Προς το περιεχόμενο

Καλύτερη φοιτητική Visa;


mindtrapper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρω ότι ίσως είναι λίγο offtopic αλλά δεδομένου του ότι οι περισσότερες τράπεζες έχουν σελίδες στο net που μπορώ να κοιτάξω γι’ αυτό το θέμα, θα το ρωτήσω.

 

Θέλω να βγάλω μια φοιτητική Visa. Όταν λέω φοιτητική εννοώ με ταυτότητα και πάσο χωρίς εγγυητές η φορολογική δήλωση.

 

Είχα κάνει αίτηση στην Eurobank για τη Student Visa και άρχισαν να με ρωτάνε αν έχω εισόδημα και μαλακίες τέτοιες, και τώρα 2 μήνες μετά έμαθα ότι το αίτημα μου απορρίφθηκε...

 

Έτσι θα ήθελα να μου πείτε εσείς από την εμπειρία σας ποια τράπεζα να προτιμήσω τώρα με γνώμονα κυρίως την ταχύτητα στην έκδοση, να είναι πραγματική Visa και όχι χρεωστική (Electron) και βέβαια να μπορώ να τη βγάλω με ταυτότητα και πάσο, όχι όπως τους τρόμπες εκεί στην Eurobank...

 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

den nomizo na sou bgaloun pistotiki etsi xoris isodima kai ta loipa.i tha prepei na mpei kapoios eggiitis i tha prepei na tin bgalei kapoios allos gia sena.pantos gia mena kalitera na bgaleis xreostiki.ti tin thes tin pistotiki.gia auto meta den exoun oi misoi na plirosoun kai oi tokoi trexoun.o ellinas exei mathei na xodeuei ta panta kai meta na pernei 20000 daneia gia na ta xeplirosei.kalitera mia xreostiki kai na exei to kefali sou isixo kai na min bretheis pro ekplixeos.

filika panta kai sorry gia to apotomo ifos apla ime poli kata ton pistotikon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σε καταλαβαίνω. Αν πας πάντως να δεις στις σελίδες της εκάστοτε τράπεζας, οι περισσότερες έχουν και μια φοιτητική Visa που λέει μπορείς να βγάλεις μόνο με πάσο και ταυτότητα, χωρις εγγυητή ή εισόδημα.

 

Αφου το λένε γιατί να μην το κάνουν;

 

Anyway εγώ για μια αναβάθμιση τη θέλω και τίποτε άλλο... Δεν σκοπεύω να παρασυρθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σε καταλαβαίνω. Αν πας πάντως να δεις στις σελίδες της εκάστοτε τράπεζας' date=' οι περισσότερες έχουν και μια φοιτητική Visa που λέει μπορείς να βγάλεις μόνο με πάσο και ταυτότητα, χωρις εγγυητή ή εισόδημα.

 

Αφου το λένε γιατί να μην το κάνουν;

 

Anyway εγώ για μια αναβάθμιση τη θέλω και τίποτε άλλο... Δεν σκοπεύω να παρασυρθώ.[/quote']

 

katholou apithano auto pou les alla epidi tha einai foititiki malon den tha exeis megali pistosi.kai mou fainetai paraxeno na min zitane eggiiti.trapeza kai na diakindinepsei na xasei ta lefta tis?xlomo mou fenetai.kati bromaei kai den einai oi kaltses mou.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω οτι χάνουν τα λεφτά τους. Σιγά. Μέσα στην αίτηση βάζεις και πλήρη στοιχεία γονέων κτλ. όλο και από κάποιον θα βρουν να τα πάρουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

auto leo kai ego:stoixeia goneon alla tha prepei na einai kai san eggiitis gia na tou ta paroun.kapou tha einai grameno kai auto me mikra grammata.giati den bgazeis xreostiki afou ine gia anabathmisi?tin thes gia paragelia apo exo i apla epidi den exeis fragka.episis ime tis apopsis.ama den exeis fragka min pareis kati.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

P;ηγαινε στην Alpha Bank. Έβγαλα πιστωτική με όριο μέχρι 600Ε (και για θέμα ασφαλείας και επειδή δεν μου χρειάζονται παραπάνω). Πήγα, έκανα την αίτηση(με πάσο και ταυτότητα) και μετά από μία εβδομάδα την είχα στα χέρια μου. Βέβαια εγώ την έβγαλα με την προοπτική να την χρησιμοποιώ σαν χρεωστική (να έχω ήδη τα λεφτά στην κάρτα). Να ξέρεις ότι το επιτόκιό της είναι πολύ υψηλό για τα δεδομένα των πιστωτικών καρτών (περίπου 15% νομίζω). Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης δοκίμασε στη Citibank. Το 1999 μου είχαν δώσει πιστωτικό όριο 200.000δρχ και είχα δηλώσει εγγυητές τους γονείς μου.

 

 

oi kaimenoi oi goneis sou ti plirosan sto telos :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να ειναι Electron δε σημαινει οτι ειναι χρεωστικη μια καρτα. Σημαινει απλα οτι χρειαζεται πιο καινουρια POS μηχανακια για να διαβαστει, τα οποια ειναι και πιο ασφαλη αφου δε χρειαζεται να πληκτρολογησει καποιος τον αριθμο της σε αυτα.

 

Αnyway, οπως ειπαν και οι προηγουμενοι, Alpha Bank και Citibank ειναι οι καλυτερες επιλογες σου. Προσωπικα εχω πιστωτικη απο Alpha Bank (Electron Visa). To επιτοκιο της ειναι απο το πιο υψηλα οπως πολυ σωστα αναφερθηκε αλλα εγω την χρησιμοποιώ σαν χρεωστικη οποτε no problem. Το μονο "προβλημα" με την Alpha Bank απο την εμπειρια μου ειναι οτι αν και την εχω 5 χρονια την καρτα και τη χρησιμοποιω ως χρεωστικη δε μου εχουν αυτοματα ανεβασει το πιστωτικο οριο οπως εχω δει οτι κανουν αλλες τραπεζες (π.χ. Novabank,btw ξεχασε την, η student visa τους δεν κανει για online αγορες, την εχουν μπλοκαρει). Βεβαια δεν εχω παει και εγω να κανω μια αιτηση και να το ζητησω αλλα θεωρω (και νομιζω οτι ειμαι σωστος) οτι ειμαι καλος πελατης και θα επρεπε να το κανουν μονοι τους.

 

Θεωρουσα και την Eurobank καλη επιλογη αλλα απ'οτι δειχνει η εμπειρια σου ειναι γελοιοι...επισης, ειχα ακριβως την ιδια εμπειρια με σενα με την πρων Xiosbank (νυν Πειραιως) oποτε προσωπικα τους εχω ξεγραψει απο τις επιλογες μου για τραπεζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης δοκίμασε στη Citibank. Το 1999 μου είχαν δώσει πιστωτικό όριο 200.000δρχ και είχα δηλώσει εγγυητές τους γονείς μου.

 

Swstos!!!

Akou na deis file,giati to exw psaxei arketa.

Arxes August me eixan parei apo thn Citibank thlephwno gia na vgalw mia CITIbank VISA VODAFONE foititikh...To mono pou xreiasthkan htan fwtotypia paso kai fototypia taytothtas ...tipota allo.To pistwtiko orio ths einai 800euro.

Exw kanei kai aithsh sthn Eurobank kai mou zhthsan Vevaiwsh spoudwn kai fwtotypia taytothtas.(PS xereis pws borw na enhmerwthw me to ti ginetai gia thn aithsh pou exw kanei???)

 

Telos,ean kaneis kamia agora mesw internet tha prepei na exeis pistwtikh karta kapoias international bank oi opoies exoun kai kalhterh asfalia..

Sthn ellada h poio secure gia synallages mesw internet einai h CITIbank oso koulo kai an akougetai...

 

Th deutera trexa sth Citibank!!!!

 

PS.Gia na mh se piasoun kwtso...OLES ma OLES oi foithtikes kartes exoun dwrean syndromh...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έβγαλα της citibank (600? όριο) μαζί με το διεθνές φοιτικό πάσο. Μου δίνουν τσάμπα το πάσο για έναν χρόνο και μισή τιμή για τα υπόλοιπα χρόνια. Αυτές τις μέρες περιμένω να μου έρθουν......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...