Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση στο internet συστήματος καμερών μέσω BAUDTEK της CONN-X


jeanthira7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους...

 

Εχω ένα σύστημα με κάμερες το οποίο έχει web interface και επίσης είναι συνδεδεμένο στο router που μου έχει δώσει o ΟΤΕ.

Αυτό που θα ήθελα να κάνω είναι να δώσω τη δυνατότητα στις κάμερες να "βγουν" έξω από το τοπικό μου δίκτυο.

Αντί να μπαίνω σε αυτές μέσω LAN π.χ. με την IP: 192.168.X.X να τους δώσω μία ip ώστε οπουδήποτε και να είμαι να μπορώ να τις παρακολουθώ....

 

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελει τα παρακατω.

α.η καμερα να ειναι στο ιδιο δικτυο πχ 192.168.1.χ με το ρουτερ.

β.στο ρουτερ να κανεις port forward την θυρα η τις θυρες που παιζει η καμερα στην ip της cameras.αν οι καμερες ειναι πολλες δεν μπορεις να κανεις Port forward Την ιδια θυρα σε 2 cameres.εκει θα πρεπει να μπεις μεσα στην καμερα και να αλλαξεις σε ποια θυρα θα παιζει.

γ.να μην σε κοβει κανα firewwall στο ρουτερ

δ.και βασικο.να κλεισεις την αυξημενη ασφαλεια απο το site tis otenet

 

Επιθυμία αυξημένης προστασίας από κακόβουλες επιθέσεις

 

 

O OTE θέλοντας να προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια σε όλους τους χρήστες της έχει ενεργοποιήσει την υπηρεσία αυξημένης προστασίας από κακόβουλες επιθέσεις.

Έχετε δικαίωμα να απενεργοποιήσετε ή να ενεργοποιήσετε την υπηρεσία αυτή, αλλάζοντας την κατάσταση σε ΝΑΙ / ΟΧΙ μέσω του http://my.otenet.gr επιλέγοντας Αλλαγή Κωδικού Πρόσβασηςκαι μετά επιλέγοντας ΑΛΛΑΓΗ στο Πατήστε εδώ για να αλλάξετε τον βαθμό προστασίας σας.

 

Η υπηρεσία λειτουργεί ως ένα φίλτρο προστασίας με προκαθορισμένες ρυθμίσεις και μπλοκάρει γνωστές θύρες επικοινωνίας.

 

Όταν η υπηρεσία είναι ενεργοποιημένη (επιλέγοντας ΝΑΙ), αυξάνεται σημαντικά ο βαθμός προστασίας σας, αλλά σίγουρα δεν εξαλείφεται κάθε κίνδυνος ή πρόβλημα ασφάλειας.

 

 

O OTΕ αυτή τη στιγμή, έχει μπλοκάρει την εισερχόμενη επικοινωνία στις θύρες:

 

TCP: 1 μέχρι και 1023, 1433, 3389 και 5000

 

UDP:161, 135 μέχρι και 139, και 1434.

 

 

Σας ενημερώνουμε ότι εάν η υπηρεσία είναι ενεργοποιημένη, υπάρχει το ενδεχόμενο κάποιες εφαρμογές που πιθανόν χρησιμοποιείτε όπως (Απομακρυσμένη Διαχείριση Υπολογιστή / router, VPN) κλπ να μην λειτουργούν. Σε μια τέτοια περίπτωση όποτε επιθυμείτε, μπορείτε να αλλάξετε την επιλογή σας, από ΝΑΙ σε ΟΧΙ.

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Κάθε τροποποίηση της κατάστασης της αυξημένης προστασίας, θα πρέπει να συνοδεύεται και από αποσύνδεση-επανασύνδεση (logout-login) στο δίκτυο τou OTE. Κάθε μετατροπή ενεργοποιείται μόνο μετά από την επόμενη επανασύνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ρούτερ μου (Baudtek) σε ποια επιλογή θα κάνω port forward το σύστημα κάμερας?

Μπήκα στο dyndns.org και δημιούργησα λογαριασμό.

Το θέμα είναι πώς όταν θα πατάω από απέξω το domain του dns θα μου βγάζει την κάμερα και όχι το router?

Επίσης, το router μου έχει στο πεδίο σύστημα τις επιλογές dns ip, remote ip.

Τι θα πρέπει να συμπληρώσω και εκεί?

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ρούτερ μου (Baudtek) σε ποια επιλογή θα κάνω port forward το σύστημα κάμερας?

Μπήκα στο dyndns.org και δημιούργησα λογαριασμό.

Το θέμα είναι πώς όταν θα πατάω από απέξω το domain του dns θα μου βγάζει την κάμερα και όχι το router?

Επίσης, το router μου έχει στο πεδίο σύστημα τις επιλογές dns ip, remote ip.

Τι θα πρέπει να συμπληρώσω και εκεί?

 

Thanks

 

αν ο ρουτερ παιζει στην 80 και η καμερα στην 3000 θυρα τοτε θα σε βγαζει στο ρουτερ οταν πας θυρα 80 και στην καμερα οταν πας πχ θυρα 3000.dns ip remote ip δεν χρειαζονται.http://www.portforward.com για παραπανω πραγματα.στο ρουτερ δεν υπαρχει λογος για remote management.kai remote ip συνηθως μπαινει 0.0.0.0 αν ειναι να μπουν ολοι.μπορει ομως και να μην χρειαζεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...