Προς το περιεχόμενο

Thomson 585 V7 WDS


bill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπαθώ να συνδέσω 2 thomson 585 v7 με wds και έχω κάτι προβληματάκια.

 

Το ένα που με συνδέει στο internet έχει 192.168.1.254

Το άλλο είναι bridged και έχει static ip 192.168.1.10

 

Οι υπολογιστές που συνδέονται μέσω ethernet στο 2ό bridged (192.168.1.10) router έχουν ip:

ip 192.168.1.11 klp

subnet 255.255.255.0

gateway 192.168.1.254

 

Κάνω ping στη gateway και δεν απαντάει.

 

Το wds είναι ρυθμισμένο και στα 2 σε ίδιο κανάλι (11) και με το ίδιο WEP κλειδί αλλά με διαφορετικό όνομα. Το ένα έχει όνομα (πχ) Thomson26DA και το άλλο Thomson38ΕF.

 

Όταν τα έχω κοντά στο ίδιο δωμάτιο, αργεί αλλα παίζει όταν τα απομακρύνω ένα ισόγειο και ένα 1ός όροφος δεν κάνει Ping.

 

Καμιά βοήθεια;

Επεξ/σία από bill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.αφου ειναι και τα 2 v7 γιατι γραφεις v8??:P

ειχα wds με δυο thomson 780 αν θυμαμαι καλα.

ειχα κανει αυτο που λες εσυ περιπου

α.το πρωτο που μου δινει νετ 192.168.1.254

το δευτερο 192.168.1.253 και του ειχα κλεισει τον dhcp.

wireless κλειδωμα wep διοτι με wpa δεν παιζει.

ιδιο καναλι και στα 2 αλλα διαφορετικο ssid ειχα δωσει.αυτα που ειναι κοντα στο δευτερο ρουτερ παιζουν με το δευτερο ssid.

μετα τρεχεις και απο τα 2 ρουτερ το wds wizard να το πω ετσι και συνδεεσαι πανω στο αλλο με τον κωδικο που εχει .και εισαι οκ.αστα κοντα για αρχη και συνδεσου στο δευτερο ssid η με καλωδιο στο 2ο ρουτερ να δεις τι γινεται.αν παιζει οκ μετα ειναι θεμα αποστασης των 2 router.η δοκιμασε αλλο καναλι μην ειναι πιτα το συγκεκριμενο απο αλλους.αν αλλαξεις καναλι θα το αλλαξεις και στα 2.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.αφου ειναι και τα 2 v7 γιατι γραφεις v8??:P

ειχα wds με δυο thomson 780 αν θυμαμαι καλα.

ειχα κανει αυτο που λες εσυ περιπου

α.το πρωτο που μου δινει νετ 192.168.1.254

το δευτερο 192.168.1.253 και του ειχα κλεισει τον dhcp.

wireless κλειδωμα wep διοτι με wpa δεν παιζει.

ιδιο καναλι και στα 2 αλλα διαφορετικο ssid ειχα δωσει.αυτα που ειναι κοντα στο δευτερο ρουτερ παιζουν με το δευτερο ssid.

μετα τρεχεις και απο τα 2 ρουτερ το wds wizard να το πω ετσι και συνδεεσαι πανω στο αλλο με τον κωδικο που εχει .και εισαι οκ.αστα κοντα για αρχη και συνδεσου στο δευτερο ssid η με καλωδιο στο 2ο ρουτερ να δεις τι γινεται.αν παιζει οκ μετα ειναι θεμα αποστασης των 2 router.η δοκιμασε αλλο καναλι μην ειναι πιτα το συγκεκριμενο απο αλλους.αν αλλαξεις καναλι θα το αλλαξεις και στα 2.

 

 

v7 είναι και τα δύο.

πήγα να κάνω edit στο τίτλο αλλά δεν μπορούσα... :-(

 

δοκιμάζω στο κανάλι 11. θα δοκιμάσω και διαφορετικό κανάλι.

αν παίξει οι ταχύτητες αξίζουν ή να τραβήξω καλώδιο καλύτερα;

 

v7 το διόρθωσα... :rolleyes:

 

 

μα καλά, ένα post δεν μπορεί να γράψει σωστά αυτός ο άνθρωπος, θέλει και wds? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

sto v8 οπως και στο 784 το wds ειναι μεσα απο cli (command line interface)

 

 

μπωρεις να μας δωσεις οδηγίες πως γινεται? εχω 2 απο αυτα τα 8αρια και ακρη δεν βγαζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο v8 καποιοι λενε οτι δεν εχει wds.κανονικα αμα μπεις απο το telnet θα γραψεις menu.

μετα με τα βελακια πας στο wireless και πατας enter.εκει μεσα πρεπει να υπαρχει wds οχι wps.

αν δνε εχει ισως να μην υποστηριζει το v8

εδω εχει καποια πραγματα παραπανω.

http://forums.modem-help.co.uk/viewtopic.php?t=3441

 

ειχα βρει και καποιο αλλο site Που εδινε τις εντολες απο cli για να κανεις wds αλλα δεν το βρισκω.γενικως ειναι βλακεια το wds για δυο λογους.α.πρεπει και τα 2 ρουτερ να υποστηριζουν Wpa και παιζει μονο με wep οχι με wpa.β.παλια ηταν ευκολο διοτι το εκανες απο το μενου.πλεον απο το cli μονο.απλα ελεος.να δωσεις 100 εντολες επειδη βαριοουνται στην thomson να το κανουν παλι μεσα απο το μενου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο v8 καποιοι λενε οτι δεν εχει wds.κανονικα αμα μπεις απο το telnet θα γραψεις menu.

μετα με τα βελακια πας στο wireless και πατας enter.εκει μεσα πρεπει να υπαρχει wds οχι wps.

αν δνε εχει ισως να μην υποστηριζει το v8

εδω εχει καποια πραγματα παραπανω.

http://forums.modem-help.co.uk/viewtopic.php?t=3441

 

ειχα βρει και καποιο αλλο site Που εδινε τις εντολες απο cli για να κανεις wds αλλα δεν το βρισκω.γενικως ειναι βλακεια το wds για δυο λογους.α.πρεπει και τα 2 ρουτερ να υποστηριζουν Wpa και παιζει μονο με wep οχι με wpa.β.παλια ηταν ευκολο διοτι το εκανες απο το μενου.πλεον απο το cli μονο.απλα ελεος.να δωσεις 100 εντολες επειδη βαριοουνται στην thomson να το κανουν παλι μεσα απο το μενου...

 

ευχαριστώ για την απάντηση

τελικά δεν υπάρχει τίποτα τέτοιο στο wireless menu αρα .... έλεος και εχω 2 κοματια ξενερα σκετη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω το εψαχνα σε v8 και δεν το βρηκα πουθενα.μαλλον το εκαναν N το ρουτερ και εκοψαν το wds.και με αλλο firmware Ουτε παλι το εδειχνε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...