Προς το περιεχόμενο

Γενική συζήτηση για antivirus


parsifal

Ποιο antivirus προτιμάτε;  

693 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο antivirus προτιμάτε;

    • avast!
    • AVG Anti-Virus
    • Avira AntiVir
    • BitDefender
    • ClamAV / ClamWin
    • Comodo Antivirus
    • Microsoft Security Essentials
    • PC Tools AntiVirus
      0
    • F-Secure Anti-Virus
    • G Data AntiVirus
    • Kaspersky Anti-Virus
    • McAfee AntiVirus Plus
    • ESET NOD32 Antivirus
    • Norton AntiVirus
    • Panda Antivirus Pro
    • Trend Micro Titanium AntiVirus Plus
    • Άλλο (παρακαλώ διευκρινίστε με μήνυμα ποιο)
    • Κανένα (παρακαλώ διευκρινίστε με μήνυμα γιατί όχι)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψηφίστε το πρόγραμμα antivirus που προτιμάτε για τον προσωπικό υπολογιστή σας!

 

 

  • Δυνατότητα ψήφου έχουν όλα τα μέλη του Insomnia
  • Επιτρέπεται μία επιλογή
  • Η επιλογή σας είναι φανερή στα άλλα μέλη
  • Η δυνατότητα ψήφου θα κλειδώσει με την παρέλευση 4 μηνών, δηλαδή στις 27/1/2011
  • Τα οκτώ πρώτα (πλην ClamAV/ClamWin που είναι μόνο δωρεάν και ανοικτού κώδικα και Microsoft Security Essentials που διατίθεται μόνο δωρεάν) διατίθενται τόσο σε δωρεάν όσο και σε εμπορική εκδοχή. Αν προτιμάτε κάποιο απ' αυτά στην εμπορική του εκδοχή, μπορείτε να το ψηφίσετε διευκρινίζοντας με μήνυμα ότι χρησιμοποιείτε την εμπορική έκδοση
  • Αν προτιμάτε κάποια σουίτα «πλήρους προστασίας» που προσφέρει επιπλέον λειτουργίες όπως π.χ. firewall/antimalware κλπ., μπορείτε να ψηφίσετε το αντίστοιχο antivirus της εταιρείας αν υπάρχει, αλλιώς την επιλογή «Άλλο» και να διευκρινίσετε με μήνυμά σας ποιο

 

 

Λίστα επιλογών και αντίστοιχοι υπερσύνδεσμοι

Και με δωρεάν έκδοση:

avast!

AVG Anti-Virus

Avira AntiVir

BitDefender

ClamAV / ClamWin

Comodo Antivirus

Microsoft Security Essentials

PC Tools AntiVirus

 

Μόνο εμπορική έκδοση:

F-Secure Anti-Virus

G Data AntiVirus

Kaspersky Anti-Virus

McAfee AntiVirus Plus

ESET NOD32 Antivirus

Norton AntiVirus

Panda Antivirus Pro

Trend Micro Titanium AntiVirus Plus

 

Λοιπές επιλογές:

Άλλο (παρακαλώ διευκρινίστε με μήνυμα ποιο)

Κανένα (παρακαλώ διευκρινίστε με μήνυμα γιατί όχι)

 

 

Παλαιότερες δημοσκοπήσεις

 

 

Παρακαλώ αν εντοπίσετε μη λειτουργικά links, να τα επισημάνετε για να διορθωθούν στο παρόν μήνυμα. Επίσης, όσοι έχετε χώρο στην υπογραφή του forum profile σας και θέλετε, μπορείτε να βάλετε εκεί ένα διακριτικό link προς τη δημοσκόπηση, ώστε να υπάρξει ακόμη μεγαλύτερη συμμετοχή. Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη συμμετοχή σας!

 

 

.

Επεξ/σία από parsifal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 290
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Προτιμω προσεκτικο σερφαρισμα και συχνο backup δισκου .Παραλληλα με αυτα ενα δωρεαν (την απλη εκδοση), ελαφρυ,με απλο interface antivirus σαν το avg μου ειναι υπεραρκετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παλι κανενα Antivirus και κανενα Firewall διοτι ειμαι χρηστης MacOSX.

 

Σε οσους φιλους ομως εχω στησει Windows, τους εβαλα Avira AntiVir και κανεις δεν μου ειπε οτι αντιμετωπισε καποιο μεγαλο προβλημα. Παλια στο προηγουμενο μηχανημα αυτο ειχα και εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

avast εδώ και ποοοοοολυ καιρό και δε είχα ποτέ πρόβλημα(και στα format φίλων,πάντα avast βάζω).

πιστεύω το σημαντικότερο είναι να προσέχεις που μπαίνεις και τι κατεβάζεις.

πάνω κάτω όλα την ίδια δουλειά κάνουν απλώς το avast κάνει καλύτερη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα ήταν ψυχολογικό το ζήτημα να έχω κάποιο antivirus για πολύ καιρό. Αφού δοκίμασα πολλά, πάνω απ' τα μισά της λίστας τα 'χω ήδη δοκιμάσει, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι είμαι καλύτερα χωρίς κανένα από αυτά.

Απροβλημάτιστα δουλεύω εδώ και 1 περίπου χρόνο σε 3 μηχανήματα, 1 PC, 1Laptop, 1 Netbook τα οποία είναι 24/7 συνδεδεμένα στο νετ.

Αν δεν πειραματίζεσαι και πολύ και έχεις σταθερές σελίδες και mail που μπαίνεις και διαβάζεις κάθε μέρα δε νομίζω να υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Εδώ θέλω να αναφέρω ότι εδώ και 5 χρόνια (περίπου) που έχω ADSL είνα η πρώτη φορά που "βγάζει" κάποιος υπολογιστής μου ολόκληρο χρόνο χωρίς format. Χωρίς antivirus. Μόνο με windows defender και security updates από Microsoft.

Αυτό μπορεί να μη λέει πολλά, αλλά όταν έχεις χρόνια εμπειρίας με άρσεις αποκλεισμών, αναιρέσεις διαγραφής και παραμετροποιήσεις κάθε λογής και περάσεις στην απέναντι όχθη, χωρίς "προφυλάξεις", βλέπεις ότι τα "οφέλη" που σου πλασσάρουν αυτά τα προιόντα έιναι πολλές φορές φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Τέλος θα ήθελα να σημειώσω ότι αν χρησιμοποιούσα κάποιο υπολογιστή για δουλειά που θα μου απέφερε λεφτά μάλλον θα έβαζα αντιικό μόνο και μόνο σα μια επιπλέον δικλείδα ασφαλείας για την ηρεμία μου και μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Avira Antivir Personal Editon (Free), με καλύπτει απόλυτα...

 

Αν θα έβαζα κάποια εμπορική έκδοση θα έβαζα το F-Secure για το οποίο ακούω και διαβάζω πάρα πολύ καλά σχόλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν βάζω κάποιος επι πληρωμή σε έναν υπολογιστή διαλέγω πάντα το Norton IS 2011.

Για δωρεάν τα avira, avast, mse είναι πάνω κάτω τα ίδια για μένα, αρκετά καλά δηλαδή, καλύτερα απο αρκετά paid νομίζω.

Αυτές είναι για μένα οι επιλογές, και πάντα τα χωρίζω σε δωρεάν και μη.

Τέλος, να πω οτι απο τα δωρεάν, την καλύτερη overall προστασία παρέχει το comodo internet security, μόνο και μόνο λόγω sandbox και defence+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...