Προς το περιεχόμενο

Martyrs (2008)


marantonis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(Ημουν 100% οτι θα δημιουργουσε αντιδρασεις η κριτικη μου για το τελος :P :) )

Καλως σας βρηκα παιδια!! :D

 

Σε σχεση με το τελος του Μartyrs (120% υποκειμενικο ειναι βεβαια και γενικα ποιος νοιαζεται οταν εχεις απολαυσει 95min ΤΑΙΝΙΑΡΑ) απλα να επιμεινω γιατι μου δινεται η εντυπωση οτι οταν τρως απανωτα δυνατα χαστουκια μιαμιση ωρα δεν μενει παρα να τελειωσει η ταινια και ετσι(σσ.με αντιστοιχα δυνατο χαστουκι). Πως να σας το πω?.. χμ.. Νιωθω σα να ηθελα να με βουλωσει ρε παιδι μου. Να μη μ' αφησει να σκεφτω μετα κατι. Να πω ειδα ''αυτο'' και ηταν ωμο. Τελος. Θα ηθελα να στη πραγματικοτητα να μην εχει ''τελος'' η ταινια. Να σε βαραει αλυπητα μεχρι και την τελευταια στιγμη και να παει σε αμφιλεγομενο τελος. Κι αυτο οχι γιατι δεν γουσταρω αμφιλεγομενα τελειωματα στα moovies (καθε αλλο μαλιστα, μαγκια σκηνοθετικη ειναι αν το καταφερνεις), αλλα γιατι πιστευω οτι η ταινια ηταν τοσο δυνατη που δεν χρειαζοταν αλλαγη υφους, και θα της ταιριαζε γαντι να μεινει ωμη και χωρις να εχεις περιθωρια αμφιβολιας και σκεψης για τιποτα μεχρι και το τελευται δευτερολεπτο. :) Αυτα για το Martyrs!!

 

PS. Ανοιξα τοπικ (με copy paste το msg μου εδω) για θριλερακια!

PS2. ΔΥΣΤΥΧΩΣ Μαραντονη επεσες σε περιπτωση, μιας και δεν μπορω το κορεατικο/ιαπωνεζικο/κινεζικο κινηματογραφο :( πλην ελαχιστων εξαιρεσεων.. Kαι οχι γιατι δεν τον εκτιμω αλλα αυτος δεν μ' εκτιμα μαλλον :P Περιμενω αλλες προτασεις!!!!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μα, το τρικ στο τέλος, γίνεται και για να δώσει παραπάνω αντοχή στην ταινία (και λόγο για περαιτέρω συζήτηση) ;). Αν είσαι από τα άτομα που το Βατικανό, φυλάει μυστικά, δες το [REC] και μετά το [Rec] 2. Ελπίζω ο ισπανικός κινηματογράφος, να μην έχει την ίδια τύχη με τον κορεάτικο/γιαπωνέζικο/κινέζικο.

 

Spoiler

 

Για να βάλεις κάτι μέσα σε spoiler, επιλέγεις το κείμενο που θες να το τοποθετήσεις μέσα σε αυτό, και από τα "άλλα στυλ" (στην μπάρα, πάνω από τα emoticons), και επιλέγεις spoiler.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τα χω δει και τα δυο!! Φοβερα ;) χαχαχα, οχι οχι με τον Ισπανικο τα παω περιφημα και νομιζω οτι εχει δωσει κι αυτος πολυ καλες ταινιες! (Ειδα προσφατως και και τα: Μιλας της & Celda211, ασχετα μεν, ισπανικα δε..)

 

Buried ή REC? :P

 

 

Επισης, ακουγεται κατι για νεα ταινια του Laugie!..xm.. εχουμε ακουσει κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Δεν ξετρελαθηκα ενα θριλερακι ,χωρις ιδιαιτερη πλοκη σαν πολλα αλλα με πολυ ρεαλιστικα βασανιστηρια .Αν θες να μου περασεις φιλοσοφικο μηνυμα τι μου το δειχνεις το πετσοκομμα;Πολυ αιμα, υπερβολικο .Καποιες στιγμες αναρωτιεσαι αν κοβουν πραγματι ανθρωπο η ειναι σε σφαγειο με ζωα .Τι ειχε συμβει το ειχα καταλαβει το πρωτο 3λεπτο

Οτι αυτη απο καπου ειχε δραπετευσει οπου την βασανιζαν .Επισης οταν καποιος βρισκει ενα βασανισμενο πτωμα καπου καλει την αστυνομια δεν καθεται να περιμενει να ερθει ο βασανιστης να τον πιασει.Πλυν αυτης της τρυπαςΤο τελος δεν μου εκανε καποια ιδιαιτερη εντυπωση.Μια αιρεση τρελων που κατι ψαχνει.

Λογω του οτι ηταν καλογυρισμενο ,καλοερμηνευμενο ,κτλ βαζω ενα 6,8 γιατι αν δεν ηταν θα ηταν χοντρη πατατα.Αλλα οι ηθοποιοι το υπηρετησαν καλα .Ειχε και καλη ατμοσφαιρα .Τωρα αν η ιδεα ηταν λιγο χιλιοειπωμενη και τα βασανιστηρια αρρωστημενα και παρατραβηγμενα οφθαλμοφανως για εντυπωσιασμο .Οκ ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επισης οταν καποιος βρισκει ενα βασανισμενο πτωμα καπου καλει την αστυνομια δεν καθεται να περιμενει να ερθει ο βασανιστης να τον πιασει.

 

 

 

α) Πώς να καλέσει την αστυνομία από τη στιγμή που στο σπίτι έγινε φονικό;

 

β) Οι βασανιστές της συγκεκριμένης κοπέλας ήταν οι νεκροί του φονικού, από που κι ως που να σκεφτεί πως υπάρχει ολόκληρη οργάνωση από πίσω;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι υπηρχε πιθανοτητα να υπαρχει συνεργος .Πραγμα και το πιο πιθανο .Και να εμπαινε στο σπιτι οποια στιγμη η καποιος φιλος η συγγενης ποτ ειχε κλειδια .Δεν ειναι και το πιο φυσιολογικο να καθεται καποιος να χασομεραει σε χωρο φονικου ,ειδικα με τα δαχτυλικα του απωτυπωματα μεσα στο σπιτι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γιατι υπηρχε πιθανοτητα να υπαρχει συνεργος .Πραγμα και το πιο πιθανο .Και να εμπαινε στο σπιτι οποια στιγμη η καποιος φιλος η συγγενης ποτ ειχε κλειδια .Δεν ειναι και το πιο φυσιολογικο να καθεται καποιος να χασομεραει σε χωρο φονικου ,ειδικα με τα δαχτυλικα του απωτυπωματα μεσα στο σπιτι..

 

Λοιπον την ειδα και γω πριν και ειχα την ιδια απορια...

ωραια τους σκοτωσε η αλλη τι καθεστε εκει κοιμοσαστε, χασομερατε κτλ....εγω ξερω οτι σκοτωνεις και την κανεις με ελαφρα....αλλα αν εφευγε τι ταινια θα βλεπαμε?:P

Επισης πολυ πετσοκοψιμο βρε παιδι μου οκ το εμπεδωσαμε αλλα μετα απο καποια στιγμη κατανταει βαρετο....

Γενικα καλη ταινια, ανατρεπτικη και πολυ ρεαλιστικη και η κοπελα που "μαρτυρησε" τελευταια επαιξε πολυ καλα....αλλα δε το θεωρω και ΤΟ θριλλερ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ριξε καμια προταση να κατεβασουμε..

Δεν νομιζω να εχω να σου προτεινω κατι το οποιο δε το εχεις δει ηδη...δεν ειμαι και φανατικη των θριλλερ -τρομου...ενα που μου αρεσε αρκετα ηταν το Shutter(οχι το αμερικανικο).http://www.imdb.com/title/tt0440803/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω να εχω να σου προτεινω κατι το οποιο δε το εχεις δει ηδη...δεν ειμαι και φανατικη των θριλλερ -τρομου...ενα που μου αρεσε αρκετα ηταν το Shutter(οχι το αμερικανικο).http://www.imdb.com/title/tt0440803/

 

yeap και μενα απο τα αγαπημενα μου.

 

αλλα το shutter , xri_ni , ειναι horror.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yeap και μενα απο τα αγαπημενα μου.

 

αλλα το shutter , xri_ni , ειναι horror.

Σορυ δεν ειμαι ειδημων επι του θεματος, οπως ειπα δεν ειμαι φανατικη αυτων των ταινιων, εμενα ειδιου ειδους μου φαινονται...Γενικα προτιμω ταινιες τρομου σαν το shutter δηλαδη οχι αιματα, σφαξιματα κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

την ειδα κι εγω λοιπον.. η πρωτη αισθηση που ειχα μετα το τελος ηταν ενα εντονο σφιξιμο στο στομαχι. Για ωρες ειχε μεινει στο μυαλο μου

η εικονα των θυματων με τα ματια στον ουρανο

 

 

περα απ αυτο... η ταινια μου φανηκε τελικα μετρια. Ηταν πολυ καλογυρισμενη αλλα το σεναριο ειχε τρυπα. μ ολα αυτα που χα διαβασει περιμενα ενα αριστουργημα..και για μενα οι σκηνες δεν ηταν τοσο 'ασχημες" οσο λεγεται. Διαβαζα οτι μπροστα στο hostel & το saw, ειναι αλλο επιπεδο, αλλα δε μου φανηκε ετσι. Και πως θα γινοταν αφου στις αλλες ταινιες

εβλεπες να τους κοβουν ποδια, να μπαινουν καρφια μεσα στα ματια κλπ, κι εδω ειχε κυριως ξυλο κ καποια γδαρσιματα.

 

 

επισης συμφωνω μ αυτα που ειπωθηκαν εδω οτι δηλαδη

η κοπελια δεν ειχε κανενα λογο να καθεται στο σπιτι. Αφου ειχε σκοτωθει η οικογενεια κ τους εκρυψαν, επρεπε να καθαρισουν και να σηκωθουν να φυγουν. Αντ αυτου, εκεινες το ριξαν στον υπνο. Και μετα που πεθανε η κοπελιτσα, η αλλη καθοταν εκει κ μαλιστα εψαχνε μερη που φαινονταν οτι ΔΕΝ ειναι καλα. Με λιγα λογια ακομα μια φορα η πρωταγωνιστρια πηγαινε γυρευοντας.

 

 

 

Το οτι το "γκολουμ" ηταν στη φαντασια της , το χαμε καταλαβει ωρα πριν το δειξει.

 

 

Μ αρεσε ομως

η εφοδος της 2ης ομαδας γιατι ηταν κατι που δε περιμενα. Για την ακριβεια, φανταζομουν οτι κατεβαινοντας κατω η κοπελα, θ αρχιζε να μας δειχνει σκηνες απ τους βασανισμους κ καπως ετσι θα πηγαινε η ταινια, μ ενα flash back δηλαδη.

 

 

Οσο για το τελος..

 

Το οτι θα μαρτυρουσε το περιμεναμε, δε περιμεναμε ομως οτι η γρια θα αυτοκτονουσε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Τι ταινία ήταν αυτή ρε παιδιά.Καλά που την είδα μέρα γιατί το βράδυ δεν θα την πάλευα.Σε blu-ray με τα ηχεία στο 30 volume η ταινία δεν σε αφήνει ούτε λεπτό να χαλαρώσεις.Τελείως σκληρή, ωμή που το περίμενα απο τα σχόλια απο εδώ αλλά όχι τόσο.Μέχρι τη μέση περίπου δεν ήθελε να δείξει που θα κατέληγε.Μετά άρχισε κάτι να φαίνετε και το τέλος άκρως αινιγματικό που και καλά έκανε δηλαδή ο σκηνοθέτης αφού τον έπαιρνε.Μετά το eden lake πιστεύω ότι είναι και αυτή μια απο τις καλύτερες του είδους της.

 

Αυτές τις ταινές οι αμερικάνοι ούτε στα όνειρα τους δεν μπορούν να τις κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...