Προς το περιεχόμενο

Να πάω από Cosmote σε Vodafone;


arxaggelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από 10+ χρόνια στην Κοτέ, πολλές φορές αισθάνθηκα ότι με κοροϊδεύει μέσα στη μούρη μου αλλα αυτή τη φορά με την προσφορά που μου κάνει η Voda νομίζω ότι το πιστεύω πραγματικά. Έληξε η περίδος έκπτωσης από πέρυσι τον Απρίλη, και η Κοτέ μου έδωσε...40Ε επιδότηση και 5% (!!!) έκπτωση στο πάγιο. Το κατάπια και δεν το άλλαξα γιατί είναι το παλιό και αγαπημένο Απεριόριστα 35 με τα σταθερά. Στο μεταξύ η vodafone μου έκανε μια πολύ καλη προσφορά, που δίνει σε όλα παραπάνω, με 30% χαμηλότερο λογαρισμό από της κοσμοτε, με σταθερά και ιντερνετ, δώρο πάγια, γενναιότατη επιδότηση κλπ. Και μου μπήκα ψύλλοι στα αυτιά...Από τη μια σκέφτομαι ότι συνολικα εξοικονομώ μερικά κατοστάρικα το χρόνο, από την άλλη όμως παραδοσιακά καλώ νούμερα Cosmote και σκέφτομαι τα εξής:

-καλώ κάμποσο κοσμοτε, αλλά δεν μπορώ να υπολογίσω πόσο. Αν είναι τελικά να τα δώσω έξτρα, να μου λείπει. Επίσης, δεν θα μπορώ να ξαναγυρίσω στο Απεριόριστα 35 Παλιό (που έχει και σταθερά) γιατί δεν προσφέρεται πλέον απαξ και το κόψεις.

-ακούω διάφορους δυσαρεστημένους με τις υπηρεσίες της vodafone. Παίζουν υπερχρεώσεις, ειδικά στο ιντερνετ, κλπ; Το δίκτυο είναι καλό γενικά; Τσατσιές άλλου είδους μήπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στη θέση σου θα σκεφτόμουν τους προορισμούς των κλήσεων. Αν το σκίζεις στα σταθερά και cosmote τότε μάλλον το -30% της Vodafone δε θα σε καλύψει.

Από την άλλη και γω θυμάμαι την cosmote να δίνει χαμηλές επιδοτήσεις (και να μην έχει σήμα μέσα σε πόλεις) γι' αυτό και έφυγα.

 

Αν σου άρεσε η προσφορά της Vodafone, πήγαινε και στη Wind να δεις τι προσφορά θα σου δώσουν. Θα είναι σίγουρα καλύτερη.

Εδώ και 2 χρόνια στη Wind έχω σίγουρα καλύτερο σήμα απ' ότι είχα με cosmote, καλύτερη τιμή στο συμβόλαιο (έχει καταργηθεί πλέον το πρόγραμμά μου..) και οι επιδοτήσεις είναι μεγαλύτερες. Το καλό με τη Wind είναι η δύναμη που έχεις σαν πελάτης στις διαπραγματεύσεις σου και σε κάνει να τη συμπαθείς σαν εταιρία, κάτι το οποίο πιστεύω πως θα το έχεις και στη Vodafone και το οποίο απλά δεν υπάρχει στην Cosmote.

Μετά από 8 χρόνια συνδρομής στην Cosmote ούτε τηλέφωνο δε με πήραν να μου κάνουν προσφορά για να διακόψω την πορεία της φορητότητας. Απλά δε σέβονται τον πελάτη και τον κάνουν να νιώθει ότι τον κοροϊδεύουν στη μούρη του.

 

Κατά τα άλλα όλες οι εταιρίες έχουν πλέον ίδιες τιμές στα πακέτα internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vodafone

1. Απίστευτο customer care.

2. Ταχύτατο 3G/+ δίκτυο.

3. Χρεώσεις για Internet δεν πρόκειται να έχεις γιατί πλέον όλα τα καινούρια Unlimited έχουν ενσωματωμένο όγκο δεδομένων, τον οποίο αν ξεπεράσεις χρεώνεσαι με 1€/ημέρα χρήσης εφόσον μπαίνεις στο Internet από το κινητό σου. *

4. Εξαιρετική κάλυψη.

5. Αν ταξιδεύεις εξωτερικό, με την Vodafone μπορείς να καταλώνεις τον όγκο δεδομένων του συμβολαίου σου και στο εξωτερικό(data roaming) με 5€ μηνιαία συνδρομή(και σε ορισμένα συμβόλαια, δωρεάν).

6. Είναι πολυεθνική(με ό,τι συνεπάγεται αυτό, βλ.5).

 

Cosmote

1. Ανύπαρκτο/αγενές (και στα όρια του ανειδίκευτου) customer care.

2. Λιγότερο γρήγορο 3G/+ δίκτυο.

3. Πλέον έχει και η Cosmote στα συμβόλαια της (Απεριόριστα XX) ενσωματωμένο όγκο δεδομένων.

4. Κάλυψη έχει το ίδιο καλή με την Vodafone.

5. Ο Θεός και η ψυχή τους στο κομμάτι του data roaming. Πέρυσι γνωστός μου, πλήρωσε ~70€ για 7ΜΒytes διακίνησης από το iPhone του. Ευτυχώς του 'κοψε να κλείσει το Data Roaming από τα network settings του iPhone του.

6. Δεν είναι.

 

Ασχέτα με την παραπάνω σύγκριση,

εφόσον μιλάς κυρίως με Cosmote τότε είναι μονόδρομος τα συμβόλαιά της γιατί σου δίνουν τα απεριόριστα(1500').

Κατά τ'άλλα, ψηφίζω Vodafone, δαγκωτό! ;)

 

Κατά τα άλλα όλες οι εταιρίες έχουν πλέον ίδιες τιμές στα πακέτα internet.

H Wind όχι.

 

* Προσωπικά, επειδή έχεις Android, η συνταγή είναι γνωστή (3G Watchdog+APNdroid).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα σταθερά δεν υπάρχει πρόβλημα, μου τα δίνει και η Voda. Όσο για κλησεις προς Κοτέ, το 90% (και είναι πολλές, πίστεψέ με) είναι προς την κοπέλα μου, η οποία αν δεν πειστεί να έχει και μια κάρτα Voda απλά δεν με συμφέρει με την καμία και το κόβψ εδώ. Αν αλλάξει όμως αυτή, το συζητάμε. Από εκεί και πέρα, πιό πολύ φοβάμαι τις "τσατσιές" και τις άκυρες χρεώσεις παρά τις κλήσεις. Δηλαδή, ένα κίνητρο είναι και το ιντερνετ που δίνει, ενώ τώρα έχω δέυτερη συσκευή και καρτοκινητό μόνο για αυτό (άλλο πάλι έξοδο αυτό, απλά έχεις πιό ήσυχο το κεφάλι σου για τις χρεώσεις). Δεν θα ήθελα πχ να "ξεχαστούν" και ο μετρητής τους να χτυπήσει κανένα GB και να ψάχνομαι μετά με τμήμα παραπόνων κλπ κλπ.

 

Νikoskon αυτό που λες για το 1/μέρα επιπλέον είναι σίγουρο; Δηλαδή αν φάω τον όγκο μου στις 20 μέρες, από εκεί και πέρα θα χρεωθώ άλλα 10Ε (1x10 μέρες) χωρίς να κάνω κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα σταθερά δεν υπάρχει πρόβλημα, μου τα δίνει και η Voda. Όσο για κλησεις προς Κοτέ, το 90% (και είναι πολλές, πίστεψέ με) είναι προς την κοπέλα μου, η οποία αν δεν πειστεί να έχει και μια κάρτα Voda απλά δεν με συμφέρει με την καμία και το κόβψ εδώ. Αν αλλάξει όμως αυτή, το συζητάμε. Από εκεί και πέρα, πιό πολύ φοβάμαι τις "τσατσιές" και τις άκυρες χρεώσεις παρά τις κλήσεις. Δηλαδή, ένα κίνητρο είναι και το ιντερνετ που δίνει, ενώ τώρα έχω δέυτερη συσκευή και καρτοκινητό μόνο για αυτό (άλλο πάλι έξοδο αυτό, απλά έχεις πιό ήσυχο το κεφάλι σου για τις χρεώσεις). Δεν θα ήθελα πχ να "ξεχαστούν" και ο μετρητής τους να χτυπήσει κανένα GB και να ψάχνομαι μετά με τμήμα παραπόνων κλπ κλπ.

 

Μην τρελένεσαι. Δεν είσαι άσχετος από τεχνολογία. Μπορείς να δεις έστω και με μικρή απόκλιση πότε το Galaxy S σου μπαίνει στο Internet και πόσα δεδομένα διακινούνται.

Συνήθως αυτοί που παραπονιούνται για χρεώσεις είναι οι κάτοχοι smartphones που είναι ήδη σεταρισμένα και για χρήση Internet, και δεν έχουν ιδέα στο πως να το/α χρησιμοποιούν.

Αλλά ακόμα και αυτοί πλέον χρεώνονται με το πολύ 1€/ημέρα χρήσης Internet.

So, no worries about that.

Απλά πείσε το έτερον ήμισυ, για ένα CU/alacarte ή και για συμβόλαιο αν την συμφέρει και εκείνη!

 

Νikoskon αυτό που λες για το 1/μέρα επιπλέον είναι σίγουρο; Δηλαδή αν φάω τον όγκο μου στις 20 μέρες, από εκεί και πέρα θα χρεωθώ άλλα 10Ε (1x10 μέρες) χωρίς να κάνω κάτι άλλο;

Yeap! Πάρε και στο 13830 να το επιβεβαιώσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3. Χρεώσεις για Internet δεν πρόκειται να έχεις γιατί πλέον όλα τα καινούρια Unlimited έχουν ενσωματωμένο όγκο δεδομένων, τον οποίο αν ξεπεράσεις χρεώνεσαι με 1€/ημέρα χρήσης εφόσον μπαίνεις στο Internet από το κινητό σου.

 

Μαγκιά της Vodafone. Πολύ καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και εγω ειμαι υπερ της Voda. Προβλημα στα βασικα δεν ειχα ποτε (σημα, 3G κλπ), οπως ποτε δεν ειχα κουλες χρεωσεις.

Απο κει και περα ειναι και αυτο που λεει ο Νικος. Συνηθως οσοι εχουν περιεργες χρεωσεις στο ιντερνετ, εχουν κανει κατι λαθος. Οπως και να εχει, το πακετο σου ειναι το Χ με τα Ψ ΜΒ δωρεαν. Αυτο δεν προκειται να "ξεχαστει". Βαζεις και το Watchdog και εισαι οκ.

Το κακο που εχει η Vodafone ειναι πως (πλεον) δεν δινει τοσο υψηλες επιδοτησεις και δεν νιωθει απειλη αν κανεις αιτηση φορητοτητας. Βεβαια και η Cote με βαση αυτα που διαβαζω γενικα (αλλα και ειδικα στην περιπτωση σου), ειναι χειροτερη.

ΕΝΤΙΤ: Οντως αυτο με το 1 ευρω ανα ημερα δεν το γνωριζα, αλλα ειναι πολυ καλο. Σε σημειο να μου κανει εντυπωση δηλαδη, απο τη στιγμη που θα μπορουσε ανετα να (συνεχισει να) εκμεταλευεται τους μη γνωστες με τα γυαλιστερα smartphones.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω ειμαι υπερ της Voda. Προβλημα στα βασικα δεν ειχα ποτε (σημα, 3G κλπ), οπως ποτε δεν ειχα κουλες χρεωσεις.

Απο κει και περα ειναι και αυτο που λεει ο Νικος. Συνηθως οσοι εχουν περιεργες χρεωσεις στο ιντερνετ, εχουν κανει κατι λαθος. Οπως και να εχει, το πακετο σου ειναι το Χ με τα Ψ ΜΒ δωρεαν. Αυτο δεν προκειται να "ξεχαστει". Βαζεις και το Watchdog και εισαι οκ.

Το κακο που εχει η Vodafone ειναι πως (πλεον) δεν δινει τοσο υψηλες επιδοτησεις και δεν νιωθει απειλη αν κανεις αιτηση φορητοτητας. Βεβαια και η Cote με βαση αυτα που διαβαζω γενικα (αλλα και ειδικα στην περιπτωση σου), ειναι χειροτερη.

 

Αυτό με τις επιδοτήσεις είναι γενικό κακό πλέον.

Πριν πάω Vodafone είχα το παλιό Wind Flexy 25 και μου είχε δώσει τότε επιδότηση η Wind ,190€. H Vodafone τότε μου έδινε 160€ και η Cosmote 90€.

 

Και κάτι που ξέχασα:

 

Cosmote

7. Έλεος με τα What's Up! Θα ακούσεις πολλές φορές τρίτονο κατά την απόπειρα κλήσης, όπως επίσης θα βλέπεις πως ναι μεν έχεις σήμα αλλά για "ανεξήγητο" λόγο θα τερματίζεται η κλήση σου.

 

Vodafone

7. Τρίτονο;! Dropped call;! T'είν'τούτα;!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν το πήρατε χαμπάρι αλλά Vodafone & Wind έχουν πλέον 60 δευτερόλεπτα ελάχιστη χρέωση.

ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΟ. 60 δευτερόλεπτα!!!!!!

 

Η Cosmote έχει το λιγότερο εξωφρενικό: 45 δευτερόλεπτα. Που θα πάει, θα το αλλάξει κι αυτή σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αλήθεια ότι συνολικά σαν πακέτο είναι ΣΑΦΩΣ καλύτερο από αυτό που έχω (ειδικά όταν με πήραν από την Κοτέ και μου είπαν -5% για να με κρατήσουν μόνο που δεν ξεράθηκα στα γέλια) απλά έχει περάσει κάπως στο σύστημά μου ότι η Voda κάνει ρουφιανιές, η Voda χρεώνει παραπάνω, κλπ κλπ κλπ. Οι αδερφές μου έχουν Voda αλλά είναι άσχετες με χρεώσεις κλπ, ούτε καν τις ρωτάω, αλλά από την άλλη δεν μου παραπονέθηκαν και ποτέ για κάτι πολύ κουλό.

 

Επίσης, επειδή έχω πάρει τα 40 ευρώ ως μείωση παγίου, η Voda λεει ότι αν δεν περάσει μήνας χρεώνεσαι μόνο 3 ευρώ για την φορητότητα, όχι όλη την επιδότηση που πήρες. Ξέρετε κάτι σχετικό; Πάντως και όλα να είναι, σιγά το ποσό που έδωσαν...Είναι ελεεινοί στις επιδοτήσεις, και γενικά στα κίνητρα που δίνουν ρε παιδί μου. Θα πάρω την κοπέλα αύριο (τηλεφωνική ήταν η προσφορά) και θα αποφασίσω.

 

Αυτό με το ιντερνετ είναι πράγματι ΠΟΛΥ καλό :)

 

εντιτ: όσο για την κοπέλα μου, έχω ένα κίνητρο να τη γλυκάνω: λίγο πριν λήξει η (άχρηστη πλέον) κάρτα της Wind με το 1.5gb από πέρυσι, την έκανα φορητότητα σε CU, και η Voda βάζει ήδη εκεί 5 ευρώ το μήνα χωρίς να έχω κάνει ανανέωση για να με ευχαριστήσει που την προτίμησα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αλήθεια ότι συνολικά σαν πακέτο είναι ΣΑΦΩΣ καλύτερο από αυτό που έχω (ειδικά όταν με πήραν από την Κοτέ και μου είπαν -5% για να με κρατήσουν μόνο που δεν ξεράθηκα στα γέλια) απλά έχει περάσει κάπως στο σύστημά μου ότι η Voda κάνει ρουφιανιές, η Voda χρεώνει παραπάνω, κλπ κλπ κλπ. Οι αδερφές μου έχουν Voda αλλά είναι άσχετες με χρεώσεις κλπ, ούτε καν τις ρωτάω, αλλά από την άλλη δεν μου παραπονέθηκαν και ποτέ για κάτι πολύ κουλό.

 

Επίσης, επειδή έχω πάρει τα 40 ευρώ ως μείωση παγίου, η Voda λεει ότι αν δεν περάσει μήνας χρεώνεσαι μόνο 3 ευρώ για την φορητότητα, όχι όλη την επιδότηση που πήρες. Ξέρετε κάτι σχετικό; Πάντως και όλα να είναι, σιγά το ποσό που έδωσαν...Είναι ελεεινοί στις επιδοτήσεις, και γενικά στα κίνητρα που δίνουν ρε παιδί μου. Θα πάρω την κοπέλα αύριο (τηλεφωνική ήταν η προσφορά) και θα αποφασίσω.

 

Αυτό με το ιντερνετ είναι πράγματι ΠΟΛΥ καλό :)

 

Αυτό με τις ρουφιανιές δεν ισχύει πιστεύω για καμία εταιρεία.

Απλά η άγνοια οδηγεί σε λάθος σε συμπεράσματα και όταν η άγνοια ακολουθείται από εγωισμό, ο καθένας παραπονιέται και θάβει δημόσια.

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα φανταστικές εικόνες. ;)

 

Αυτή η Wind είναι απορίας άξιο γιατί τα κάνει αυτά. Αντί να γίνει ανταγωνιστική και να αποκτήσει μερίδιο συνδρομητών που θα την επιλέξουν για το λόγο αυτό,

κοιτάει να τους τα παίρνει με τα "ψιλά γράμματα" και τέτοιου είδους τροποποιήσεις(60' ελάχιστη διάρκεια κλήσης).

Και η υπηρεσία που έβγαλε για τους καρτοκινητούς έστω και καθυστερημένα με το 1€ την ημέρα για Ιντερνετ(που στο όνομα είναι ίδιο με το αντίστοιχο της Vodafone) αν ξεπεράσεις 10Mbytes την ημέρα σε χρεώνει με 1€/Mbyte! Έλεος! (Link)

 

edit: Και όχι τίποτα άλλο, αλλά τώρα που η Wind την πήγε στα 60'' την ελάχιστη διάρκεια, θα ακολουθήσουν αργά ή γρήγορα και οι άλλες 2 χωρίς να μπορεί κανείς να βγάλει άχνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα η αποψη μου ειναι οτι υπαρχει καρτελ στις εταιριες κινητης οποτε οτι και να διαλεξεις

θα εχεις το ενα και το ιδιο προιον με αλλο ονομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το «3» για τις χρεώσεις μετά το πέρας του ενσωματωμένου όγκου,παίζει. Φίλος μου που το συζητήσαμε, δεν το έχει ας πούμε.

Τις προϋποθέσεις δεν τις ξέρω.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, μέχρι την παρασκευή θα έχω αποφασίσει. Απλά σκέφτηκα κάτι κάτι άλλο και θα ήθελα τα φώτα σας. Ρώτησα την κοπέλα αυτή αν μπορώ να πάω σε ένα κατάστημα και να κάνω εκεί την προσφορά, αλλά μου είπε ότι ισχύει μόνο από το τηλέφωνο, γιατί είναι από τα κεντρικά, και ότι θα έρθει κάποιος εδώ για τα διαδικαστικά. Έκανα αναζήτηση το νούμερο που μου έδωσε και βγαίνει μια ασφαλιστική (wtf?). Λέτε να παίζει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αυτος ο καποιος μονο κουριερ μπορει να ειναι απ'οσο ξερω, ο οποιος σου παραδιδει το συμβολαιο προς υπογραφη. Δεν καταλαβα πως ακριβως σου το εθεσαν, αλλα με δεδομενο το οτι τηλεφωνο της Voda αντιστοιχει σε ασφαλιστικη, θα ημουν προσεκτικος.

Βασικα, παρε τηλεφωνο εσυ στις πληροφοριες της Voda και ρωτησε αν ισχυει η προσφορα που σου εγινε τοτε κλπ. Για να πιστοποιησεις οτι δεν ειναι απατη και πως η κοπελα που μιλησες ειναι οντως αντιπροσωπος τους.

Η αληθεια ειναι παντως πως καποιες προσφορες ειναι διαθεσιμες μοναχα μεσω τηλεφωνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...