Προς το περιεχόμενο

Βιβλια για αρχαριους C++


strawberriez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχην καλησπερα σας!

Ειμαι σχετικα νεος στον Προγραμματισμο και στο Insomnia γενικοτερα(αυτο ειναι το πρωτο μου ποστ) !

 

Θα ηθελα να μου προτεινετε εισαγωγικα βιβλια (οχι e-books) για την C++ και για το .net framework γενικοτερα.

 

Ευχαριστω Προκαταβολικα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ.. κάτι τέτοιο ειναι καλό για ξεκίνημα.. να μπείς στο νόημα δηλαδή..

 

Αποφύγετε με κάθε τρόπο βιβλία όπως το Complete Reference C/C++, Osborne του Herbert Schildt.. Οταν το είχα παρει ξεγελάστηκα επειδή ο συγγραφέας είναι και ο δημιουργός της C++ και λέω θα είναι το καλύτερο στο είδος του.. Μούφες.. Το χειρότερο βιβλίο που έχω πιάσει στα χέρια μου..

 

Γενικά όλη τη σειρά αυτών των βιβλίων.. Είναι αυτομαστίγωση να είσαι αρχάριος σε προγραμματισμό και να διαβάζεις βίβλία σε στύλ εγκυκλοπαίδειας..

 

και γενικά.. τα καλύτερα βιβλία είναι τα τουτόριαλ στο ιντερνετ με παραδειγματα κώδικα και ασκησούλες φτιάξτο μόνος σου..:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

C++ Primer Plus του Stephen Prata (5th edition).

 

Από τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει.

 

 

+1

 

Μαζί με του Lafore και του Lippman είναι τα καλύτερα διδακτικά της C++ 20+ χρόνια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφύγετε με κάθε τρόπο βιβλία όπως το Complete Reference C/C++, Osborne του Herbert Schildt.. Οταν το είχα παρει ξεγελάστηκα επειδή ο συγγραφέας είναι και ο δημιουργός της C++ και λέω θα είναι το καλύτερο στο είδος του.. Μούφες.. Το χειρότερο βιβλίο που έχω πιάσει στα χέρια μου..

 

Γενικά όλη τη σειρά αυτών των βιβλίων..

 

O Schildt ασφαλώς και δεν είναι ο δημιουργός της C++. Όντως όμως τα βιβλία του δεν θεωρούνται καθόλου καλά. Τα άλλα που αναφέρθηκαν είναι καλά. Επίσης κάπως διαφορετική, ενδιαφέρουσα προσέγγιση υπάρχει στο "Accelerated C++"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Schildt ασφαλώς και δεν είναι ο δημιουργός της C++. Όντως όμως τα βιβλία του δεν θεωρούνται καθόλου καλά. Τα άλλα που αναφέρθηκαν είναι καλά. Επίσης κάπως διαφορετική, ενδιαφέρουσα προσέγγιση υπάρχει στο "Accelerated C++"

 

O Bjarne Stroustrup θεωρείται ο μπαμπάς της C++ αλλα ο Schildt μαζι με μια ομάδα κάνανε τη στάνταρντ C++ το 98'

 

Το θέμα είναι ότι δέν είναι πρακτικά τα βιβλία του και αυτό που αγόρασα το έχω διακοσμητικό στο ράφι.. Μιλάμε απο τις 1000 σελίδες που έχει για την C/C++.. ζήτημα να είναι οι 200 το ζουμί..

 

Το καλύτερο βιβλίο για μένα ειναι αυτό το λίνκ.. εδ'ω και χρόνια τώρα..

 

http://www.cs.cf.ac.uk/Dave/C/

 

http://www.google.de/url?sa=t&source=web&cd=5&ved=0CDUQFjAE&url=http%3A%2F%2Fciteseerx.ist.psu.edu%2Fviewdoc%2Fdownload%3Bjsessionid%3DB00E46A4AF9F76D308BDE77FE60FD938%3Fdoi%3D10.1.1.84.5446%26rep%3Drep1%26type%3Dpdf&rct=j&q=the%20c%2B%2B%20programming%20language%20Bjarne%20Stroustrup&ei=qt-4TMLFCcqaOsXLkKAN&usg=AFQjCNH_DlhuR7vTvz8EDIE554IpYXG6sw&sig2=6xCfWm6f6-vSmespca40ng

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα με ειχε βοηθησει αρκετα το βιβλιο των Deitel & Deitel "How to program C". Αγγλικο βεβαια.

Ξεκιναει με C και συνεχιζει με λιγη εισαγωγη σε Java/C++.

 

Οποτε μπορει να πει κανεις οτι δεν ειναι αυτο που ζηταει ο ts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος δέν το κατέχει το αγγλικό τότε καλύτερα να ξεκινήσει απο δώ..

 

http://shmmy.ntua.gr/wiki/index.php/%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%C2%B5%C2%B5%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82_%CE%A4%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτοετης ηλεκτρολογος owlman?

 

Απόφοιτος με μαστερ εδω και κατι χρονια αλλα γυρνάω παλι στα θρανία.. next waypoint ΚΤΗ Σουηδία.. αλλα διαβαζω ις σημειώσεις ολων των μαθημάτων σας.. ειναι πολύ υψηλό το επίπεδο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτοετης ηλεκτρολογος owlman?

 

Απόφοιτος με μαστερ εδω και κατι χρονια αλλα γυρνάω παλι στα θρανία.. next waypoint ΚΤΗ Σουηδία.. αλλα διαβαζω ις σημειώσεις ολων των μαθημάτων σας.. ειναι πολύ υψηλό το επίπεδο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Bjarne Stroustrup θεωρείται ο μπαμπάς της C++ αλλα ο Schildt μαζι με μια ομάδα κάνανε τη στάνταρντ C++ το 98'

 

Η C++ είναι δημιούργημα του Bjarne Stroustrup. To ISO/IEC 14882:1998 είναι το C++ programming language standard που βγήκε από το JTC 1/SC 22/WG 21 working group, στο οποίο διετέλεσε μέλος ο Schildt (μαζί με πάρα πολλούς άλλους, μέσα σε αυτούς και ο Stroustrup).

 

Μη λέμε και ό,τι θέλουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Bjarne Stroustrup θεωρείται ο μπαμπάς της C++ αλλα ο Schildt μαζι με μια ομάδα κάνανε τη στάνταρντ C++ το 98'

 

Η C++ είναι δημιούργημα του Bjarne Stroustrup. To ISO/IEC 14882:1998 είναι το C++ programming language standard που βγήκε από το JTC 1/SC 22/WG 21 working group, στο οποίο διετέλεσε μέλος ο Schildt (μαζί με πάρα πολλούς άλλους, μέσα σε αυτούς και ο Stroustrup).

 

Μη λέμε και ό,τι θέλουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...