Προς το περιεχόμενο

Καλύτερη φοιτητική Visa;


mindtrapper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ παιδιά χρειαζομαι κάρτα για online αγορές (http://www.thomann.de) και δεν μπορώ να βγάλω ακρη. καλώς ή κακός οι γονείς χρωστάνε σε μια δυο τράπεζες. Εγω τι σχέση έχω; Μετά σου λένε δεν θέλουν εγγυητή.

Πήγα ως φοιτητής κι εγώ στην Γενική να βγάλω (εχει 6%!!) και μετά από λίγο καιρό μου ήρθε γράμμα ότι απορρίφθηκε. Π΄ξγα πρόσφατα στην Eurobank και έκανα αίτηση, δεν θέλαν κάν γονείς, μόνο το ονομά τους, την φοιτιτική μου ταυτότητα και την ταυτότητα την απλή και τέλος. Πήρα τηλέφωνο και με ενημερώσαν ότι απορίφθηκε. ΕΛΕΟΣ! Μπορεί κάποιος να μου πει που να παω; που επιτέλους στηρίζουν εναν φοιτητή που μπορεί να βγάλει πέρα τόσο χαμηλά όρια,κι ας χρωστάνε κάποιοι συγγενείς του.. ελεος! Βοήθεια κανείς; Να δοκιμάσω citybank?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγώ παιδιά χρειαζομαι κάρτα για online αγορές (http://www.thomann.de) και δεν μπορώ να βγάλω ακρη. καλώς ή κακός οι γονείς χρωστάνε σε μια δυο τράπεζες. Εγω τι σχέση έχω; Μετά σου λένε δεν θέλουν εγγυητή.

Πήγα ως φοιτητής κι εγώ στην Γενική να βγάλω (εχει 6%!!) και μετά από λίγο καιρό μου ήρθε γράμμα ότι απορρίφθηκε. Π΄ξγα πρόσφατα στην Eurobank και έκανα αίτηση, δεν θέλαν κάν γονείς, μόνο το ονομά τους, την φοιτιτική μου ταυτότητα και την ταυτότητα την απλή και τέλος. Πήρα τηλέφωνο και με ενημερώσαν ότι απορίφθηκε. ΕΛΕΟΣ! Μπορεί κάποιος να μου πει που να παω; που επιτέλους στηρίζουν εναν φοιτητή που μπορεί να βγάλει πέρα τόσο χαμηλά όρια,κι ας χρωστάνε κάποιοι συγγενείς του.. ελεος! Βοήθεια κανείς; Να δοκιμάσω citybank?

 

Αρχικά χρειάζεσαι χρεωστική ή πιστωτική;

 

Για online αγορές οι χρεωστικές visa electron από Alpha και Πειραιώς είναι ΟΚ.

 

Για πιστωτική μπορείς να πας και στην Citi, εγώ δεν έχω κανένα παράπονο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H citibank θα σου βγαλει πιστωτικη κατα 90%.Οι αλλες οπως alpha,eurobank και πειραιως θα σου ζητησουν εγγυητη.Παντως μια συμβουλη.Μη βγαλεις πιστωτικη!!!Δεν θα καταλαβεις ποτε θα την υπερχρεωσεις.Εγω δεν ακουσα και τωρα παλευω να την ξεχρεωσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Επαναφέρω το θέμα για να κάνω μια ερώτηση. Έβγαλα Citibank Student Visa. Έστω ότι θέλω να πάρω κάτι από το πλαίσιο. Αξία 400 ευρώ. Εγώ πόσα θα πληρώνω το μήνα? Την ελάχιστη καταβολή που είναι 3% ? Και επιτόκιο πότε μπαίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Είμαί ανάμεσα σε αυτές τις δυο:

http://www.piraeusbank.gr/ecportal.asp?id=239790&lang=1&nt=96%20&sid=

http://www.e-shop.gr/credit_card.phtml

 

Αν και ψήνομαι περισσότερο για την Πειραιώς μιας και έχω ήδη λογαριασμό έκεί και θα μπορώ να βλέπω τις κινήσεις της κάρτας μέσω winbank, με χαλάει η ετήσια συνδρομή που είναι 15 ευρώ! Αν κάνω άιτηση τελικά για αυτήν, τα 15 Ευρώ θα πρέπει να τα πληρώσω στην αρχή με την έκδοση της κάρτας ή μετά το τέλος του 1ου χρόνου; Επίσης το πιστωτικό όριο είναι μέχρι 800Ευρώ.

Από την άλλη η e-shop visa (φοιτητική) δεν έχει ετήσια συνδρομή και το πιστωτικό όριο είναι 2000 Ευρώ!

 

Έχει κανείς εμπειρία με κάποια από αυτές τις δυο κάρτες;

Το επιτόκιο δεν με απασχολεί ιδιαίτερα μιας και οι δόσεις θα εξοφλούνται στην ώρα τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις να εχω διαβασει τα προηγουμενα να σας πω την εμπειρια μου.

 

Πηρα μια citibank student visa πριν 4 χρονια.Ειχα παρει τοτε 800 ευρω.

Σημερα και αφου 2 χρονια δεν εχω πραγματοποιησει καμια συναλλαγη εκτος των πληρωμων και χρωσταω ακομα 400.

 

Τα επιτοκια ειναι υπερογκα,οποτε σκεφτειτε το 3πλα πριν κανετε οποιαδηποτε κινηση σε οποιαδηποτε τραπεζα.Ακου 19% επιτοκιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Να ρωτήσω κάτι μιας που είμαι ανίδεος από πιστωτικές...

 

Σκέφτομαι να βγάλω - ως φοιτητής - e-shop VISA κυρίως για online αγορές με άτοκες δόσεις, από διάφορα e-καταστήματα.

ok με το e-shop.gr είναι βέβαιο ότι μπορώ να αγοράζω σε άτοκες δόσεις. Με τα άλλα καταστήματα τι γίνεται;

Με ενδιαφέρει κυρίως να κάνω μια αγορά από megamarket.gr. Στους τρόπους πληρωμής, αναφέρονται κάποιες πιστωτικές κάρτες.

1. Βρίσκεται μέσα σε αυτές και η e-shop VISA; (ένας φίλος μου είχε πει ότι είναι κάποια κάρτα της Εγναντίας).

2. Πως ακριβώς γίνεται η πληρωμή της κάρτας; (πάω κάθε μήνα σε ένα υπόκατάστημα τραπέζης και πληρώνω; )

 

Ευχαριστώ! :-)

-petros

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καρτα ειναι της Μαρφιν (παλια Εγνατια) και απο οτι βλεπω δεν φαινεται στη λιστα του megamarket δεν βλαπτει παντως να παρεις τηλ να ρωτησεις! Η πληρωμη της γινεται μεσω της ιδιας τραπεζας, ελτα, e-banking, μπορεις ακομα να βαλεις παγια εντολη στο λογαριασμο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καρτα ειναι της Μαρφιν (παλια Εγνατια) και απο οτι βλεπω δεν φαινεται στη λιστα του megamarket δεν βλαπτει παντως να παρεις τηλ να ρωτησεις! Η πληρωμη της γινεται μεσω της ιδιας τραπεζας, ελτα, e-banking, μπορεις ακομα να βαλεις παγια εντολη στο λογαριασμο σου.

Τελικά δεν είναι δεκτή :fear: (η γενικότερη ονομασία της είναι VISA ELECTRON 4040 90), απ' ότι μου είπαν σε επικοινωνία μου με το e-shop.gr

 

Αυτή η κάρτα της Πειραιώς λογικά είναι η 4020 ε; :rolleyes: (είναι πρώτη στη λίστα εδώ). Εκτός κι αν κάνω λάθος...

 

Δύο ερωτήσεις:

1. Όταν αγοράζω με άτοκες δόσεις μέσω πιστωτικής, χρεώνομαι γενικά μόνο τις δόσεις που τραβάει το κατάστημα ή ΚΑΙ τυχών επιτόκιο της τράπεζας; (πχ αν μια δόση είναι 50ευρώ, η τελική οφειλή μου θα είναι 50 ευρώ + το επιτόκιο της τράπεζας γι' αυτά τα 50ευρώ που τραβήχτηκαν από την κάρτα; )

Θαρρώ πως δεν υπάρχει αυτή η επιπλέον επιβάρυνση, αλλά ωστόσο ρωτάω για σιγουριά. :-)

2. Τι εννοείτε όταν λέτε ότι για να σου βγάλουν κάρτα "θέλουν εγγυητή"; Τι ακριβώς διαδικασία είναι αυτή;

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν γραφει μια καρτα πανω οτι ειναι VISA ELECTRON σημαινει οτι ειναι χρεωστικη και οχι πιστωτικη. Δηλαδη πληρωνεις και τραβαει αυτοματα απο το υπολοιπο του τραπεζικου λογαριασμου. Τωρα υπαρχουν καποια μαγαζια που και με καποιες VISA ELECTRON κανουν ατοκες δοσεις. Θα πρεπει να εισαι πολυ προσεκτικος και να το διευκρινιζεις το γεγονος αυτο. Απλα ετσι θα πρεπει να βγαλεις 5-6 VISA ELECTRON για να πετυχαινεις τα μαγαζια που σε ενδιαφερουν καθοτι οπως βλεπεις δεν ισχυουν για ολα. Και τελος οταν λεμε ατοκες δοσεις εννουμε οτι ψωνιζεις πχ 600 ευρω και πληρωνεις πχ σε 12 ατοκες = 50 ευρω τον μηνα. Αν καθυστερησεις εστω και μια μερα την ημερομηνια που σου δινει η τραπεζα τοτε τοκιζεται το υπολοιπο ποσο που μενει και θα πληρωσεις την επομενη δοση αλλα με καποια επιβαρυνση (περιπου 20%).

Για να βγαλεις πιστωτικη συνηθως θελουν εκκαθαριστικο εφοριας οπου να εχεις δηλωσει εισοδημα τον προηγουμενο χρονο γυρω στα 5000 ευρω ή βεβαιωση μισθοδοσιας απο τον εργοδοτη σου γα τους περασμενους δυο μηνες. Αν δεν εχεις τιποτα απο αυτα τοτε μπορει καποιος που εχει ενα καλο εισόδημα να εγγυηθεί για σενα στην τραπεζα και να βγαλεις εσυ την πιστωτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Eπαναφέρω κι εγώ το θέμα μετά απο πολυυυυύ καιρό.

Αλλά για να πω την άποψη μου και να βοηθήσω σε τυχόν απορίες!

 

Έχω βγάλει από τον 11/2009 την Citibank Student Visa Vodafone.

H διαδικασία:

 

Στην σελίδα της Citi, υπάρχει section για να κάνεις αίτηση για κάρτα https://www.citibank.com/greece/consumer/cardsapp/gr/form.htm

Εγώ συμπλήρωσα τα στοιχεία και με κάλεσαν σε μια βδομάδα περίπου και με ρώτησαν αν θέλω και την Student Vodafone, αφού με ρώτησε αν έχω Vodafone κινητό και είπαμε να βάλει μπρος γι'αυτήν.

Μου έκλεισε την άλλη μέρα ραντεβού στο σπίτι να έρθει ο κούριερ να παραλάβει τα δικαιολογητικά, τα οποία ήταν φωτοτυπία ταυτότητας και φωτοτυπία τρίπτυχου ή πάσου. Ο κούριερ έφτιαξε την αίτηση, πήρε τα δικαιολογητικά και σε 10 μέρες (εργάσιμες νομίζω) μου ήρθε μήνυμα στο κινητό ότι η κάρτα εγκρίθηκε. Σε άλλες 3-4 μέρες παρέλαβα την κάρτα στο σπίτι και μου ανακοινώθηκε και το όριο, 1000 €.

Σε άλλες 4-5 μερούλες είχε έρθει και ο PIN για το ΑΤΜ και κομπλέ!

 

Μετά λοιπόν από 6 μήνες χρήση, οι απόψεις μου:

1. Υψηλό όριο για φοιτητική, χωρίς να ζητήσουν τίποτα από εκκαθαριστικά, γονείς εγγυητές κτλ. Μόνο τηλέφωνο επικοινωνίας ζήτησαν απ'τους γονείς μου.

2. Σχετικά γρήγορη διαδικασία. Σε 20 μέρες είχα κάνει κιόλας αγορά από το net, χωρίς να έχω παραλάβει καν τον ΡΙΝ.

3. Αγορές από το net, με 200% αποδοχή παντού.

4. Πολύ μικρή ελάχιστη καταβολή 3%, φανταστείτε ότι αν χρησιμποιήτε κεφάλαιο 600€, τότε η ελ. καταβολή που θα δώσετε είναι 18€. Σε κάθε περίπτωση όμως δεν είναι μικρότερη από 15€. Δηλαδή πχ. και 300€ να έχετε χρεωστικό υπόλοιπο, που κανονικά θα σας ζητούσε ελ. καταβολή 9€, εσείς θα δίνετε 15€.

5. Δωρεάν συνδρομή εφ'όρου ζωής. Δεν θα πληρώσετε ποτέ ούτε 1€!

6. Αν και η Citibank δεν είναι από τις φθηνότερες τράπεζες και μιλάω για τα επιτόκια, (η συγκεκριμένη καρτούλα έχει 19,3% ετήσιο επιτόκιο), ποτέ δεν θα νιώσετε ότι πληρώνετε τα μαλλιοκέφαλα σας για να την έχετε. Εγώ την έχω φτάσει μέχρι 550€ και οι τόκοι εκείνο τον μήνα ήταν κάτι παραπάνω από 7€. Αυτό κυρίως έχει να κάνει με το οτι είναι φοιτητική, οπότε και να την φουλάρεις, δεν θα έχεις τεράστιους τόκους γιατι το κεφάλαιο είναι μικρό σε σχέση ας πουμε με ένα δάνειο.

6. Έχει καλό e-banking, χωρίς διαδικασίες, εννοώ δεν πρέπει να πας να σου εκδόσουν κωδικούς κτλ. Τα φτιάχνεις όλα μόνος σου, απ'το σπίτι σου. Παρακολουθείς όλη την κίνηση της κάρτας και ξέρεις τι σου γίνεται.

7. Επιβραβεύσεις:

i) Στην συγκεκριμένη, έχεις επιστροφή στο πάγιο της Vodafone, ή σου προστίθενται μονάδες αν είναι καρτοκινητό.

ii)Κατά καιρούς βάζει προγραμματάκια επιστροφής. Πχ. τώρα για Φεβρουάριο-Απρίλιο είχε 5% επιστροφή σε οποιαδήποτε αγορά. Εγώ εξοικονόμησα 21€. Νοt bad να σου πιστώνονται στην κάρτα 21€ απ'το πουθενά.

iii) Όταν είσαι συνεπής, σου κατεβάζει το επιτόκιο 2 μονάδες. Αυτο όμως γίνεται, αφού κλείσεις 1 χρόνο με την κάρτα, και μη έχοντας ληξιπρόθεσμα, απ'ότι είχα διαβάσει στην σύμβαση.

 

Τέλος, κάτι πρόσφατο που έγινε γενικά στην Citibank. Έκοψαν από 20/03/2010 τις αναλήψεις στις κάρτες τους. Δηλαδή πλεόν είναι χρήσιμες μόνο για αγορές, πάγιες εντολές κτλ.

 

Είμαι παρα πολύ ευχαριστημένος γενικά από το προϊον και την τράπεζα. Δεν έχω αφήσει ποτέ οφειλή και μόνο που δεν με παίρνουνε να μου ρωτήσουν τι κάνω. Με παίρνουν να μου πούνε αν ξέρω για το Verified by Visa, που είναι προγραμματάκι ασφαλείας για συναλλαγές μέσω net, για προσφορές, επιστροφές.

 

Όποιος θέλει φοιτητική πιστωτική, το έχει σκεφτεί καλά, ξέρει οτι θα είναι συνεπής, προτείνω άφοβα Citibank.

 

Τέλος, για να πω και εμπειρία από άλλες τράπεζες... Πριν κάνω αίτηση στην Citi, η πρώτη που έκανα online αίτηση ήταν η Eurobank. Eπίσης έλεγε ότι δεν χρειάζονται διακιολογητικά, εκτός από φοιτητική ταυτότητα, και μέσω σε μια ώρα που απάντησαν στο κινητό και μου απέρριψαν το αίτημα. Το λέω για να επιβεβαιώσω και τα άλλα παιδιά που από το 2005 που έχει ανοίξει αυτό το θέμα, η ίδια κατάσταση επικρατεί με την Eurobank.

 

Aυτά, ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω του ότι πρόκειται για πιστωτική, όχι, δεν μπορείς να κάνεις πληρωμές απ'ευθείας. Δεν είναι λογαριασμός. Με έναν λογαριασμό Citibank τα κάνεις αυτά, στο Citibank Online.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...