Προς το περιεχόμενο

ΑΦΜ ενδοκοινωτικών συναλλαγών


vtsafantakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδιά θέλω να αγοράσω απο μία ιστοσελιδα ( δεν λέμε ονόματα για λόγους διαφήμισης) και στο check out μου ρωτάει αν έχω ΑΦΜ ενδοκοινοτικών συναλλαγών... ξέρει κανείς τι είναι. Οταν επέλεγα οχι η τελική τιμή περιείχε το 19.6 % ΦΠΑ , αν ναι τότε δεν συμπεριλαμβανόταν το ΦΠΑ>>. ξέρει κανεις τι πέζεται εδω πέρα ...

 

thanks a lot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα, αυτο π λες έτσι είναι όντως??? δλδ πρέπει να βάλω το αφμ της εταιρίας αν έχω προκειμένου να μήν έχω ΦΠΑ 19.6 %. αυτο το είδα στο expansys και για αυτό το λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το γλιτώνεις και το ΦΠΑ της Ελλάδας και επιπλέον μετράει το ποσό και ως κόστος, οπότε με βάση τα τιμολόγια που έχεις κόψει για πωλήσεις και τα τιμολόγια που έχεις από αγορές ίσως έχεις και από εκεί κάποιο κέρδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά θέλω να αγοράσω απο μία ιστοσελιδα ( δεν λέμε ονόματα για λόγους διαφήμισης) και στο check out μου ρωτάει αν έχω ΑΦΜ ενδοκοινοτικών συναλλαγών... ξέρει κανείς τι είναι. Οταν επέλεγα οχι η τελική τιμή περιείχε το 19.6 % ΦΠΑ , αν ναι τότε δεν συμπεριλαμβανόταν το ΦΠΑ>>. ξέρει κανεις τι πέζεται εδω πέρα ...

 

thanks a lot

 

 

Εφοσον θα αγορασεις κατι σαν ιδιωτης, δεν σε ενδιαφερει το ΑΦΜ αφου θα κοπει αποδειξη!

 

Εφοσον θα αγορασεις/εισαγεις κατι ως εταιρια, τοτε δινεις το ΑΦΜ της εταιριας και θα σου κοψουν invoice (τιμολογιο). Εννοειτε πως πρωτα πρεπει να εχεις δηλωσει στην εφορια την δραστηριοτητα ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΩΝ ΣΥΝΝΑΛΑΓΩΝ, αν δεν υπαρχει!

 

Επιστροφη ΦΠΑ απο τυχον εισαγωγη που θα κανεις, θα παρεις μόνο εαν το προιον εκπιπτει ως δαπανη για την δραστηριοτητα της επιχειρησης.

 

Αυτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...