Προς το περιεχόμενο

Gigabyte: Ανακοίνωση πλάνου αντικατάστασης των Sandy Bridge μητρικών της


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά την ανακοίνωση της Intel για το σχεδιαστικό σφάλμα στα chipsets σειράς 6 που μπορεί να προκαλέσει προβλήματα λειτουργίας στις SATA-II θύρες του chipset, η Gigabyte είναι από τους πρώτους κατασκευαστές που σπεύδουν να ανακοινώσουν στρατηγικό πλάνο για την αντικατάσταση όλων των μοντέλων μητρικών της για την πλατφόρμα Sandy Bridge που επηρεάζονται από το πρόβλημα.Ακολουθούν τα κυριότερα σημεία του πλάνου.

  • Η Gigabyte διέκοψε τις αποστολές και έχει ανακαλέσει όλο το στοκ των σχετικών μητρικών από τους διανομείς και τους πωλητές
  • Όσες τέτοιες μητρικές έχουν ήδη πωληθεί θα γίνονται δεκτές πίσω για αντικατάσταση με μία μητρική με revision B3 chipset, ανεξαρτήτως της λειτουργικής κατάστασης στην οποία βρίσκονται. Τα μοντέλα που αφορά η αντικατάσταση είναι τα ακόλουθα:

    GA-P67A-UD3

    GA-P67A-UD3P

    GA-P67A-UD4

    GA-P67A-UD5

    GA-P67A-UD7

    GA-H67MA-D2H

    GA-H67MA-UD2H

    GA-H67A-UD3H

    GA-H67M-D2

    GA-H67M-UD2H

  • Η Gigabyte θα έχει στη διάθεσή της τα νέα chipsets μέσα στον Απρίλιο
  • Το πρόγραμμα θα εφαρμοστεί σε επίπεδο διανομέων/πωλητών. Η αντικατάσταση θα πρέπει να γίνεται στο σημείο πώλησης
  • Οι πελάτες θα μπορούν είτε να αλλάξουν τη μητρική τους όταν υπάρξει διαθεσιμότητα των διορθωμένων μοντέλων είτε να λάβουν πλήρη χρηματική αποζημίωση. Η Gigabyte συνιστά την οδό της αποζημίωσης, αφού αυτή δίνει στον πελάτη τη μεγαλύτερη δυνατή ευελιξία σχετικά με το τί θέλει να κάνει εν συνεχεία
  • Τα μοντέλα αντικατάστασης θα είναι καινούργιες μητρικές βασισμένες στο B3 chipset. Η Gigabyte δεν είναι ακόμη έτοιμη να αποκαλύψει αν θα υπάρχουν επιπλέον και νέα σχεδιαστικά χαρακτηριστικά στα μοντέλα αυτά
  • Το κόστος της αλλαγής θα το χειριστούν η Intel και η Gigabyte. Πιθανολογείται ότι η Intel θα το επωμισθεί εξ ολοκλήρου
Παρ' ο,τι γίνεται λόγος για το μήνα Απρίλιο, αυτή είναι εκτίμηση για το πότε θα έχει στα χέρια της η Gigabyte τα νέα chipsets. Η διάθεση των μητρικών αντικατάστασης θα ξεκινήσει αργότερα, ίσως και μέσα στο μήνα Μάιο. Εξάλλου, για την αποστολή των νέων chipsets η Intel αναμένεται να δώσει προτεραιότητα στους μεγάλους κατασκευαστές OEM συστημάτων και φορητών υπολογιστών.

 

Μέχρι να αρχίσουν οι αντικαταστάσεις, υπενθυμίζεται ότι οι κάτοχοι των επηρεασμένων μητρικών μπορούν να χρησιμοποιούν τις SATA-III θύρες της μητρικής, καθώς αυτές δεν φαίνεται να πλήττονται από το ελάττωμα των SATA-II θυρών.

 

 

Link.png Site: AnandTech

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

[*]Οι πελάτες θα μπορούν είτε να αλλάξουν τη μητρική τους όταν υπάρξει η διαθεσιμότητα των διορθωμένων μοντέλων είτε να λάβουν πλήρη χρηματική αποζημίωση. Η Gigabyte συνιστά την οδό της αποζημίωσης, αφού αυτή δίνει στον πελάτη τη μεγαλύτερη δυνατή ευελιξία σχετικά με το τί θέλει να κάνει εν συνεχεία

 

να έχεις πάει σε καμιά Cosmodata και να ζητάς τα λεφτά σου πίσω και να βλέπεις τον τύπο να αλλάζει 15 χρώματα...PRICELESS

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Gigabyte συνιστά την οδό της αποζημίωσης, αφού αυτή δίνει στον πελάτη τη μεγαλύτερη δυνατή ευελιξία σχετικά με το τί θέλει να κάνει εν συνεχεία

 

Respect στην Gigabyte, Epic Fail για την Intel! Το τελευταίο διάστημα παίζει σχεδόν μόνη της μπάλα στο χώρο των CPU και παρ' όλα αυτά κατάφερε και έκανε πατατιά.

Κρίμα για τους πελάτες που θα ταλαιπωρηθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να έχεις πάει σε καμιά Cosmodata και να ζητάς τα λεφτά σου πίσω και να βλέπεις τον τύπο να αλλάζει 15 χρώματα...PRICELESS

 

 

ΔΕΝ εχεις αδικο..... αλλα και αυτος και ο καθε (cosmodata) τι φταιει τωρα να πουλαει κατι και λογο λαθους της TITANOεταιριας..... να πρεπει να τo δεχτει παλι πισω.... δεν λεω καταναλωτης ειμαι αλλα για εμπα και λιγο στην θεση του.... με τα λεφτα που αγορασα την μητρικη αυτη αυτος να εχει πληρωσει τα παγια εξοδα του ...

καλυτερα για μενα αφου επελεξες την μητρικη αυτη να περιμενεις αντικατασταση με ιδιο η πιο καλο....

 

βεβαια ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ο καθε ενας που την Πηρε την μητρικη αλλα ελα για πηδα στην αλλη μερια....

απο αυτη του πωλητη.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να έχεις πάει σε καμιά Cosmodata και να ζητάς τα λεφτά σου πίσω και να βλέπεις τον τύπο να αλλάζει 15 χρώματα...PRICELESS

Δεν νομιζω Ελληνικο καταστημα να σου δωσει τα λεφτα ετσι απλα πισω. Οτι χαρτι και να του φερεις , αν δεν τους πιεσεις πολυ δεν θα δεχθουν επιστροφη χρηματων. Αντικατασταση ή πιστωτικο ναι , επιστροφη μονο με πρηξιμο και τσαμπουκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ εχεις αδικο..... αλλα και αυτος και ο καθε (cosmodata) τι φταιει τωρα να πουλαει κατι και λογο λαθους της TITANOεταιριας..... να πρεπει να τo δεχτει παλι πισω.... δεν λεω καταναλωτης ειμαι αλλα για εμπα και λιγο στην θεση του.... με τα λεφτα που αγορασα την μητρικη αυτη αυτος να εχει πληρωσει τα παγια εξοδα του ...

καλυτερα για μενα αφου επελεξες την μητρικη αυτη να περιμενεις αντικατασταση με ιδιο η πιο καλο....

 

βεβαια ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ο καθε ενας που την Πηρε την μητρικη αλλα ελα για πηδα στην αλλη μερια....

απο αυτη του πωλητη.....

 

 

Δεν νομιζω Ελληνικο καταστημα να σου δωσει τα λεφτα ετσι απλα πισω. Οτι χαρτι και να του φερεις , αν δεν τους πιεσεις πολυ δεν θα δεχθουν επιστροφη χρηματων. Αντικατασταση ή πιστωτικο ναι , επιστροφη μονο με πρηξιμο και τσαμπουκα.

 

 

 

σε αυτο συμφωνω και εγω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν νομιζω Ελληνικο καταστημα να σου δωσει τα λεφτα ετσι απλα πισω. Οτι χαρτι και να του φερεις , αν δεν τους πιεσεις πολυ δεν θα δεχθουν επιστροφη χρηματων. Αντικατασταση ή πιστωτικο ναι , επιστροφη μονο με πρηξιμο και τσαμπουκα.

 

σε σφραγισμένο προϊόν τα γυρνάνε κανονικά αλλά σε αυτή την περίπτωση πρέπει να πας προετοιμασμένος...

 

αλλα και αυτος και ο καθε (cosmodata) τι φταιει τωρα να πουλαει κατι και λογο λαθους της TITANOεταιριας..... να πρεπει να τo δεχτει παλι πισω.... δεν λεω καταναλωτης ειμαι αλλα για εμπα και λιγο στην θεση του.... με τα λεφτα που αγορασα την μητρικη αυτη αυτος να εχει πληρωσει τα παγια εξοδα του ...

 

and not a single fuck was given that day...

 

δεν πρόκειται να έχει αυτός την χασούρα, απλά θα πάει στον προμηθευτή/αντιπρόσωπο/εισαγωγέα και θα πάρει τα λεφτά που μου επέστρεψε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε σφραγισμένο προϊόν τα γυρνάνε κανονικά αλλά σε αυτή την περίπτωση πρέπει να πας προετοιμασμένος...

 

 

 

and not a single fuck was given that day...

 

δεν πρόκειται να έχει αυτός την χασούρα, απλά θα πάει στον προμηθευτή/αντιπρόσωπο/εισαγωγέα και θα πάρει τα λεφτά που μου επέστρεψε...

 

 

αλλο πως ακουγετε... και αλλο πως γινεται

μεγαλη διαφορα θεωριας απο πραξη....

 

------

 

 

Στο σχολείο η δασκάλα βάζει στα παιδιά εργασία με θέμα "Τι είναι θεωρία και τι είναι πράξη". Αρκετά δύσκολο θέμα για πολλά παιδιά αλλά ιδιαίτερα για τον Τοτό. Έτσι ο Τοτός γυρνάει στο σπίτι εμφανώς προβληματισμένος, τον βλέπει ο πατερας του και τον ρωτάει τι έχει:

- "Τι έχεις αγόρι μου;"

- "Τιποτα ρε μπαμπά, απλά μας έβαλε η δασκάλα μια δύσκολη εργασία και δεν ξέρω τι να γράψω"

- "Τι θέμα έχει η εργασία;"

- "Τι είναι θεωρία και τι είναι πράξη"

- "Α μην προβληματίζεσαι αγόρι μου, θα σου εξηγήσω αμέσως. Γυναίκα έλα λίγο!!!"

έρχεται η μάνα του τοτού

- "Τι είναι αγάπη μου;"

- "Δεν μου λες, αν σου δίνανε 100.000 ευρώ θα καθόσουνα να σε γαμήσουν;"

- "Μα τι λες τώρα μπροστα στο παιδί δεν ντρέπεσαι;"

- "Ρε άσε τις σεμνοτυφίες και λέγε. Αν σου δίνανε 1.000.000 ευρώ θα καθόσουνα να σε γαμήσουνε;"

- "1.000.000; Πω πω πολλά λεφτά, ψώνια, διακοπές μμμ τέλεια"

- "Κατάλαβες τώρα παλικάρι μου;"

- "Οχι ρε μπαμπα" λέει ο Τοτός

- "Περίμενε να στο ξανα εξηγήσω. Μαρία (η αδερφή του Τοτού) έλα λίγο"

- "Ελα μπαμπάκα πες μου"

- "Δεν μου λες κουκλα μου αν σου δίνανε 100.000 ευρώ θα καθόσουνα να σε γαμήσουν;"

- "Μα τι είναι αυτά που λες καλέ μπαμπά μπροστά στον αδερφό μου"

- "Ασε ρε τις σεμνοτητες και λέγε. Αν σου δίνανε 1.000.000 θα καθόσουνα να σε γαμήσουνε;"

- "1.000.000 ευρώ; Πω πω πολύ χρήμα, θα έπερνα τσάντες, ρουχα, αρώματα, μμμμ τέλεια θα ήταν"

- "Κατάλαβες τώρα παλικάρι μου;"

- "Οχι ρε συ μπαμπα"

- "Λοιπόν άκου με λίγα λόγια. ΘΕΩΡΙΤΙΚΑ εμείς είμαστε εκατομμυριούχοι. ΠΡΑΚΤΙΚΑ η μάνα σου και η αδερφή σου είναι πουτάνες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

και πάλι δεν με νοιάζει, πρόβλημά/υποχρεωσή τους, από την στιγμή που το ορίζει ο νόμος οφείλουν να το τηρούν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δεν σου λεω αυτο......

και εμενα ΝΑ ( * χ / μου ) πληρωσα σωστα?? το θελω... ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ

ΑΛΛΑ ελα και στην θεση που ειπες στην αρχη που γινεται ο αλλος ουρανιο τοξο! δεν φταιει κατι αυτο θελω να σου πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καλά στην συγκεκριμένη περίπτωση του μαγαζιού που ανέφερα έχουν παιχτεί τραγελαφικές καταστάσεις (άθλιο RMA) με επιστροφές προϊόντων. Έχουμε διαβάσει για περίπτωση που είχαν αρνηθεί ότι ένα προϊόν είχε εγγύηση (ότι το πούλαγαν δλδ χωρίς εγγύηση!), άλλη περίπτωση που δεν δεχόντουσαν να αλλάξουν Kingston RAM με την δικαιολογία ότι δεν καίγονται ποτέ, κτλπ κτλπ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά στην συγκεκριμένη περίπτωση του μαγαζιού που ανέφερα έχουν παιχτεί τραγελαφικές καταστάσεις (άθλιο RMA)

 

πασο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα τεραστιο μπραβο στη Gigabyte, καπως ετσι κερδιζεις εξτρα καταναλωτες...

 

Εγω πχ που ειμαι asus fanboy, σκεφτομαι πολυ σοβαρα να μεταπηδησω στην gigabyte και ειδικα μετα απο αυτη την ειδηση... μπορω να πω οτι ψηθηκα κιολλας...

 

Ειναι μεγαλη δουλεια το after sales support για τον καταναλωτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...