Προς το περιεχόμενο

iOS for iPad vs Android Honeycomb


tr3quart1sta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στην ημερομηνία κυκλοφορίας που ακούμε τόσο καιρό για android tablet από όλες τις εταιρίες και ακόμα να φανούν, στο μη καθαρό λειτουργικό αφού κάθε εταιρία κάνει τα δικά της και δεν ξέρεις τι πορεία θα ακολουθήσει στο μέλλον (με update κτλ), στο android market που κατά προσωπική μου άποψη είναι χαώδες και μη λειτουργικό αλλά το βασικότερο δεν λειτουργεί ακόμα στην Ελλάδα με paid apps...

 

το ξέρω ότι για κάποιους δεν είναι σημαντικά αυτά, το έχουμε αναλύσει πολλές φορές σε συζητήσεις ios vs android αλλά για μένα είναι

 

δεν μου λες κατι για το λειτουργικο αλλα τα γυρω γυρω... βεβαια ειναι λιγο νωρις για να εχουμε μια σφαιρικη αποψη αφου σχεδον κανεις δεν το εχει δει καν απο κοντα αλλα κρινοντας και απο την πορεια του Android για κινητα φαινεται πολλα υποσχομενο... B)

 

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=37_m9CYfc9I

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς λέγοντας «δεν λες κάτι για το λειτουργικό»; Για τον πυρήνα θα έπρεπε να πει;

 

Όλα όσα παρουσίασε είναι σοβαρότατα μειονεκτήματα του Android, τόσο στα tablets όσο και στα κινητά. Μία πλατφόρμα δεν αρκεί να είναι τεχνικά σωστή για να την χαρακτηρίσουμε «καλή». Που βέβαια ούτε καν αυτό δεν ισχύει για το Android, αφού ακόμα και μετά από 2 χρόνια που κυκλοφορεί τα bugs πάνε κι έρχονται. Και μάλιστα σοβαρά bugs, όχι του στυλ «δεν λειτουργεί το ξυπνητήρι με συγκεκριμένες ρυθμίσεις».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μου λες κατι για το λειτουργικο αλλα τα γυρω γυρω... βεβαια ειναι λιγο νωρις για να εχουμε μια σφαιρικη αποψη αφου σχεδον κανεις δεν το εχει δει καν απο κοντα αλλα κρινοντας και απο την πορεια του Android για κινητα φαινεται πολλα υποσχομενο... B)

 

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=37_m9CYfc9I

 

Δεν αντιλέγω ότι δείχνει πολλά υποσχόμενο... για κινητά πχ το wp7 το βρίσκω εξίσου πολλά υποσχόμενο... δεν κολλάω κάπου και δεν βλέπω παρακάτω.

 

Μιλάω όμως για το τώρα. Οι ταχύτητες είναι τόσο γρήγορες που δεν μπορώ να κάνω μια αγορά έχοντας στο μυαλό μου που θα βρίσκεται σε έναν χρόνο από τώρα η πλατφόρμα/συσκευή μου. Διαβάζεις και διαβάζω για τα android tablet αρκετό καιρό. Διαβάζουμε για το ανοιχτό λειτουργικό του android, το κλειστό του ios, την κλέφτρα την apple και ξαφνικά τα καλά android tablet στοιχίζουν παραπάνω από το ipad που βγαίνει από την αρχή κλέφτρα εταιρία.

 

Τα "παράπονα" μου από το android είναι αυτό λες "γύρω-γύρω" αφού οποιαδήποτε πλατφόρμα (πλην του νεκρού symbian) με καλύπτει στα βασικά μου. Την διαφορά την κάνουν σε μένα και στο τι θα προτιμήσω τα γύρω-γύρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς λέγοντας «δεν λες κάτι για το λειτουργικό»; Για τον πυρήνα θα έπρεπε να πει;

 

μου λεει για ημερομηνιες, για Ελλαδα, για τιμες κλπ... εγω επικεντρονομαι καθαρα στις δυνατοτητες του λειτουργικου και εαν εκει εχει κατι να ζηλεψει απο το iOS... δεν μιλαω για μια αμεση αγορα οπου τα παραπανω θα ειχαν σημασια και πολυ μαλιστα αλλα μονο για μια συγκριση των 2 λειτουργικων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λίγο αδόκιμο να προσπαθείς να συγκρίνεις κάτι υπαρκτό (ios) με κάποιο project όπως κατ' ουσίαν είναι το honeycomb. Ας κυκλοφορήσει πρώτα, ας ξεπεράσει τις παιδικές ασθένειες, ας πατήσει στο hardware και μετά βλέπουμε. Αν θέλεις τώρα να ακούσεις ότι το honeycomb θα κατατροπώσει το ios συγγνώμη αλλά αυτό είναι ερώτημα που θα έπρεπε να απευθύνεις σε κάποιον μελλοντολόγο(μέντιουμ στα Ελληνικά) :-D .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το κατατροπωσει αλλα πως; Εχοντας κυκλοφορισει σε 15 διαφορετικες συσκευες αναγκαστικα θα ξεπερασει το ios που ουσιαστικα ειναι σε μια και μονο συσκευη. Μονο ετσι.Αλλιως κατ εμε ΔΕΝ παιζει να περναγε μπροστα. Η αν το εφτανε θα ηταν στα ισα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το θα το "κατατροπώσει" δεν εξέφρασα την άποψή μου αλλά πιθανολόγησα αστειευόμενος σχετικά με το τι θα ήθελε να ακούσει ο φίλος tr3quart1sta. Και νομίζω ότι η σύγκριση ήταν σχετική με τις δυνατότητες και τα χαρακτηριστικά των δύο λειτουργικών και όχι των αριθμό των πωλήσεων που θα κάνει το καθένα. Και για να σου πω την άποψή μου το ios παίζει εκτός ανταγωνισμού στην παρούσα φάση και μιλώ από την εμπειρία μου ως χρήστης και των δύο σε κινητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε δεν αντιλεγω!! Αλλα επειδη καποιος επρεπε να πει και για τις πωλησεις ειπα να το κανω εγω :-) . Κατοχος μονο του ενος και απλος παρατηρητης του αλλου απο φιλους θεωρω οτι το ios ειναι εξαιρετικο και το android θελει δουλιτσα ακομα αλλα ειναι ικανο να δωσει αρκετα πραγματακια.

 

 

Sent from my iPod touch using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το iOS που βγάζει updates κάθε λίγο και λιγάκι δεν είναι project επειδή είναι προϊόν APPLE. OK.

Ό,τι να'ναι πάλι λέτε.

Αφενός μεν συγκρίνετε ανοιχτό με κλειστό λογισμικό,

αφετέρου δε, όλες οι συγκρίσεις γίνονται υπό το πρίσμα fanboισμού.

Όπως και να'χει, για stock καταστάσεις γενικά στο Android δεν υπάρχει κάτι που να μην μπορείς να κάνεις.

Αφετέρου δε, στο iOS έχεις ένα σωρό περιορισμούς.

Όλα τα άλλα, είναι για να'χουμε να λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον εσύ είσαι fanboy και δεν δέχεσαι αντίθετη άποψη. Εγώ λέω αυτό που αποκόμισα από τη χρήση κινητών με ios και android 2.1. Αλήθεια μπορείς να μου πεις αν έχεις πιάσει στα χέρια σου οποιαδήποτε συσκευή που να τρέχει honeycomb ώστε να μπορείς να εκφέρεις άποψη και να κάνεις συγκρίσεις με κάτι υπαρκτό όπως το ios. Αυτό ήταν ότι ξεκάθαρα είπα στο post μου και συνέστησα να κάνουμε υπομονή μέχρι να δούμε το honeycomb.Πραγματικά δεν μπορώ να πω αν είναι καλό ή κακό κάτι που δεν υπάρχει σε χρήση από το ευρύ κοινό.Τώρα αν εσύ κατάλαβες ότι φανατίστηκα με κάτι μάλλον θα έκρινες με κριτήριο τον εαυτό σου. Φιλικά πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον εσύ είσαι fanboy και δεν δέχεσαι αντίθετη άποψη. Εγώ λέω αυτό που αποκόμισα από τη χρήση κινητών με ios και android 2.1. Αλήθεια μπορείς να μου πεις αν έχεις πιάσει στα χέρια σου οποιαδήποτε συσκευή που να τρέχει honeycomb ώστε να μπορείς να εκφέρεις άποψη και να κάνεις συγκρίσεις με κάτι υπαρκτό όπως το ios. Αυτό ήταν ότι ξεκάθαρα είπα στο post μου και συνέστησα να κάνουμε υπομονή μέχρι να δούμε το honeycomb.Πραγματικά δεν μπορώ να πω αν είναι καλό ή κακό κάτι που δεν υπάρχει σε χρήση από το ευρύ κοινό.Τώρα αν εσύ κατάλαβες ότι φανατίστηκα με κάτι μάλλον θα έκρινες με κριτήριο τον εαυτό σου. Φιλικά πάντα

Δηλαδή δεν έχεις πιάσει στα χέρια σου συσκευή με 3.0H αλλά θεωρείς τους μελοντικούς χρήστες της beta testers του "project 3.0H"!

Αλλά ΟΚ, δεν είσαι fanboy!

Σας αφήνω να συνεχίσετε. Καληνύχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου απαντάς όμως πως είσαι τόσο σίγουρος για την ποιότητα και την λειτουργικότητα του honeycomb που μακάρι δηλαδή να είναι άψογο για να υπάρχουν δυνατότητες επιλογής για τους καταναλωτές. Προσωπικά πουθενά δεν είπα ότι δεν θα πετύχει ή ότι θα είναι κακό. Το λέω και πάλι για να το καταλάβεις δεν μπορείς να συγκρίνεις κάτι που δεν έχει κυκλοφορήσει εμπορικά παρά μόνο ως project σε παρουσιάσεις συσκευών που δεν έχουν τεθεί σε κυκλοφορία με κάτι που κυκλοφορεί ήδη με τα καλά και τα κακά του. Άλλωστε είπα ξεκάθαρα ότι μεταξύ των ios4 και android 2.1 που χρησιμοποιώ ακόμα το λειτουργικό της apple με καλύπτει περισσότερο. Απλά και καθαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...