Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις για Tattoo


darious

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οταν εισαι ανήλικος χρειάζεσαι υπογραφή γονέα κτλ?

σε κάποιο αξιόπιστο στουντιο θα σου ζητήσουν έτσι δεν είναι?

 

γτ ρωτας για υπογραφη γονεα?δεν θες να το μαθουν οι δικοι σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε αγόρι όταν λες ''υπογραφή γονέα'' πως θα γίνει δηλαδή; Υπεύθυνη δήλωση του νόμου 105;Δηλώνω οτι επιτρέπω στον υιο μου να κάνει δερματόστιξη και έτσι;

Κοίταξε λογικά ο artist δεν θα δεχθεί να σου κάνει tattoo αν είσαι ανήλικος.Έτσι πάει.Noμίζω δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό με τα τατού είναι οτι φαίνονται τώρα το καλοκαίρι σε όσους έχουν, τα βλέπουν κάποιοι και θέλουν κι αυτοί ΤΩΡΑ, ενώ το τατού πρέπει να γίνεται το χειμώνα για να είναι εκτεθειμένο λιγότερο στις εξωτερικές συνθήκες (ήλιο, αλάτι κλπ.) και να πετύχει αλλιώς βγαίνει μάπα, εκτός αν το κάνεις και το προφυλάσσεις από αυτές (χλωμό καλοκαιριάτικα), και ε, αν δεν κάνουν, το χειμώνα το ξεχνάνε οτι θέλουν γιατί δεν επείγει, οπότε το επόμενο καλοκαίρι ξαναβλέπουν και ξαναθέλουν κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xexe freedubus εχεις καποια δικια...

τωρα οσον αφορα την υπογραφη,αφου θα το δουνε καποια στιγμη.ειδικα αν το κανεις σε καμια πλατη,στανταρ θα το δουν.αφου λες οτι εισαι ανηλικος αρα πας διακοπες και μαζι τους.οποτε στο μπανακι θα σε τσακωσουν.

απο κει και περα και 17 νασαι και 25 νασαι αν δεν τους αρεσει θα σου την πουνε!

ρε πηγαινε τρυπισου εκει και κοτσαρε το στη μουρη τους εκει που θα πλατσουριζετε μαζι και ο,τι και να σου πουν πες τους τωρα δεν βγαινει!!:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή γράφονται κάποιες ανακρίβειες, συνοπτικά:

 

Δεν τίθεται θέμα αλλεργίας ή προβλήματος υγείας. Η μελάνη είναι φυτική.

Αν κάποιος είναι τόσο γκαντέμης και είναι αλλεργικός σε χειρουργικό ατσάλι, το τελευταίο που θα πρέπει να σκέφτεται είναι το "κρίμα που δεν μπορεί να κάνει ταττού".

Ιδιαίτερη προσοχή πρέπει να δωθεί στα μέτρα υγιεινής που λαμβάνει το εκάστοτε στούντιο.

Από εκεί και πέρα παραμονεύει μόνο ο κίνδυνος μόλυνσης της πληγής, ο οποίος επίσης παρακάμπτεται με στοιχειώδης κανόνες υγιεινής και φροντίδας.

 

Περί ανηλίκων επίσης δεν νομίζω πως τίθεται θέμα.

Νταξ, δεν νομίζω να χτυπήσει κανένας ταττού σε 6χρονο, αλλά στα 16 σου δεν θα σου ζητήσει κανένας και ταυτότητα.

Βλέπω συχνά πολλά ανήλικα με ταττού.

 

Περί σημασίας, ουσίας σχεδίου, κάτι να σημαίνει και άλλα τέτοια στερεότυπα:

 

Fuck it, χτύπα ότι θες και σου γυαλίζει.

Μπορεί να το βαρεθείς.

Μπορεί να το μετανιώσεις.

Μπορεί να το βγάλεις φωτογραφία μεγένθυση στο προσκέφαλό σου και να το θαυμάζεις μέχρι να πεθάνεις.

 

Who cares?

 

Τα σημερινά μου γούστα διαφέρουν από τα προ δεκαετίας, και σε μία δεκαετία πάλι (μάλλον) θα διαφέρουν.

Εκ των πραγμάτων, όποιος δεν εθελοτυφλεί καταλαβαίνει πως πιθανότατα κάποια στιγμή μπορεί να μετανιώσει για το σχέδιο που θα διαλέξει τώρα.

 

So what?

Υπάρχουν πολύ σημαντικότερα πράγματα που κάναμε στην ζωή μας και μετανιώσαμε, μια ζωγραφιά στο δέρμα μοιάζει πραγματικά αστεία υπόθεση.

 

Ιδιαίτερα παρήγορο και το γεγονός πως πλέον υπάρχουν τατουατζήδες που κάνουν παπάδες, οπότε αν βαρεθείς κάποτε κάποιο σχέδιο, χτυπάς άλλο από πάνω, μέχρι να βαρεθείς και αυτό κουλουπού.

 

Λεφτά να έχεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στο δικό μου δέν νομίζω οτι μπορώ να χτυπήσω άλο απο επάνω αλλα με καλύπτει αρκετά!

Σημασία έχει κατα τη γνώμη μου να μήν κάνεις κάτι στερεότυπο η που να μην σημαίνει κάτι όπως πχ tribal

Το δικό μου το ζωγράφισα εγώ και εκτός του οτι δέν το έχει κανείς άλλος συμβολίζει και πολλά πράγματα κυρίως για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τίθεται θέμα αλλεργίας ή προβλήματος υγείας.

 

Σαφώς και δεν είναι ανακρίβεια, είναι πιθανό οι χρωστικές ουσίες που εμπεριέχονται στο μελάνι (όσο φυτικό και υποαλλεργικό να είναι όπως ισχυρίζεσαι) να σου προκαλέσουν φαγούρα, κοκκίνισμα, φουσκάλες και άλλα τέτοια ωραία.Δεν είναι όλα τα δέρματα το ίδιο, υπάρχουν και οι ευαίσθητοι.Το πρώτο πράγμα που με ρώτησε εμένα είναι αν είμαι αλλεργικός στα κουκιά και την ασπιρίνη, αυτά τα δυο δεν πάνε μαζί.

 

Περί ανηλίκων επίσης δεν νομίζω πως τίθεται θέμα.

Νταξ, δεν νομίζω να χτυπήσει κανένας ταττού σε 6χρονο, αλλά στα 16 σου δεν θα σου ζητήσει κανένας και ταυτότητα.

Βλέπω συχνά πολλά ανήλικα με ταττού.

 

Καλά τα λες, αλλά το παληκαράκι που μου το χτύπησε το 2o πράγμα που με ρώτησε ήταν αν έχω κλείσει τα 18.Όσο να 'ναι μετράει σαν ερώτηση γιατί έχει καλυμμένο το κώλο του.Που ξέρει τι τρελό πατέρα/μάνα έχω εγώ.

 

Περί σημασίας, ουσίας σχεδίου, κάτι να σημαίνει και άλλα τέτοια στερεότυπα:

 

Fuck it, χτύπα ότι θες και σου γυαλίζει.

Μπορεί να το βαρεθείς.

Μπορεί να το μετανιώσεις.

Μπορεί να το βγάλεις φωτογραφία μεγένθυση στο προσκέφαλό σου και να το θαυμάζεις μέχρι να πεθάνεις.

 

Who cares?

 

Διαφωνώ...απλά.Έχεις κόμπλεξ με τα στερεότυπα πουλάκι μου; Για 'μενα στερεότυπο είναι το ''κάνω τατουάζ ένα δράκο για να δείξω οτι γαμάω και δέρνω'' όχι οτι μπογιατίζομαι με κάτι που σημαίνει κάτι για 'μενα.Ή το κάνεις για κάποιο σκοπό ή δεν το κάνεις.Για παράδειγμα, το να χτυπήσεις πάνω στη καρδιά σου τα μικρά ονόματα των δυο σου παιδιών δεν νομίζω οτι είναι κάτι που θα το βαρεθείς ποτέ. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν τα παιδια σου τα αγαπας πραγματικα και περισσοτερο απο τον εαυτουλη σου δεν εχεις αναγκη και δεν ασχολεισαι με το να χτυπησεις τα ονοματα τους τατουαζ

 

τετοια σκηνικα θεαθηναι νομιζω πως γινονται για τους αλλους

 

γνωμη μου για να σε προλαβω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη σου και σεβαστή.

Φακ ''στερεότυπα'', χτυπήστε ένα δράκο σαν αυτόν που έπαιζε στον Shrek και όταν το βαρεθείτε, κοτσάρετε και ένα ''mortal combat'' να γίνετε ακόμα πιο γαμηστεροί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και δεν είναι ανακρίβεια, είναι πιθανό οι χρωστικές ουσίες που εμπεριέχονται στο μελάνι (όσο φυτικό και υποαλλεργικό να είναι όπως ισχυρίζεσαι) να σου προκαλέσουν φαγούρα, κοκκίνισμα, φουσκάλες και άλλα τέτοια ωραία.Δεν είναι όλα τα δέρματα το ίδιο, υπάρχουν και οι ευαίσθητοι.Το πρώτο πράγμα που με ρώτησε εμένα είναι αν είμαι αλλεργικός στα κουκιά και την ασπιρίνη, αυτά τα δυο δεν πάνε μαζί.

 

Φαγούρα και κοκκινίλα σου προκαλεί έτσι κι αλλιώς.

Μπορεί σε κάποιο δέρμα περισσότερο, μπορεί σε άλλο λιγότερο.

Καμία σχέση δεν έχει αυτό με αλλεργίες και προβλήματα που μπορεί να είναι σοβαρά.

Από εκεί και πέρα εξαρτάται από εσένα πόσο θα το φροντίσεις.

Αν αρχίσεις και το ξύνεις π.χ με βρώμικα χέρια κιόλας, ε, σε τρώει ο κώλος σου. (με το συμπάθειο).

 

Τώρα αυτά με τα κουκιά και τις ασπιρίνες, τι να σου πω, πρώτη φορά τα ακούω.

Και μεταξύ μας, μου ακούγεται και λίγο αστείο.

 

 

 

Καλά τα λες, αλλά το παληκαράκι που μου το χτύπησε το 2o πράγμα που με ρώτησε ήταν αν έχω κλείσει τα 18.Όσο να 'ναι μετράει σαν ερώτηση γιατί έχει καλυμμένο το κώλο του.Που ξέρει τι τρελό πατέρα/μάνα έχω εγώ.

Το εξακρίβωσε αν είσαι 18;

Υπάρχει αντίστοιχος νόμος που απαγορεύει σε ανήλικους να χτυπούν ταττού;

Αν δεν, μπορεί ο κάθε πατέρας να τραγουδάει όσο θέλει.

 

 

Διαφωνώ...απλά.Έχεις κόμπλεξ με τα στερεότυπα πουλάκι μου; Για 'μενα στερεότυπο είναι το ''κάνω τατουάζ ένα δράκο για να δείξω οτι γαμάω και δέρνω'' όχι οτι μπογιατίζομαι με κάτι που σημαίνει κάτι για 'μενα.Ή το κάνεις για κάποιο σκοπό ή δεν το κάνεις.Για παράδειγμα, το να χτυπήσεις πάνω στη καρδιά σου τα μικρά ονόματα των δυο σου παιδιών δεν νομίζω οτι είναι κάτι που θα το βαρεθείς ποτέ. :-)

 

Κανένα κόμπλεξ.

Αντίθετα με εσένα, του είπα να χτυπήσει ότι του γυαλίσει.

Εσύ του έδωσες γραμμή, όχι αυτό-εκείνο.

 

Μπορεί κάποιος να γουστάρει σκορπιό, άλλος να γουστάρει τα ονόματα των παιδιών του, άλλος να χτυπάει καρδούλα-γοργόνα και "Αχ Άννα" στο μπράτσο, και άλλος να χτυπάει κάποιο δράκο, αντιπροσωπευτικό δείγμα κινέζικης κουλτούρας.

 

Ποιος είμαι εγώ και εσύ που θα του δώσει κατεύθυνση τι να χτυπήσει;

 

Αυτά, σταμάτα να τρώγεσαι με τα ρούχα σου, και δεν είμαι το "πουλάκι σου" για να συνενοούμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη σου και σεβαστή.

Φακ ''στερεότυπα'', χτυπήστε ένα δράκο σαν αυτόν που έπαιζε στον Shrek και όταν το βαρεθείτε, κοτσάρετε και ένα ''mortal combat'' να γίνετε ακόμα πιο γαμηστεροί.

 

μαλιστα δλδ εσυ καταλαβες με αυτα που ειπα χτυπηστε ποζεραδικα tatoo για να ειστε μαματοι?

 

τεσπα οπως ειπε και ο λιοπυρας οτι γουσταρει ο καθενας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μεταξύ μας, μου ακούγεται και λίγο αστείο.

 

Όταν δεν μπορείς να φας κουκιά δεν μπορείς να πάρεις και ασπιρίνη και το αντίθετο, δεν έδωσα και πολύ σημασία γιατί δεν είχα πρόβλημα.''Μπακαλίστικα'' να σου πω, οτι άμα δεν τρως κουκιά επειδή είσαι αλλεργικός δεν μπορείς να κάνεις και τατουάζ.Είναι απλά μια ένδειξη αλλεργίας.Πιθανό και η γύρη κλπ.

Καλό είναι λοιπόν να είμαστε επιφυλακτικοί και να ρωτήσουμε τον ιατρό μας πρώτα.Hilarious ξέρω.

 

Το εξακρίβωσε αν είσαι 18;

Υπάρχει αντίστοιχος νόμος που απαγορεύει σε ανήλικους να χτυπούν ταττού;

Αν δεν, μπορεί ο κάθε πατέρας να τραγουδάει όσο θέλει.

 

Ταυτότητα δεν ζήτησε, απλά του είπα οτι δεν είμαι 18.Τώρα τι να σου πω αν είχε μαζί μου αμφιβολίες μπορεί και να μου ζητούσε.Δεν νομίζω να υπάρχει νόμος σιγά τα κολοκύθια, αλλά ο πατέρας μπορεί να του ρίξει και κανένα ξύλο, ή μπορεί ο 16χρονος πάνω στη μαλακία του να το μετανιώσει μόλις γίνει 24.Καλό είναι να είναι και λίγο πιο πηγμένο το μυαλουδάκι σου σε κάποια ζητήματα.Anyway...ποτέ δεν ξέρεις. =ρ

 

Όσον αφορά το τι θα χτυπήσει σαν σχέδιο, εγώ είπα απλά την άποψη μου.Καλό για 'μενα είναι λοιπόν να κάνει ένα σχέδιο ή να γράψει κάτι, που θα σημαίνει κάτι γι' αυτόν.Δεν το θεωρώ στερεότυπο.Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το κουκιά thingy είναι έλλειψη ενζύμου, του G6PD.

Είναι αυτή η έλλειψη που στα σκάει άσχημα με ναφθαλίνες, ασπιρίνες, κουκιά κτλ -αν και η ασπιρίνη σε μικρές ποσότητες, γενικά δεν προκαλεί ντόρο.

 

Στο θέμα μας, μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα η χένα αν έχεις έλλειψη αυτού του ενζύμου, αλλά μόνο σε πολύ νεαρά άτομα. Σε φάση, παιδάκια. Πολύ παιδάκια. Του στυλ, πριν πας πρώτη δημοτικού. Τίγκα παιδάκια. Που δεν ξέρουν τι είναι χένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...