Προς το περιεχόμενο

Srt και PS3


picos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συναδελφοι εχω φτιαξει ενα Xvid αρχειο με srt υποττιτλους το οποιο στο ξεφτιλικο sony dvd μου παιζει κανονικα αλλα στο PS3 εχω ηχο και εικονα χωρις υποτιτλους , καποια βοηθεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος ότι το PS3 υποστηρίζει υποτίτλους σε ξεχωριστό αρχείο κειμένου;

 

http://greektvsubs.gr/showthread.php?t=23972

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=228452

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τριγράμματοι όροι (PS3, SRT κλπ) δεν λαμβάνονται υπ' όψιν από την Αναζήτηση του forum, για τεχνικούς λόγους. Να χρησιμοποιείτε εξωτερική μηχανή αναζήτησης. Π.χ.:

 

>http://www.google.gr/search?q=ps3+srt+site:insomnia.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλημέρα σε όλους, το δοκίμασα και εγω χθες αυτό το προγραμματακι, αλλα μου εβγαλε divx extention που δεν το αναγνωριζε το PS3. το αλλαξα σε avi αλλά πάλι τίποτα...

Καμια αλλη ιδέα? Στο "OS" που έχει το PS3 δεν μπορούμε να βάλουμε κανά VLC player?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία είναι η λύση, (ούτε μετατροπές ούτε αντιγραφές ούτε ενσωμάτωση υπότιτλων), που λέγεται ps3 media server (pms).Σώθηκα φίλοι μου

 

ωραίος ο παίχτης!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...
Μία είναι η λύση, (ούτε μετατροπές ούτε αντιγραφές ούτε ενσωμάτωση υπότιτλων), που λέγεται ps3 media server (pms).Σώθηκα φίλοι μου

 

το κατέβασα άλλα δεν μπόρεσα να βρω πως βλέπεις avi με srt στο Ps3....καμμία αναλυτικότερη βοήθεια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ανοιγεις, ανοιγεις και το ps3 και περιμενεις να ειδωθουν (:P). Αν εχεις wireless router θα γινει ασυρματα απο μονο του, αλλιως πρεπει να βαλεις καλωδιο δικτυου.

Αν δεν γινει αυτο ψαξε το firewall του pc σου και επετρεψε στο ps3 media server να μπαινει στο internet κτλ.

Μεσα στην καρτελα του ps3 media server πας στο transcoding settings, απο την αριστερη λιστα διαλεγεις τον MEncoder και εκει που λεει subtitiles codepage (στα subtitle settings) διαλεγεις το cp1253 για να παιζει ελληνικους subs.

Τα βασικα ειναι αυτα, αργοτερα ισως θες να πειραξεις τις ρυθμισεις στο transcoding settings για να εχεις καλυτερη εικονα, ή για να μην κολλαει η αναπαραγωγη σε hd αρχεια.

Αφηνεις το προγραμμα ανοιχτο λοιπον και πας στο ps3. κανεις αναζητηση για media servers απο το μενου των βιντεο και θα βρει το pc σου. απο εκει και περα διαλεγεις τη διαδρομη του αρχειου και πατας αναπαραγωγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Το ανοιγεις, ανοιγεις και το ps3 και περιμενεις να ειδωθουν ( :P). Αν εχεις wireless router θα γινει ασυρματα απο μονο του, αλλιως πρεπει να βαλεις καλωδιο δικτυου.

Αν δεν γινει αυτο ψαξε το firewall του pc σου και επετρεψε στο ps3 media server να μπαινει στο internet κτλ.

Μεσα στην καρτελα του ps3 media server πας στο transcoding settings, απο την αριστερη λιστα διαλεγεις τον MEncoder και εκει που λεει subtitiles codepage (στα subtitle settings) διαλεγεις το cp1253 για να παιζει ελληνικους subs.

Τα βασικα ειναι αυτα, αργοτερα ισως θες να πειραξεις τις ρυθμισεις στο transcoding settings για να εχεις καλυτερη εικονα, ή για να μην κολλαει η αναπαραγωγη σε hd αρχεια.

Αφηνεις το προγραμμα ανοιχτο λοιπον και πας στο ps3. κανεις αναζητηση για media servers απο το μενου των βιντεο και θα βρει το pc σου. απο εκει και περα διαλεγεις τη διαδρομη του αρχειου και πατας αναπαραγωγη.

Έκανα τα βήματα, μα ακόμα οι υπότιτλοι δεν εμφανίζονται. Μήπως έχει σχέση το ότι το αρχείο βίντεο είναι MP4;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, βρήκα άκρη. Παίζει η ταινία κανονικά με τους υπότιτλους, αλλά δεν μπορώ να την πάω μπροστά ή πίσω. Και, το χειρότερο, δεν παίζει σωστά - σαν να κάνει μικρές μικρές διακοπές, που είναι πολύ ενοχλητικό. Τι μπορεί να φταίει ρε παιδιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η συνδεση σου στο ιντερνετ φταίει. στην ουσια με τον media server κανεις streaming. αν εσυ εκεινη την ωρα κατεβαζες κατι αλλο η έχεις αργη συνδεση λογικο ειναι να μην παιζει σωστα η ταινια. δε ξέρω αν ο media server μπορει να παιξει με απευθειας συνδεση ethernet μεταξυ των 2 συσκευων. θα το τσεκαρω παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...