Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Laptop Fujitsu Siemens


beHappy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

 

πριν ένα μήνα περίπου αγόρασα από ηλεκτρονικό κατάστημα ένα Laptop Fujitsu Siemens και συγκεκριμένα το AMILO Pi 3560-F4.

Εδώ και μια βδομάδα όταν πατάω να ανοίξει ο υπολογιστής κατα την εκκίνηση μου εμφανίζει το μήνυμα:

 

ERROR

0271: Check date and the settings

 

WARNING

0251: System CMOS Checksum bad - Default Configuration used

 

 

Εψαξα στο Internet και από ότι φαίνεται πρέπει να εχει πρόβλημα η μπαταρία της

μητρικής και πρέπει να αλλαχτεί.

Ποία είναι η απόψη σας?

 

Το Laptop είναι μέσα στην εγγύηση :lol::lol::lol:

Σε περίπτωση που χρειαστεί να το στείλω για service θα πρέπει να το στείλω στο ηλεκρονικό κατάστημα από το οποίο το αγόρασα ή να το πάω εγώ στο εξουσιοδοτημένο service της Fujitsu Siemens?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομένου του ότι πρόκειται για σειρά απλή και όχι σειρά Lifebook της Fujitsu, το μηχάνημα πηγάινει για service στην Alman Hellas.

 

Σου παραθέτω τα στοιχεία επικοινωνίας με την Alman.

 

ALMAN HELLAS ΕΠΕ.

Ορτανσίας 23, 136 77 Αχαρναί ,

Τηλ. 210 24 09 150, Fax 210 2409155.

h**p://www.alman.gr

 

Με λίγο googling ή browsing στο forum, θα καταλάβεις τί εστί Alman.

 

Είναι αρκετά περίεργο σε καινούριο laptop να έχει θέμα η μπαταρία, δε μπορούμε να το αποκλείσουμε όμως (π.χ. ελλατωματική μπαταρία). Τα συμπτώματα πάντως έτσι δείχνουν.

 

Μια άλλη πιθανότητα είναι να έχει θέμα η μητρική σου. Σε αυτή την περίπτωση εύχομαι καλό κουράγιο με την αντικατάσταση του mainboard του φορητού σου από την Alman. Δοκίμασε πρώτα μια αναβάθμιση στο BIOS πρίν τους το πας, δε χάνεις κάτι.

 

Σε κάθε περίπτωση, επειδή στο 99% των περιπτώσεων η μπαταρία είναι κολλημένη (σε εμφανές μεν σημείο) πάνω στο mainboard του φορητού, μή δοκιμάσεις να την αλλάξεις μόνος σου, διότι έτσι χάνεις την εγγύηση και μάλιστα χωρίς να συντρέχει λόγος.

 

Καλή τύχη κι ενημέρωσέ μας για τη συνέχεια. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου υπαρχουν και αλλα service fujitsu εκτος απο την αλμαν αν θελεις με p.m σου λεω ποια ειναι

 

και αφου ολοι εχετε προβλημα με την αλμαν γιατι την προτεινεται απο εδω μεσα και δεν προτεινεται καποιο αλλο service fujitsu ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου υπαρχουν και αλλα service fujitsu εκτος απο την αλμαν αν θελεις με p.m σου λεω ποια ειναι

 

και αφου ολοι εχετε προβλημα με την αλμαν γιατι την προτεινεται απο εδω μεσα και δεν προτεινεται καποιο αλλο service fujitsu ;

 

θα με ενδιέφερε να έχω πλήρη στοιχεία για τα υπόλοιπα εξουσιοδοτημένα service εκτός της Alman.

 

Οπότε και περιμένω pm σου ή post σου...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Π.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ

 

ειναι λοιπον τα εξης

 

alman

pcsystems

netpoint

 

---------- Προσθήκη στις 12:14 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 12:14 ----------

 

οκ

 

ειναι λοιπον τα εξης

 

alman

pcsystems

netpoint

 

---------- Προσθήκη στις 15:56 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 12:14 ----------

 

και αν θελεις μονο με p.m ομως να σου πω σε ποιο εργαζομαι τεχνικος για να σε εξυπηρετήσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ο υπολογιστής βρίσκεται στη θεσσαλονική πήγε στην ECHO HELLAS μιας που και αυτή είναι εξουσιοδοτημένο service της Fujitsu Siemens και όχι μόνο.

 

Σε αυτή τη σελίδα βρίσκονται όλα τα εξουσιοδοτημένα service της Fujitsu Siemens στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...