Προς το περιεχόμενο

Ερωτησεις για προπληρωμενη


Kotel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να ανοιξω λογαριασμο στην paypal για συναλλαγες μεσω ιντερνετ

Απ οτι ξερω πρεπει να παω σε καποια τραπεζα να βγαλω μια προπληρωμενη καρτα...

Μου ειπαν να παω στην πειραιως..Ξερει κανεις τι χρειαζεται για να δημιουργησω μια προπληρωμενη καρτα;

Ταυτοτητα,αφμ κτλπα;

Οποιος ξερει ας μου πει αναλυτικα

Επισης χρειαζεται καποιο ποσο για να φτιαξω προπληρωμενη;

Διαφωτιστε με

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

ανοιγεις λογαριασμο και σου δινουν καρτα (visa) που λειτουργει σε σχεση με το υπολοιπο του λογαριασμου. η πειραιως (δεν ξερω αν το κανουν και αλλες) με εξυπηρετει γιατι διαθετει ATM με Online καταθεση (δλδ Κανεις καταθεση στο atm και στα πιστωνει επι τοπου στον λογαριασμο σου).

 

Καντους ενα τηλεφωνο να μαθεις τι ζητανε. Λογικα Ταυτοτητα και ΑΦΜ θα ειναι τα βασικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω για την Τραπεζα κυπρου επειδη εγω εκει πηγα.

Λοιπον,χρειαζεται ταυτοτητα και αριθμο ΑΦΜ ,ειτε εκκαθαριστικο είτε να τους δειξεις βεβαιωση αποδοσης ΑΦΜ.

Χρειαζεται 5 ευρώ ως κοστος εκδοσης της και σε καθε φόρτιση που της κάνεις, η τραπεζα κρατάει προμήθεια 1 ευρώ.

Η κινηση της καρτας στον μηνιαιο εντυπο λογαριασμο νομιζω χρεώνει 0,75 ευρω αλλά καλυτερα να μην το επιλεξεις γιατι το τελευταιο καιρο ολες οι τραπεζες εχουν internet banking (δλδ συνδεεσαι και βλεπεις online το λογαριασμο σου που ξοδεψες ποσο σε χρεωσε κτλ)

Αφου βγαλεις την καρτα ανοιγεις λογαριασμο στο paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω για την Τραπεζα κυπρου επειδη εγω εκει πηγα.

Λοιπον,χρειαζεται ταυτοτητα και αριθμο ΑΦΜ ,ειτε εκκαθαριστικο είτε να τους δειξεις βεβαιωση αποδοσης ΑΦΜ.

Χρειαζεται 5 ευρώ ως κοστος εκδοσης της και σε καθε φόρτιση που της κάνεις, η τραπεζα κρατάει προμήθεια 1 ευρώ.

Η κινηση της καρτας στον μηνιαιο εντυπο λογαριασμο νομιζω χρεώνει 0,75 ευρω αλλά καλυτερα να μην το επιλεξεις γιατι το τελευταιο καιρο ολες οι τραπεζες εχουν internet banking (δλδ συνδεεσαι και βλεπεις online το λογαριασμο σου που ξοδεψες ποσο σε χρεωσε κτλ)

Αφου βγαλεις την καρτα ανοιγεις λογαριασμο στο paypal.

 

αυτο ειναι gift card? απατη ειναι γενικα αυτες οι giftcard και με μεγαλυτερη απατη της Attica Bank που ζητανε ελαχιστη επαναφορτιση 30 ευρω με 1.5 προμηθεια. καλυτερα πειραιως λογαριασμο που δουλευει και με ιντερνετ η καρτα τους + τα online atm.

 

Ξερεις τι εστι online καταθεση σε atm; μεγαλυτερη ευκολια που εχω δει ποτε μου. Η τραπεζα πειραιως χωρις να θελω να κανω διαφημιση με εχει κανει να αισθανομαι οτι ζω σε αλλη χωρα σε ποιοτιτα τραπεζας και υποστιριξης.

 

Ακομα και πληρωμη 5€ να θελω να κανω παω στο ΑΤΜ και τα βαζω οτι ωρα νανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα να πας στην marfin και να ανοίξεις έναν λογαριασμό ταμιευτηρίου.

 

Γιατί?

 

Γιατί η marfin σου δίνει (σε αντίθεση με όλες τις άλλες τράπεζες που ξέρω) όχι απλά μια κάρτα ταμιευτηρίου αλλα μια κάρτα ταμιευτηρίου που έχει από πίσω τον κωδικό ασφαλειας που έχουν μονο οι χρεωστικές ή πιστωτικές κάρτες και σου επιτρέπει να δηλώσεις την κάρτα στο paypal και γενικά να κανεις αγορές στο internet (πράγμα που δεν ισχύει με τις απλές ταμιευτηρίου)

 

Τέλος δεν σε χρεώνουν τίποτα όταν πληρώνεις κάτι με την κάρτα σου (όπως γίνετε με τις προπληρωμένες) ούτε όταν κανεις κατάθεση ένα X ποσο στον λογαριασμό

 

επίσης δεν υπάρχει όριο ούτε στην κατάθεση ούτε στην ανάληψη ούτε στην πληρωμή

 

Τέλος μπορείς δωρεάν να κανεις και ένα ebanking account και να παρακολουθείς τις κινήσεις του λογαριασμού σου (κατά συνέπεια της κάρτας) μέσω internet και να πληρώνεις και λογαριασμούς ΔΕΚΟ και όχι μονο :D

 

ο λογαριασμος γινεται δωρεαν φυσικα απλα θελει ταυτότηα ΑΦΜ και ένα πιστοποιητικό για το που μένεις (νομίζω ότι και λογαριασμός της ΔΕΗ κάνει σίγουρα όμως μια φωτοτυπία του ενοικιαστηρίου συμβολαίου σου ή του τιλου ιδιοκτησιας είναι αρκετή)

 

δηλαδη έχει όλα τα καλά μιας προπληρωμένης κάρτας η μιας πιστωτικής χωρίς τα κακά.. (ακόμη και να κλέψουν τα στοιχεια σου αν δεν έχεις μέσα λεφτά δεν μπορούν να σε χρεώσουν γιατί ΔΕΝ σου δίνει πίστωση η Marfin.. )Εκτος και αν ζητήσεις να βγάλεις ξεχωριστά και μια πιστωτική...

 

Τώρα αν επιμένεις να βγάλεις προπληρωμένη από την πειραιώς πήγαινε με έναν λογαριασμό ΟΤΕ/ΔΕΗ ταυτότητα και σημείωσε κάπου το ΑΦΜ σου και την έχεις βγάλει νομίζω την ίδια στιγμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα να πας στην marfin και να ανοίξεις έναν λογαριασμό ταμιευτηρίου.

 

Γιατί?

 

Γιατί η marfin σου δίνει (σε αντίθεση με όλες τις άλλες τράπεζες που ξέρω) όχι απλά μια κάρτα ταμιευτηρίου αλλα μια κάρτα ταμιευτηρίου που έχει από πίσω τον κωδικό ασφαλειας που έχουν μονο οι χρεωστικές ή πιστωτικές κάρτες και σου επιτρέπει να δηλώσεις την κάρτα στο paypal και γενικά να κανεις αγορές στο internet (πράγμα που δεν ισχύει με τις απλές ταμιευτηρίου)

 

Τέλος δεν σε χρεώνουν τίποτα όταν πληρώνεις κάτι με την κάρτα σου (όπως γίνετε με τις προπληρωμένες) ούτε όταν κανεις κατάθεση ένα X ποσο στον λογαριασμό

 

επίσης δεν υπάρχει όριο ούτε στην κατάθεση ούτε στην ανάληψη ούτε στην πληρωμή

 

Τέλος μπορείς δωρεάν να κανεις και ένα ebanking account και να παρακολουθείς τις κινήσεις του λογαριασμού σου (κατά συνέπεια της κάρτας) μέσω internet και να πληρώνεις και λογαριασμούς ΔΕΚΟ και όχι μονο :D

 

ο λογαριασμος γινεται δωρεαν φυσικα απλα θελει ταυτότηα ΑΦΜ και ένα πιστοποιητικό για το που μένεις (νομίζω ότι και λογαριασμός της ΔΕΗ κάνει σίγουρα όμως μια φωτοτυπία του ενοικιαστηρίου συμβολαίου σου ή του τιλου ιδιοκτησιας είναι αρκετή)

 

δηλαδη έχει όλα τα καλά μιας προπληρωμένης κάρτας η μιας πιστωτικής χωρίς τα κακά.. (ακόμη και να κλέψουν τα στοιχεια σου αν δεν έχεις μέσα λεφτά δεν μπορούν να σε χρεώσουν γιατί ΔΕΝ σου δίνει πίστωση η Marfin.. )Εκτος και αν ζητήσεις να βγάλεις ξεχωριστά και μια πιστωτική...

 

Τώρα αν επιμένεις να βγάλεις προπληρωμένη από την πειραιώς πήγαινε με έναν λογαριασμό ΟΤΕ/ΔΕΗ ταυτότητα και σημείωσε κάπου το ΑΦΜ σου και την έχεις βγάλει νομίζω την ίδια στιγμή

δεν ειναι προπληρωμενη της πειραιως ειναι ακρηβος οτι λες εσυ για την marfin...

απο περιεργια η marfin εχει Online Καταθεση και καταστηματα σχεδον παντου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καλυτερη απ ολες επειδη το εψαχνα επι 2 μηνες ειναι η πειραιως.

πας στο καταστημα ανοιγεις λογαριασμο,βγαζεις καρτα ατμ και ενεργοποιεις ιντερνετ banking

και με το που φευγεις απο το καταστημα ειναι ενεργοποιημενα

ουτε στελνουν σπιτι καρτες με ελτα,πιν σε φακελους σε σμς σε μαιλ και λοιπες βλακειες

αφου μπεις στο ιντερνετ banking φτιαχνεις μια ψευδο-πιστωτικη προπληρωμενη καρτα που ενεργοποιειται επιτοπου και την φορτιζεις και κανεις τις αγορες σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά μην μπερδεύεστε όλες οι κάρτες τύπου visa mastercard έχουν τον κωδικό ασφαλείας από πίσω.

δεν έχει σχέση αν είναι ταμιευτηρίου ή άλλες βλακείες των τραπεζών. η κάρτα είναι η ίδια είτε είναι πιστωτική είτε είναι χρεωστική είτε είναι προπληρωμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά μην μπερδεύεστε όλες οι κάρτες τύπου visa mastercard έχουν τον κωδικό ασφαλείας από πίσω.

δεν έχει σχέση αν είναι ταμιευτηρίου ή άλλες βλακείες των τραπεζών. η κάρτα είναι η ίδια είτε είναι πιστωτική είτε είναι χρεωστική είτε είναι προπληρωμένη.

δεν λειτουργουν ολες παγκοσμιος ομως μεσω ιντερνετ.

 

η καλυτερη απ ολες επειδη το εψαχνα επι 2 μηνες ειναι η πειραιως.

πας στο καταστημα ανοιγεις λογαριασμο,βγαζεις καρτα ατμ και ενεργοποιεις ιντερνετ banking

και με το που φευγεις απο το καταστημα ειναι ενεργοποιημενα

ουτε στελνουν σπιτι καρτες με ελτα,πιν σε φακελους σε σμς σε μαιλ και λοιπες βλακειες

αφου μπεις στο ιντερνετ banking φτιαχνεις μια ψευδο-πιστωτικη προπληρωμενη καρτα που ενεργοποιειται επιτοπου και την φορτιζεις και κανεις τις αγορες σου

 

+++

 

και εγω ετσι εκανα ανοιξα λογαριασμο μου εδωσαν την καρτα στο χερι με το pin ουτε μπουρδες μεσω ταχυδρομιου κτλπ ολα μεσα σε 20' λεπτα. γιαυτο εγραψα παραπανω οτι στην τραπεζα αυτη ενιωσα οτι ειμαι σε αλλη χωρα. εγω δεν ειμαι σιγουρος για το αν ζητησα να δουλευει για αγορες μεσω ιντερνετ νομιζω οτι πηγα σπιτι χωρις να πω κατι και την δηλωσα στο Paypal αμεσα. επισης εχει δωρεαν sms με ιδοποιησεις σε περιπτωση καταθεσεων στον λογαριασμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια απο τις 2 τράπεζες (alpha bank, Πειραιώς) να επιλεξω για να βγαλω προπληρωμένη καρτα για αγορες μεσω e-bay??

Marfin :P και λογαριασμο ταμειευτιριου

 

παιδιά μην μπερδεύεστε όλες οι κάρτες τύπου visa mastercard έχουν τον κωδικό ασφαλείας από πίσω.

δεν έχει σχέση αν είναι ταμιευτηρίου ή άλλες βλακείες των τραπεζών. η κάρτα είναι η ίδια είτε είναι πιστωτική είτε είναι χρεωστική είτε είναι προπληρωμένη.

Ναι μονο που οι περισσότερες τράπεζες σου δίνουν Maestro αν ανοίξεις λογαριασμό ταμιευτηρίου όχι mastercard η visa electron

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι ιδι έχουμε μπερδέψει τους ναυτιλλόμενους. Εύκολη λύση, πας σε ένα υποκατάστημα της Πειραιώς και ζητάς να ανοίξεις λογαριασμό στην τράπεζα. Θα τους εξηγήσεις ότι θες να κάνεις και αγορές μέσω ιντερνετ με την κάρτα αναλήψεων τους (αυτοί την λένε κάρτα Green Banking) και τελειώνει το θέμα.

 

Για όσους θέλουν ανάλυση σε βάθος κάντε κλικ εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...