Προς το περιεχόμενο

Ενδιαφέρουσα εμπειρία εκτελωνισμού


isay

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλίευσα την παρακάτω εμπειρία εκτελωνισμού στο Ελ. Βενιζέλος. Αρκετός κόσμος έχει απορία (και άγνοια) για τον τρόπο εκτελωνισμού, οπότε οι κάτοικοι Αθηνών, με ελεύθερο χρόνο και ΜΗ περισσευούμενα 110 ευρώ, ας το δοκιμάσουν

============================

Διαδικασία εκτελωνισμού από "Ελευθέριος Βενιζέλος"

Λοιπόν την Παρασκευή το πρωί, πήγα να εκτελωνίσω αντικέιμενο αγοραστικής αξίας περίπου 280 ευρώ, με αναγραφόμενη τιμή αποστολής 140 ευρώ, απεσταλμένο από USA και χαρακτηρισμένο ως δώρο.

 

Σημείωση

Ήταν η πρώτη φορά που εκτελώνισα αντικέιμενο και θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας για να δείτε, όπως είδα και εγώ, ότι δεν είναι τίποτα το δύσκολο ή τρομακτικό....

Ίσα-ίσα που η διαδικασία κράτησε περίπου 1:15 και οι υπάλληλοι ήταν ευγενικότατοι !!!!!

 

Λοιπόν.....

 

Η αποστολή από την Αμερική έγινε με DHL....

Είχα προηγουμένος ενεργοποιήσει μέσω της ιστοσελίδας της DHL, την ενημέρωση μέσω SMS για το που βρίσκεται το δέμα μου.

Ελαβα λοιπόν SMS την 08:00 το πρωί της Πέμπτης, "Athens Clearance delay", το οποίο σημαίνει ότι φάγαμε πόρτα στο τελωνείο του αερολιμένα....

Παίρνω λοιπόν την Πέμπτη, στο Τμήμα Εισαγωγών της DHL (210-3543390) και μια ευγενέστατη δεσποινίς με ενημερώνει ότι το δέμα μου πρέπει να εκτελωνιστεί.... Μου λέει επίσης ότι το πάγιο κόστος είναι 46,16 ευρώ και ότι μπορώ να περάσω ο ίδιος από τα γραφεία τους στον αερολιμένα, αλλιώς εάν θέλω μπορεί να αναλάβει εκτελωνιστής με κόστος 101,40 ευρώ!!!!! :shock: Δηλαδή 65 ευρώ περίπου "καπέλο" !!!

Επίσης μου είπε ότι εάν δεν το παραλάβω την Παρασκευή και καθυστερήσω θα αρχίσει να χρεώνεται η μέρα περίπου 7 ευρώ, ως έξοδα αποθήκης. Τέλος μου ανέφερε ότι τα γραφεία τους ανοίγουν 8 το πρωί μαζί με το τελωνείο και καλό θα ήταν να είμαι εκείνη την ώρα εκεί, ώστε να ξεκινήσω την διαδικασία και να τελειώνω γρήγορα.

Ξεκινώ λοιπόν την Παρασκευή το πρωί 07:20 για να είμαι νωρίς...

Από τον xάρτη φαίνεται πως θα πάτε στο τελωνείο.

Από Αττική οδό προς τον αερολιμένα στην έξοδο "Εμπορεύματα Υπηρεσίες" και στην συνέχεια δεξιά πρός "Εμπορεύματα 3,4 -Τροφοδοσία Α-Φ" λίγο πιο πέρα είναι τα γραφεία της DHL, σημείο Β.

Εκεί στην είσοδο έδωσα των αριθμό του πακέτου και σε λίγο μου έφερε τα χαρτιά του εκτελωνισμού. Πλήρωσα 33 ευρώ και στην συνέχεια πήγα μέσα προς το τελωνείο. εκεί είδαν τα χαρτιά, τον κωδικό του εμπορεύματος και στην συνέχεια μου έβγαλαν το φόρο. Το σύνολο ήταν 115 ευρώ. Μόλις τελείωσα από τα 2 γραφεία εκεί, μου είπαν να πάρω το λεωφορειο που έχει στάση ακριβώς από έξω (περνά κάθε 10 λεπτά) και θα με πάει στο κεντρικό κτίριο για να το εκτελωνίσω και να πληρώσω τον ανάλογο φόρο. Πάω λοιπόν στη στάση, παίρνω το λεωφορείο και πάω στο κτίριο που βρίσκεται στο σημείο C του χάρτη. Εκεί πάω στο Γραφείο 6 δίνω τα χαρτιά υπογράφει, τα παίρνω και τα πάω στο γραφείο 13, υπογράφει, τα πάω στο γραφείο 16 τα υπογράφει. Στη συνέχεια τα δίνω στο γραφείο 17 που είναι η πληρωμή των φόρων πληρώνω 115 ευρώ, συν 2 ευρώ (δεν ξέρω γιατί!) και ύστερα παίρνω το παραστατικό πληρωμής και την απόδειξη από το γραφείο 18.

Φεύγω από εκεί και με το λεωφορείο γυρνώ στα γραφείο της DHL σημείο Β. Δίνω το παραστατικό πληρώνω αλλα 15 ευρώ και παίρνω το πολυπόθητο πακέτο !!!!!

 

Συνολικά πλήρωσα:

33 + 115 + 2 + 15 = 165 ευρώ

 

Να ξαναπώ ότι η όλη διαδικασία ήταν τόσο πολύ εύκολη που μου μπήκαν ιδέες να γίνω και εγώ εκτελωνιστής!!!!!

Οι άνθρωποι πάντως ήταν εξυπηρετικότατοι!!

 

Να σας πω επίσης πως αυτό που αγόρασα εδώ το πουλούσαν 900 ευρώ....

 

Ενώ εμένα μου στοίχησε 445 ευρώ, δηλαδή τα μισά.

Δηλαδή γλύτωσα 450 ευρώ

 

Αυτά.....

Ελπίζω να βοηθήσω όσους έφαγαν "πόρτα" σπό το τελωνείο.

===================================

Πηγή: http://www.kawasaki-bikers.gr/core/forum/viewtopic.php?f=36&t=791&view=next

Χάρτης google: http://maps.google.com/maps?f=d&source=s_d&saddr=Attiki+Odos%2F%CE%91%CF%84%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE+%CE%9F%CE%B4%CF%8C%CF%82%2FRoute+6%2FE94&daddr=Pros+Emporevmata+3-4-Trofodosia+A-F%2F%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%82+%CE%95%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%B5%CF%8D%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1+3-4-%CE%A4%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%AF%CE%B1+%CE%91-%CE%A6+to:37.924354,23.93437&hl=en&geocode=FSmxQgIdE4JsAQ%3BFUKgQgIdwTVtAQ%3B&mra=dme&mrcr=1&mrsp=2&sz=17&sll=37.924777,23.935057&sspn=0.004358,0.006899&ie=UTF8&ll=37.921756,23.931613&spn=0.008717,0.013797&t=h&z=16

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως μονο που δεν με έδειρε μία μολις πήγα να κανω εναν εκτελωνισμο στο Ελ. Βενιζελος καθως αν δεν πάρεις εκτελωνιστη, αναγκάζεται ενας υπάλληλος να ασχοληθει για να συμπληρώσει μια ειδική φόρμα. Μου είπε λοιπόν να μην ξαναπάω χωρίς εκτελωνιστη. Βέβαια εγω την συνδεσα με τα @@ μου και εννοειται ότι θα πάω μόνος μου αν χρειαστεί ξανα.

 

btw : Δεν παίζει περιπτωση να ξαναχρειαστεί γιατι φροντίζω όλα να μου αποστέλλονται μέσω USPS που έρχονται χωρίς την ταρίφα που σου παίρνουν οι εταιρίες courier (εντολη εκτελωνισμού γαρ) και πολλές φορές δεν πληρώνεις φόρο γιατι στο τελωνείο του Πειραια που καταλήγουν υπάρχει τέτοια συμφόρηση που πολλά δέματα (μικρα συνήθως) τα περνάνε χύμα χωρις καν να τα ανοίξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...