Προς το περιεχόμενο

DVD Προστασία Αντιγραφής


Sup3r

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά! Μήπως ξέρει κανένας κάποιον τρόπο που να μπορώ να κάνω μια "απλή" προστασίας αντιγραφής σε κάποιο DVD που περιέχει μια ταινία. Γνωρίζω ότι υπάρχουν αρκετά προγράμματα τα οποία "σπάνε" την προστασία αντιγραφής αλλά θα το ήθελα για τους αρχάριους χρήστες Η/Υ.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να αγοράσεις το σύστημα προστασίας.

Παλιότερα, για τα cd υπήρχε ένα σύστημα να γράφεις dummy tracks στο τέλος του cd και αν κάποιος προσπαθούσε να κάνει cd copy (μόνο) δεν του έβγαινε.

Υπάρχει ένας τρόπος, αλλά είναι πολύ χοντροειδής και άγαρμπος. Αν δεν είναι γεμάτο το dvd και πιάνει, ασ πούμε το μισό, μπορείς να δημιουργήσεις ένα dummy file με το HugeSmallFile με μέγεθος περίπου όσο περισσεύει στον άδειο χώρο και με ένα όνομα που να ταιριάζει με τα υπόλοιπα δεδομένα στο δισκάκι.

Μετά το προσθέτεις στο τέλος του dvd σου.

Εδώ έρχεται το πονηρό μέρος. Αν π.χ. δημιουργήσεις ένα dvd με 2 GB υλικό και σου περισσεύουν 2.4 GB, δημιουργείς ένα αρχείο 2000000000 bytes και το βάζεις τελευταίο. Μετά με μια ζεστή καρφίτσα τρυπάς το dvd προς την εξωτερική μεριά, όπου δείχνει ότι τελείωσε η εγγραφή. Αυτό το καταλαβαίνεις γιατί στα dvd εγγραφής υπάρχει μια διαφοροποίηση στο χρώμα από την κάτω πλευρά. Αν δεις στο φως ένα γραμμένο dvd θα το καταλάβεις. Τα dvd γράφονται από τον εσωτερικό δακτύλιο προς τα έξω, οπότε η εγχείρηση θα γίνει περίπου εκεί που αλλάζει χρώμα. Δεν χρειάζεται να το διαπεράσεις λίγο μόνο να λιώσει το πλαστικό και να χαραχτεί η μωβ επιφάνεια.

Έτσι δεν θα μπορεί κανείς να κάνει copy όπως είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία πιο εύκολη εναλλακτική: Γράφε τα σε PRINCO DVD-R. Μετά από κάνα μήνα, κανείς δε θα μπορεί να τα αντιγράψει! :P :lol:

 

Μα πως γίνεται αυτό;Μπορείς να μου το εξηγήσεις;Έχω γύρω στα 25 δισκάκια princo τα οποία η δεν τα διαβάζει καθόλου ή τα δείχνει άδεια,ή παίζουν αλλά δεν αντιγράφονται.Δεν ξαναπήρα ποτέ Princo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gherudos, χιουμοράκι ήταν!

 

Ως γνωστόν, τα PRINCO είναι από τα αθλιότερα DVDR που μπορεί κανείς να αγοράσει. Μετά από κάποιο random χρονικό διάστημα, εμφανίζουν εξίσου random συμπεριφορά κατά την ανάγνωση => Δε μπορείς να αντιγράψεις ο,τι δε μπορείς να διαβάσεις! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε ψυ το κατάλαβα αλλά πω γίνεται αυτό;Να ήταν dvd-rw να το καταλάβω,πως γίνονται να χάνονται τα δεδομένα;Μπαλλώνονται οι τρύπες ή μεγαλώνουν ακόμη περισότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα πως γίνεται αυτό;Μπορείς να μου το εξηγήσεις;Έχω γύρω στα 25 δισκάκια princo τα οποία η δεν τα διαβάζει καθόλου ή τα δείχνει άδεια,ή παίζουν αλλά δεν αντιγράφονται.Δεν ξαναπήρα ποτέ Princo.

 

Ναι ρε ψυ το κατάλαβα αλλά πω γίνεται αυτό;Να ήταν dvd-rw να το καταλάβω,πως γίνονται να χάνονται τα δεδομένα;Μπαλλώνονται οι τρύπες ή μεγαλώνουν ακόμη περισότερο;

 

εχω πετυχει πολλα cd και dvd και μεσασε αυτα μαρκες princo ,platinum serius τα οποια πραγματι μετα απο καποιο καιρο δεν διαβαζονται.ισως οξειδωνεται καποια επιφανεις γιατι αν το δεις με το ματι δεν εχουν ουτε γρατζουνιες ουτε κατι αλλο και δεν διαβαζονται σε πολλα dvd.σε πολλα απο αυτα ο μονος τροπος να παρεις αρχεια ειναι να τα διαβασεις σε ταχυτητα παρα πολυ αργη.η ισως χαλαει κατι στην επιφανεια αντανακλασης του laser Οποτε και εκει παλι δεν μπορει να διαβαστει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα πως γίνεται αυτό;Μπορείς να μου το εξηγήσεις;Έχω γύρω στα 25 δισκάκια princo τα οποία η δεν τα διαβάζει καθόλου ή τα δείχνει άδεια,ή παίζουν αλλά δεν αντιγράφονται.Δεν ξαναπήρα ποτέ Princo.

 

Αν σας πω θα νομίζετε ότι σας κοροϊδεύω. Είναι αλήθεια όμως.

Έρευνες αποκάλυψαν ότι υπάρχει ένα βακτήριο το οποίο "τρώει" την επιφάνεια εγγραφής των cd/dvd με αποτέλεσμα αυτή να καταστρέφεται. Δεν ξέρω αν έχετε προσέξει κάποια cd που να έχουν τρύπα στην ασημένια επιφάνεια. Εγώ το έχω δει με τα μάτια μου.

Στα φθηνά dvd δεν υπάρχει τόσο καλός ποιοτικός έλεγχος με αποτέλεσμα να παραμορφώνεται η επιφάνεια εγγραφής μετά από λίγο καιρό. Έχω ένα RiDisc μωβ/ασημένιο (από την επάνω μεριά) το οποίο όταν το έγραψα, το έλεγξα και το είδα 2 φορές. Έμεινε αποθηκευμένο σε θήκη για dvd κανά 2 χρόνια και τώρα δεν το αναγνωρίζει καμία συσκευή. Το βγάζουν ότι είναι άδειο. Φυσικά δεν μπορεί να γραφτεί από κανένα recorder.

 

Όσον αφορά τα PRINCO, όταν προτοβγήκαν είχαν επιφάνεια εγγραφής TDK και έτσι τα αναγνώριζαν και τα διάφορα προγράμματα. Μετά έφαγαν μια μήνυση που ήταν όλη δικιά τους και έβαλαν άλλο υλικό. από εκεί και πέρα, άστα να πάνε. Όσα πρόλαβα και αντέγραψα σώθηκαν. Τα υπόλοιπα έγιναν σουβέρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...