Προς το περιεχόμενο

Καλύτερη φοιτητική Visa;


mindtrapper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοιτάξτε έχω λογαριασμό στην Alpha kai την κάρτα Visa Electron η οποία είναι χρεωστική. Δεν μπορώ να τη χρησιμοποιήσω σαν πιστωτική, δηλαδή να μην έχω λεφτά μέσα και να κάνω αγορά παραταύτα. Πως γίνεται να την κάνω πιστωτική;

 

Επίσης στην Citibank έχουν λογαριασμό οι γονείς μου και κάρτες. Αν πάω να κάνω φοιτητική στη Citibank δε θέλω να συνδεθεί με το λογαριασμό των γονιών μου. Θέλω να είναι τελείως ανεξάρτητη.

 

Καμια ιδέα πως θα γίνουν όλα αυτά; Ψήνομαι για Citi γιατι την εμπιστεύομαι. Και η Alpha OK ήταν sofar...

 

Ακούω προτάσεις.

 

PS (Η φοιτητική της Citi έχει επιτόκιο 16.5% Άντε γειά δηλαδή! Επίσης τι είναι αυτό το πάσο που δίνουν;;)

 

 

Ευχαριστώ και για άλλη μια φορά ελπίζω να μη βγαίνω offtopic...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια χαρά την εμπιστευόμουν την Eurobank, αφού εκεί έκανα αίτηση πρώτα. Αλλά δυστυχώς απέδειξαν οτι είναι γελοίοι.

 

Πήγα να βγάλω φοιτητική Visa και μου ζήταγαν εγγυητές, εισόδημα κτλ. Αν τα είχα αυτά θα έβγαζα κανονική!

 

Και τελικά μετά από 2 μήνες μου την απέρριψαν.

 

Μου φαίνεται πάω καρφωτός για Citi. Γίνεται να έχω κάρτα εκεί χωρίς να έχω λογαριασμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry gia tin ilithia erwtisi alla prosopika ta pairnw ola metritis kai den exw kamia epafi me kartes! i xrewstiki ti einai? bazeis kapia xrimata mesa kai meta ta eksrgironeis atoka? mporeis na tin xrisimopoieiseis mesw internet? exeis epipleon epibarinseis?

eyxaristw kai pali sorry gia tin malaki...ni erwtish!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

i xrewstiki ti einai? bazeis kapia xrimata mesa kai meta ta eksrgironeis atoka? mporeis na tin xrisimopoieiseis mesw internet? exeis epipleon epibarinseis?

Η διαφορά της χρεωστικής από την πιστωτική είναι ότι δεν έχει λογαριασμό που σου έρχεται σπίτι. Όταν αγοράζεις κάτι με χρεωστική κάρτα τότε τα λεφτά αφαιρούνται αυτόματα από τον λογαριασμό σου για τον οποίο έχεις την κάρτα χωρίς καμιά επιπλέον επιβάρυνση. Αν δεν έχεις τα λεφτά αυτά στο λογαριασμό τότε η συναλλαγή δεν γίνεται δεκτή. Μπορείς να την χρησιμοποιήσεις μέσω internet αλλά δεν γίνεται παντού δεκτή (πρέπει να δέχονται Visa electron).

Επίσης στην Citibank έχουν λογαριασμό οι γονείς μου και κάρτες. Αν πάω να κάνω φοιτητική στη Citibank δε θέλω να συνδεθεί με το λογαριασμό των γονιών μου. Θέλω να είναι τελείως ανεξάρτητη.

Ο λογαριασμός θα έρχεται στο όνομά σου στην διεύθηνση που θα δηλώσεις και δεν θα έχει καμία σχέση με τον λογαριασμό των γονιών σου

PS (Η φοιτητική της Citi έχει επιτόκιο 16.5% Άντε γειά δηλαδή! Επίσης τι είναι αυτό το πάσο που δίνουν;;)

Το επιτόκιο αφορά μόνο αν δεν πληρώσεις τον λογαριασμό έγκειρα. Το πάσο αυτό είναι διεθνές, το χρησιμοποιείς όπως ακριβώς και το κανονικό μόνο που ισχύει σε όλη την Ευρώπη (και δεν ξέρω αν ισχύει και πουθενά αλλού). Επισής με αυτό έχεις κάποιες εκπτώσεις σε συγκεκριμένα μαγαζιά και σε εισιτήρια αεροπλάνων και τρένων(κάπου έχω και την σελίδα αλλά δεν την βρίσκω τώρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά της χρεωστικής από την πιστωτική είναι ότι δεν έχει λογαριασμό που σου έρχεται σπίτι.

 

Αυτό είναι λάθος. Έχω χρεωστική Visa Electron από την ALPHA Bank (αυτή που σου δίνουν με το άνοιγμα λογαριασμού στην τράπεζα) και ο λογαριασμός με τις αγορές μου έρχεται κάθε μήνα στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EUXARISTOUME gia tis apantiseis.to topic auto anixe pano pou ithela na matho kai ego gia tin visa electron pou exo pou plironomai an ine xreostiki.me kalipsate pantos emena.toulaxiston edomesa sta lene ola eno stin trapeza panta tha iparxoun kai ta mikra grammata.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω γι'αυτο ρωτάω εδω...

 

Θα πάω σήμερα στη Citibank. Αν καταφέρω να περάσω μέσα από τα χιόνια that is... Ή μήπως να ρωτήσω στην Alpha που έχω ήδη λογαριασμό; Τι πιστεύετε είναι καλύτερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασιικά κοίτα τι γίνεται. Για αν βγάλεις πιστωτική, αναγκαστικά θα ανοίξεις και λογαριασμό. Αν πας τελικά στην Citi, θα σου ανοίξουν πρώτα λογαριασμό και μετά μία πιστωτική που θα συνδέεται με το λογαριασμό αυτο. Οπότε θα έχεις πλέον δύο λογαριασμούς σε δύο τράπεζες. Άρα αν δεν θες πολλά μπερδέματα, πας στην Alpha που έχεις ήδη λογαριασμό (οπότε ούτε Α.Φ.Μ. ζητάνε ούτε τίποτα) και ξεμπερδεύεις. Βασικά η εξυπηρέτηση από την Alpha μου άρεσε για τους εξής δύο λόγους : 1) μπορείς να πάρεις σε ένα σταθερό τηλέφωνο δικό τους όπου δίνοντας τον αριθμό της κάρτας σου, σου λένε τι έχει χρεωθεί, τελευταίες κινήσεις κλπ 2) μπορείς να βγάλεις κωδικό και για τον λογαριασμό σου και για την πιστωτική για να μπορείς να τα χειρίζεσαι από το net (πολύ σημαντικό για όλους τους insomniacs πιστεύω) και 3) και σημαντικότερον, όταν έβγαζα την κάρτα, μέχρι να συμπληρωθούν οι αιτήσεις, πήρε κάποια ώρα και για αυτό το λόγο είχε μαζευτεί κόσμος που περίμενε. Όταν φτάσαμε στο σημείο που περιμέναμε το online σύστημα να δεχτεί τα στοιχεία και να εγκριθεί η κάρτα, δημιοιυργήθηκε ένα "παραθυράκι" χρόνου. Έτσι οι κλασσικολι ελληνάρες που περίμεναν αμέσως να χωθούν για να ξεκινήσει η δουλειά τους. Και όμως το παλληκάρι του είπε "Δεν βλέπετε ότι εξυπηρετώ τον κύριο; Θα περιμένετε να τελειώσουμε και μετά" .Και πιστέψτε με, με τις ερωτήσεις που του έκανα πέρασε η ώρα. Ο νεαρός ευγενέστατος να μου απαντήσει όλες τις ερωτήσεις, χωρίς να προσπαθεί με τον τρόπο του να με διώξει. Η όλη αντιμετώπιση δηλαδή προς το πρόσωπό μου ήταν άψογη, σε αντίθεση με άλλες υπηρεσίες που σε βλέπουν φοιτητή και σου λένε "καλά δε βαριέσαι, περίμενε λίγο να εξυπηρετήσω τον άλλο που ήρθε πιο μετά από εσένα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετώπιση δηλαδή προς το πρόσωπό μου ήταν άψογη, σε αντίθεση με άλλες υπηρεσίες που σε βλέπουν φοιτητή και σου λένε "καλά δε βαριέσαι, περίμενε λίγο να εξυπηρετήσω τον άλλο που ήρθε πιο μετά από εσένα"

 

 

mporei apla na etixes se kalon.de simenei oti oloi se oles tis alpha bank ine etsi.ine panta me tin mera tous ktl ktl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

denexo exeis lathos. Piga sti Citibank gia na bgalo ti foititiki tous. I kopela ektos apo poly glykia kai eygeniki itan akros exypiretiki kai mou exigise ta panta, oses apories kai an eixa.

 

Kai tora to lathos pou leo oti exeis einai ayto: DEN xreiastike na anoixo logariasmo (kati tetoio tha itan kai psilogeloio..). Tis eipa oti oi goneis mou exoun logariasmo sti Citi alla thelo i diki mou karta na einai anexartiti apo ayto kai me diabebaiose oti de tha exoun kammia sxesi kai oti den xreiazetai na exo logariasmo gia na exo karta. (Gia tin pliromi tis kartas pigaineis sto antistoixo mixanima mesa stin trapeza kai bazeis ta lefta apeytheias stin karta...)

 

Ola orea kai kala, mesa se elaxisto xrono eixa xemperdepsei, ekana kai tin aitisi gia to diethnes paso kai ebgala ti Citibank Student Visa Olympiakos (min kryboume kai tis agapes tis megales :) ).

 

An endiaferetai kaneis (kai einai Olympiakos bebaia) i kartoula ayti exei xamilotero epitokio apo tin apli foititiki kai pronomia se oti afora ton Olympiako (eishthria ktl). Pisteyo den yparxei logos na min tin protimisei kapoios.

 

Oso gia tin Alpha kai ego eyxaristhmenos eimai meta apo 3 xronia synergasias alla piga stin Citi mono kai mono epeidi einai diethneis, kai taxideyo arketa ta kalokairia...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι λάθος. Έχω χρεωστική Visa Electron από την ALPHA Bank (αυτή που σου δίνουν με το άνοιγμα λογαριασμού στην τράπεζα) και ο λογαριασμός με τις αγορές μου έρχεται κάθε μήνα στο σπίτι.

 

 

Δεν ερχεται λογαριασμος με την Electron VISA, αλλα μια λιστα με τις αγορες που εκανες μεσα στο μηνα. Επισης ερχεται αλλο ενα χαρτι που αναφερει το διαθεσιμο υπολοιπο. Η διαφορα με τους λογαριασμους των κανονικων πιστωτικων ειναι οτι στην περιπτωση των κανονικων πιστωτικων πρεπει να εξοφλησεις τον λογαριασμο (πιστωση) μεχρι την ημερομηνια που λεει ο λογαριασμος, αλλιως επιβαρυνεσαι με τα επιτοκια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω έχω μια visa της alpha, εδώ και κάτι χρόνια, που την είχε αγοράσει απο μια άλλη εταιρεία, long story. Έχει όριο 150 εουρος, που είναι της τράπεζας, κι εγώ κάθε φορά που αγοράζω κάτι, έρχεται ο λογαριασμός και πάω και τα βάζω. Δεν τα έβαλα εγώ αυτά τα 150.

 

Aπο επιτόκια και τέτοια δεν ξέρω, ξέρω όμως τι πάει να πει να έχεις πιστωτική. Mπορεί να ακούγεται εξυπηρετική, και καμιά φορά να είναι, αλλά πρέπει να είσαι πολύ εγκρατής για να μην παρασύρεσαι. Eκείνη την στιγμή που αγοράζεις κάτι και δεν το πληρώνεις, λες δεν γ@μιέται, σε ένα μήνα όλο και κάτι θα έχω, αλλά τις περισσότερες φορές δεν έχεις, ή έχεις τόσα που δε σε παίρνει να δώσεις 20-30 ευρώ στην κάρτα. Eγώ αγόρασα παπούτσια και discman την ίδια περίοδο πριν μήηηηνες και ακόμα τα πληρώνω, επειδή πάντα δίνω την ελάχιστη καταβολή, και αν αργήσω να την πληρώσω, βάζουν κανα ευρώ παραπάνω.

 

Η συμβουλή μου για κάποιον που θέλει να βγάλει πιστωτική, είναι να έχει ενα χαμηλό όριο αγορών. Μέχρι 200-300 έουρος πιστεύω είναι καλά, για να μπορείς να έχεις κάπως τον έλεγχο, και όταν τον χάσεις να μην μπορείς να ψωνίσεις. Η πιστωτική λέει για αγορές μέσω νετ, εξού και το χαμηλό όριο, και κάποιος να στην κλέψει, να μην μπορεί να την χρεώσει με 12456 έουρος.

 

Και ναι, είναι κάπως μούρη να πληρώνεις με κάρτα, αλλά πρέπει πάντα να σκέφτεσαι και το μετά. Γιατί οταν μετά απο ένα μήνα εσύ θα έχεις ξεχάσει τι πήρες, η τράπεζα θα το θυμάται πολύ καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...