Προς το περιεχόμενο

Καλύτερη φοιτητική Visa;


mindtrapper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

oi kaimenoi oi goneis sou ti plirosan sto telos :P

 

Τίποτα δεν πλήρωσαν ;-p Ίσα ίσα που το πιστωτικό όριο έχει ανέβει στα 2.600 euro.

 

@mindtrapper: Ελπίζω να ενεργοποίησες και το Internet Banking για να βλέπεις υπόλοιπα και κινήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

hmm egw ehw foithtikh pistwtikh (univercity visa) apo thn pirews. thn phra mono me to foithtiko paso k thn taftothta mou kai ehei pistotiko orio 600euro. xwris eggyhtes ktl. apla edwsa opws einai fysiko k ta stoixeia twn goniwn mou.. oxi omos forologikes dhlwseis ktl.. oso gia e-agores den eiha pote problem me th sigekrimeni karta.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mindtrapper: Ελπίζω να ενεργοποίησες και το Internet Banking για να βλέπεις υπόλοιπα και κινήσεις.

 

Σκέφτηκα οτι καλύτερα πρώτα να την πάρω και μετά πάω στην τράπεζα και το ενεργοποιώ...

 

Υποθέτω γίνεται άνετα και αφου βγάλεις την κάρτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.eurobank.gr/online/home/viewServices.aspx?id=22&mid=458&lang=gr

 

Είσαι φοιτητής; Απόκτησε τώρα τη Student Εurobank Visa

Μόνο με τη φοιτητική σου ταυτότητα.

Χωρίς Εγγυητές.

Χωρίς Δικαιολογητικά.

 

Πως εσένα στα ζήτησαν?

 

Τελικά ποια είναι η καλύτερη επιλογή? Η eurobank έχει την πρώτο χρόνο συνδρομής δωρεάν, 2% ελάχιστη καταβολή, ανάληψη μετρητών χωρίς έξοδα ανάληψης και έχει πολλά καταστήματα.

Αντίθετα η citibank έχει χρέωση 16.5Ε και τον πρώτο χρόνο, 3% ελάχιστη καταβολή (δεν έχει και μεγάλο ρόλο γιατί η διαφορά είναι κάτι ψιλά), η ανάληψη μετρητών χρεώνεται με 3,52Ε και κάνεις αρκετά χιλιόμετρα για να βρεις υποκατάστημα!

 

Μπορεί στα παραπάνω να κάνω λάθος, αλλά είναι κάποιες πρόχειρες πληροφορίες που σύλλεξα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.eurobank.gr/online/home/viewServices.aspx?id=22&mid=458&lang=gr

 

Είσαι φοιτητής; Απόκτησε τώρα τη Student Εurobank Visa

Μόνο με τη φοιτητική σου ταυτότητα.

Χωρίς Εγγυητές.

Χωρίς Δικαιολογητικά.

 

Πως εσένα στα ζήτησαν?

 

Τελικά ποια είναι η καλύτερη επιλογή? Η eurobank έχει την πρώτο χρόνο συνδρομής δωρεάν' date=' 2% ελάχιστη καταβολή, ανάληψη μετρητών χωρίς έξοδα ανάληψης και έχει πολλά καταστήματα.

Αντίθετα η citibank έχει χρέωση 16.5Ε και τον πρώτο χρόνο, 3% ελάχιστη καταβολή (δεν έχει και μεγάλο ρόλο γιατί η διαφορά είναι κάτι ψιλά), η ανάληψη μετρητών χρεώνεται με 3,52Ε και κάνεις αρκετά χιλιόμετρα για να βρεις υποκατάστημα!

 

Μπορεί στα παραπάνω να κάνω λάθος, αλλά είναι κάποιες πρόχειρες πληροφορίες που σύλλεξα.[/quote']

 

 

Ναι κάνεις λάθος στο οτι στη Eurobank τους είπα ρητα οτι θέλω φοιτητική και εξακολουθούσαν να θέλουν δικαιολογητικά (μπορεί σε κάποιο άλλο κατάστημα να μην ζηταγαν αλλα εμένα δε με ενδιαφέρει σε αυτό πήγα, σε αυτό ήθελα να με εξυπηρετήσουν). Δεύτερον η φοιτητική της Citi είναι δωρεαν τον πρώτο χρονο και τρίτον εδω στα Γιάννενα ένα κατάστημα Citi υπάρχει και είναι στο κέντρο που είναι όλες οι τράπεζες αρα το ιδιο μου κάνει. Επίσης στην Αθήνα στο Πολύδροσο που μένω έχει Citi στο Χαλάνδρι, 5 λεπτά με το λεωφορείο από το σπίτι μου. Τι να το κάνω αν η eurobank έχει 500 καταστήματα στον ίδιο δρόμο αν δεν μπορούν να με εξυπηρετήσουν υπεύθυνα σαν πελάτη;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Novabank

Πας με το πάσο σου και την Ταυτότητα και αφού σου ανοίξουν ένα λογαριασμό από οπου θα πληρώνεται η κάρτα σου εκδίδουν μέσα σε 15 μέρες την πιστωτική κάρτα χωρίς ερωτήσεις κτλ.....

Αρκετά καλή με έχει βολέψει αφάνταστα.

Πιστωτικό όριο 800? για αρχή. (μου το έχουν κάνει 2200? μετα απο 3 χρόνια)

 

Citybank

Πάλι πας με το Πάσο και την ταυτότητα και χώρις άνοιγμα λογαριασμού συμπλήρωνεις την αίτηση και είναι όλα οκ.....σε 15-20 μέρες έχεις την credit στα χέρια σου. Καλή και εξυπηρετική τράπεζα, την κάρτα την πληρώνεις μπαίνοντας στην τράπεζα έχει ειδικό ΑΤΜ γιαυτή τη δουλειά.

Πιστωτικό όριο 800? για αρχή.

 

Πειραιώς

Όπως και στην Citybank με λίγο περισσότερη γραφειοκρατεία. Ο λογαριασμός και πάλι πληρώνεται μεσω λογαριασμού που θα σου ανοίξουν στην τράπεζα. Ισως υπάρχει κ επιλογή να τον πληρώνεις κ αλλιώς.

Πιστωτικό όριο 800? για αρχή.

 

Eurobank

Απλά μακριά.

 

 

Καμία Student Visa δεν μπορεί να χρησιμοποιηθει για online αγορές μιας και όλες έχουν το χαρακτηριστικό Electron.

 

Αυτά και ότι θές ρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NovabankΚαμία Student Visa δεν μπορεί να χρησιμοποιηθει για online αγορές μιας και όλες έχουν το χαρακτηριστικό Electron.

 

Αυτά και ότι θές ρώτα.

 

Στη Citi που ρώτησα με διαβεβαίωσαν οτι μπορεί μια χαρά να χρησιμοποιηθεί για αγορές μέσω Internet...

 

Και φυσικά δεν είναι Electron.

 

Ακόμα και έτσι να είναι όπως τα λες (που δεν είναι) ποιός σου είπε οτι δεν μπορεί να χρησιμοποιηθει η Electron για online shopping; Η Electron της Alpha που έχω δουλεύει μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω έχω 2, της Eurobank + Citibank

 

Η Eurobank είναι Visa Electron ενω η Citibank είναι VISA (σκετη και γιαυτο την πήρα)

 

Την Ευρο την εχω χρόνια, ξεκινησε απο 300 ευρω πιστωτικό όριο και τώρα εχω 1500!!!

(καλοπληρωτης...)

Δεν μου ζητήσαν τίποτα για να μου την δώσουν παρα μόνο πάσο και ταυτότητα, για να παρω δάνειο μεσω της κάρτας μου ζητήσαν εγγυητές τους γονεις, εκαθαριστικά κτλ...

Εχει απίστευτο e-banking και την συνηστώ!!!

Εχει καπου 1ε εισφορά τον μήνα και στο σαιτ της εχει ολες τις πληροφορίες!!!

 

Για την citi δεν θα πω τα καλύτερα, την εχω κατι μήνες, εχω 800 ε πιστωτικό όριο, παλι μονο πασο και ταυτότητα εδωσα, αλλα εχει γελοίο e-banking και δεν μπορεις να την παρακολουθείς έυκολα! Επισης μια αγορά που έκανα μέσω αυτής και paypal αργήσαν 5 μερες να πληρώσουν τον άνθρωπο με αποτέλεσμα ακόμα να μην έχω παραλάβει το πακέτο που παρήγγειλα....

Αλλα εχει το καλό οτι ειναι καθαρή visa και περνάει σε όλα τα e-shops ειδικά στα αμερικάνικα, ενω με την eurobank είχα προβληματα, αλλα τωρα πια υπάρχει και το paypal...

Θέλει προσοχή και σύνεση, να την παρακολουθείς συνέχεια, και αν δεν εχεις λεφτά να βάζεις τουλάχιστον την ελάχιστη καταβολή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω έχω 2' date=' της Eurobank + Citibank

 

Η Eurobank είναι Visa Electron ενω η Citibank είναι VISA (σκετη και γιαυτο την πήρα)

 

Την Ευρο την εχω χρόνια, ξεκινησε απο 300 ευρω πιστωτικό όριο και τώρα εχω 1500!!!

(καλοπληρωτης...)

Δεν μου ζητήσαν τίποτα για να μου την δώσουν παρα μόνο πάσο και ταυτότητα, για να παρω δάνειο μεσω της κάρτας μου ζητήσαν εγγυητές τους γονεις, εκαθαριστικά κτλ...

Εχει απίστευτο e-banking και την συνηστώ!!!

Εχει καπου 1ε εισφορά τον μήνα και στο σαιτ της εχει ολες τις πληροφορίες!!!

 

Για την citi δεν θα πω τα καλύτερα, την εχω κατι μήνες, εχω 800 ε πιστωτικό όριο, παλι μονο πασο και ταυτότητα εδωσα, αλλα εχει γελοίο e-banking και δεν μπορεις να την παρακολουθείς έυκολα! Επισης μια αγορά που έκανα μέσω αυτής και paypal αργήσαν 5 μερες να πληρώσουν τον άνθρωπο με αποτέλεσμα ακόμα να μην έχω παραλάβει το πακέτο που παρήγγειλα....

Αλλα εχει το καλό οτι ειναι καθαρή visa και περνάει σε όλα τα e-shops ειδικά στα αμερικάνικα, ενω με την eurobank είχα προβληματα, αλλα τωρα πια υπάρχει και το paypal...

Θέλει προσοχή και σύνεση, να την παρακολουθείς συνέχεια, και αν δεν εχεις λεφτά να βάζεις τουλάχιστον την ελάχιστη καταβολή![/quote']

 

 

Χαίρομαι που μου προτείνεις την Eurobank και θα χαιρόμουν ακόμα περισσότερο αν μου την έβγαζαν... Citi και πάλι Citi. Και το e-banking της που υστερεί ακριβώς δεν κατάλαβα, το έχω χρησιμοποιήσει άπειρες φορές και μου φαίνεται μια χαρά.

 

Paypal φίλε μόνο στο ebay μπορείς να χρησιμοποιήσεις. Ή μήπως κάνω λάθος;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Citybank

την κάρτα την πληρώνεις μπαίνοντας στην τράπεζα έχει ειδικό ΑΤΜ γιαυτή τη δουλειά.

 

Την πληρώνεις σε όποια Citi έχει ΑΤΜ εσωτερικά στο κατάστημα και δίνει φακέλους. Εσύ πρέπει να εννοείς το APC (Automated Payment Center) που μπορείς να πληρώσεις την κάρτα χωρίς να την έχεις απαραίτητα στην κατοχή σου' date=' μόνο πληκτρολογώντας τον αριθμό της.

 

Καμία Student Visa δεν μπορεί να χρησιμοποιηθει για online αγορές μιας και όλες έχουν το χαρακτηριστικό Electron.

 

 

Η Citi student Visa είναι κανονική και όχι electron.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που μου προτείνεις την Eurobank και θα χαιρόμουν ακόμα περισσότερο αν μου την έβγαζαν

 

 

Γιαντα δεν στην βγάζουν? Αντε σε άλλο υποκατάστημα, ισως εισαι πιο τυχερός, η Eurobank εχει άλλο ένα καλο σημαντικό για κάποιους, μπορεις να κανεις πληρωμή πιστωτικής κάρτας άλλης τράπεζας χωρίς εξοδα!!! Δηλαδη καταθέτω τα λεφτά στον λογαριασμό της Eurobank μου και απο αυτόν πληρώνω και την Eurobank και την CITI!! ασε που μπορεις να πληρώσεις και ενα κάρο άλλα πράγματα, μεχρι και συνδρομή NOVA....

 

Τεσπα, το e-bank της citi ειναι ΦΤΩΧΟ!!! ειχα υπόλοιπο 151ε, και μετα απο 5 μερες εγινε 154 χωρις να ξέρω το γιατί.... και ποιον να ρωτήσω? να παιρνω τηλέφωνα κτλ... περιμένο το statment απο το ταχυδρομείο μπας και λεει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαντα δεν στην βγάζουν? Αντε σε άλλο υποκατάστημα' date=' ισως εισαι πιο [b']τυχερός[/b], η Eurobank εχει άλλο ένα καλο σημαντικό για κάποιους, μπορεις να κανεις πληρωμή πιστωτικής κάρτας άλλης τράπεζας χωρίς εξοδα!!! Δηλαδη καταθέτω τα λεφτά στον λογαριασμό της Eurobank μου και απο αυτόν πληρώνω και την Eurobank και την CITI!! ασε που μπορεις να πληρώσεις και ενα κάρο άλλα πράγματα, μεχρι και συνδρομή NOVA....

 

Τεσπα, το e-bank της citi ειναι ΦΤΩΧΟ!!! ειχα υπόλοιπο 151ε, και μετα απο 5 μερες εγινε 154 χωρις να ξέρω το γιατί.... και ποιον να ρωτήσω? να παιρνω τηλέφωνα κτλ... περιμένο το statment απο το ταχυδρομείο μπας και λεει....

 

Αν τύχη είναι αυτό που χρειάζομαι για να βγάλω μια πιστωτική σε αυτούς άστο καλύτερα... :)

 

Δεν είχε τελευταίες κινήσεις or something; Σε άλλο κατάστημα Eurobank είχα πάει στην αρχή και με έστειλαν στο άλλο επειδή είχαν δουλειά. Τρέχα γύρευε μπακάλικο...

 

Αφου μου έβγαλαν από τη Citi γιατι να προτιμήσω την Eurobank, μου λες; Αν οχι για άλλο λόγο, με τη Citi είμαι σίγουρος οτι η κάρτα μου θα γίνει δεκτή σε ένα US E-Shop ή αν πάω κάποιο καλοκαίρι Αμερική (ναι υπάρχει περίπτωση, μην ακούσω σχόλια), με την Eurobank δε θα ήμουν σίγουρος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Είπα να κάνω ένα update στο status. Την πήρα σήμερα την καρτούλα! Όλα καλά, την ενεργοποίησα και σε λίγες μέρες θα μου έρθει και το ΡΙΝ...

 

Για webbanking πρέπει να πάω στο κατάστημα ή γίνεται και από το net να το ενεργοποιήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...