Προς το περιεχόμενο

Καλύτερη φοιτητική Visa;


mindtrapper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mας δουλεύεις, έτσι? Σου το ρίξανε 2 χιλιάρικα και κλαίγεσαι? :P

Πλάκα κάνω! Απλά, εμείς όταν μιλάμε με κόσμο και κάνουμε αιτήσεις, ξέρουμε ότι και σε περίπτωση έγκρισης, ΠΟΤΕ δεν θα δοθεί τέτοιο όριο σε νέο πελάτη!

 

Αν στα εμφανίζει τώρα, δηλαδή που έχει γίνει μετατροπή σε Energy, είναι η επιστροφή που έχειw μαζέψει για εξαργύρωση σε Shell.

Mπορείς δηλαδή να πας όποτε θες να βάλεις βενζίνη σε Shell, να πληρώσεις με την κάρτα σου και αυτά τα 16,64 θα αφαιρεθούν από την συναλλαγή, δηλαδή αν βάλεις 20 βενζίνη, θα χτυπηθεί η κάρτα σου στο μηχανάκι της Citi, και εσύ θα πληρώσεις 3,36 μόνο. (Tέχνικα, εσύ βέβαια στην απόδειξη που θα βγάλει το μηχανάκι θα δεις 20 ευρώ χρέωση. Μην τρομάξεις όμως και πεις ότι με κλέβει ο βενζινάς :P. Eίναι για να πληρωθεί το βενζινάδικο αυτό. Στο επόμενο λογαριασμό, θα αφαιρεθούν τα 16,64.)

 

Πήγαινε βαλ'τα. Ή άσ'τα να μαζεύονται και βάζεις κάνα 50άρικο μαζί, να το καταλάβεις ότι πήρες δώρο. Δεν λήγουν τα Energy euros, όπως τα λέει και η Citi.

 

 

 

Νομίζω όμως ότι με συγκεκριμένα πρατήρια shell (τι shell δηλαδή.. δεν υπάρχει πια shell γι αυτό και η κάρτα λέγεται energy όχι shell) συνεργάζεται. Δεν μπορείς σε όλα. 

Η energy mastercard δεν βγαίνει σε gold πάντως.. Γι αυτό προφανώς και δεν σου έδωσαν τέτοια  :P με τέτοιο όριο.. Βέβαια υπερβολικό .. Εγώ αν μου το έκαναν τόσο θα το κατέβαζα λίγο από μόνος μου για να νιώθω πιο ασφαλής. Νομίζω 3000 είναι ότι πρέπει  :)

 

όταν το έψαχνα πάντως η καλύτερη κάρτα της τράπεζας θα έλεγα είναι η diners vodafone. Γιατί εκτός από την 2% στη vodafone που έχει για όλες τις αγορές.. έχει και το πρόγραμμα shop&win που είναι πολύ καλό. 2 προγράμματα επιστροφής δηλαδή. Απλά το κακό είναι ότι δεν είναι ιδιαίτερα αποδεκτή παντού.

 

πφφφ μου το χουν ρίξει πολύ :ph34r:

 

 

citi1.jpg

 

 

ρε σύ nikos μπήκα στο online και μου έχει Διαθέσιμα ευρώ προς εξαργύρωση 16.64 ... πώς διάολο το εξαργυρώνουμε αυτά δηλαδή? :P

 

 

Αμάν τι έπαθες... Τεράστια μείωση.. Που πας ρε με 8000 ???? :P

 

Εσένα nikosvolt τι όριο σου έχουν? Και σένα φοιτητική είναι?

Τα 1000 τραγικά είναι.. τουλάχιστον για μένα. Μόνο η ΔΕΗ που έχω βάλει να εξοφλείται μέσω κάρτας είναι 500-650 ευρώ μαζί με το χαρατσι... Κάθε φορά έχω το άγχος να ελέγχω το υπόλοιπο μήπως και απορριφθεί λόγω πιστωτικού οριόυ. Και πολλές φορές μου χει τυχει να πρέπει να πληρωθεί ένας λογαραισμός vodafone και να απορρίπτεται λόγω πιστωτικού ορίου.. 

 

Μια φορά θυμάμαι πήγα σε ένα βενζινάδικο να γεμίσω το αμάξι με βενζίνη.. Παω μέσα να πληρώσω με κάρτα και απορρίπτεται και πάλι λόγω πιστωτικού ορίου. Ρεζίλι έγινα :P .. Μπαίνω αμέσως στην εφαρμογή της citibank από το iPhone.. κάνω γρήγορα γρήγορα μια μεταφορά από τον λογαριασμό ταμιευτηρίου στην κάρτα.. και της λέω για ξαναδοκιμάστε τώρα.. Την περνάει και εγκρίθηκε αμέσως η συναλλαγή. Έμεινε με το στόμα ανοιχτό η υπάλληλος.. Μου λέει πώς το κανες?? Είναι καινούρια τακτική της τράπεζας για ασφάλεια??? Να πρέπει να ενεργοποιείς κάθε συναλλγή από το κινητό?? :P δεν κατάβε τι έκανα.. χαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νομίζω όμως ότι με συγκεκριμένα πρατήρια shell (τι shell δηλαδή.. δεν υπάρχει πια shell γι αυτό και η κάρτα λέγεται energy όχι shell) συνεργάζεται. Δεν μπορείς σε όλα. 

 

Σε ΟΛΑ, ΟΛΑ. H Shell, σαν μητρική εταιρία όντως έφυγε, αλλά πούλησε τα σήματά της στην Coral, η οποία κράτησε την συνεργασία με την Citi. Aπλά με αλλαγή του ονόματος της κάρτας. Οπότε πανελλαδικά ισχύουν οι εκπτώσεις, οι δόσεις στο πετρέλαιο κτλ.

 

Η energy mastercard δεν βγαίνει σε gold πάντως.. Γι αυτό προφανώς και δεν σου έδωσαν τέτοια  :P με τέτοιο όριο.. Βέβαια υπερβολικό .. Εγώ αν μου το έκαναν τόσο θα το κατέβαζα λίγο από μόνος μου για να νιώθω πιο ασφαλής. Νομίζω 3000 είναι ότι πρέπει  :)

 

όταν το έψαχνα πάντως η καλύτερη κάρτα της τράπεζας θα έλεγα είναι η diners vodafone. Γιατί εκτός από την 2% στη vodafone που έχει για όλες τις αγορές.. έχει και το πρόγραμμα shop&win που είναι πολύ καλό. 2 προγράμματα επιστροφής δηλαδή. Απλά το κακό είναι ότι δεν είναι ιδιαίτερα αποδεκτή παντού.

 

Πολύ καλή κάρτα από θέμα προνομίων η Diners. Όπως το λες, διπλή επιβράβευση. Και με την συνεργαζόμενη επιχείρηση, και με το shop&win, στο οποίο η Citi έχει αφιερώσει πολλή δουλειά. Και πολλά άλλα προνόμια. Όπως το Dine Diners (50% έκπτωση σε επιλεγμένα εστιατόρια, τα οποία δεν είναι και λίγα) κα. Και η Diners Club Public, την οποία δουλεύω, πολύ καλή. 3% επιστροφή από Public, 1% από παντού και σε εξαργύρωση στα Public με δωροεπιταγές. Και shop&win επίσης.  

 

 

Εσένα nikosvolt τι όριο σου έχουν? Και σένα φοιτητική είναι?

 

1,000 ευρώ και είναι ίδια ακριβώς φάση με την δική σου, φοιτητική Vodafone Visa, που έγινε Vdf MC Gold.

 

 

Τα 1000 τραγικά είναι.. τουλάχιστον για μένα. Μόνο η ΔΕΗ που έχω βάλει να εξοφλείται μέσω κάρτας είναι 500-650 ευρώ μαζί με το χαρατσι... Κάθε φορά έχω το άγχος να ελέγχω το υπόλοιπο μήπως και απορριφθεί λόγω πιστωτικού οριόυ. Και πολλές φορές μου χει τυχει να πρέπει να πληρωθεί ένας λογαραισμός vodafone και να απορρίπτεται λόγω πιστωτικού ορίου.. 

 

ΤΟ σπάσιμο είναι αυτό! Και μου έχει συμβεί αρκετές φορές. Η λύση για μένα είναι, τουλάχιστον στις συναλλαγές που ξέρεις πότε θα χρεωθούν, να πας να βάλεις τα λεφτά πιο πριν για να μην χτυπήσει ταβάνι. Αλλά πολύ σπαστικό, έχεις δίκαιο, έπρεπε τα όρια να είναι μεγαλύτερα, σε τόσο καλούς πελάτες, για να μην υπάρχουν αυτά. Αλλά, είπαμε... Κρίση και κλειστες οι στρόφιγγες.

 

 

Μια φορά θυμάμαι πήγα σε ένα βενζινάδικο να γεμίσω το αμάξι με βενζίνη.. Παω μέσα να πληρώσω με κάρτα και απορρίπτεται και πάλι λόγω πιστωτικού ορίου. Ρεζίλι έγινα :P .. Μπαίνω αμέσως στην εφαρμογή της citibank από το iPhone.. κάνω γρήγορα γρήγορα μια μεταφορά από τον λογαριασμό ταμιευτηρίου στην κάρτα.. και της λέω για ξαναδοκιμάστε τώρα.. Την περνάει και εγκρίθηκε αμέσως η συναλλαγή. Έμεινε με το στόμα ανοιχτό η υπάλληλος.. Μου λέει πώς το κανες?? Είναι καινούρια τακτική της τράπεζας για ασφάλεια??? Να πρέπει να ενεργοποιείς κάθε συναλλγή από το κινητό?? :P δεν κατάβε τι έκανα.. χαχα

 

 

Χαχαχα! Τραγικό και αστείο! Δε λες που είχες λεφτά στον λογαριασμό για να κάνεις την μεταφορά!

Πάντως, μπράβο σου, ξέρεις όλα τα συστήματα της Citi και μπορείς να εξυπηρετηθείς, ακόμα κι αν σου κάνει την ζωή δύσκολη κάπου κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε παιδιά τι 1000 και 10000 και 8000 βλέπω  εδώ η Eurobank μου έδωσε φοιτητική (visa student) με 400 ευρώ όριο!!!!! την περιμένω να μου ρθει αυτή την εβδομάδα... η υπάλληλος μου είπε ότι μου κάνανε και χάρη! συνήθως την δίνουν με 300 ευρώ.. η citibank δεν δίνει πια φοιτητικές και με την Πειραιώς δεν ασχολήθηκα καν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε παιδιά τι 1000 και 10000 και 8000 βλέπω εδώ η Eurobank μου έδωσε φοιτητική (visa student) με 400 ευρώ όριο!!!!! την περιμένω να μου ρθει αυτή την εβδομάδα... η υπάλληλος μου είπε ότι μου κάνανε και χάρη! συνήθως την δίνουν με 300 ευρώ.. η citibank δεν δίνει πια φοιτητικές και με την Πειραιώς δεν ασχολήθηκα καν...

Ισχύει.. Η eurobank έδινε πάντα το χαμηλότερο όριο στις φοιτητικές και δεν το αυξάνει τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια. Ο αδερφός μου την έχει 2 χρόνια αυτή και το όριο ειναι 450 ευρώ από την αρχή χωρίς καμία μεταβολή. Το αρνητικό ειναι ότι έχει και συνδρομή 1 ευρώ το μήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει.. Η eurobank έδινε πάντα το χαμηλότερο όριο στις φοιτητικές και δεν το αυξάνει τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια. Ο αδερφός μου την έχει 2 χρόνια αυτή και το όριο ειναι 450 ευρώ από την αρχή χωρίς καμία μεταβολή. Το αρνητικό ειναι ότι έχει και συνδρομή 1 ευρώ το μήνα

αφού βάλαμε τα γέλια μαζί με την υπάλληλο..!  :-D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε παιδιά τι 1000 και 10000 και 8000 βλέπω  εδώ η Eurobank μου έδωσε φοιτητική (visa student) με 400 ευρώ όριο!!!!! την περιμένω να μου ρθει αυτή την εβδομάδα... η υπάλληλος μου είπε ότι μου κάνανε και χάρη! συνήθως την δίνουν με 300 ευρώ.. η citibank δεν δίνει πια φοιτητικές και με την Πειραιώς δεν ασχολήθηκα καν...

 

Άφου δίνει ακόμα η Eurobank, πάλι καλά να λες. Και τα 400 και τα 300 επιβεβαιώνουν τον κανόνα ότι τα όρια στις κάρτες είναι πολύ πεσμένα πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άφου δίνει ακόμα η Eurobank, πάλι καλά να λες. Και τα 400 και τα 300 επιβεβαιώνουν τον κανόνα ότι τα όρια στις κάρτες είναι πολύ πεσμένα πια.

ναι νομίζω μόνο δυο τράπεζες δίνουν πια Eurobank - Πειραιώς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Βρήκα το ποστ καταλάθος μέσω Google. Επειδή έχει 1 χρόνο + ο τελευταίος που έγραψε εδώ... Έχει αλλάξει κάτι ως προς τις Eurobank- Πειραιώς; Σκέφτομαι για πιστωτική (φοιτητική), η Πειραιώς έχει ένα ωραίο site που καταλαβαίνει και μαιμού για το τι παίζει αλλά στην Eurobank δεν μπορούσα να δω/ να καταλάβω τα ίδια στοιχεία που βρίσκονται.. Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να μπορώ να αγοράζω με δόσεις, οπότε να μην με γ@μά ο τόκος πολύ και η συνδρομή, αν υπάρχει και πόσο είναι. Πράγματα τα οποία με μια ματιά δεν βρήκα στο site της eurobank, παραμόνο επιστροφές εδώ, επιστροφές εκεί και παραπέρα. Έχω μια Prepaid Πειραιώς αλλά από ότι φαίνεται μόνο για subscriptions μπορώ να την χρησιμοποιώ άλλα όχι για δόσεις.
Ευχαριστώ!

http://www.piraeusbank.gr/el/idiotes/kartes/pistotiki-karta/university-visa

http://www.eurobank.gr/online/home/viewServices.aspx?id=303&mid=693&lang=gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ότι ίσως είναι λίγο offtopic αλλά δεδομένου του ότι οι περισσότερες τράπεζες έχουν σελίδες στο net που μπορώ να κοιτάξω γι’ αυτό το θέμα, θα το ρωτήσω.

 

Θέλω να βγάλω μια φοιτητική Visa. Όταν λέω φοιτητική εννοώ με ταυτότητα και πάσο χωρίς εγγυητές η φορολογική δήλωση.

 

Είχα κάνει αίτηση στην Eurobank για τη Student Visa και άρχισαν να με ρωτάνε αν έχω εισόδημα και μαλακίες τέτοιες, και τώρα 2 μήνες μετά έμαθα ότι το αίτημα μου απορρίφθηκε...

 

Έτσι θα ήθελα να μου πείτε εσείς από την εμπειρία σας ποια τράπεζα να προτιμήσω τώρα με γνώμονα κυρίως την ταχύτητα στην έκδοση, να είναι πραγματική Visa και όχι χρεωστική (Electron) και βέβαια να μπορώ να τη βγάλω με ταυτότητα και πάσο, όχι όπως τους τρόμπες εκεί στην Eurobank...

 

Ευχαριστώ πολύ!

η citibank εβγαζε για πλακα φοιτιτικες αλλα εχουν και ενα ωραιοτατο τσουχτερο επιτοκιο οταν φιλος μου με αλλη πιστωτικη ειχε μετα απο 5 μηνες απληρωτη στο οριο της ειχε 12 ευρω τοκο εγω χωρις καθυστερηση ειχα 20

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...