Προς το περιεχόμενο

autocomplete address with google


Reissistm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

θα ήθελα να δώσω σε μία φόρμα την λειτουργικότητα όταν ο χρήστης συμπληρώνει ένα text πεδίο που θα αποθηκευτεί με php σε mysql και αντιπροσωπεύει την διεύθυνση του, οπουδήποτε στον κόσμο και άν είναι αυτή, να γίνεται autocomplete με βάση τα στοιχεία του google maps. Επίσης άν γίνεται να αποθηκεύω εκτός από την διεύθυνση και τις συντεταγμένες. Ξέρω ότι πρέπει να χρησιμοποιήσω το google maps api και API geocoder αλλά λόγω απειρίας έχω μπερδευτεί με αυτά που διαβάζω στο web και θα ήθελα κάποια βοήθεια από όποιον γνωρίζει το θέμα καλύτερα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το κάνεις αυτό που θες χρειάζεσαι την διεύθυνση και την περιοχή/πόλη

 

π.χ. Σταδίου 3, Αθήνα, Ελλάδα ή Καραμπατζάκη 32, Νέα Σμύρνη, Ελλάδα

 

Μετά αφού έχεις την διεύθυνση στην παραπάνω μορφή γράφεις

>
$google_maps = "http://maps.google.com/?ie=UTF8&ll=&sspn=0.003,0.004823&t=m&z=16&q=".urlencode($google_map_address);

όπου το $google_map_address = Σταδίου 3, Αθήνα, Ελλάδα Και το γράφεις στην βάση σου.

 

Και μετά για να το εμφανίσεις στην σελίδα σου γράφεις

>
<iframe width="450" height="450" frameborder="0" scrolling="no" marginheight="0" marginwidth="0" src="<?php echo $google_maps."&output=embed"; ?>"></iframe>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το κάνεις αυτό που θες χρειάζεσαι την διεύθυνση και την περιοχή/πόλη

 

π.χ. Σταδίου 3, Αθήνα, Ελλάδα ή Καραμπατζάκη 32, Νέα Σμύρνη, Ελλάδα

 

Μετά αφού έχεις την διεύθυνση στην παραπάνω μορφή γράφεις

>
$google_maps = "http://maps.google.com/?ie=UTF8&ll=&sspn=0.003,0.004823&t=m&z=16&q=".urlencode($google_map_address);

όπου το $google_map_address = Σταδίου 3, Αθήνα, Ελλάδα Και το γράφεις στην βάση σου.

 

Και μετά για να το εμφανίσεις στην σελίδα σου γράφεις

>
<iframe width="450" height="450" frameborder="0" scrolling="no" marginheight="0" marginwidth="0" src="<?php echo $google_maps."&output=embed"; ?>"></iframe>

 

βασικά εγώ αυτό που θέλω να κάνω δέν είναι μόνο να εμφανίζω την διεύθυνση, αλλά και να την βρίσκω από την βάση του google ώστε να έχω consistent data στην βάση μου.

Επίσης αντί να αποθηκεύω διεύθυνση στην βάση να αποθηκεύω long , lat ώς σημείο για να αναζητώ καλύτερα σχετικές αποστάσεις μεταξύ σημείων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι,

έχω πιά τον χρήστη μου με autocomplete στην φόρμα μου και τα lat,long στην βάση μου.

Τώρα θα ήθελα να μπορέσω να εμφανίζω στον χρήστη μου ποιοί άλλοι χρήστες είναι κοντά του βάσει των δικών τους lat,long από την βάση μου.

Αυτό να μπορώ να το απεικονήσω και σε ΄χαρτη.

Πάλι από εσάς θα ζητήσω βοήθεια, όποιος γνωρίζει ας με βοηθήσει παρακαλώ.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρειάζομαι λίγη βοήθεια. για αυτό την ζητάω.

 

Μη παρεξηγιέσαι, πλάκα κάνει για κάποια... εσωτερικά θέματα:P

Για αυτό που ζητάς, διάβασε αυτό μήπως σε βοηθήσει (το πως θα προσδιορίσεις βέβαια το "κοντά" είναι άλλο θέμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

έχω καταφέρει να κάνω όλα τα παραπάνω, χωρίς πρόβλημα και όλα αυτά δουλεύουν και καλά.

όμως τώρα θα ήθελα να βάλω όλη αυτή την λειτουργικότητα σε wordpress.

δηλαδή p.x. στην forma εγγραφης χρηστη να έχω το input text με "autocomplete" την διεύθυνση και επιστροφή των lat,long και να τα βάζω στην βάση.

αυτό γίνεται απλά επεμβαίνοντας στις σελίδες του wp και στην php για την εισαγωγή στην βάση η θα πρέπει να φτιάξω plugin?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...