Προς το περιεχόμενο

Εργαλείο που «κρύβει» τον χρήστη από τις στοχευμένες διαφημίσεις προτείνει η Mozilla


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Members

Έναν λεπτομερή μηχανισμό με τον οποίο ο Firefox και οι άλλοι browsers θα μπορούσαν να εμποδίζουν τις ιστοσελίδες να παρακολουθούν τη συμπεριφορά των χρηστών για διαφημιστικούς λόγους, πρότεινε η Mozilla στην Ομοσπονδιακή Επιτροπή Εμπορίου των ΗΠΑ (FTC). Βέβαια, καθώς ο μηχανισμός αυτός πρακτικά θα ειδοποιεί τον ιστοχώρο ότι ο χρήστης δεν επιθυμεί να παρακολουθούνται οι κινήσεις του, η εύλογη δυσκολία που προκύπτει είναι το να πειστούν οι ιστοχώροι να συνεργαστούν.

 

 

mozilla-dnt-diagram1.png

Η προτεινόμενη τεχνική θα χρησιμοποιεί ένα HTTP header, που θεωρείται «καθαρότερη» και πιο κοινά αποδεκτή λύση σε σχέση με τα cookies και τις blacklists. Κι αυτό γιατί εκτός του ότι είναι πιο απλή στην ενσωμάτωσή της, είναι επιπλέον περισσότερο μόνιμη από μια προσέγγιση που βασίζεται σε cookies, ενώ δεν εξαρτάται από λίστες τρίτων.

 

Αξίζει να σημειωθεί πως η Mozilla φαίνεται πως δεν είναι μόνη της σε αυτή την προσπάθεια, καθώς σύμφωνα με δημοσίευμα της Wall Street Journal, η Google ετοιμάζεται επίσης να ανακοινώσει ένα αντίστοιχο εργαλείο με τίτλο “Keep My Opt-Outs”. Σύμφωνα με το δημοσίευμα, το εργαλείο αυτό θα επιτρέπει στους χρήστες του Chrome να εξαιρούν μόνιμα δεκάδες εταιρείες από το να τους στέλνουν στοχευμένες διαφημίσεις.

 

 

Link.png Site: Cnet news

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Google ετοιμάζεται επίσης να ανακοινώσει ένα αντίστοιχο εργαλείο με τίτλο “Keep My Opt-Outs”. Σύμφωνα με το δημοσίευμα, το εργαλείο αυτό θα επιτρέπει στους χρήστες του Chrome να εξαιρούν μόνιμα δεκάδες εταιρείες από το να τους στέλνουν στοχευμένες διαφημίσεις.

Θα εξαιρεί δεκάδες ανταγωνιστικές εταιρίες με ένα κλίκ...Ωραία κίνηση θα είναι :P

 

 

Ωραία μάλλον έυκολα θα το υποστηρίξουν οι browser, να δούμε τι θα γίνει και με τα site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτό έχω το NOScipt στον firefox και δεν μου σπάνε τα ........

νεύρα οι διαφημίσεις.

Σε κάθε site κόβω τα external links και επιτρέπω όσα χρειάζεται για να δουλέψει και μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο η προσπάθεια της mozilla, αν και το θέμα σηκώνει συζήτηση για τα διαφυγόντα κέρδη και τον επακόλουθο περιορισμό της ανάπτυξης του internet. Μέχρι τότε ...

 

Για προστασία από δημιουργία profile παρακολούθησης (που συμπεριλαμβάνει και το google adsence) προτείνω την παρακάτω λίστα προγραμμάτων/ρυθμίσεων

 

-Firefox με εγκατεστημένο το ghostery (και ενημέρωση ανα 15 μέρες)

-Firefox με εγκατεστημένο το Adblock (και περασμένες 3-4 συνδρομές)

-Peerblock με περασμένα τα φίλτρα για διαφημιστές

Firefox με περασμένές τις παρακάτω ρυθμίσεις

-OXI accept third party cookies

-network.http.sendRefererHeader βάλτε 0

-layout.css.visited_links_enabled βάλτε false

 

Άμα κάποιος θέλει πιο παρανοϊκά πράγματα, να μου πει, έχω και άλλα. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτό έχω το NOScipt στον firefox και δεν μου σπάνε τα ........

νεύρα οι διαφημίσεις.

Σε κάθε site κόβω τα external links και επιτρέπω όσα χρειάζεται για να δουλέψει και μόνο.

 

+μφωνω. Non Script και add block και τελος οι διαφημησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τεχνολογία επιτρέπει εδώ και πολλά χρόνια για να γίνει το ίδιο πράγμα στις τηλεοράσεις μας και όμως κα΄νεας δεν έχει προχωρήσει προς αυτή την κατεύθυνση. Βολευόμαστε και με το τηλεκοντρόλ βέβαια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

πες ή μαλλον γραψε,εγω ενδιαφερομαι ;) :)

Πλέον περνάμε τα όρια της παράνοιας ... και πάμε σε ψύχωση. Σταματάς όπου αντέχεις.

-Firefox με Better privacy

-Firefox με Cookie monster με default να τα κόβει όλα

-Firefox με Noscript με σκαλισμένες ρυθμίσεις

-Firefox με καθαρό ή πειραγμένο user agent

-Proxy ή vpn στον firefox ή το μηχάνημα με τακτική αλλαγή

 

και τέλος ... TOR.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο με το πειραγμενο user agent tou firefox θελω να μαθω,ειναι εντολες του στυλ

-network.http.sendRefererHeader βάλτε 0

-layout.css.visited_links_enabled βάλτε false ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

αυτο με το πειραγμενο user agent tou firefox θελω να μαθω,ειναι εντολες του στυλ

-network.http.sendRefererHeader βάλτε 0

-layout.css.visited_links_enabled βάλτε false ;

γραψε στη διευθυνση about:config και πατα enter. Μετά το βρεις

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

γραψε στη διευθυνση about:config και πατα enter. Μετά το βρεις

 

 

 

το ξερω βρε αυτα τα 2 τα "πειραξα" απλα θελω να μαθω εαν υπαρχει κατι αλλο που μπορω να πειραξω! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

-Firefox με Noscript με σκαλισμένες ρυθμίσεις

 

Έκανες που έκανες την παλληκαριά, πες και τις σκαλισμένες ρυθμίσεις για το noscript. Εννοείται είμαι υπόχρεος... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...