Προς το περιεχόμενο

Έρευνα συνδέει την ευτυχία με την τεχνολογία


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η έρευνα, την οποία πραγματοποίησε το τεχνολογικό ινστιτούτο BCS ανέλυσε τα αποτελέσματα των απαντήσεων 35.000 ατόμων σε ολόκληρο τον κόσμο. Οι ερωτηθέντες απέδωσαν τη μεγαλύτερη σημασία στις συσκευές επικοινωνίας.

 

Σύμφωνα με την έρευνα, οι γυναίκες στις αναπτυσσόμενες χώρες και άτομα και των δύο φύλων με χαμηλά εισοδήματα ή περιορισμένο μορφωτικό επίπεδο επηρεάστηκαν συναισθηματικά σε μεγαλύτερο βαθμό από την πρόσβασή τους στην τεχνολογία. Αυτό οφείλεται εν μέρει στο ότι οι γυναίκες τείνουν να έχουν κεντρικότερο ρόλο στην οικογένεια και άλλα κοινωνικά δίκτυα, αναφέρει ο ερευνητής Paul Flatters της εταιρίας Trajectory Partnership, η οποία διεξήγαγε την έρευνα για λογαριασμό του BCS. Πρόσθεσε ότι η αρχική υπόθεση είναι πως οι γυναίκες στις αναπτυσσόμενες χώρες ωφελούνται περισσότερο επειδή είναι περισσότερο περιορισμένες κοινωνικά, ενώ η επόμενη φάση της έρευνας θα επιχειρήσει να επιβεβαιώσει αυτή την υπόθεση.

 

Η έρευνα διαπίστωσε επίσης ότι ο συσχετισμός αυτός μάλλον δεν ενισχύεται με την ηλικία, παρότι διάφορες χώρες καταβάλουν προσπάθειες να πείσουν τις ηλικιακά μεγαλύτερες ομάδες των πληθυσμών τους να χρησιμοποιήσουν το διαδίκτυο.

Ο Paul Flatters τονίζει πως, ανεξαρτήτως ηλικίας, είμαστε όλοι κοινωνικά όντα και χρειαζόμαστε τα πράγματα που διευκολύνει η πρόσβαση στο διαδίκτυο.

 

Τα αποτελέσματα της έρευνας του BCS είναι «ελαφρώς απρόσμενα», παραδέχεται ο κ. Flatters, καθώς πολλά από τα όσα γράφονται για την τεχνολογία του διαδικτύου είναι αρνητικά. Εντούτοις, γεγονός παραμένει ότι οι άνθρωποι θέλουν αυτή την τεχνολογία.

 

Link.png Site: BBC

Επεξ/σία από Snoob
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο Paul Flatters τονίζει πως, ανεξαρτήτως ηλικίας, είμαστε όλοι κοινωνικά όταν και χρειαζόμαστε τα πράγματα που διευκολύνει η πρόσβαση στο διαδίκτυο.

 

Πλασματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.cambridgewellbeing.org/

 

Σταγονα στον ωκεανο η ερευνα. Το κομματι της τεχνολογιας παιζει βεβαια το ρολο του αλλα τα τρια πανω κομματια τις πιτας πιστευω ειναι ποιο σημαντικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιμαι ηδη ευτυχισμενος που εχω γυρω μου αυτη την στιγμη-εκτος απο το φορητο μου που γεαφω- γυρω μου 3 υπολογιστες και ενα netbook αλλα και το κινητο μου που ειναι διαρκως συνδεδεμενο με τον ιστο...Ω, τι ευτυχια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό πάνε κατα διαβόλου οι Δυτικές κοινωνίες (όχι οτι οι ανατολικές τα καταφερνουν καλύτερα αλλά για άλλους λόγους) γιατί έχουν συνδέσει την ευτυχία με καταναλωτικά αγαθά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν περιπτώσεις, όπως πχ όταν θέλεις να κάνεις μουσική, όπου χρειάζεσαι αρκετή τεχνολογία -πλέον- και αρκετά euros. Οπότε η έλλειψη αγαθών επιδρά στην δημιουργικότητά σου (πχ).

Κατά τα άλλα, συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Η ευτυχία μας εξαρτάται πλέον απ'την τεχνολογία... Γ@μ@ τα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αααα!..

Και εγώ που νόμιζα ότι η ευτυχία συνδέεται με την ψυχική ηρεμία, την αισθηματική ισορροπία και την υγεία!..

Αυτόν που τα είπε αυτά τα ωραία μπορούμε να τον συνδέσουμε πρώτο-πρώτο στο matrix αύριο-μεθαύριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτούς που κάνανε την έρευνα τους προκαλώ να πάνε σε ένα χωριό καλοκαιράκι βράδυ να κάτσουν στην αυλή με τη παντόφλα και τη φανέλα να κουβεντιάζουν και να ψήνουν καλαμπόκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτούς που κάνανε την έρευνα τους προκαλώ να πάνε σε ένα χωριό καλοκαιράκι βράδυ να κάτσουν στην αυλή με τη παντόφλα και τη φανέλα να κουβεντιάζουν και να ψήνουν καλαμπόκια.

 

Έτσι είναι φίλε μου κάπου εκεί στην δεκαετία του 80 χάσαμε το νόημα. Ευτυχώς οι κάπως μεγαλύτεροι (παιδιά τότε) βλέπαμε την φουφού με τα χταποδάκια και τους μεγαλύτερους με τις ρακές και τα ούζα τους να είναι χαρούμενοι και ευτυχισμένοι παρά το μεροδούλι μεροφάι. :-)

 

Κακά τα ψέματα, η τεχνολογία έκανε την ζωή μας ευκολότερη γιατί σήμερα αν δεν είχαμε το τρακτέρ ή την βαρκούλα, ούτε καλαμπόκια θα είχαμε αλλά ούτε και χταποδάκια (σε γενικές γραμμές γιατί σήμερα έβγαλα τα πρώτα δύο τελάρα πατάτες, έχω κόψει αρκετά κολοκυθάκια ενώ οι ντομάτες και τα φασολάκια θέλουν ακόμα 1-2 εβδομάδες και περιμένω πως και πως να βγει ο Μάης να πάρω το ψαροντούφεκό μου και να χαθώ στα γαλανά νερά του νησιού :-)).

 

Χαίρομαι αφάνταστα που έχουμε την δυνατότητα να γράφουμε πέντε δέκα αράδες ο καθένας μας και να επικοινωνούμε από όλες τις άκρες της γης, αλλά κάπου χάσαμε την επαφή μας με τους συνανθρώπους μας και με την φύση και που τώρα που τα πράγματα γίνονται ακόμα πιο περίεργα (δεν λέω πιο δύσκολα γιατί για μένα τα δύσκολα είναι δοκιμές στις οποίες φαίνονται οι καλοί καπεταναίοι και όλοι μας τέτοιοι είμαστε :-)) θα κληθούμε να αναθεωρήσουμε το πως ορίζουμε την ποιότητα της ζωής μας και τί είναι σημαντικό και το τί δεν είναι, τί πραγματικά μας ευχαριστεί και μας ολοκληρώνει σαν ανθρώπους.

 

Η τεχνολογία καλή και άγια είναι αλλά να είναι αυτή στην υπηρεσία του ανθρώπου και όχι το ανάποδο. Τί νόημα έχει να ζεις σε μία πόλη που στην καλύτερη περίπτωση θα κάνεις 1-2 ώρες για να πας στην δουλειά σου και άλλο τόσο για να επιστρέψεις από αυτή; Τί νόημα έχει να αναπνέεις μολυσμένο αέρα και να σκέφτεσαι που να είναι τώρα τέτοια ώρα τα παιδιά μου; Ποιες ανάγκες μας καλύπτουν παιχνίδια σαν το Farmville και γιατί είναι τόσο δημοφιλή αυτά τα παιχνίδια;

 

Σε ποιο τόπο θα ζει και θα δουλεύει κάποιος μέχρι τα 70-75 και τί θα χαρεί από την ζωή του; Ούτε να αγχωνόμαστε ούτε να στεναχωριόμαστε. Το σύστημα ήταν καταδικασμένο εξαρχής να καταρρεύσει και τα όσα μέτρα σήμερα παίρνονται δεν είναι μακροχρόνιες λύσεις αλλά ευκαιριακά πασαλείμματα και αυτό γιατί το κύριο πρόβλημα μας είναι καθαρά αξιακό, το φανελάκι, η παντόφλα, το καλαμπόκι, αλλά προπάντων η καλή, η αγαθή κουβέντα.

 

Πρέπει να ξαναγίνουμε άνθρωποι, δηλαδή ζώα που κοιτούν ψηλά και να πάψουμε να είμαστε ανθρωποειδή με σκυμμένο κεφάλι. Αν καταφέρουμε να αλλάξουμε εμείς, τότε θα έχουμε ήδη αλλάξει τον κόσμο μας. :-)

 

Με φιλικούς χαιρετισμούς, Δημήτρης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η τεχνολογία είναι η πρακτική έκφραση της προσπάθειας του ανθρώπου για πρόοδο. Αποτελεί επίσης το Νο 1 εργαλείο της επιστήμης.

Ο άνθρωπος απο την αρχή της εμφάνισης του στον πλανήτη έψαχνε κάτι παραπάνω απο το να κάθεται και να τρώει χταπόδια, έψαχνε τρόπους να διευκολύνει την ζωή του και ταυτόχρονα να κατανοήσει τον κόσμο που τον περιβάλλει.

Αν ψάχνετε δικαιολογίες για την δυστυχία σας ψάξετε αλλού γιατι η τεχνολογία ούτε εμποδίζει κανέναν να έχει ψυχική ηρεμία, ούτε διαταράσει την συναισθηματική υγεία. Για την σωματική υγεία φυσικά δεν χρειάζεται να αναφερθώ κάν καθώς είναι τεράστια η συνεισφορά της τεχνολογίας στην καταπολέμηση των ασθενειών και στην καλυτέρευση των συνθηκών διαβίωσης.

Είναι εύκολο λοιπόν να φορτώνουμε στην τεχνολογία όλη την μιζέρια που μας περιβάλει αλλα αν βρισκόμασταν σε μια παγωμένη καλύβα χωρίς ρεύμα και μας χάριζαν ηλεκτρισμό και καλοριφέρ τότε θα συζητούσαμε κατά πόσο αυτό θα είχε συμβάλει στην ευτυχία μας.

 

Απο την άλλη βέβαια ο σύγχρονος πολιτισμός έχει σχεδόν καταστρέψει το φυσικό περιβάλλον, αλλά και σε αυτή την περίπτωση αν έχει κάποια ελπίδα ο πλανήτης αυτή κρύβεται στην περαιτέρω ανάπτυξη της τεχνολογίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gassim

Σωστά τα λες και συμφωνώ.

Απλώς στις μέρες μας υπάρχει πληθώρα τεχνολογικών προϊόντων για προσωπική κατανάλωση.Και εκεί είναι το πρόβλημα.Παίρνεις π.χ. μια τηλεόραση, μετά θέλεις και δεύτερη για το δωμάτιο, τρίτη για την κουζίνα, μετά βγαίνει HD μοντέλο κλπ.Ας δούμε και τους υπολογιστές:Αγοράζεις προγράμματα,παιχνίδια μετά πρέπει να τα αναβαθμίζεις, να συντηρείς το λειτουργικό, να συντηρείς 2,3 υπολογιστές κλπ.Έτσι καθίσταται κανείς σκλάβος της τεχνολογίας.Ενώ κάνει τη δουλειά του με ένα πράγμα, τον πιάνει υπερκαταναλωτισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gassim

Σωστά τα λες και συμφωνώ.

Απλώς στις μέρες μας υπάρχει πληθώρα τεχνολογικών προϊόντων για προσωπική κατανάλωση.Και εκεί είναι το πρόβλημα.Παίρνεις π.χ. μια τηλεόραση, μετά θέλεις και δεύτερη για το δωμάτιο, τρίτη για την κουζίνα, μετά βγαίνει HD μοντέλο κλπ.Ας δούμε και τους υπολογιστές:Αγοράζεις προγράμματα,παιχνίδια μετά πρέπει να τα αναβαθμίζεις, να συντηρείς το λειτουργικό, να συντηρείς 2,3 υπολογιστές κλπ.Έτσι καθίσταται κανείς σκλάβος της τεχνολογίας.Ενώ κάνει τη δουλειά του με ένα πράγμα, τον πιάνει υπερκαταναλωτισμός.

 

ο υπερκαταναλωτισμός δεν περιορίζεται μόνο στα προιόντα τεχνολογίας. Αν το έχεις το "κουσούρι" μπορεί να γίνεις "σκλάβος" των ρούχων, των παπουτσιών, των βιβλίων κοκ....

Προσωπική μου άποψη είναι οτι όσοι αγοράζουν 2-3 υπολογιστές και τους συντηρούν, τους αναβαθμίζουν κτλ το κάνουν επειδή το γουστάρουν και όχι επειδή κάποιος τους το επιβάλει...άρα κάποια ικανοποίηση τους προσφέρει. Οκ ίσως η λέξη ευτυχία είναι λίγο βαριά γι αυτή την ικανοποίηση αλλά σίγουρα συμβάλει προς αυτή την κατεύθυνση.

Εκτός αυτού ο όρος τεχνολογία είναι πολύ ευρύτερος περιλαμβάνει απο λιπάσματα και αντιβιοτικά μέχρι μηχανήματα καθαρισμού του νερού και δορυφόρους......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μυστικο ειναι να ξερεις να αγνοεις πραγματα που συνειδητοποιεις οτι ειναι τεχνητες αναγκες η που θα εκανες μονο επειδη τα κανουν αλλοι.

 

Οπως οι περισσοτεροι εδω μεσα ειμαι φυσικα υπερ της τεχνολογιας. Και ομως δεν εχω lcd τηλεοραση. Για την ακριβεια πλεον ουσιαστικα δεν εχω τηλεοραση γιατι χαλασε και δεν με ενδιαφερει να την αντικαταστησω καθως εχω σταματησει να βλεπω.

Εχω κινητο χωρις καμερα, internet παιχνιδια, mp3, gps και λοιπες "διευκολυνσεις", ενω και στον υπολογιστη μου ακομα που ημουν ανεκαθεν πιο σπαταλος πλεον κοντευει να κλεισει τετραετια γιατι πολυ απλα δεν χρειαζεται αναβαθμιση.

 

Ενα πραγμα που οντως πιστευω οτι υπονομευει την ευτυχια μας (χωρις καν να το συνειδητοποιουμε) και ειναι σχετικα νεο ειναι η υπερβολικα μεγαλη ποικιλια επιλογων, πλεον σε ολους τους τομεις της ζωης. Φυσικα συνδεεται με την τεχνολογια αλλα δεν εχει να κανει αποκλειστικα με αυτην.

Παραθετω μια σχετικη ομιλια για οποιον ενδιαφερεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...