Προς το περιεχόμενο

Το Ιράν κόβει το Gmail


BozGNR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο οργανισμός τηλεπικοινωνιών του Ιράν ανακοίνωσε σήμερα πως το Gmail δε θα είναι πλέον προσβάσιμο στους πολίτες. Οι λόγοι δεν διευκρινίστηκαν, ενώ η Google δεν έχει πάρει ακόμη θέση. Οι πολίτες ενημερώθηκαν πως θα μπορούν να χρησιμοποιούν ένα κρατικό email που έχει φτιάξει το Ιράν. Η κίνηση αυτή αναμένεται να προκαλέσει πάρα πολλές αντιδράσεις σε όλο τον κόσμο, αλλά και στο ίδιο το Ιράν

 

Link.png Site: www.mykosmos.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κυβέρνηση τους θα μπορεί να έχει πρόσβαση στο λογαριασμό και να αντλεί ότι πληροφορίες θέλει. Όχι , ότι η google είναι υπεράνω πάσης υποψίας για τέτοιες ενέργειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω ότι έχει να κάνει με τη νέα υπηρεσία του google που ενσωματώθηκε στο gmail, το buzz. Απ'οσο πρόλαβα να δω μοιάζει με το twitter το οποίο πέρσι χρησιμοποιήθηκε εκτενώς για να βγαίνουν πληροφορίες προς τα έξω κατά τη διάρκεια των επεισοδίων μετά τις εκλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω ότι έχει να κάνει με τη νέα υπηρεσία του google που ενσωματώθηκε στο gmail, το buzz. Απ'οσο πρόλαβα να δω μοιάζει με το twitter το οποίο πέρσι χρησιμοποιήθηκε εκτενώς για να βγαίνουν πληροφορίες προς τα έξω κατά τη διάρκεια των επεισοδίων μετά τις εκλογές.

 

Πώς χρησιμοποιείται το BUZZ έτσι δηλαδή; Εξήγα λίγο και σε μας τους αμύητους...:P:p:p

Η αλήθεια είναι ότι προχθές μου ζητήθηκε να βάλω αυτό το buzz αλλά πάτησα cancel πριν καν δω τι είναι...γιατί γενικά δεν ασχολούμαι με υπηρεσίες πέραν των βασικών....:eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση πραγματική, δεν κοροϊδεύω: Εχουν ίντερνετ στο Ιράν;

Είχα την εντύπωση πως οι πολίτες του είναι αρκετά φτωχοί για τέτοιες «πολυτέλειες»...

 

----------------------------------------------

Edit: (Από Wikipedia)

 

ΙΡΑΝ

Α.Ε.Π. (Ονομαστικό)

• Ολικό (2009) 331,757 δισ. $

• Κατά κεφαλή 4.477 $

 

Οπότε αν τα στοιχεία που δίνουν στη δημοσιότητα είναι αληθινά (τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...) μπορεί μια μειοψηφία πολιτών να έχει πρόσβαση στο Διαδίκτυο.

Επεξ/σία από Trapper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λεφτά που έχουν αυτοί δεν θα τα δεις ποτέ σου εσυ και εγώ...τα ίδια και στο Ιρακ. Ζάμπλουτοι ήταν πριν το πόλεμο.

 

Το οτι βλεπεις απο τα ΜΜΕ ξεχαρβαλωμένους, στα αίματα, να ουρλιάζουν Αλλαχ Αλλαχ δεν πάει να πει οτι βλέπεις την πραγματικότητα. Απο πίσω κρύβεται μια πολύ παλιά κουλτούρα και συνήθως μια πολύ καλή οικονομική κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, το 4.500 δολάρια εισόδημα δεν το λες και πλούτο ακριβώς, αλλά τουλάχιστον μπορούν να επιβιώνουν.

Και αν κρίνω από Αίγυπτο και Τυνησία που έχω καταφέρει να πάω και είναι σχετικά όμοιες χώρες, θα αμφισβητούσα και το κατά πόσο επιβιώνουν πολλοί από τους κατοίκους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Internet στο Iran υπάρχει, είναι διαδεδομένο σε όλες τις πόλεις αλλά είναι πολύ αργό και κυρίως ... ελεγχόμενο.

 

Blondeamon μην μπερδεύεις το Ιραν με την Αραβική Χερσόνησο και το Ντουμπάι. Η κατάσταση στο Ιράν είναι όπως ήταν η Ελλάδα λιγο πριν τη Χούντα. Γενικά υπάρχει φτώχεια (για τις μάζες) αλλά δε λιμοκτονούν. Σα να λέμε λαός και Κολωνάκι.

 

Edit: Blondeamon για την κουλτούρα συμφωνώ απολύτως. Τεράστια κουλτούρα και πολιτιστικά στοιχεία.

Επεξ/σία από isay
Η κουλτούρα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια κάπως αξιόπιστη πηγή της είδησης για εμένα που είμαι λίγο λοξός υπάρχει;

 

Γιατί όπου και να το έψαξα, μαντέψτε ποια αρχική πηγή είχαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(1) Στο gmail έχουν πρόσβαση οι μυστικές υπηρεσίες των ΗΠΑ.

 

(2) Το Ιράν δεν τα πάει καλά με τις ΗΠΑ.

 

(3) Με mail διακινούνται και πληροφορίες που πιθανόν να θίγονται θέματα εθνικής ασφάλειας.

 

Όπως λέγαμε και στα μαθηματικά, από τις (1) και (2) με την βοήθεια τις (3) προκύπτει ότι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...