Προς το περιεχόμενο

Δικαίωμα αναπαραγωγής ελεύθερης μουσικής για τα καταστήματα στην Ελλάδα


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Members

Την υποχρέωση να εκδίδουν Άδεια Μουσικής σε όλους τους συνδρομητές της εταιρείας διάθεσης ανοικτής μουσικής Jamendo αναλαμβάνουν πλέον οι δήμοι της Ελλάδας, κάτι που σημαίνει πως δεν είναι πλέον υποχρεωτική η έκδοση άδειας από εταιρείες πνευματικής ιδιοκτησίας όπως η ΑΕΠΙ. Έτσι, οι Έλληνες επιχειρηματίες που διατηρούν κατάστημα στην Ελληνική Επικράτεια και επιθυμούν να παίζουν μουσική σε αυτό, θα μπορούν να επιλέξουν μέσα από ένα πλήθος κομματιών (ξένης μουσικής για την ώρα) σε μορφή λίστας αναπαραγωγής (playlist), χωρίς την υποχρέωση καταβολής αμοιβών σε οποιοδήποτε Οργανισμό Συλλογικής Διαχείρισης δραστηριοποιείται στη χώρα.

 

Αν και οι άδειες creativecommons για τη διανομή πνευματικών έργων έχουν εισαχθεί στο εθνικό δίκαιο εδώ και αρκετό καιρό, ένα νομικό πρόβλημα εμπόδιζε την νόμιμη αναπαραγωγή της σε καταστήματα, αφού οι δήμοι απαιτούσαν άδεια από εταιρείες πνευματικής ιδιοκτησίας για την επιτρέψουν. Για να αντιμετωπιστεί το ζήτημα, η fairmusic ανέλαβε να αντιπροσωπεύσει τα συμβόλαια που δίνει η εταιρεία διάθεσης ανοικτής μουσικής jamendo στην Ελλάδα.

 

Στη συνέχεια, και μετά από αίτηση συνδρομητή της Jamendo στον Δήμο Αγίου Δημητρίου, o οργανισμός πνευματικής ιδιοκτησίας έκανε γνωμοδότηση όπου, μεταξύ άλλων, αναφέρει ότι:

 

«Εφ' όσον ο ενδιαφερόμενος δεν προσκομίσει άδεια δημόσιας εκτέλεσης μουσικής από τους οργανισμούς συλλογικής διαχείρισης «ΑΕΠΙ» και «ΑΥΤΟΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗ» θα πρέπει να υποβάλλει υπεύθυνη δήλωση του νόμου 1599/1986, ότι η μουσική που χρησιμοποιεί στο κατάστημά του ανήκει σε δημιουργούς ή άλλους δικαιούχους, που δεν έχουν αναθέσει την διαχείριση του περιοσιακού τους δικαιώματος σε οργανισμούς συλλογικής διαχείρισης και κυρίως στην ΑΕΠΙ και την ΑΥΤΟΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ. Αντίγραφο της υπέυθυνης δήλωσης κοινοποιείται άμεσα από τον δήμο στους δύο προαναφερόμενους οργανισμούς συλλογικής διαχείρισης».

 

Πρόκειται για απόφαση που θεωρείται σημαντική, καθώς ανοίγει τον δρόμο για τη διάδοση της ελεύθερης και ανοικτής μουσικής που διατίθεται στο διαδίκτυο.

 

Source.png Πηγή: ΕΛ/ΛΑΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολύ καλή κίνηση, μπας και γλυτώσει κανένα μαγαζάκι από τους νταβάδες που λυμαίνονται κάθε μορφή τέχνης και λεηλατούν τα μαγαζάκια, για να γεμίζουν περισσότερο οι παραφουσκωμένες τσέπες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι πόσοι και ποιοι καλλιτέχνες ανήκουν στο jamendo...

Δυστυχώς η ΑΕΠΙ είναι ο νταβάς των περισσοτέρων καλλιτεχνών (εγγεγραμμένων και μη)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειση δεν ειμαι σιγουρος οτι πολυκαταλαβα. Αυτο δηλαδη σημαινει οτι περιπτωσεις απο μαγαζατορες που τους εχει ζητηθει απο ΑΕΠΙ κλπ να πληρωνουν για αναπαραγωγη μουσικης (μεχρι και σε... τυροπιταδικα) τωρα πια μπορουνε να λενε "παιζω free μουσικες χωρις copyrights;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που χρειάζεται για να χτυπηθούν τα μεγάλα συμφέροντα είναι να βρεθεί τρόπος να γίνεται αποτελεσματική προώθηση των independent artists και των δημιουργημάτων τους.

Σιγά-σιγά ο κόσμος θα ανακαλύψει ότι μπορεί να ακούσει εκπληκτικά κομμάτια χωρίς να χρειάζεται να πληρώνει ένα κάρο λεφτά σε δικαιώματα κτλ.

Ήδη η mainstream μουσική(που δεν είναι απαραίτητα κακή αλλά στηρίζει συγκεκριμένα συμφέροντα) αρχίζει να χάνει έδαφος στο εξωτερικό.

 

@tsifotis θα μπορούν να παίζουν καλλιτέχνες, οι οποίοι έχουν αναθέσει τα δικαιώματα των κομματιών τους σε εταιρείες όπως η Jamendo. Δεν θα μπορούν να αναπαράγουν υλικό από καλλιτέχνες που εκπροσωπούνται από την Α.Ε.Π.Ι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό πιστεύω αυτό ότι θα είναι. Κάτι άλλο που ήθελα να πω. Εχω ένα φιλο στη Γερμανία και μου λέει ότι κάθε σπίτι πληρώνει το μήνα ένα ποσό στάνταρ για να μπορούν να ακουνε μουσική. αν σε πιάσουν να μην πληρώνεις την εκατσες. Πιστεύω ότι αργά ή γρήγορα θα γίνει και εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή κίνηση, μπας και γλυτώσει κανένα μαγαζάκι από τους νταβάδες που λυμαίνονται κάθε μορφή τέχνης και λεηλατούν τα μαγαζάκια, για να γεμίζουν περισσότερο οι παραφουσκωμένες τσέπες τους.

Μόνο ενωμένοι θα νικήσουμε τη λαίλαπα του καπιταλισμού και της οικονομικής αξιοποίησης της δημιουργικότητας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό πιστεύω αυτό ότι θα είναι. Κάτι άλλο που ήθελα να πω. Εχω ένα φιλο στη Γερμανία και μου λέει ότι κάθε σπίτι πληρώνει το μήνα ένα ποσό στάνταρ για να μπορούν να ακουνε μουσική. αν σε πιάσουν να μην πληρώνεις την εκατσες. Πιστεύω ότι αργά ή γρήγορα θα γίνει και εδώ.

α.αυτοι δεν εχουν ερτ,εχουνε αλλο νταβατζηλικι.

δε παμε καθολου καλα

θα πληρωνουμε δικαιωματα για να ακουμε και σπιτι μας μουσικη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό πιστεύω αυτό ότι θα είναι. Κάτι άλλο που ήθελα να πω. Εχω ένα φιλο στη Γερμανία και μου λέει ότι κάθε σπίτι πληρώνει το μήνα ένα ποσό στάνταρ για να μπορούν να ακουνε μουσική. αν σε πιάσουν να μην πληρώνεις την εκατσες. Πιστεύω ότι αργά ή γρήγορα θα γίνει και εδώ.

 

 

που το πληρωνει??

γιατι το πληρωνει ???

αν ακουει ραδιο εχει πληρωσει ο σταθμος τα δικαιωματα, αν ειναι cd εχει πληρωσει την αγορα και αν ειναι ελευθερα τα δικαιωματα δεν εχει κανενα προβλημα

 

κατι αλλο θα γινεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.αυτοι δεν εχουν ερτ,εχουνε αλλο νταβατζηλικι.

δε παμε καθολου καλα

θα πληρωνουμε δικαιωματα για να ακουμε και σπιτι μας μουσικη?

 

 

Δεν είναι άδεια για μουσική.. είναι άδεια για να μπορείς να χρησιμοποιείς την μπάντα της τηλεόρασης (UHF κτλ - τώρα για τα FM δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει) Επειδή δεν πληρώνεις για κεραίες κτλ και ο δήμος κατασκευάζει το δίκτυο που διανέμει το σήμα πληρώνεις ένα ποσο (όχι μεγάλο) κάθε μηνα για να μπορείς να συνδέεις την τηλεόραση σου και να βλέπεις αρκετά κανάλια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που το πληρωνει??

γιατι το πληρωνει ???

αν ακουει ραδιο εχει πληρωσει ο σταθμος τα δικαιωματα, αν ειναι cd εχει πληρωσει την αγορα και αν ειναι ελευθερα τα δικαιωματα δεν εχει κανενα προβλημα

 

κατι αλλο θα γινεται...

 

Τί να σου πω φίλε. Για να μου το είπε κάτι θα ξέρει μιας και μένει μόνιμα στη Γερμανία. Μόνο μέσω ιντερνετ μπορείς να ακούς χωρίς άδεια. Θα τον ρωτήσω περισσότερα και θα σας πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σε λιγο καιρο θα ερθει το κορακι της αεπι (στο τυροπιταδικο μου ) που μπορώ να βτώ πληροφορίες ώστε να πάρει ποδι αντε γιατι δεν ειναι οι καιροι για νταβατζιλικια :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σε λιγο καιρο θα ερθει το κορακι της αεπι (στο τυροπιταδικο μου ) που μπορώ να βτώ πληροφορίες ώστε να πάρει ποδι αντε γιατι δεν ειναι οι καιροι για νταβατζιλικια :-)

 

Στο επόμενο link υπάρχει ο τιμοκατάλογος. http://www.fairmusic.gr/el/node/53

 

Μπορώ να χρησιμοποιήσω τη μουσική από το JAMENDO για εμπορική χρήση;

 

Το JAMENDO παρέχει μια σειρά από άδειες χρήσης για εμπορικούς σκοπούς, είτε αυτή θα αποτελέσει μουσική υπόκρουση, είτε ενσωμάτωση πολυμεσικής εργασίας. Φυσικά, αυτές οι χρήσεις της μουσικής δεν είναι δωρεάν. Το JAMENDO εξασφαλίζει μία δίκαιη αποζημίωση για τους καλλιτέχνες δημιουργούς. Όσοι αγοράσουν άδειες χρήσης για εμπορικούς σκοπούς θα παραλάβουν ένα πιστοποιητικό από το JAMENDO όπου δηλώνεται η προέλευση και η φύση της μουσικής. Για περισσότερες πληροφορίες στείλτε μας email στο [email protected].

 

Για επιπλέον πληροφορίες κάντε κλικ στο επόμενο link. http://www.fairmusic.gr/el/faq

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σε λιγο καιρο θα ερθει το κορακι της αεπι (στο τυροπιταδικο μου ) που μπορώ να βτώ πληροφορίες ώστε να πάρει ποδι αντε γιατι δεν ειναι οι καιροι για νταβατζιλικια :-)

ΑπΛά βάλε εκείνη την στιγμή ράδιο και πες του να πάρει μπάλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...