Προς το περιεχόμενο

Παρατάω τις σπουδές λόγω πόλης (Χανιά)


tsekouratos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω φάει τη μεγαλύτερη ξενέρα της ζωής μου.Έιμαι 2 χρόνια τώρα εδώ στη κωλόπολη που λέγεται ΧΑΝΙΑ και κοντεύω να τρελαθώ για πολλούς λόγους 1ον)Δεν υπάρχει καθόλου ζωή την περίοδο Οκτώβρη-Απρίλιος,τα standar μέρη είναι 3-4 (il nostro,καφές koum kapi κτλ) και φυσικά αυτά τα μαγαζιά είναι πολύ κυρίλα που για έναν φοιτητή 18-19 χρονών δεν λέει να διασκεδάζει σε τέτοια μέρη όπου το 80% του κόσμου είναι 30 άρηδες,σενιαρισμένοι και δώσε.Το αστείο είναι ότι οι φοιτητές εδώ πέρα είναι τόσο χαζοπαλήκαρα που λένε ότι το καλοκαίρι είναι που αξίζει και γίνεται χαμός με ωραίες παραλίες,τουρίστριες κτλ(σιγά δηλαδή τις τουρίστριες περισσότερο οικογένειες είναι).Γι αυτό έχω να τους πω ότι το χειμώνα είναι που ζεις εδώ πέρα ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ (πολύ δύσκολο να το καταλάβουν και γι αυτό δεν ξινίζει κανέναν η φάση) και ότι δεν χρειάζεται να σπουδάζεις εδώ πέρα για να κάνεις το καλοκαίρι 2 βδομάδες διακοπές,μπορώ κάλιστα να σπουδάζω π.χ.Πάτρα και να κατεβαίνω το καλοκαίρι να κάνω τα μπάνια μου,να δω το φαράγγι της Σαμαριάς και όλα τα υπόλοιπα...

2ον) (και ίσως το πιο σημαντικό)Δεν υπάρχει καθόλου μ@#ι στα Χανιά.Απειροελαχιστότατες γκόμενες και λόγω πολυτεχνείου....βγαίνεις έξω και βλέπεις στους 60 άντρες και μία γυναίκα(παιδιά σοβαρά δεν είναι αστείο).Έχει συμβεί σε club να υπάρχουν 250 άτομα απ τα οποία οι 7 να είναι μόνο γκόμενες οι 4 barwomans,1 travesti !! και 2 κανονικές(σοβαρά σας μιλώ δε κάνω πλάκα)Είναι ο ορισμός της ψωλόπολης.Αυτή τη στιγμή γκόμενες στα Χανιά από ηλικία 18-23 χρονών υπάρχουν και δεν υπάρχουν γιατί πολύ απλά πήγαν να σπουδάσουν σε κάποια Αθήνα,Κομοτηνή,Πάτρα κτλ μακριά πάντως από τη πόλη τους,οπότε τίπουτις...Βέβαια άμα ξέρεις πού να πας θα βρεις γκόμενες,αν για παράδειγμα πας στο il nostro(bar-club) τότε εκεί τα πράγματα είναι 50-50.Μία διευκρίνηση όμως εκεί τη μικρότερη γκόμενα που θα δεις θα ναι γύρω στα 26(με στυλ dressed to kill και δώσε,ξέρετε,όχι πως με πειράζει αλλά εμείς είμαστε απλά φοιτητόπαιδα και όχι στη πένα τριαντάρηδες,δηλαδή σιγά μη μπορείς να κάνεις παιχνίδι με αυτή...Εμείς είμαστε φοιτητές και θέλουμε φοιτήτριες να κάνουμε τη πλάκα μας και όχι 30άρες καρακαλλόνες.Ίσως να γελάτε αλλά παιδιά η φάση κάτω είναι πέρα για πέρα κψμ και μόνο αν το ζήσετε θα καταλάβετε τη πικρία.Καλά μη πούμε για το τι επικρατεί στο πολυτεχνείο,λόγω του ότι είναι Κρήτη(μακριά) και δεν τις στέλνουν οι γονείς λόγω του ότι είναι "ανδρικές" οι σχολές έχει ως αποτέλεσμα να έιναι λίγες(αναλογία 1/80) και μπάζα (πολύ μπάζα).Ας είχαμε παιδαγωγικά,φιλοσοφική,νομικές,τα τει αισθητικής και ουτε γάτα ούε ζημιά...

3ον) κομματόσκυλα-ζωή στο πολυτεχνείο.Όταν κάποιος δεν έχει που να πάει,δεν έχει τι να κάνει,δεν έχει και κοπέλα πρέπει με κάτι να ασχοληθεί σωστά?Ε,οι εξυπνάκηδες τη βρήκαν τη λύση που λέγεται ΠΑΡΑΤΑΞΕΙΣ.Πέστε μου ένα άλλο πανεπιστήμιο όπου ασχολούνται τόσο πολύ με τα κόμματα και θα πάω πάσο.Τα λέω αυτά γιατί γίνονται τρελές παγαποντιές,δε φαντάζεστε.Πιστέψτε με ξέρω τι γίνεται και αλλού,ξέρω ότι παντού είναι τόσο γκαυλωμένοι αλλά όχι τόσο ακραί σα και μας.Τέσπα ας μη συνεχίσω άλλο γιαυτό γιατί ασχολείστε κ θ παρεξηγηθείται.Αλλά η μέγιστη μαλακεία που παίζει στο πολυτεχνείο είναι ότι υπάρχει νέκρα ακόμη και εκεί.Αλλά όταν εννοούμε ερημιά εννοούμε ερημια σκέτη,στο νεκροταφείο των Χανίων πάω στίχημα ότι έχει περισσότερο κόσμο!!!(σοβαρα).Πατάς το πόδι σου και στα 100 πρώτα μέτρα τότε ίσως δεις κανέναν,στα μαθήματα πάνω απο δεκαπέντε άτομα δε μαζεύονται ποτέ,μόνο στη λέσχη παίζει λίγος κόσμος αλλά όχι ιδιαίτερα πράματα.Ένα σαββατοκύριακο ήμουν Θεσσαλονίκη και περνούσαμε έξω από το ΠΑΜΑΚ(Σάββατο απόγευμα τώρα) και μπήκαμε μέσα για να πάρει ένας φίλος μου κάτι βιβλία κ τόσο κόσμο που δα (με πολλά γκομενάκια) σε μας θα τον δεις μόνο στις συνελεύσεις.Επαναλαμβάνω ότι αυτά ίσως σας φαίνονται χαζα αλλά μόνο αν τα ζήσεις θα καταλάβεις.μόνο τότε θα καταλάβεις ότι καλύτερα το πανεπιστήμιο σου να έχει ζωή παρά ερημιά.

4ον) και τελευταίον είναι πολύ μακριά και σε ενοχλεί αφάνταστα το ότι για να πας κάπου θες τουλάχιστον 10 ώρες ταξίδι(Χανιά-Αθήνα 10 ώρες με πλοίο)Αν π.χ. θέλω να πάω κανά τριήμερο σαλόνικα θέλω μία μέρα ταξίδι κουραστικό για να φτάσω ,έλεος γ@%$ώ την Αφρική μου. Τ έ λ ο ς.

 

Μα αυτά και μ΄αυτά έχω πλέον απεβδίσει όσο δε φαντάζεσται και έχω σκεφτεί σοβαρά και μάλλον θα το κάνω να αφήσω τη σχολή μου(μηχαν. Η/Υ) και τη κωλοκρήτη και να πάω να δουλέψω σε καμιά ανθρώπινη πόλη και να ζήσω σαν άνθρωπος ή το πολύ να κάνω κανα καινούριο μηχανογραφικό αλλά με 17.504 μόρια και δήλωση σε 10% μόνο σε γαιδουροπαρατηριτικές περνάω οπότε δουλειά...Κρίμα ρε γαμώτο γιατι ξεσκίστηκα για τα καλά στη Γ λυκείου και τράβηξα πολλά.Κρίμα...

 

ΥΓ.Όσοι είστε γ λυκείου μη διανοηθειται να δηλώσετε σχολή στα Χανιά,θα ξενερώσετε,πολύ.

ΥΓ1 Μη μου πείτε παρηγοριές του τύπου ότι η παρέα είναι που μετράει γιατί άμα δεν υπέρχει τίποτε εκεί έξω να τα βράσω τα pro με τα κόκκαλα και τις βόλτες στη ψωλόπολη.

ΥΓ2 Στα 2 χρόνια έχω περάσει 0 μαθήματα, χε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 164
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Το καταλαβαινω οτι θες γυναικες και χαβαλε αλλα μην ξεχνας ποιος ειναι ο βασικος λογος που πηγες εκει. Να παρεις ενα πτυχιο. Ουτε για διακοπες πηγες,ουτε για να βρεις νυφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε Ρέθυμνο -δίπλα είναι ...

Τα τελευταάι χρόνια όταν βγαίνω έξω Χανιά με έναν μαγκό τρόπο καταλήγω εκεί

Και βάλε καμιά παράγραφο στο κείμενο βαριέμαι να το διαβάσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά δεν είναι μόνο οι γκόμενες,δεν βλέπετε τι γραφω πιο πάνω.και ZAXOYS δυστυχώς το ρέθυμνο δεν είναι λύση...άλλο διπλανή σχολή και άλλο διπλανή πόλη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμείς είμαστε απλά φοιτητόπαιδα και όχι στη πένα τριαντάρηδες,δηλαδή σιγά μη μπορείς να κάνεις παιχνίδι με αυτή...Εμείς είμαστε φοιτητές και θέλουμε φοιτήτριες να κάνουμε τη πλάκα μας

 

...ξαφνικά ανακουφίστηκα που πέρασα κομοτηνή.

 

επίσης, αφού το πήρες απόφαση μαζί σου ρε παλικάρι. αλλά,

1) εφόσον πέρασες σε επαρχιακή πόλη -και μην ακούσω μαλακίες για κωμόπολη, χωριά κλπ- τα μπουζούκια και τους καθυστερημένους με τις χρυσές αλυσίδες θα τους φας στη μάπα, αυτό συμβαίνει παντού.

2)τα κόμματόσκυλα επίσης ευδοκιμούν στην επαρχία (μάλλον λόγο βαρεμάρας)

 

βέβαια, σε περίπτωση που αλλάξεις γνώμη, τα χόμπυ είναι μια πολύ καλή λύση -εκεί, που ο χρόνος σταματά και οι αποστάσεις εκμηδενίζονται.

τέλος, λες ότι δεν έχεις περάσει κανένα μάθημα.. δε σου αρέσει ούτε η σχολή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να κάτσεις να γράψεις όλο αυτό σαββατόβραδο....μάπα το καρπούζι!

καλά και εσύ δε ρώταγες?!?

οι κρητικές ήρθαν όλες στην αθήνα...

κάνε μηχανογραφικό, υπομονή και τράβα πάτρα, γιάννενα, θεσσαλονίκη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι το Ρέθυμνο ,αν πηγαίνεις και συχνά θα βλέπεις και γνωστούς σου ( ναι γι'αυτό έχει τόσα λίγα άτομα στο tuc)

 

Για τα κόμματα ναi to tuc είναι εντελώς μπουρδέλο - απλώς γράφτους στα @@ σου

 

Οι μεταγραφές απαγορεύτηκαν τελικά ? :-p

 

 

Το γρήγορο είναι 6 - δεν υπάρχει αργό πλέον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω καταγωγη απο ενα χωριο εξω απο τα Χανια, αλλα οι συγγενεις μενουν πλεον μονιμα στα Χανια, και παω αρκετα συχνα, συνηθως καλοκαιρι, αλλα εχει τυχει να περασω και χειμωνα απο κει.

και εγω το εχω παρατηρησει οτι η πολη ειναι η μερα με τη νυχτα καλοκαιρι με χειμωνα, οντως βγαινεις βραδυ και δεν συναντας ψυχη. Το καλοκαιρι κατεβαινουν πολλοι αθηναιοι (πολλες επιχειρησεις ειναι αθηναιων) και πολυ κοσμος ερχεται απο τα χωρια για να δουλεψουν εποχιακα. Τα τουριστικα μερη δεν ειναι μεσα στην πολη αλλα λιγο πιο εξω προς αγ. μαρινα, πλατανια, εχει και πολυ νεο κοσμο (γυναικες) και μεγαλα clubs, βεβαια ειναι ανοιχτα μονο το καλοκαιρι.

Φοιτητες, οσες φορες εχω παει δεν εχω δει να εχουν καμια δυναμικη παρουσια, εδω φταιει βεβαια και το πολυτεχνειο που ειναι εντελως απομονωμενο, αλλα δεν νομιζω οτι ενδιαφεροντε ιδιαιτερα. Αμα εισαι μονος σου ειναι οντως δυσκολα, ειναι και η πολη που ειναι απλωμενη και οι αποστασεις μεγαλες.

 

η προταση μου: 2 χρονια ειναι ηδη πολυς καιρος και δεν νομιζω οτι αν μεινεις αλλο θα γινει τιποτα καλυτερο. Πηγαινε αλλου.

4ον) και τελευταίον είναι πολύ μακριά και σε ενοχλεί αφάνταστα το ότι για να πας κάπου θες τουλάχιστον 10 ώρες ταξίδι(Χανιά-Αθήνα 10 ώρες με πλοίο)

το αργο, το γρηγορο δεν ειναι 6 ωρες; ή το βαζουν μονο καλοκαιρι;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ξαφνικά ανακουφίστηκα που πέρασα κομοτηνή.

 

επίσης, αφού το πήρες απόφαση μαζί σου ρε παλικάρι. αλλά,

1) εφόσον πέρασες σε επαρχιακή πόλη -και μην ακούσω μαλακίες για κωμόπολη, χωριά κλπ- τα μπουζούκια και τους καθυστερημένους με τις χρυσές αλυσίδες θα τους φας στη μάπα, αυτό συμβαίνει παντού.

2)τα κόμματόσκυλα επίσης ευδοκιμούν στην επαρχία (μάλλον λόγο βαρεμάρας)

 

βέβαια, σε περίπτωση που αλλάξεις γνώμη, τα χόμπυ είναι μια πολύ καλή λύση -εκεί, που ο χρόνος σταματά και οι αποστάσεις εκμηδενίζονται.

τέλος, λες ότι δεν έχεις περάσει κανένα μάθημα.. δε σου αρέσει ούτε η σχολή;

 

 

καλή είναι η σχολή φίλε αλλά με τέτοιο ξενέρωμα που όρεξη για διάβασμα...

και για χόμπυ πάω γυμναστήριο αλλά αν ήμουν σε μεγάλη πόλη αντε το πολυ να μου παιρνε 20 λεπτά περισσότερο,σιγά.θα πρέπει να χαίρομαι επειδή κάνω λιγότερο χρόνο να πάω γυμναστήριο?δε το βλέπω ως κατι πραγματικα καλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...