Προς το περιεχόμενο

Δημοσκόπηση firewalls 23/3/11-23/7/11 και γενική συζήτηση


parsifal

Ποιο firewall προτιμάτε;  

136 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο firewall προτιμάτε;

    • Comodo Firewall/Internet Security
    • ZoneAlarm Free Firewall/Security Suite
    • PC Tools Firewall Plus/Internet Security
    • F-Secure Internet Security
      0
    • Kaspersky Internet Security
    • Norton 360/Internet Security
    • Outpost Firewall Pro/Security Suite
    • ESET Smart Security
    • Το ενσωματωμένο firewall των Windows XP
    • Το ενσωματωμένο firewall των Windows Vista
    • Το ενσωματωμένο firewall των Windows 7
    • Linux ή BSD firewall (iptables+netfilter, pf κ.ά. Πείτε μας ποιο)
    • Άλλο (πείτε μας ποιο)
    • Κανένα από software, μόνο το hardware firewall του router μου
    • Κανένα από software, ούτε καν το hardware firewall του router μου (δεν έχει/το απενεργοποιώ/δεν έχω router)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψηφίστε το πρόγραμμα firewall που προτιμάτε για τον προσωπικό υπολογιστή σας!

 

 

  • Επιτρέπεται μία επιλογή
  • Η επιλογή σας είναι φανερή στα άλλα μέλη
  • Η δυνατότητα ψήφου θα κλειδώσει μετά από 4 μήνες (23/7/2011)
  • Τα 3 πρώτα διατίθενται τόσο σε δωρεάν όσο και σε εμπορική παραλλαγή. Αν προτιμάτε την εμπορική παραλλαγή, μπορείτε να το ψηφίσετε διευκρινίζοντας με μήνυμα ότι χρησιμοποιείτε την εμπορική παραλλαγή
  • Αν προτιμάτε κάποια σουίτα «πλήρους προστασίας» που προσφέρει επιπλέον λειτουργίες όπως π.χ. antivirus/antimalware, μπορείτε να ψηφίσετε το αντίστοιχο firewall της εταιρείας αν υπάρχει, αλλιώς την επιλογή «Άλλο» και να διευκρινίσετε με μήνυμά σας ποιο
  • Προσοχή: Αν χρησιμοποιείτε μόνο hardware firewall (π.χ. του router σας) και καθόλου software firewalls, τότε ψηφίζετε την επιλογή «Κανένα από software, μόνο το ενσωματωμένο του router μου» και όχι την επιλογή «Άλλο», καθώς η δεύτερη υπονοεί software firewalls μόνο από τη στιγμή που το poll αφορά software firewalls

 

 

 

Λίστα επιλογών και αντίστοιχοι υπερσύνδεσμοι

Και με δωρεάν έκδοση:

01. Comodo Firewall/Internet Security

02. ZoneAlarm Free Firewall/Security Suite

03. PC Tools Firewall Plus/Internet Security

 

 

Μόνο εμπορική έκδοση:

04. F-Secure Internet Security

05. Kaspersky Internet Security

06. Norton 360/Internet Security

07. Outpost Firewall Pro/Security Suite

08. ESET Smart Security

 

 

Λοιπές επιλογές:

09. Το ενσωματωμένο firewall των Windows XP

10. Το ενσωματωμένο firewall των Windows Vista

11. Το ενσωματωμένο firewall των Windows 7

12. Linux ή BSD firewall (iptables+netfilter, pf κ.ά. Πείτε μας ποιο)

13. Άλλο (πείτε μας ποιο)

14. Κανένα από software, μόνο το hardware firewall του router μου

15. Κανένα από software, ούτε καν το hardware firewall του router μου (δεν έχει/το απενεργοποιώ/δεν έχω router)

 

 

 

Παλαιότερες δημοσκοπήσεις

 

 

 

Παρακαλώ αν εντοπίσετε μη λειτουργικά links, να τα επισημάνετε για να διορθωθούν στο παρόν μήνυμα. Επίσης, όσοι έχετε χώρο στην υπογραφή του forum profile σας και θέλετε, μπορείτε να βάλετε εκεί ένα διακριτικό link προς τη δημοσκόπηση, ώστε να υπάρξει ακόμη μεγαλύτερη συμμετοχή. Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη συμμετοχή σας!

 

 

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Comodo (free) από μένα. Ενεργοποιημένο μόνο για έλεγχο του τι μπαίνει και τι βγαίνει. Κάτι Defense+ τα χω στο off.

Το firewall του router νομίζω πως είναι κι αυτό off.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Των windows 7 ρυθμισμένο με το πρόγραμμα windows 7 firewall control για να βλέπω τι ζητάει επικοινωνία από και προς τα έξω.

Επίσης πολύ καλό free firewall είναι το online armor, το έχω σε ένα pc. Αλλά λίγο ενοχλητικό και αυτό σαν και το comodo το οποίο είχα δοκιμάσει παλιότερα, γιατί πετάγονται συχνα pop-up παράθυρα που σε ρωτάνε τι να κάνει με την τάδε εφαρμογή (αντί π,χ, ένα για μια εφαρμογή μια φορά και τελος πετάγονται ένα σωρό. Αν θες να περάσεις καμιά ενημέρωση πχ. για τον browser θα σε τρελάνουν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Comodo κι από μενα.Ωστόσο έχω μείνει σε παλιά έκδοση(3.14) γιατί πλέον χρειάζεται κανονικό ξήλωμα και clean install της τελευταίας έκδοσης και βαριέμαι να ξανασετάρω για portforward κλπ.Άσε που δεν το ανοίγω ποτέ εδώ και καιρό.

 

Για όποιον χρησιμοποιεί firewall πάντως,το συστήνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εδω και χρόνια εμπιστεύομαι το firewall του router μου και γενικά με λίγη προσοχή δεν νομίζω οτι συντρέχει ιδιαίτερος λόγος ανησυχίας. Παλαιότερα χρησιμοποιούσα το Zone alarm και το Sygate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Comodo κι εγώ, το χρησιμοποιώ πολύ καιρό. Μπορεί να γίνεται κάποιες φορές λίγο ενοχλητικό με τα pop ups αλλά δεν αφήνει τίποτα να περάσει. Προσοχή σε όλους όσους παίζουν παιχνίδια και έχουν το Defense ενεργοποιημένο - είτε ενεργοποιήστε το Game Mode πριν τρέξτε το(α) παιχνίδι(α), είτε βάλτε το σε training mode διαφορετικά θα κολλήσει ο Η/Υ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Firewall πρόγραμμα δεν χρησιμοποιώ, μονάχα των Windows 7. Αν προσέχεις που σερφάρεις στο internet πιστεύω είναι αρκετό.

Και γιατί ψήφισες την προτελευταία επιλογή, ενώ υπάρχει ξεκάθαρη επιλογή «Το ενσωματωμένο firewall των Windows 7»; Χμμμ...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από πολλά χρόνια εμπειρίας στο περιβάλλον windows κατέληξα ότι το windows firewall σε συνεργασία με σωστά ρυθμισμένο firewall από router είναι η καλύτερη επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί ψήφισες την προτελευταία επιλογή, ενώ υπάρχει ξεκάθαρη επιλογή «Το ενσωματωμένο firewall των Windows 7»; Χμμμ...;

OK την άλλαξα, δεν την είχα δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω το Panda firewall που ειναι μαζι με το antivirus pro .

Το θεωρω εξαιρετικο.

Θα ηθελα να υπαρχει κ μονο του, αλλα απ οσο ξερω ειναι σε συνδιασμο με antinirus-internet security.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...