεσμα πλήρους έλλειψης γνώσεων περι δικτύων οπότε flame away:

 

Δεν έχω ανοιχτό κάποιο firewall, και έχω το τελευταίο firmware.

 

Δοκίμασα (για 100στή φορά) να το συνδέσω με ethernet. Και πάλι τα ίδια, συνδέω το modem και την κάρτα, την κάνω enable, και εμφανίζεται το γνωστό κόκκινο (τρομάρα του) Χ το οποίο δείχνει πως δεν υπάρχει καλώδιο συνδεδεμένο... Δίνω ip's και -προσπαθώ- να συνεχίσω την εγκατάσταση σύμφωνα με τις οδηγίες της Tellas (και καμιά 20ρια άλλων σελίδων που βρήκα στο δίκτυο) και τίποτα. Δεν pingάρει και απο ipconfig μου λέει πως δεν υπάρχει συνδεδεμένο τίποτα στην κάρτα μου...

 

Αυτό συμβαίνει και στις δύο κάρτες που έχω, μια onboard και μία realtek, οι οποίες όμως είναι δοκιμασμένες και δουλεύουν μια χαρά σε LAN με 2 PC.

 

Ξέχασα να αναφέρω πιο πρίν, πως τις περισσότερες φορές που συνδέεται επιτυχώς (USB) εμφανίζεται μια Internet Gateway. Αυτό τώρα γιατί το λέω: Γιατι μετά απο κάθε reboot, πρέπει να κάνω disable/enable καμιά 10ριά φορές τη σύνδεση του modem, άντε και κανένα restart το ίδιο το modem προκειμένου να συνδεθώ κανονικά... αν δεν εμφανιστεί η Gateway, δεν έχω internet. Και βέβαια παραμένει το πρόβλημα της εισόδου στο interface του modem.

 

Απο τη μία με ethernet δεν δουλεύει...απο την άλλη με USB μου βγάζει την Παναγία να συνδεθεί...any ideas? :(

 

Βρήκε ώρα να κάνει μετακόμιση το adslgr.com lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...