Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί τρόποι ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πετρέλαιο φέτος απλησίαστο.

 

Για σπίτι τι συμφέρει? Φυσικά με σκοπό την ζεστασιά και την οικονομία παράλληλα.

Όποιος γνωρίζει ας πεί πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα στα παρακάτω και ας προσθέσετε και τα υπόλοιπα που δεν ξέρω.

 

Σόμπες Αλογόνου

Σομπες Υραερίου

Θερμοπομποί

Αερόθερμα

KEROSUN

Καλοριφέρ Λαδιού

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 669
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οτι καίει ρεύμα ειναι ποιο δαπανηρο απο το πετρελαιο. Μονο τα κλιματιστικά έχουν καλή απόδωση.

Εναλακτικά πρέπει να συμφερει η σομπα γκαζιού, αν και χρειάζεται προσοχή γιατι κάνει ΜΠΑΜ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά απ'ότι έχω καταλάβει συσκευές με ρεύμα συμφέρουν μόνο για μεμονωμένους χώρους. Για παράδειγμα τα βράδια που θέλω μόνο το δωμάτιό μου λίγο ζεστό αντί να καίει όλο το σπίτι καλοριφέρ χωρίς λόγο έχω ένα ηλεκτρικό σώμα. Για ολόκληρο το σπίτι πιστεύω ότι ακόμα και με το πετρέλαιο στα ύψη είναι πιο συμφέρον. Εξαίρεση ίσως είναι τα κλιματιστικά αλλά θέλουν μεγάλο κόστος εγκατάστασης και περίπου στα ίδια έρχονται πιστεύω. Κοίταξε όσο μπορείς να βελτιώσεις την απόδοση του συστήματος με καλή συντήρηση και σωστή λειτουργία του καυστήρα, πχ αν μοιράζονται πολλά σπίτια να τα ανάβετε ταυτόχρονα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από τις απαιτήσεις σου και τις θερμοκρασίες που πιάνει το σπίτι σου το χειμώνα.

 

Υπάρχουν άτομα που θέλουν ενιαία θερμοκρασία στο σπίτι τους, ενώ άλλοι βολεύονται με μιά σομπίτσα αλογόνου δίπλα τους.

 

Και υπάρχουν και άλλοι που τη βολεύουν μόνο με κουβερτούλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλα εχει μερικα χρονια αποσβεσης του κοστους εγκαταστασης. Αλλα γενικα, στον πρωτο διμηνο, αμα υπολογισεις τα κοστη σου βγαινουν 20% λιγοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που βολευομαι στους 12-16 τη βγαζω με την ζεστη των PC. Εξαλου η πολυκατοικια μου δεν εχει καθολου θερμανση.

 

Και πόσοι υπολογιστές χρειάζονται για αυτό; :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Ο καθένας με εναν Cyrix 200Mhrz αρχικά. Μετά τον υπερχρονίζεις και μάλιστα και με άλλους δυο φτιάχνεις μια πολύ καλή και οικονομική ηλεκτρική ψησταριά :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πόσοι υπολογιστές χρειάζονται για αυτό; :razz:

 

Το δωματιο εχει εναν, με μια 19αρα CRT που ειναι και γ@μω τηα θερμαντικα. Το δωματιο με τους παγκους εχει συνηθως 2 η 3 το απογευμα να δουλευουν, και εναν server να δουλευει συνεχεια (ενα 2GHz P4 με WAMP, Exchange και κατι ψιλαδακια ακομα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας pc με εναν Intel prescott αρκει... Η για ακομα καλυτερη αποδοση ενας Athlon XP πρωτης γενιας... Το χειμωνα χτυπαγε 55 βαθμους για πλακα αλλα δεν μασαγε... 2 σε 1 και αποδοση και θερμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας pc με εναν Intel prescott αρκει... Η για ακομα καλυτερη αποδοση ενας Athlon XP πρωτης γενιας... Το χειμωνα χτυπαγε 55 βαθμους για πλακα αλλα δεν μασαγε... 2 σε 1 και αποδοση και θερμανση.

 

Athlon Thunderbird + Palomino ftw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...