Προς το περιεχόμενο

Gnome 3 Επίσημη σελίδα


EyeofOne

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλύτερα νομίζω ν'απαντήσω πρακτικά:

 

θελω να βαλω το gnome 3 μπωρει καποιως να μου δωσει οδηγιες ;

 

[edit]

 

καλύτερα δες το άρθρο του diamond_gr: http://osarena.net/2011/04/egkatastasi-opensuse-11-4-gnome-3-se-10-lepta.html

 

τα download links θα τα βρεις εδώ: http://www.gnome3.org/tryit.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλύτερα νομίζω ν'απαντήσω πρακτικά:

 

 

 

[edit]

 

καλύτερα δες το άρθρο του diamond_gr:

http://osarena.net/2...e-10-lepta.html

 

ναι αυτο το yast δεν μου βρεισκη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρήκα τούτο.

 

με λίγα λόγια: alt + F2 : gnomesu /sbin/yast2

 

----------------------

 

αν θες τη γνώμη μου,

 

αφενός πρόσεχε

( δηλ. μην το βάζεις αν δεν ξέρεις ακριβώς τι κάνεις, γιατί μπορεί από ένα λάθος να σβηστούν τα windows ή/και τα δεδομένα σου )

 

αφετέρου: αν το θέλεις για καθημερινή χρήση, δική μου άποψη: το opensuse δεν φτάνει το ubuntu στις ευκολίες.

προτίμησε το ubuntu αν είσαι αρχάριος(που όμως δεν έχει gnome 3 επισήμως).

 

τέλος: το gnome 3 ακόμη δεν κυκλοφόρησε με καμμία επίσημη έκδοση κάποιας διανομής, ακόμη και στο Arch Linux σήμερα(!) το πέρασαν στο extra repository. Δηλαδή: υπομονή είναι κάπως νωρίς ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δεν γνωριζει κανεις τιποτα εχω windows 7 και θελω να βαλω τα gnome 3 ξερει κανεις τιποτα ; δεν μου βρεισκη στην αναζητησει το YaST.

 

l2SO0.jpg

 

 

Ο πιο εύκολος τρόπος είναι να εγκαταστήσεις μια διανομή linux, πχ:

- Fedora 15 beta, το έχει από default

- Ubuntu 11.04, μέσω ppa

- Opensuse 11.4, το έχει από default.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρήκα τούτο.

 

με λίγα λόγια: alt + F2 : gnomesu /sbin/yast2

 

----------------------

 

αν θες τη γνώμη μου,

 

αφενός πρόσεχε

( δηλ. μην το βάζεις αν δεν ξέρεις ακριβώς τι κάνεις, γιατί μπορεί από ένα λάθος να σβηστούν τα windows ή/και τα δεδομένα σου )

 

αφετέρου: αν το θέλεις για καθημερινή χρήση, δική μου άποψη: το opensuse δεν φτάνει το ubuntu στις ευκολίες.

προτίμησε το ubuntu αν είσαι αρχάριος(που όμως δεν έχει gnome 3 επισήμως).

 

τέλος: το gnome 3 ακόμη δεν κυκλοφόρησε με καμμία επίσημη έκδοση κάποιας διανομής, ακόμη και στο Arch Linux σήμερα(!) το πέρασαν στο extra repository. Δηλαδή: υπομονή είναι κάπως νωρίς ακόμη.

 

αχα θελω να βαλω μια εκδοση linux και τα windows 7 για τα linux δοκιμαζω τις εκδοσης τα ubuntu τα εχω βαλει πολυ καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεω θελω να βαλω τα μια εκδοση των linux.

εχω δοκιμασει τα ubuntu ειναι πολυ καλα και απλος θελω να δοκιμασω και τα gnome 3 .

 

το gnome δεν είναι λειτουργικό σύστημα, είναι γραφικό περιβάλλον. Μπορείς λοιπόν να το δοκιμάσεις πάνω απο Ubuntu 11.04 που έχεις ήδη.

Εναλλακτικά (και καλύτερα κατα την γνώμη μου) δοκίμασε fedora 15 που έρχονται έτοιμα με το gnome 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεω θελω να βαλω τα μια εκδοση των linux.

εχω δοκιμασει τα ubuntu ειναι πολυ καλα και απλος θελω να δοκιμασω και τα gnome 3 .

 

κάποια βασικά πράγματα για να καταλαβαινόμαστε... είναι το linux (ο πυρήνας), οι διανομές, τα γραφικά περιβάλλοντα (gnome, kde, κ.τ.λ.). εκδόσεις με την έννοια που το εννοείς δεν υπάρχουν, υπάρχουν εκδόσεις διανομών, όπως ubuntu maverick, natty κ.τ.λ.

 

φιλικά, σου προτείνω να διαβάσεις έναν οδηγό που υπάρχει εδώ στο insomnia για τους νέους στον χώρο. δεν θυμάμαι που βρίσκεται, άν ξέρει κάποιος να βοηθήσει...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλικά, σου προτείνω να διαβάσεις έναν οδηγό που υπάρχει εδώ στο insomnia για τους νέους στον χώρο. δεν θυμάμαι που βρίσκεται, άν ξέρει κάποιος να βοηθήσει...;

http://www.insomnia.gr/page/wiki/_/linux/%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%82-%CE%BD%CE%B5%CE%BF%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%B5%CF%81%CF%87%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CF%85%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF-gnulinux-r157

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναγκαστικα και ξηλωσα τον file-roller και εβαλα παλι τον αθλιο xarchiver.

 

ο file-roller εχει σαν εξαρτηση τον nautilus και αυτος το gnome3.

 

ελεος δηλαδη.

 

Την επομενη φορα που εχουν σκοπο να με ξαναγ@@@σουν οι devs του gnome , ας μου φερουν ενα κραγιον πρωτα και λιγο make-up , τουλαχιστον να ειμαι ομορφος πριν με @@ησουν.

 

 

:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...