Προς το περιεχόμενο

Battery Grip και φακός για Nikon D3000


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια παιδιά. Θέλω να πάρω ένα battery grip για Nikon D3000. Έχετε να προτείνετε κάποιο? Επίσης, σκέφτομαι να πάρω έναν φακό. Να πάω απευθείας σε Nikon ή να ρίξω και μια ματιά σε Tamron ή Sigma?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Γεια χαρα και απο μενα.

Ψαχνω ακι εγω τελευταια για ενα battery grip, και βρηκα αυτο, το οποιο δινει μαζι και 2 rechargable batteries. Η ερωτηση μου ειναι η εξης: υπαρχει περιπτωση η χρηση μη νικον μπαταριων να προκαλεσουν οποιοδηποτε προβλημα στη μηχανη (d5000)? Να κοιταξω καλυτερα σε κατι official ή καποια αλλη εταιρεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φακό πάντως, αφού αποφασίσεις τι θες (ευρυγώνιο, τηλεφακό, normal κλπ) (δες εδώ) ρίξε μια ματιά για reviews, στο The-Digital-Picture, στο Photozone και στο Lenstip.

Tamron, Sigma & Tokina βγάζουν πολύ αξιόλογους φακούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καμια αποψη για το grip και τις μπαταριες?

 

PS: γραφω σε συγγενη με τις ερωτησεις μου τοπικς τελευταια, για να μην ανοιγω παρομοια θεματα.Αν υπαρχει θεμα με αυτο, ας ενημερωσουν οι mods αναλογα.Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για grip δεν έχω να πω κάτι (έχω Canon). Για μπαταρίες, αν το rating τους είναι ίδιο, δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να εμφανιστεί κάποιο πρόβλημα. Έχω third-party μπαταρίες, αλλά δεν έχω παρατηρήσει κάποια διαφορετική συμπεριφορά, πέρα από τη μικρότερη ίσως διάρκεια, που εξαρτάται από την ίδια τη μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για grip δεν έχω να πω κάτι (έχω Canon). Για μπαταρίες, αν το rating τους είναι ίδιο, δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να εμφανιστεί κάποιο πρόβλημα. Έχω third-party μπαταρίες, αλλά δεν έχω παρατηρήσει κάποια διαφορετική συμπεριφορά, πέρα από τη μικρότερη ίσως διάρκεια, που εξαρτάται από την ίδια τη μπαταρία.

 

 

Πολλα ευχαριστω.Η μαμισια μπαταρια ειναι 1080 mA και αυτες που ειναι με το πακετο ειναι 1200mA.Υποθετω οτι θα αυξησει μαλλον και λιγο τα συνολικα click. Ευχαριστω για την απαντηση και παλι.

 

Γεια παιδιά. Θέλω να πάρω ένα battery grip για Nikon D3000. Έχετε να προτείνετε κάποιο? Επίσης, σκέφτομαι να πάρω έναν φακό. Να πάω απευθείας σε Nikon ή να ρίξω και μια ματιά σε Tamron ή Sigma?

 

Το grip που ποσταρα παραπανω ειναι συμβατο και με d3000, fyi :).

 

Γεια παιδιά. Θέλω να πάρω ένα battery grip για Nikon D3000. Έχετε να προτείνετε κάποιο? Επίσης, σκέφτομαι να πάρω έναν φακό. Να πάω απευθείας σε Nikon ή να ρίξω και μια ματιά σε Tamron ή Sigma?

 

 

Σε οτι αφορα στους φακους, ψαχνω και εγω εδω και λιγο καιρο αντιστοιχα για εξτρα φακο, αλλα ειμαι στο δηλειμμα μεταξυ του Nikon AF-S 35mm f/1.8G DX και του "κλασσικου" Nikon 55-200mm VR DX, αλλα δισταζω ακομη γιατι δεν εχω καταληξει 100% στο τι ακριβως θελω.Οποτε, αν θες τη δικη μου αποψη, κοιτα να ξεκαθαρισεις το τι θες και μετα να αγορασεις οτιδηποτε.Προσωπικα, θα εβλεπα και sigma/tamron, οπως ειπε και ο φιλος vagpap.

 

Για φακό πάντως, αφού αποφασίσεις τι θες (ευρυγώνιο, τηλεφακό, normal κλπ) (δες εδώ) ρίξε μια ματιά για reviews, στο The-Digital-Picture, στο Photozone και στο Lenstip.

Tamron, Sigma & Tokina βγάζουν πολύ αξιόλογους φακούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To OS (Optical Stabilizer) και το ότι εσωτερικά έχει περισσότερα στοιχεία (επί μέρους φακοί - έχει και SLD στοιχείο, μεγαλύτερη διαύγεια/ποιότητα θεωρητικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Thanks bro. Και η επομενη ερωτηση: το OS της sigma ποσο αξιολογο ειναι?Εννοω, εστω συγκριτικα με το vr της nikon, υπαρχει καποια απτη αντιστοιχια?Η' ειναι απλα feature 2ης διαλογης?

 

To OS (Optical Stabilizer) και το ότι εσωτερικά έχει περισσότερα στοιχεία (επί μέρους φακοί - έχει και SLD στοιχείο, μεγαλύτερη διαύγεια/ποιότητα θεωρητικά)

 

 

Thanks bro. Και η επομενη ερωτηση: το OS της sigma ποσο αξιολογο ειναι?Εννοω, εστω συγκριτικα με το vr της nikon, υπαρχει καποια απτη αντιστοιχια?Η' ειναι απλα feature 2ης διαλογης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Δεν έχω καταλήξει, ακόμη ψάχνομαι. Θα το ψάξω λίγο ακόμη το θέμα και αν βρω κάτι θα το ποστάρω για να μου πείτε τη γνώμη σας. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν! Κατέληξα σε τηλεφακό. ^_^ Το θέμα μου είναι ότι δεν ξέρω ποιον... (αν και λέω προς Χριστούγεννα μεριά) Για πείτε γνώμες :-) (Επειδή είμαι λίγο τεμπέλά σήμερα, συγχωρήστε με αν κάποιος από τους φακούς δεν κάνει για την φωτογραφική μου, Nikon D3000, μιας και δεν κοίταξα το χρήσιμο site που πόσταρε κάποιος πριν για να με βοηθήσει.)

 

Nikon 55-200mm f/4-5.6 AF-S DX NIKKOR

 

Tamron 55-200/4.0-5.6 DI II Nikon

 

TAMRON 70-300 4-5.6 Di LD for NIKON

 

Tamron AF 55-200mm f/4.0-5.6 DI (CANON - NIKON - SONY)

 

Για κάποιο battery grip θα κοιτάξω αύριο και θα σας ρωτήσω! :-D

 

Ευχαριστώωωωω :-) :-) :-)

 

Edit: Έριξα μια ματιά στο site με τους compatible φακούς για Nikon D3000 και από αυτούς που πόσταρα παρά πάνω μόνο ο Tamron 70-300mm F/4-5,6 Di LD Macro είναι compatible... :confused: Κατά πόσο είναι έγγειρο αυτό το site γιατί μπήκα και σε ένα άλλο site το οποίο λέει άλλα... πχ ότι μπορώ να πάρω και τον Nikon 55-200MM F/4-5.6 AF-S VR DX?

Αν δεν μπορώ να πάρω κανέναν από αυτούς και πω όχι και για τον Tamron, η επόμενη λύση είναι ο Sigma 55-200mm f/4-5.6 DC HSM ο οποίος δεν μου φάνηκε και πολύ καλός απο το review...

Επεξ/σία από kate23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kate,επειδη κι εγω εχω την ιδια μηχανή και κοιτούσα φακους,υπαρχουν στο ebay 18-200 της σιγκμα και ταμρον με 150ευρω μαζι με τα μεταφορικά,που εδω εχουν πολυ περισσότερο.

 

 

 

 

Αν καταλήξεις σε καποιον ποιοτικό(γιατι δεν το κατεχω το πραμα),πες μου κι eμενα :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...