Προς το περιεχόμενο

Δουλεια σε καραβι


laertis25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Ψάχνω εδώ και καιρό πληροφορίες για το πως μπορώ να εργαστώ σε εμπορικό πλοίο. Αλλού έχω δει να λένε μέσω της σχολής εμποροπλοιάρχων και αλλού απλά οτι πας έτσι? Κοίταξα στη σχολή εμποροπλοιάρχων και είδα ότι δε δέχονται άτομα ανω των 24. Δηλαδή όσοι είναι 25, έχουν αποκλειστεί από το επάγγελμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και οχι φιλε μου, θα πας μια βολτα στο λημεναρχειο και θα ζητησεις να βγαλεις το απαραιτητο ναυτικο φυλλαδιο για να μπορεσεις να ανεβεις σε καραβι ειτε εμπορικο ειτε τουριστικο. Εμπορικο προσωπικα δεν σου το προτεινω γιατι εκτος του οτι ειναι σκατοδουλεια με ολη τη σημασια της λεξης ειναι επισης και πολυ ψυχοφθορα μιας και δεν υπαρχει (εγω τουλαχιστον δεν συναντησα) συναδελφικη αλληλεγγυη. Ο ενας πως θα φαει τον αλλο.

 

Κοιτα για τουριστικο μερια αν εχεις και κανεναν γνωστο γιατι ειναι απαραιτητος για να σε δεχτουν πανω στο καραβι (κυριολεκτικα στην αιτηση ζηταει να γραψεις ποιος απο τους ηδη εργαζομενους σε εστειλε και ποιος εγγυαται οτι εισαι "αξιος") οπου και οι συνθηκες ειναι σαφως πολυ ανωτερες εστω και με χαμηλοτερες αποδοχες σε σχεση με το εμπορικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις τι γίνεται όσον αφορά το πόσο εύκολα βρίσκεις δουλειά? Δηλαδή αν βγάλεις ναυτικό φυλλάδιο, μετά τι κάνεις για να δουλέψεις? Επίσης, αν δεν εχεις πάει σε κάποια σχολή, έχεις πιθναότητες ανέλιξης? Π.χ., είχα ακούσει πριν μερικά χρόνια για έναν που έπιασε δουλειά σε καράβι και ανα μερικά χρόνια έδινε εξετάσεις, δεν ξέρω και εγώ γιατί. Επίσης, όταν λες ότι οι αποδοχές είναι χαμηλότερες, για τι αποδοχές μιλάμε σε ένα εμπορικό? Οι συνθήκες δε με απασχολούν ιδιαίτερα. Και στη στεριά τα πράγματα έτσι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεια ευκολα δεν βρισκεις αν δεν εχεις γνωστο εκτος και αν πραγματικα καιγονται να καλυψουν θεσεις σε καποιο καραβι. Συνηθως σε παιρνουν τηλεφωνο και σου λενε απο που και σε ποιο καραβι θα μπαρκαρεις. Ακομα και μουτσος να εισαι παντα θα εχεις πιθανοτητες ανελιξης.

 

Αποδοχες σε ενα τουριστικο ειναι περιπου (για αρχη) 2-2.500 ευρω το μηνα και σε ενα εμπορικο ειναι πανω απο 3.500 ευρω για αρχη. Για τις συνθηκες φιλε μου πιστεψε με δεν ειναι το ιδιο με τη στεργια. Στη στεργια εχεις την -επιλογη- να τον (τους) γραψεις στα αρχιδια σου. Σε ενα καραβι που θα ειστε εσεις και εσεις (και θα πεφτουν ακομα και "καλτσες" μεταξυ σας) και με ατομα διαφορων εθνικοτητων που δεν μιλαν καν τη γλωσσα σου ή εστω να εχετε μια κοινη γλωσσα θα καταλαβεις πολλα οσο περναει ο καιρος.

 

Δοκιμασε να μπεις γιατι ειναι σιγουρα εμπειρια. Εγω προσωπικα δεν καταφερα να αντεξω αυτο το "γ@μα με να σε γ@μω" και το συνεχομενο ρουφιανιλικι (με δολο παντα) που επικρατουσε γι αυτο και το γυρισα σε τουριστικο. ΠΟΛΥ καλυτερα τα πραγματα. Εμπορικο παντως αν καταφερεις να αντεξεις θα βγαλεις πολυ καλα φραγκα μεσα σε λιγα χρονια. Ο ξαδερφος μου (ο οποιος και εξ αρχης εβαλε εμενα μεσα) ηταν στα καραβια απο τα 19 (σε εμπορικο) και πριν 2 χρονια κατεβηκε (πλεον 37 ετων) και προλαβε και εφτιαξε και σπιτι και παντρευτηκε και ειναι και μια χαρα. Σαν Β' τεχνικος τα χρηματα ηταν παρα πολυ καλα βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει αμα παρεις 2χιλ.ευρω! σαν ναυτης-καμαρωτος κτλ θα σε παραδεχτω:P

οταν δεινουν 500-1200δολαρια σε αλλες εθνικοτητες γιατι να παρουν εσενα?-τα τελευταια 2 χρονια υπαρχουν ταξιδια που μπαινουν και μεσα οποτε δεν χαριζονται-

---------------

<<Να μην έχει συμπληρώσει το 26ο έτος της ηλικίας του/της >>απο μια προκυρηξη για εμποροπλοιαρχων του 09

δες στο yen.gr +nautilia.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείτε όταν λέτε για ρουφιάνους και άλλα τέτοια πάνω στα εμπορικά? Εγώ ξερω ότι είναι 10 -15 άτομα πάνω στο καράβι οπότε τι δόλος να υπάρχει? Ξέρετε αν έχουν ζήτηση οι μηχανικοί στα εμπορικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με το ναυτικο φυλλαδιο μπορουμε να εχουμε ? Επισης, ενας ανειδικευτος στα καραβια τι δουλεια θα κανει και ποσο ειναι περιπου ο μισθος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

και εμενα με ενδιαφερει το θεμα..εχω τον πατερα μου..σε τουριστικο ειναι,εδω στην Ελλαδα..και μιας και ειναι δυσκολα τα πραγματα σκεφτομαι να βγαλω και εγω Ν.Φ. για αρχη το κοκκινο που ειναι για 9 μηνες και αμα δω οτι αντεχω δινω τα σωστικα και γινεται "μπλε".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εμενα με ενδιαφερει το θεμα..εχω τον πατερα μου..σε τουριστικο ειναι,εδω στην Ελλαδα..και μιας και ειναι δυσκολα τα πραγματα σκεφτομαι να βγαλω και εγω Ν.Φ. για αρχη το κοκκινο που ειναι για 9 μηνες και αμα δω οτι αντεχω δινω τα σωστικα και γινεται "μπλε".

Αφού είναι ο πατέρας σου σε τουριστικό πες μας λίγο κ´ τι μισθοί παίζουν για εναν νεοεισερχομενο υπάλληλο.

 

 

iphone.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είναι ο πατέρας σου σε τουριστικό πες μας λίγο κ´ τι μισθοί παίζουν για εναν νεοεισερχομενο υπάλληλο.

 

 

iphone.png

παιζει ρολο αναλογα την εταιρια...πανω κατω χιλια ευρω ειναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου εγώ πρόπερσι το καλοκαίρι που δούλεψα σε καράβι απλά πλήρωσα ένα παράβολο στην εφορεία και παρακολούθησα για 2 μήνες στον Πειραιά διασωστικό και περνάς και από γιατρούς και περνεις την αδεία αν θες μπορώ να ψάξω να βρω τα χαρτιά να σου τα πω ακριβώς! Όμως μπορείς να πας και στο λιμεναρχείο της περιοχής σου και να ζητήσεις λίστα μιλάω για δουλειά σε καφετερία πλοίου και τέτοια και ήμουν 28 χρονών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...