Προς το περιεχόμενο

Φόρμα αποστολής email


mihalis19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να βάλω στο blog Μου μια φόρμα για αποστολή email..Βρήκα ένα site που φτιάχνεις ότι φόρμα θες.Η ερώτηση είναι η εξής.Τι πρέπει να μεταβάλλω στον παρακάτω κώδικα για να υπάρχει αυτόματα στην φόρμα στο πεδίο "email" το email αποστολής και με το που πατήσει ο χρήστης το κουμπί send mail να έρχεται αυτόματα?????Ευχαριστώ!!

 

 

 

<form id="emf-form" enctype="multipart/form-data" method="post" action="http://www.emailmeform.com/builder/form/vKyfwBa4jz25H5Xld"><table style="text-align:left;" cellpadding="2" cellspacing="0" border="0" bgcolor="transparent"><tr><td style="" colspan="2"><font face="Verdana" size="2" color="#000000"><b style="font-size:20px;">Contact Form</b><br /><label style="font-size:15px;"></label><br /></font></td></tr><tr valign="top"><td style="" align=""><font face="Verdana" size="2" color="#000000"><b>Όνομα</b></font><span style="color:red;"><small>*</small></span></td></tr><tr><td style=""><input id="element_0" name="element_0" value="" size="30" class="validate[required]" type="text" /><div style="padding-bottom:8px;color:#000000;"><small><font face="Verdana"></font></small></div></td></tr><tr valign="top"><td style="" align=""><font face="Verdana" size="2" color="#000000"><b>Email</b></font><span style="color:red;"><small>*</small></span></td></tr><tr><td style=""><input id="element_1" name="element_1" class="validate[required,custom]" value="" size="30" type="text" /><div style="padding-bottom:8px;color:#000000;"><small><font face="Verdana"></font></small></div></td></tr><tr valign="top"><td style="" align=""><font face="Verdana" size="2" color="#000000"><b>Θέμα</b></font><span style="color:red;"><small>*</small></span></td></tr><tr><td style=""><input id="element_2" name="element_2" value="" size="30" class="validate[required]" type="text" /><div style="padding-bottom:8px;color:#000000;"><small><font face="Verdana"></font></small></div></td></tr><tr valign="top"><td style="" align=""><font face="Verdana" size="2" color="#000000"><b>Μήνυμα</b></font><span style="color:red;"><small>*</small></span></td></tr><tr><td style=""><textarea id="element_3" name="element_3" cols="25" rows="10" class="validate[required] "></textarea><div style="padding-bottom:8px;color:#000000;"><small><font face="Verdana"></font></small></div></td></tr><tr><td colspan="2" align="right"><input name="element_counts" value="4" type="hidden" /><input value="Send email" type="submit" /><input value="Clear" type="reset" /></td></tr></table></form>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σου έρχεται αυτόματα το e-mail, με λίγα λόγια για την αποστολή του e-mail από την HTML φόρμα που έχεις θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις μια άλλη γλώσσα (η HTML δεν αρκεί) όπως η PHP. Αλλά απ' ότι βλέπω έχεις ρυθμίσει τη φόρμα ώστε όταν ο χρήστης πατάει στο κουμπί "Send email" να τον πηγαίνει στο http://www.emailmeform.com/builder/form/vKyfwBa4jz25H5Xld, δε ξέρω τι ακριβώς κάνει αυτή η σελίδα και αν σου στέλνει e-mail, αλλά αν θες να φτιάξεις δικό σου κώδικα για να σου στέλνει e-mail θα πρέπει να αλλάξεις το action του form

 

>
<form id="emf-form" enctype="multipart/form-data" method="post" action="http://www.emailmeform.com/builder/form/vKyfwBa4jz25H5Xld">

 

σε sendemail.php και να φτιάξεις ένα αρχείο sendemail.php στο ίδιο directory με την HTML σελίδα που έχει τη φόρμα σου. Ο κώδικας που θα βάλεις στο sendemail.php θα είναι αυτός:

 

>
<?php
$address = "[email protected]"; //alla3e to [email protected] me to diko sou email
$name = $_POST["element_0"];
$email = $_POST["element_1"];
$subject = $_POST["element_2"];
$message = $_POST["element_3"];
$mailheaders = "From: " .$name. "<" .$email. ">";
mail("$address", stripslashes($subject), stripslashes($message), $mailheaders);
?>

 

Άλλαξε το [email protected] στη μεταβλητή $address με την διεύθυνση e-mail σου, εκεί που θες να σου έρχονται τα μηνύματα. Τώρα το πεδίο e-mail (με id "element_1") μάλλον δε θες να το άλλαξεις μιας και θα είναι το e-mail του αποστολέα με τον κώδικα που γράψαμε και όχι του παραλήπτη, δηλαδή το e-mail του επισκέπτη της ιστοσελίδας σου που θέλει να επικοινωνήσει μαζί σου, αλλά αν παρ' όλα αυτά θες να το ορίσεις σε κάτι από πριν άλλαξε το value στο e-mail που θες, με αυτόν τον τρόπο ο HTML κώδικας θα γίνει κάπως έτσι:

 

>
<input id="element_1" name="element_1" class="validate[required,custom[email]]" value="edw_bazeis_auto_pou_thes" size="30" type="text" />

 

UPDATE: Φυσικά θα πρέπει να υποστηρίζει την PHP ο server της ιστοσελίδας σου (οι περισσότερες web hosting υπηρεσίες υποστηρίζουν PHP)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σου έρχεται αυτόματα το e-mail, με λίγα λόγια για την αποστολή του e-mail από την HTML φόρμα που έχεις θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις μια άλλη γλώσσα (η HTML δεν αρκεί) όπως η PHP. Αλλά απ' ότι βλέπω έχεις ρυθμίσει τη φόρμα ώστε όταν ο χρήστης πατάει στο κουμπί "Send email" να τον πηγαίνει στο http://www.emailmeform.com/builder/form/vKyfwBa4jz25H5Xld, δε ξέρω τι ακριβώς κάνει αυτή η σελίδα και αν σου στέλνει e-mail, αλλά αν θες να φτιάξεις δικό σου κώδικα για να σου στέλνει e-mail θα πρέπει να αλλάξεις το action του form

 

>
<form id="emf-form" enctype="multipart/form-data" method="post" action="http://www.emailmeform.com/builder/form/vKyfwBa4jz25H5Xld">

 

σε sendemail.php και να φτιάξεις ένα αρχείο sendemail.php στο ίδιο directory με την HTML σελίδα που έχει τη φόρμα σου. Ο κώδικας που θα βάλεις στο sendemail.php θα είναι αυτός:

 

>
<?php
$address = "[email protected]"; //alla3e to [email protected] me to diko sou email
$name = $_POST["element_0"];
$email = $_POST["element_1"];
$subject = $_POST["element_2"];
$message = $_POST["element_3"];
$mailheaders = "From: " .$name. "<" .$email. ">";
mail("$address", stripslashes($subject), stripslashes($message), $mailheaders);
?>

 

Άλλαξε το [email protected] στη μεταβλητή $address με την διεύθυνση e-mail σου, εκεί που θες να σου έρχονται τα μηνύματα. Τώρα το πεδίο e-mail (με id "element_1") μάλλον δε θες να το άλλαξεις μιας και θα είναι το e-mail του αποστολέα με τον κώδικα που γράψαμε και όχι του παραλήπτη, δηλαδή το e-mail του επισκέπτη της ιστοσελίδας σου που θέλει να επικοινωνήσει μαζί σου, αλλά αν παρ' όλα αυτά θες να το ορίσεις σε κάτι από πριν άλλαξε το value στο e-mail που θες, με αυτόν τον τρόπο ο HTML κώδικας θα γίνει κάπως έτσι:

 

>
<input id="element_1" name="element_1" class="validate[required,custom[email]]" value="edw_bazeis_auto_pou_thes" size="30" type="text" />

 

UPDATE: Φυσικά θα πρέπει να υποστηρίζει την PHP ο server της ιστοσελίδας σου (οι περισσότερες web hosting υπηρεσίες υποστηρίζουν PHP)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ....βασικά μάλλον δεν θα κάνω κάτι γιατί θέλω τον κώδικα να τον βάλω σε blog και από ότι θυμάμαι δεν παίρνει php..αλλα δεν πάνε χαμένα όσα μου έγραψες.με βοήσαν και για κάπου αλλού που θέλω να φτιάξω κάτι και θα μπορώ να βάλω php!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ....βασικά μάλλον δεν θα κάνω κάτι γιατί θέλω τον κώδικα να τον βάλω σε blog και από ότι θυμάμαι δεν παίρνει php..αλλα δεν πάνε χαμένα όσα μου έγραψες.με βοήσαν και για κάπου αλλού που θέλω να φτιάξω κάτι και θα μπορώ να βάλω php!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...