Προς το περιεχόμενο

amilo pi 2550 -201


@topos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

AMILO Pi 2550

 

Το συγκεκριμενο laptop αγοραστηκε απο multirama πριν λιγες μερες στην τιμη των 499ευρω.

 

Τα χαρακτηριστικα του για οσους δεν τα γνωριζουν ειναι

 

oθονη 15,4

c2d t5550 1.83

250gb hdd

2gb ram (1gb+1gb)

hd2400 256mb

web cam 1.3 και στερεοφωνικα ηχεια+μικροφωνα

cir-υπερυθρες(?)

wifi

dvd-rw

 

Να μου πειτε αυτα θα μπορουσατε να τα διαβασετε και σε καποιο φυλλαδιο.

 

Οποτε παμε και σε αυτα που δεν θα μπορουσατε...

 

Αρνητικα:

 

To πληκτρολογιο:επεικως επαρκες,πολυ κακη υφη και αισθηση.

 

Το pad:Tα ιδια με τα παραπανω +κακη αποκριση

 

Οθονη:Glossy-αντανακλα τα παντα- και λιγοτερη φωτεινη απο οτι θα επρεπε με οχι και τοσο "ζωντανα" χρωματα.

 

Τα ηχεια:Μετρια ενταση κ παραμορφωνουν τα πριμα(συνηθες βεβαια στα λαπτοπ)

 

Αναμεικτα:

To dvdrw:Παρολο που εχει αρκετα γρηγορη αναγνωση η ταχυτητα εγγραφης περιοριζετε σε Χ8.Επισης δεν πειθει κατασκευαστικα.

 

Η hd2400:Παρολο που ηξερα τι να περιμενω ειχα την εντυπωση πως ειχε 128bit διαυλο.Τα παιχνιδια που εχω τρεξει μεχρι στιγμης ειναι το mohpa,το nfs most wanted και καποια adventure.Στα πρωτα αποδιδει ~35 fps στα 1024χ768 medium-low settings.Eυελπιστουσα την ιδια επιδοση στην native αναλυση της οθονης μιας και τα συγκεκριμενα παιχνιδια δεν ειναι ιδιαιτερα απαιτητικα(με σημερινα δεδομενα).

 

Γενικοτερη ποιοτητα κατασκευης:Δεν σου δινει την αισθηση του "στιβαρου μηχανηματος" ουτε ομως δειχνει οτι θα σκορπισει ευκολα..

 

Μπαταρια:Tα αναμενομενα για την κατηγορια ~2-2.30 ωρες χρηση ιντερνετ.Περιπου ~3 ωρες φορτιση (σε λειτουργια).

 

Θετικα:

O σκληρος δισκος:Φοραει εναν wd της σειρας scorpio ο οποιος παρολο που ειναι στις 5200 στροφες ειναι ταχυτατος (μου εκανε εντυπωση και το εψαξα σε συγκριτικα)-ο ταχυτερος στην κατηγορια.

 

Γρηγορη γενικοτερη αποκριση του μηχανηματος:Υποθετω συντελουν ο δισκος και ο Τ5550 σε αυτο.

 

Ιδιαιτερα ησυχος και δροσερος.

 

Και ενα σχολιο...

 

Αναρωτιεμαι ακομα σε τι ακριβως χρησιμευουν οι υπερυθρες που εχει μπροστα αριστερα....

(Το κινητο δεν το αναγνωριζει ουτε και αλλες ασυρματες συσκευες-πληκτρολογιο/ποντικια)

 

Εν κατακλειδη:

 

Eιναι ενα συχρονο/γρηγορο μηχανημα,με μεγαλο αποθηκευτικο χωρο,ικανο ακομα και για καποιο βασικο gaming.Τα μειονεκτηματα του παραβλεποντε ευκολα οταν αναλογιστει κανεις τα ποσα λιγα ευρω χρειαστηκε για να το αποκτησει... :-):-):-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πριν 5 μήνες αγόρασα το συγκεκριμένο...Ειναι άψογο!Και η οθόνη πάρα πολύ καλή φωτεινή αλλα ταυτόχρονα ξεκουραστη. Τα χρώματα ειναι ολοζώντανα. Για 500 ευρώ ειναι οτι καλύτερο υπήρξε το καλοκαίρι που το πήρα. Εμένα με κέρδισε η ποιότητα της οθόνης του και τα χαρακτηριστικά του. Ηταν να αγοράσω ενα hp pavillion 200 ευρώ πιο πολύ αλλα η αποκριση στο παντ ηταν απαίσια...και η οθόνη του ξεπλημένη, θαμπή...

Το μόνο μειον για μένα ειναι το πληκτρολόγιο...θα το περίμενα πιο στιβαρό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Kαι ενα update...

επειτα απο 3.5 χρονια αδιακοπης και βαναυσης λειτουργιας το λαπτοπακι συνεχιζει με x64 win8

 

Eχει αναβαθμιστει (χωρις να μου κοστισει τιποτα μιας και περναει αρκετο hardware απο τα χερια μου) στα σημεια:

Σκληρος wd black 250gb 7200

cpu t7300

ram 2x2gb

 

Βασικα διαφορα εκανε ο σκληρος δισκος και η επιπλεων ram σε dual chanel μιας και αρκετο καιρο δουλευε με 2+1gb.

Ο τ7300 δεν μπορω πω οτι αλλαξε κατι δραμματικα.

 

Απο προβληματα,το πιο σημαντικο ηταν με την υποδοχη του jack.Με τον καιρο ειχε χαλαρωσει και δεν εκανε καθολου επαφη,ομως λυνετε ευκολα με ενα κολλητηρι και λιγη υπομονη-σε πρωτη φαση η κολληση γινετε χωρις να βγει η μητρικη,μονο το καπακι απο κατω (9βιδες πρακτικα)πρεπει να βγει.

 

Και η μπαταρια ειχε πεσει στο ~40% κρατουσε ~50λεπτα,και ειπα να δοκιμασω το "freeze fix" που δυστηχως το μονο που καταφερα ηταν να μειωσω περισσοτερο την διαρκεια της σε ενα 20λεπτο..

 

 

Οταν ξαναδημιουργηθει προβλημα θα επιχειρησω αλλαγη του βυσματος μιας και τα βρισκεις πλεων με ενα ~5ευρω στο ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...