Προς το περιεχόμενο

Οδηγός FTP για PS3 Μεταφέρετε παιχνίδια στον εσωτερικό δίσκο


gherudos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν έχετε PS3 με Jailbreak στο 3.41 firmware διαβάστε το παρακάτω:

 

Θα χρειαστείτε:

1) PS3 με Jailbreak στο 3.41 firmware

2) Τα παρακάτω αρχεία:

http://www.pspgr.net/viewtopic.php?f=60&t=16314'>http://www.pspgr.net/viewtopic.php?f=60&t=16314

3) ένα καλώδιο LAN για να συνδέσουμε κονσόλα και υπολογιστή

 

Πηγαίνετε έναρξη->αναζήτηση και γράψτε cmd και πατήστε enter, θα σας ανοίξει η κονσόλα εντολών command prompt, εκεί θα γράψετε

ipconfig /all και θα πατήσετε το enter.

Θα δείτε την παρακάτω οθόνη:

a.jpg

Τα στοιχεία που χρειαζόμαστε τα έχω υπογραμμίσει με κόκκινο.

 

Τώρα πηγαίνετε στα network settings του PS3.

internet connection settings->custom->wired->autodetect->manual

και δηλώστε τα παρακάτω σύμφωνα με τις τιμές που σας εμφάνισε στην κονσόλα εντολών command prompt

IP address : 192.168.1.7 <--- Διεύθυνση IPv4 στην κονσόλα έγραφε 192.168.1.6 οπότε εμείς δώσαμε άλλη IP δηλαδή 192.168.1.7 για να μην υπάρχει διένεξη.

Subnet mask: 255.255.255.0 <--- Εδώ πάντα γράφετε 255.255.255.0

Default router: 192.168.1.1 <--- Εδώ γράφετε την Προεπιλεγμένη πύλη δηλαδή την ΙΡ του router σας, στο δικό μου παράδειγμα είναι το 192.168.1.1 εσείς θα γράψετε ότι σας εμφανίσει στη δική σας προεπιλεγμένη πύλη.

DNS: 192.168.1.1 <--- Κι εδώ γράφετε πάλι την προεπιλεγμένη πύλη δηλαδή την IP του router σας, στο δικό μου παράδειγμα είναι το 192.168.1.1 εσείς θα γράψετε ότι σας εμφανίσει στη δική σας προεπιλεγμένη πύλη.

 

όλα τα άλλα αφήστε τα όπως έχουν και πατήστε επόμενο μέχρι να φτάσετε στο Test Connection. Κάντε το Test connection και αν όλα πήγαν καλά είστε έτοιμοι με το PS3.

 

Συνδέστε το Playstation 3 σε μια θύρα LAN του router σας με το καλώδιο, στο ίδιο router πρέπει να έχετε συνδέσει και το PC σας, αν το έχετε συνδέσει ασύρματα ξεχάστε το θα σας πάρει ώρες για να μεταφέρετε ένα παιχνίδι οπότε προτιμήστε τη σύνδεση με καλώδιο.

 

Εγκαταστήστε το FileZilla στον υπολογιστή σας και τρέξτε το.

b.jpg

Πατήστε το 1 και θα σας εμφανίσει το παράθυρο 2.

Πατήστε το 3 για να φτιάξετε μια νέα τοποθεσία και ονομάστε τη PS3.

Στο 4 δώστε την IP του Playstation 3 σας αυτή που είχατε δώσει στο IP address στο δικό μας παράδειγμα 192.168.1.7 (Στη φωτό έχω δώσει 192.168.1.24 γιατί αυτή την ΙΡ έχω δώσει σε ένα άλλο PS3 μου)/

Στο 5 θα γράψετε 21.

Στο 6 θα επιλέξετε κανονικό.

Στο 7 θα δώσετε για όνομα χρήστη το FTPD12345 ή FTP12345 εξαρτάται ποιά έκδοση του blackbox ftp χρησιμοποιείτε.

Στο 8 θα δώσετε για κωδικό το 123456

Και πατήστε το 9 και είστε έτοιμοι.

 

Τώρα πηγαίνετε στο PS3 σας και κάντε εγκατάσταση το blackbox ftp και τρέξτε το.

Μόλις το τρέξετε πηγαίνετε και πάλι στο PC σας και ανοίξτε το FileZilla

c.jpg

Πατήστε πρώτα το 1 και μετά το 2, έπειτα θα δείτε το παρακάτω:

d.jpg

 

Θα μπείτε στο φάκελο dev_hdd0 και μέσα σε αυτόν θα βρείτε τον φάκελο Game

θα μπείτε μέσα στο Game και θα δημιουργήσετε ένα φάκελο (αν δεν υπάρχει ήδη) με όνομα LAUN12345

[Για δημιουργία φακέλου μέσα από το FileZilla απλά κάνετε δεξί κλίκ και δημιουργία φακέλου, δίνετε το επιθυμητό όνομα και πατάτε ΟΚ]

Μέσα στο φάκελο LAUN12345 θα φτιάξετε άλλον ένα φάκελο και θα τον ονομάσετε GAMEZ και μέσα σε αυτόν θα περνάτε τα παιχνίδια.

πχ αν έχετε το Uncharted 2 θα πρέπει να μεταφέρετε ολόκληρο τον φάκελο BCES00509 εδώ:

dev_hdd0/Game/LAUN12345/GAMEZ/BCES00509

Για να κάνετε τη μεταφορά είτε ενώ βρίσκεστε στο φάκελο GAMEZ σέρνετε μέσα το φάκελο του παιχνιδιού ή το βρίσκετε από το αριστερό παράθυρο του FileZilla και αφού κάνετε δεξί κλίκ πάνω στο φάκελο του παιχνιδιού επιλέξτε "Ανέβασε" ή "Upload".

 

Τώρα τρέξτε οποιονδήποτε Backup Manager και θα δεί το παιχνίδι που ανεβάσατε στον εσωτερικό δίσκο του PS3 σας.

Αν έχετε PS3 με custom firmware 3.55 του Geohot διαβάστε το παρακάτω:

Κάντε ακριβώς την ίδια διαδικασία με τις παραπάνω οδηγίες, όμως εγκαταστήστε το FTP για 3.55 και όταν φτάσετε στο σημείο να περάσετε παιχνίδια θα τα περάσετε με τις οδηγίες που σας δίνουν αυτοί που δημιούργησαν τα πειραγμένα eboots παιχνιδιών τα οποία συνήθως φέρουν την ονομασία signed pkg ή 3.55 geohot

 

Πηγή: http://www.pspgr.net

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...