Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά εφαρμογών στην SD adroid 2.1 -ΟΔΗΓΟΣ-


venumis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο παρακάτω οδηγός θα σας βοηθήσει να ξεπεράσετε το πρόβλημα που υπάρχει με την εγκατάσταση των εφαρμογών σε adroid 2.1 στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου..

 

Την ολη διαδικασία την έκανα σε SE Xperia X8 αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος οτι δεν θα αντιμετωπίσετε πρόβλημα αν το κάνετε σε κάποια άλλη συσκευή με adroid 2.1 (ισως και 1.6)

 

Η ολη διαδικασία δεν θα σας πάρει πάνω απο 5 λεπτά, δεν απαιτεί εξειδικευμένες γνώσεις και δεν θα χρειαστεί να κάνετε κάτι στην συσκευή του τηλεφώνου οπου εχει σχέση με φλασαρίσματα , custom roms κτλ :rolleyes:

 

Θα χρειαστούμε :

 

α) Μια κάρτα micro SD*

β) Το πρόγραμμα "MiniTool Partition Wizard Home Edition" οπου θα τρέξει στον υπολογιστή > DOWNLOAD

γ) Το πρόγραμμα "Super One Click" οπου θα τρέξει στον υπολογιστή > DOWNLOAD

δ) Το πρόγραμμα "Link2SD" Οπου θα τρέχει στο κινητό μας > DOWNLOAD

ε) Τους Drivers USB της συσκευής μας, το λινκ που βάζω αφορά το XPERIA X8 DOWNLOAD

 

*Micro SD : Θα ήθελα να αγοράσω μια micro SD class 10 αλλά στην Ελλάδα η φθηνότερη που βρήκα 16gb ηταν στα 83€ και τα τσιγκουνεύτηκα ! Αποφάσισα να αγοράσω τουλάχιστον Class 6 οπου βρήκα μόνο 8gb (καλά είναι και αυτα) στα 25€, καλό λοιπόν είναι η κάρτα micro SD που θα αγοράσετε να είναι τουλάχιστον class 6

 

β) Με το "MiniTool Partition Wizard" θα διαμορφώσουμε την κάρτα μας σε 2 τομείς, ο ενας θα είναι σε FAT/FAT32 και ο άλλος σε ext2 (οι τομείς ext2 δεν είναι ορατοί σε περιβάλλον windows παρά μόνο σε Linux)

 

Αν η κάρτα micro SD που θα πάρουμε είναι χωρητικότητας εως 2gb ο πρώτος τομέας θα διαμορφωθεί σε FAT αν είναι μεγαλύτερης χωρητικότητας σε FAT32, ο δεύτερος τομέας της κάρτας μας θα διαμορφωθεί σε ext2 και η χωρητικότητά του δεν θα πρέπει να ξεπερνάει το 1gb (αν κάποιος τολμήσει πειραματικά να τον κάνει μεγαλύτερο να μας γράψει αν λειτουργεί)

 

Αφού Βάλουμε την κάρτα micro SD στον υπολογιστή μας είτε μέσο card reader είτε μέσο USB αντάπτορα θα τρέξουμε το πρόγραμμα "MiniTool Partition Wizard" , αφού δούμε την κάρτα στο πρόγραμμα με δεξί κλίκ θα επιλέξουμε delete , μετέπειτα με δεξί κλικ πάλι θα επιλέξουμε create και θα διαμορφώσουμε πρώτα το τομέα FAT/FAT32 προσέχοντας με την μπάρα επιλογής της χωρητικότητας ο δευτερος τομέας να μην ξεπερναει το 1gb, ο τομέας οπου θα κάνουμε διαμόρφωση σε FAT/FAT32 θα είναι τύπου Primary

 

Τον δευτερο τομέα θα τον διαμορφώσουμε σε σύστημα ext2 και τύπο πάλι Primary

 

Αφου κάνουμε τα παραπάνω, πάνω αριστερα του προγράμματος θα πατήσουμε APPLY και θα ξεκινήσει η διαμόρφωση !!

 

Τώρα μπορούμε να πάρουμε ολα τα αρχεία απο την παλιά μας κάρτα και να τα κάνουμε paste στην καινούργια στον τομέα FAT/FAT32

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

γ)Super One Click : Με αυτο το πρόγραμμα θα κάνουμε root την συσκευή μας (πλήρη διακαιώματα διαχειριστή) αφου κατεβάσουμε και κάνουμε unzip το φάκελο μας θα πρέπει να ενεργοποιήσουμε απο το κινητό την επικοινωνία USB, η διαδρομή απο το κινητό για να το κάνουμε αυτο είναι η παρακάτω : Ρυθμίσεις/Εφαρμογές/Ανάπτυξη/Εντοπισμός Σφαλμάτων

 

Θα συνδέσουμε το κινητό μέσο USB με τον υπολογιστή μας και απο το κινητό θα επιλέξουμε οταν μας βγάλει τις επιλογές την ΦΌΡΤΙΣΗ , θα περιμένουμε μέχρι να εγκατασταθούν οι drivers της συσκευής μας, αν κάποιος driver δεν εγκατασταθεί θα ανοίξουμε το device manager των windows και οπου δούμε το θαυμαστικό σε μη υποστηριζόμενο υλικό θα περάσουμε χειροκίνητα τους drivers (πανω εχω βάλει το λινκ μόνο για Xperia) θα τρέξουμε το πρόγραμμα "Super One Click" και θα επιλέξουμε ROOT , οταν τελειώσει με επιτυχία η ολη διαδικασία σβήνουμε το κινητό μας, βγάζουμε το καλώδιο USB απο κινητό/υπολογιστή και ανοίγουμε ξανά την συσκευή μας..

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------

 

δ)Link2SD : Αφου κατεβάσουμε και εγκαταστήσουμε το πρόγραμμα την πρώτη φορά που θα το τρέξουμε θα μας ζητήσει επανεκκίνηση..

 

Αυτο ήταν, ανοίγοντας το πρόγραμμα πλέον Link2SD Θα μπορούμε να μεταφέρουμε οποια εφαρμογή εχουμε εγκαταστήσει στην SD κάρτα μας !!

 

Τα έγραψα οσο πιο αναλυτικά μπορούσα, θα δείτε οτι τα πράγματα είναι πολύ απλά και οτι πιο πολύ χρόνο σας πήρε να τα διαβάσετε παρά να τα κάνετε..

 

Για οτι απορίες υπάρχουν εδω είμαι/είμαστε..

 

Περιμένω feedback :-D

Επεξ/σία από venumis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο φίλε μου για τον κόπο και τον χρόνο που διέθεσες έτσι ώστε κάποιοι με το ίδιο πρόβλημα να βοηθηθούν βρίσκοντας σε "ένα σε όλα thread" όλες τις πληροφορίες που χρειάζονται για την ανωτέρα διαδικασία που περιγράφεις.

Γνήσιος Insomniac :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου εισαι απαιχτος.πραγματικα 1000 μπραβο για τον κοπο σου.εφαγα χθες ολη τη μερα για να συγκεντρωσω αυτα τα βηματα που περιγραφεις.τωρα τουλαχιστον ειναι ολα σε ενα οπως ειπε και ο προλαλησαντας.εχω ομως μια απορια.σκεφτομουν να χρησιμοποιησω το z4root.το super one click κανει την ιδια δουλεια φανταζομαι αλλα ειναι το ιδιο ευκολο?γιατι παραπανω γραφεις οτι το κανουμε απο το pc.το z4root νομιζω ειναι εφαρμογη που την εκτελουμε απο το κιν.ποιο προτεινεις?εγω εχω το lg gt 540 optimus.δεν ξερω αν εχει σχεση αυτο........και τους drivers τους εχω στο pc κανονικα.και κατι ακομα,την sd την κανουμε partition απο καποιον ανταπτορα ας πουμε και οχι μεσω του τηλ?

ευχαριστω και παλι για τον κοπο σου!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ομως μια απορια.σκεφτομουν να χρησιμοποιησω το z4root.το super one click κανει την ιδια δουλεια φανταζομαι αλλα ειναι το ιδιο ευκολο?γιατι παραπανω γραφεις οτι το κανουμε απο το pc.το z4root νομιζω ειναι εφαρμογη που την εκτελουμε απο το κιν.ποιο προτεινεις?εγω εχω το lg gt 540 optimus.δεν ξερω αν εχει σχεση αυτο........και τους drivers τους εχω στο pc κανονικα.και κατι ακομα,την sd την κανουμε partition απο καποιον ανταπτορα ας πουμε και οχι μεσω του τηλ?

ευχαριστω και παλι για τον κοπο σου!!!!!!!!!

 

 

Με το "SuperOneClick" η διαδικασία είναι πάρα πολύ απλή και ευκολη, το μόνο που θα κάνεις θα είναι να συνδέσεις το κινητό σου με το καλώδιο USB, θα επιλέξεις φόρτιση και απλά θα πατήσεις την επιλογή ROOT απο το πρόγραμμα, ολα θα γίνουν μόνα τους ευκολα και απλά..Και ναι τρέχει απο τον υπολογιστή και οχι απο το κινητό.

 

Την διαμόρφωση της κάρτας δεν θα την κάνεις απο το κινητό σου αλλά μέσο αντάπτορα στον υπολογιστή..

 

Να έχετε πάντα στο μυαλό σας οτι οτι μπορούμε να το κάνουμε μέσο υπολογιστή και μόνο είναι πολύ καλύτερα με λιγότερες πιθανότητες αποτυχίας..

 

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και είμαι σίγουρος οτι αμα κάνεις τα βήματα που περιγράφω δεν θα εχεις κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ κατατοπιστικός οδηγός!

 

Μέρες παιδευόμουν να βάλω app2sd αλλά τζάμπα.

 

Τελικά βρήκα εναν οδηγό για να το κάνω με τον τρόπο που το λες αλλά δεν ήταν καθόλου αναλυτικός!

 

Με τον δικό σου οδηγό πιστεύω πως ο καθένας θα τα καταφέρει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε x10 mini όλα οκ σύμφωνα με τον οδηγό.Το Link2SD δουλεύει άψογα.Να επισυμάνω 2 λεπτομέρειες.Η διαμόρφωση της sd έγινε μέσα από το τηλέφωνο λόγω έλειψης αντάπτορα επιτυχώς.Το Link2SD.zip το μετανομάζουμε σε Link2SD.apk πριν το κάνουμε copy στην sd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρομαι που ολα πάνε καλά..

 

Αν το κατεβάσεις στο pc το Link2Sd απο το λινκ που εχω δώσει και το ξεζιπάρεις παίρνεις το αρχείο σε .apk

 

Μπορείς να κάνεις και το update στο link2SD, αν θυμάμαι καλά η τελευταία εκδοση είναι η 4.10

 

Επίσης για να μην γράφω αναλυτικά τα περι link2SD οταν εγκατασταθεί το πρόγραμμα μπορείται να διαβάσετε και το manual που περιέχει η εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας.αργησα να απαντησω λιγακι γιατι ειχα καποιες δουλειες αλλα να μαι παλι.αυριο που εχω ελευθερο χρονο σκεφτομαι να κανω τη διαδικασια αλλα εχω 2 ακομη ερωτησουλες.οταν λες οτι το συνδεουμε και παταμε φορτιση τι εννοεις?ισως να διαφερει αυτο το σημειο απο τη μαρκα του κινητου.για να γινω πιο σαφης οταν θελω να περασω διαφορα μεσα στην καρτα αφου το κανω συνδεση με το καλωδιο παταω μονταρισμα που βρισκεται μεσα στις ειδοποιησεις.αν δεν πατησω τιποτα απλα αρχιζει η φορτηση και δεν μπορω να περασω τιποτα μεσα στην καρτα.αυτο εννοεις?

και η 2 ερωτηση ειναι οτι εχω φαει τον κοσμο και δεν μπορω να βρω που εβαλα εναν ανταπτορα που ειχα.πως μπορουμε λοιπον να το κανουμε μεσω κινητου που αναφερει ο φιλος teokos?συγνωμη για τις ερωτησεις που ισως να ειναι χαζες μιας και δεν εχω κανει καμια αποπειρα ακομα.απλα μην ξεκινησω και αφησω τη διαδικασια στη μεση.Ευχαριστω και παλι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα ολα καλα.εκανα διαμορφωση μεσω κινητου.οσο για το αλλο καταλαβα τι εννοεις αλλα μου πηρε μια μερα και τελικα το εκανα με το z4root(πραγματικα πανευκολο) γιατι με το super one click κολλουσε και δεν εβρισκε τη συσκευη.απο δω και περα θα αρχισω να κατεβαζω πραμα γιατι μεχρι τωρα σκεφτομουν το θεμα χωρου.εχω ομως κατι τελευταιο να ρωτησω.υπαρχουν καποιες εφαρμογες που πρεπει να αφησουμε στη μνημη του κινητου?για παραδειγμα battery widget,launcher και clock-weather widget για να λειτουργει καλυτερα και να ειναι πιο γρηγορο ή δεν εχει σχεση και τις πεταμε ολες στην sd?

Ευχαριστω και παλι........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πραγματικά οι οδηγίες σου είναι ιδιαίτερα κατατοπιστικές. Τις ακολούθησα όλες βήμα βήμα, όμως κάπου στην πορεία αντιμετώπισα το εξής πρόβλημα: Όταν μετά την όλη διαδικασία στο PC άνοιξα στο κινητό το Link2SD μου εμφάνισε το παρακάτω μήνυμα: " Mount script error. Mount script cannot be created." Η συσκευή μου είναι το xperia x8 και η sd μεγέθους 4GB. Θα σου ήμουν ευγνώμων αν με βοηθούσες να βγάλω άκρη. Σε ευχαριστώ προκαταβολικά. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ για τον αναλυτικό αυτό οδηγό γιατί η προσωπική μου έρευνα δεν απέδωσε ιδιαίτερα. Σκέφτομαι να κάνω τη διαδικασία αυτή στο SE X8 μου με την πρώτη χρονική ευκαιρία γιατί όπως όλοι έχω πρόβλημα με την internal.

 

Οι (ίσως χαζές) ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

 

1. Σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά στη διαδικασία (διακοπή ρεύματος, crash στα windows κλπ) το κινητό μπορεί να επανέλθει στην εργοστασιακή του κατάσταση? (μόνο του η με update)?

2. Αφού το εγκαταστήσω και περάσω εφαρμογές, εάν αποφασίσω να αφαιρέσω ή αντικαταστήσω την κάρτα μνήμης με κάποια άλλη τι γίνετε?

3. Η κάρτα που διαθέτω είδη είναι 4gb class4 είναι ok?

4. Στην 4gb κάρτα ποια είναι η πιο σωστή κατ' εσένα αναλογία στα partition?

 

Αυτά για την ώρα και πάλι σ'ευχαριστώ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να απαντησω αν μου επιτρεπετε και στους 2 σας.

1. Οχι, αν σου κλησει το πισι την ωρα που κανεις φορματ την καρτα δεν παθαίνει τιποτα το κινητο.

2. Πρεπει να κανεις copy τα περιεχομενα και των 2 partition στη νεα καρτα. Το fat ok το νλεπουν τα win. Το αλλο ομως πρεπει να το κανεις ή με το κινητο σου ή με linux. Αν δεν κανω λαθος το mount point ειναι /system/sd στο κινητο οποτε με ενα root file explorer θα πρεπει να κανεις copy το /system/sd στο mnt/sdcard/backupsd και μετα παλι πισω στη νεα καρτα αφου επαναλαβεις την διαδικασια του θεματοθετη.

4. Ειναι απλα οκ. Καποιες εφαρμογες θα τρεχουν 50% πιο αργα απο οτι θα τρεχανε στη 6αρα. Μπορεις να κανεις δουλεια με class 4 αλλα καπου καπιυ μπορει να κολαει.

5. Σημασία εχει ποσο θες εσυ. Παντως αν το κινητο σου εχει γυρω στα 200mb ελευθερα για εφαρμογες δεν εχει νοημα να πας σε πανω απο 768 γιατι οι εφαρμογες ούτως η αλλιώς πιάνουν εστω και λιγο χωρο στην εσωτερικη μνημη και η μνημη αυτη θα γεμισει πριν γεμισης εσυ τα 768.

Αναλυτικα μισ εφαρμογη πιανει χωρο στο

/data

/data/data

/data/dalvik-cache

Απο αυτα μονο το πρωτο κομματι και μερικες φορες και το τριτο πανε στην sd. Οποτε το δευτερο σηνεχιζει να πιανει χωρο. Αν αναρωτιεστε γιατι δεν παει και το δευτερο ειναι γιατι τοτε θα ηταν πολυ αργες οι εφαρμογες. Εκτος λοιπον ξαι αν εχεις class 10 sd βολευεσε με τα 1 και 3. Ουφ

Τελος γινετε με ολες τις καρτες αλλα αλλαζει πολυ η ταχυτητα με την οποια γινετε. Η class 4 ειναι οριακα ανεκτη.

post-125862-32880_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα σε ολους σας,

πραγματικα πολυ καλος οδηγος απο τον φιλο και κατανοητος σε ολα τα βηματα του.Τα ακολουθησα και ολα καλα εκτος απο ενα μυνημα που μου βγαζει το Link2sd.Μου ζηταει κατα την εκινηση του προγραμματος να του πω σε τι file system ειναι το 2ο partition και του λεω ext2.Μετα μου βγαζει μυνημα λαθους με "mount script cannot be created" και οτι δεν "υποστηριζει η συσκευη ext2 και να δοκιμασω fat32".

Το κινητο ειναι samsung gti5800

Πως το αντιμετωπιζουμε;Μηπως δεν εκανα κατι εγω;Το root εχει γινει κανονικα.

 

Αλλη ερωτηση.Πως μεταφερουμε εφαρμογες στην sd και εγκατασταση τους εκει;

Ευχαριστω.

 

 

 

Τελικα μετα απο λιγη ωρα......................

Πειραματιστικα και εκανα και το 2ο partition fat32 και περιπου 600Mb χωρητικοτητα.

Το link2sd επαιξε κανονικα,οντως μου ζητησε επαννεκινηση και τις εφαρμογες μου επιτρεπει κανονικα παλι να τις κανω link.Τωρα για να αδειασω τη μνημη του τηλ πρεπει να τις κανω απεγκατασταση;Να μεταφερω ολη την εφαρμογη στην sd και εγκατασταση απο εκει ή με το "link" που κανει το προγραμμα μεταφερει τις εφαρμογες στη καρτα;

Τα φωτα σας παιδια....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

----> venumis

Είσαι μεγάλος Θεός φίλε μου!!! Μπράβο σου και ξα΄να μπράβο σου!Δεν πίστευα πως ήταν τόσο εύκολο κ το μάθαμε κ εμείς!!! Απορώ εσύ πως τα κατάφερες.Είσαι

μεγάλο αλάνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...