Προς το περιεχόμενο

Ενοχλητικό πρόβλημα με speedtouch 530


akpe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δοκίμασα (για 100στή φορά) να το συνδέσω με ethernet. Και πάλι τα ίδια' date=' συνδέω το modem και την κάρτα, την κάνω enable, και εμφανίζεται το γνωστό κόκκινο (τρομάρα του) Χ το οποίο δείχνει πως δεν υπάρχει καλώδιο συνδεδεμένο...

[...']

Αυτό συμβαίνει και στις δύο κάρτες που έχω, μια onboard και μία realtek, οι οποίες όμως είναι δοκιμασμένες και δουλεύουν μια χαρά σε LAN με 2 PC.

 

Έχεις hardware πρόβλημα. Είτε το ethernet interface του speedtouch έχει πρόβλημα, είτε το καλώδιο. Λογικά θα θέλει crossover αν συνδέεις το modem απ' ευθείας στην κάρτα, αλλά δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις κι ένα patch cable.

 

Ξέχασα να αναφέρω πιο πρίν' date=' πως τις περισσότερες φορές που συνδέεται επιτυχώς (USB) εμφανίζεται μια Internet Gateway. Αυτό τώρα γιατί το λέω: Γιατι μετά απο κάθε reboot, πρέπει να κάνω disable/enable καμιά 10ριά φορές τη σύνδεση του modem, άντε και κανένα restart το ίδιο το modem προκειμένου να συνδεθώ κανονικά... αν δεν εμφανιστεί η Gateway, δεν έχω internet.

[/quote']

 

Αυτό είναι αποτέλεσμα του UPnP. Το ότι δεν σου το εμφανίζει κάποιες φορές σημαίνει ότι παρ' όλο που είναι ενεργοποιημένο το UPnP, το PC σου δεν επικοινωνεί σωστά με το speedtouch. Κάποιο πρόβλημα υπάρχει με το USB ή τους drivers. Καλύτερα σε ethernet...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Έχεις hardware πρόβλημα. Είτε το ethernet interface του speedtouch έχει πρόβλημα' date=' είτε το καλώδιο. Λογικά θα θέλει crossover αν συνδέεις το modem απ' ευθείας στην κάρτα, αλλά δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις κι ένα patch cable.

 

Αυτό είναι αποτέλεσμα του UPnP. Το ότι δεν σου το εμφανίζει κάποιες φορές σημαίνει ότι παρ' όλο που είναι ενεργοποιημένο το UPnP, το PC σου δεν επικοινωνεί σωστά με το speedtouch. Κάποιο πρόβλημα υπάρχει με το USB ή τους drivers. Καλύτερα σε ethernet...[/quote']

 

my modem works on mysterious ways :s

 

Τώρα το κουφό είναι οτι το interface (μέσω USB) δουλεύει κανονικά απο χτές το πρωί. Το μόνο που έκανα ήταν να απενεργοποιήσω και να ενεργοποιήσω πάλι το UPnP μέσω του modem.

 

Επειδή κατεβάζω κάτι για τη σχολή και δεν θα το ρισκάρω -ακόμα- με την πρώτη ευκαιρία θα ενεργοποιήσω πάλι το UPnP μέσω του add-remove progs να δούμε αν λύνεται και το πρόβλημα της επικοινωνίας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to speedtouch me to pc den thelei crossover oso xero.mono to zyxel exo dei oti exei ena paraxeno kalodio alla kai me kanoniko pezei.b:)dokimase tin karta diktiou sta 10 anti 100.

oso gia to gateway dokimase sto tcp ip tis kartas diktiou na ta doseis ola xirokinita.kai tin ip px 10.0.0.130 kai subnet mask 255.255.255.0 kai default gateway 10.0.0.138.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Asxeto min varate to Alcatel Speedtouch 530i gia na syndethei amesa stin Ethernet tou PC thelei CROSS LINK CABLE allios den syndeetai oso kai na prospatheis.

 

Aplo Ethernet syndeetai mono meso hub i switch.

 

auta apo mena elpizo xrisima.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gia to speedtouch den exo dei an thelei crossed otan den einai sto hub.sto siemens xpress link pantos me cross den pezei eno ta zyxel pou exo balei exo dei oti pezoun kai me cross kai xoris.auta ta liga kai apo emena.episis den xriazetai na to kaneis upload stin thira tou switch alla to bazeis se mia kanoniki .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Βρέθηκε τελικά για αυτό το πρόβλημα; Αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο και δεν έχω σύνδεση usb αλλά ethernet... Είναι πολύ εκνευριστικό να μην ανοίγει με τον browser η σελίδα ρυθμίσεων του speedtouch. Ήταν ο λόγος που ζήτησα αντικατάσταση από τις βλάβες του ΟΤΕ, αλλά το πρόβλημα υπάρχει και με το νέο μόντεμ. Άρα ο "πανέξυπνος" οτετζής ωραία δουλειά έκανε... Ωραίους τεχνικούς έχουν εκεί στον οτέ... :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to speedouch apo default dinei straight kalodio.crossed dinoun to zyxel pou pezei kai me straight kai to copperjet to opoio den pezei me kanoniko oso thimame.pantos den einai kosto na pareis dio kalodia ena normal kai ena crossed kai na deis me poio apo ta dio tha pexei.ektos meta an exei provlima i karta diktiou i an exei provlima i ethernet tou speedtouch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to speedouch apo default dinei straight kalodio.crossed dinoun to zyxel pou pezei kai me straight kai to copperjet to opoio den pezei me kanoniko oso thimame.pantos den einai kosto na pareis dio kalodia ena normal kai ena crossed kai na deis me poio apo ta dio tha pexei.ektos meta an exei provlima i karta diktiou i an exei provlima i ethernet tou speedtouch.

Σας είπα ότι πρόβλημα συσκευής μόντεμ δεν υφίσταται αφού αυτός ήταν ο λόγος που ζήτησα αντικατάσταση από τον οτέ, κάτι που έγινε αλλά το πρόβλημα εξακολουθεί και με το νέο μόντεμ. Επίσης η κάρτα δικτύου είναι ολοκαίνουρια.

 

Μου λες δηλαδή ότι φταίει το καλώδιο ethernet που είχε μέσα το speedtouch; Μα αφού και ο φίλος με usb αντιμετωπίζει το πρόβλημα, οπότε δεν είναι θέμα κάρτα δικτύου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

firmware teleuteo ipame?an nai kati allo den exo na protino.

Δοκίμασα να βάλω το τελευταίο firmware αλλά δε τα κατάφερα. Από πού να το κατεβάσω; Φοβάμαι αν πάει κάτι στραβά μην αχρηστευθεί εντελώς μετά το μόντεμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εχω και εγω προβλημα μετο 530 ομως και οχι με το 530i (που ειναι για ISDN). Εχω λειτουργικο win98 2nd edit english version στο pc (λογω configuration) μαζι και οτενετ. Εχω συνδεσει το μοντεμ με ethernet μπαινω κανονικα σε σελιδες κλπ κλπ αλλα οταν γραφω στον IE ή Mozilla την ip του μοντεμ μου ζηταει username & password!!!

Κατα την εγκατασταση δεν εβαλα username & password αυτο ειναι το κουφο. Μιλησα και με help desk Otenet καναμε reset στις εργοστασιακες ρυθμισεις το modem εκανα φορματ το δισκο ξανα εστησα καθαρο το λειτουργικο και παλι τα ιδια. Μα τι φταει;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...