Προς το περιεχόμενο

Στρέλλα (2009)


marantonis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

strella.jpg

 

Ο Γιώργος, βρίσκεται 'μια ανάσα' πριν τα πενήντα, και αποφυλακίζεται μετά από σχεδόν 15 χρόνια που εξέτισε για ένα φόνο που διέπραξε στο χωριό όπου γεννήθηκε και μεγάλωσε. Στο φτηνό ξενοδοχείο που θα περάσει την πρώτη νύχτα της ελευθερίας του, θα συναντήσει μία όμορφη νεαρή πόρνη τρανσέξουαλ, τη Στέλλα... γνωστή και ως Στρέλλα ("τζαζ" όπως αναφέρει η ίδια σε κάποια στιγμή). Η ηρωίδα του Κούτρα αναζητά με κάθε τρόπο, όσο ριψοκίνδυνο και αν είναι, να γεμίσει τη ζωή της με τα συναισθήματα που έχει στερηθεί: αγάπη, αποδοχή και σεβασμό. Οι δύο ήρωες δεν θα αργήσουν να αντιληφθούν τη χημεία που αναπτύσσεται και τους φέρνει όλο και πιο κοντά. Ο Γιώργος όμως θα πρέπει να κλείσει τους λογαριασμούς του με το παρελθόν, πουλώντας το πατρικό του σπίτι και αναζητώντας το γιο του, του οποίου τα ίχνη έχει χάσει από τη μέρα της καταδίκης του.

 

http://www.imdb.com/title/tt1332125/

http://www.cinemanews.gr/v5/movies.php?n=6781

http://strellamovie.wordpress.com/

 

Μια ταινια υμνος στην διαφορετικοτητα (ή μαλλον, καπως συμπερασματικα, στο αντιθετο αυτης), την αγαπη σε ολες τις μορφες της, και συναμα μια εξερευνηση των κοινωνικων ταμπου στην ζοφερη πραγματικοτητα της παρανοικης ανθρωπινης συμπεριφορας. Χαιρομαι που βλεπω οτι το Ελληνικο σινεμα δειχνει να ανεβαινει και να αποκτα, μαλιστα, χαρακτηρα. Ο Π. Κουτρας, μαζι με τον Π. Ευαγγελιδη δινουν ενα φιλμ σωστα σκηνοθετημενο, με ακρως ενδιαφερον και ανατρεπτικο -ακομα- σεναριο, παρα τις οικονομικες αντιξοοτητες που καλειται να αντιμετωπισει καθε Ελληνικη ανεξαρτητη παραγωγη. Μπορει οι ερμηνειες να μην ηταν το μεγαλυτερο πλεονεκτημα της τανιας και να ξενιζουν λιγο σε οποιους εχουν συνηθισει τις διεθνους επιπεδου (συμπεριλαμβανομενου και εμενα), ομως σε καμια περιπτωση δεν χαλανε την ταινια, και ομολογω πως θα 'θελα να δω την Μινα Ορφανου και σε επομενα προτζεκτ, καθως ηταν η πρωτη της κινηματογραφικη ερμηνεια (καποιοι θα την θυμαστε αν ειχατε δει την εκπομπη "Πρωταγωνιστες" στο αφιερωμα που ειχαν για τις τρανς). Η μουσικη επενδυση ηταν ικανοποιητικη και ταιριαζε με το πνευμα της ταινιας, η οποια μου θυμισε αρκετα το Shortbus, αλλα και την Ευδοκια. Εχει παντως τη δικη του προσωπικοτητα και καμια περιπτωση δεν θα τη χαρακτηριζα αντιγραφη. Καποια αρνητικα στοιχεια ηταν κατ' εμε το ερασιτεχνικο cgi -που δικαιολογειται ομως απολυτα λογω μπατζετ- και μια πιστευω αχρειαστη σκηνη filler μετα τη μεση της ταινιας. Αν διορθωνοταν αυτα και ειχαμε καλυτερες ερμηνειες, θα επροκειτο για αριστουργημα. Παραμενει ομως μια απο τις καλυτερες Ελληνικες ταινιες των τελευταιων ετων, και δεν εχω κανενα παραπονο.

 

7/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω και πολύ επαφή με ελληνικό κινηματογράφο. Λίγο του ότι είμαι εξωτερικό, λίγο του ότι οι ποιο πολλές ταινίες είναι απαράδεκτες, ήμουν πολύ διστακτικός όταν μου έστειλε ένας φίλος να δω την Στρέλλα. Τελικά την ταινία την λάτρεψα. Εμένα οι ερμηνείες μου φάνηκαν πολύ καλές. Το θέμα της ταινίας είναι taboo σε πολλά επίπεδα και με εξέπληξε το γεγονός ότι ελληνική ταινία ασχολείται με αυτά..Χαίρομαι πάντως να βλέπω άτομα που δεν το βάζουν κάτω γιατί όλοι ξέρουμε πόσο αντίξοες είναι οι συνθήκες για έλληνες κινηματογραφιστές, πόσο μάλλον για μια ανεξάρτητη παραγωγή . Δεν αναφέρομαι μόνο στην "κρίση" που πολλοί βρήκαν σαν εξιλαστήριο θύμα και τα αποδίδουν όλα εκεί. Δεν ξέρω ίσως είναι και λίγο η "σαπίλα" της αθήνας που μου έβγαλε η ταινία το οποίο είναι η αλήθεια μου έχει λείψει και μου άρεσε παραπάνω. Εχτρα kudos για την ερμηνεία της Μίνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω και πολύ επαφή με ελληνικό κινηματογράφο. Λίγο του ότι είμαι εξωτερικό, λίγο του ότι οι ποιο πολλές ταινίες είναι απαράδεκτες, ήμουν πολύ διστακτικός όταν μου έστειλε ένας φίλος να δω την Στρέλλα. Τελικά την ταινία την λάτρεψα. Εμένα οι ερμηνείες μου φάνηκαν πολύ καλές. Το θέμα της ταινίας είναι taboo σε πολλά επίπεδα και με εξέπληξε το γεγονός ότι ελληνική ταινία ασχολείται με αυτά..Χαίρομαι πάντως να βλέπω άτομα που δεν το βάζουν κάτω γιατί όλοι ξέρουμε πόσο αντίξοες είναι οι συνθήκες για έλληνες κινηματογραφιστές, πόσο μάλλον για μια ανεξάρτητη παραγωγή . Δεν αναφέρομαι μόνο στην "κρίση" που πολλοί βρήκαν σαν εξιλαστήριο θύμα και τα αποδίδουν όλα εκεί. Δεν ξέρω ίσως είναι και λίγο η "σαπίλα" της αθήνας που μου έβγαλε η ταινία το οποίο είναι η αλήθεια μου έχει λείψει και μου άρεσε παραπάνω. Εχτρα kudos για την ερμηνεία της Μίνας.

Καλα, μη νομιζεις πως εγω που ειμαι στην Ελλαδα εχω πολυ μεγαλυτερη επαφη. Αν οι περισσοτερες ταινιες που βγαινουν το χρονο μυριζουν απο χιλιομετρα σκουπιδιλα, ποσο συχνες επαφες να εχεις. Οσο για τις ερμηνειες, κακες δε μου φανηκαν, αλλα θα ηθελα περισσοτερο παθος/νευρο σε καποια σημεια. Και η Μινα ωραια, αν και φανηκε οτι δεν ειχε ξαναπαιξει σε ταινια.

 

ΥΓ. Εξαιρετικο ηταν και το ντοκυμαντερ των Πρωταγωνιστων, που ανεφερα πιο πανω. Ειχε και συνεντευξη της Μινας και πολλων αλλων προσωπων απο τις "Κουκλες". Θα το βρεις αν ενδιαφερεσαι.

 

ΥΓ2. Οσο για τον ενα εκ των 2 σεναριογραφων, τον Π. Ευαγγελιδη http://www.10percent.gr/periodiko/teyxos30/2092-2010-12-19-16-56-19.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις πολυ δυνατές στιγμές του ελληνικού κινηματογράφου. Προσωπικά μου γέννησε περίεργα συναισθήματα με το ανατρεπτικό της σενάριο και μου αφησε μια χαρμολύπη στο τέλος. συστήνεται ανεπιφύλακτα.

 

μαραντόνη αν θες βάλε σε ενα σποιλερ την σκηνή φιλερ που ανέφερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι στο συνολο η ταινια δεν μου αρεσε.

Η σκηνοθεσία μου φανηκε μετρια και οι ερμηνειες επισης μετριες.

Ενταξει σιγουρα υπηρχνα και καλες στιγμές στην ταινία αλλα δεν θα την περιεγραφα σιγουρα ως μια δυνατή ταινια η οποια μου εμεινε χαραγμενη ανεξιτηλα στο μυαλο μου.

Και το γεγονος οτι θιγει ενα θεμα το οποιο είναι ταμπου για την κοινωνία μας δεν την κανει απαραιτητα καλή ταινία.

Θα της εδινα ένα 5αρακι,την είδα και προσφατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

αντιστοιχο με τον κυνοδοντα της ιδιας χρονιας χωρις το σπρωξιμο του ελληνικου κεντρου κινηματογραφου ειναι το

(queer movie)που στην ουσια απλα θελει να σοκαρει και αυτο(ισως να ξεφευγει λιγο στις εικονες που δειχνει και γιατι το θεμα δεν ειναι απλα η ζωη μιας τρανς)...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να είμαι αφελής και μην πιάνω την πρόθεση των σκηνοθετών αλλά δεν νομίζω ότι η ταινία θέλει μόνο να σοκάρει. Δεν λέω ότι δεν σοκάρει. Το συγκεκριμένο θέμα (και δεν εννοώ τα τραβεστί) δεν μπορώ να φανταστώ πως θα μπορούσε να μην σοκάρει. Όμως η ταινία το χειρίζεται με τέτοιο τρόπο που δεν αισθάνθηκα αμήχανα. Το αντίθετο μάλιστα. Αισθάνθηκα άβολα από το πόσο γρήγορα συνήλθα από το 'σοκ' και από το πόσο λίγο με ενόχλησε τελικά. Γενικά, η ταινία είναι τόσο πραγματικά και βαθιά αισιόδοξη, αληθινή και ρομαντική που παραβλέπω τα ελαττώματά της. Νομίζω ότι όποιος θεωρεί ότι μοναδικός στόχος της είναι να σοκάρει την κρίνει πολύ επιφανειακά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να είμαι αφελής και μην πιάνω την πρόθεση των σκηνοθετών αλλά δεν νομίζω ότι η ταινία θέλει μόνο να σοκάρει. Δεν λέω ότι δεν σοκάρει.

Καθε ταινια δεν ειναι μια συνεχης επικληση στο συναισθημα; Το οτι σοκαρει κατι δε σημαινει οτι ασκει μεγαλη επιδραση σ' αυτο; Μονο θετικο μπορει να ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ κακες ερμηνειες .Ειδικα η πρωταγωνιστρια .Οι διαλογοι πολυ αδεξιοι μου φανηκαν .Σε καποια σημεια λες και καποιος να τους εγραψε στο ποδι .Επισης αν θες και καλα να με πεισεις το εχεις βαλει και στον τιτλο οτι η Στρελλα ειναι γυναικα μην μου βαζεις σκηνες που κανει μπανιο και εχει κατι πλατες διπλες απο τους αντρες .Δλδ καπου τα προσεχουμε αυτα .

 

Κατα τα αλλα καλη ταινια μεν .Εχει παρει πολλα απο ξενες ταινιες δε σε σημειο ενοχλητικο .Οχι κατι το ιδιαιτερο ,απλα μια καλουτσικη ταινια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης αν θες και καλα να με πεισεις το εχεις βαλει και στον τιτλο οτι η Στρελλα ειναι γυναικα μην μου βαζεις σκηνες που κανει μπανιο και εχει κατι πλατες διπλες απο τους αντρες .Δλδ καπου τα προσεχουμε αυτα .

Μπαρδόν; Η Στρέλλα ειναι τρανς, που μαλιστα δεν εχει κανει ακομα ολικη εγχειρηση για την αλλαγη.

http://www.megatv.com/article.asp?catid=14693#toppage

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Naι ,αν ετυχε η πρωταγωνιστρια που επιλεχτηκε να εχει κατι πλατες να ,κατι μπρατσα να ,κτλ ε μην μου την δειχνεις στο μπανιο .Ειναι μπερδεμα το θεαμα γτ ακομη και αν ειχα την καλη διαθεση να την φωναξω Στρελλα οπως θελει ,καταληγω να βλεπω εναν Στελιο με στηθος και μακρια μαλλια .Οσο και αν θελει να θυμισει γυναικα αν κοιταξεις .Δεν μοιαζει .Αρα χαλαει ολο το νοημα της ταινιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Naι ,αν ετυχε η πρωταγωνιστρια που επιλεχτηκε να εχει κατι πλατες να ,κατι μπρατσα να ,κτλ ε μην μου την δειχνεις στο μπανιο .Ειναι μπερδεμα το θεαμα γτ ακομη και αν ειχα την καλη διαθεση να την φωναξω Στρελλα οπως θελει ,καταληγω να βλεπω εναν Στελιο με στηθος και μακρια μαλλια .

E, κλεισ' τα ματια σου. Ή φωναζε την Στελιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E, κλεισ' τα ματια σου. Ή φωναζε την Στελιο.

Λες να ακουει και στο Στελιο;Περα απο την πλακα στις αντιστοιχες ταινιες του Αλμοδοβαρ στο κακη εκπαιδευση υπηρχε μια σκηνη που υπηρχε μια τρανς που εμοιαζε πολυ στην Στρελλα και ειχε ανοιχτο πουκαμισο αλλα το ειχαν προσεξει ετσι που δεν ξεπεταγοταν και οι πλατες απο διπλα .Ε δεν σου χαλαει την αισθητικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες να ακουει και στο Στελιο;Περα απο την πλακα στις αντιστοιχες ταινιες του Αλμοδοβαρ στο κακη εκπαιδευση υπηρχε μια σκηνη που υπηρχε μια τρανς που εμοιαζε πολυ στην Στρελλα και ειχε ανοιχτο πουκαμισο αλλα το ειχαν προσεξει ετσι που δεν ξεπεταγοταν και οι πλατες απο διπλα .Ε δεν σου χαλαει την αισθητικη.

Εχει μια περιεργη αισθητικη αλλα δε χαλαει τη δικη μου. Τι να πω, εμενα δυσκολα χαλιεται, ή και καθολου. Ακομα και στα πιο αποκρουστικα πραγματα (εννοειται πως δε το λεω για τη συγκεκριμενη περιπτωση, τις τρανς ή ο,τι σχετικο, γενικα) υπαρχει κατι γοητευτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...